Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Μιας και μου ήρθε το καλώδιο που περίμενα, είπα να δοκιμάσω την εγκατάσταση της κάμερας οπισθοπορείας.

Τα υλικά που χρειάστηκα ήταν ο HSD-RCA adapter : http://car-solutions.com/en/camera-connection-cable-for-ford-cars-with-sync-1-monitors.php

Και μία κάμερα: https://www.amazon.de/gp/product/B0154O1YVK/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1 Πήρα αυτήν με σκοπό να την βάλω στο χερούλι του πορτμπαγκάζ, αλλά έχω την εντύπωση ότι τελικά δεν θα μου κάτσει. Δεν την έχω τοποθετήσει στην θέση της ακόμα.

Ξεκινώντας με την εγκατάσταση, σύνδεσα πρώτα τον adaptor στην αντίστοιχη θέση στο πίσω μέρος της οθόνης:
IMG_0889.jpg


Στον adaptor, σύνδεσα το rca από την κάμερα οπισθοπορείας και πέρασα το καλώδιο από το πλάι μέχρι πίσω. Δυστυχώς δεν έχω φώτο, αλλά ένας ωραίος οδηγός με φώτο είναι αυτός εδώ: http://www.fiestastforum.com/forum/threads/3535-Review-Install-of-NAV-TV-Backup-Camera
Η εγκατάσταση έγινε ακολουθώντας τα βήματα του συγκεκριμένου οδηγού.

Προς το παρόν δεν έχω τοποθετήσει την κάμερα στο σημείο που πρέπει, θέλει λίγη δουλίτσα ακόμα για να αποκτήσω πρόσβαση στο χερούλι και να δω αν θα μπορέσω να την τοποθετήσω εκεί. Την έβαλα όμως σε λειτουργία, για να δω αν όλα είναι οκ:

IMG_0896.jpg


IMG_0892.jpg


Η κάμερα δίνει σήμα κανονικά στην οθόνη. Έχει και τις γραμμές, αλλά αυτές δεν κινούνται όπως στην εργοστασιακή κάμερα, ούτε μπορείς να κάνεις zoom. Επίσης βγάζει ένα warning cam out of position, στην οθόνη, αλλά αυτό μπορεί να είναι επειδή ίσως να θέλει κάποιο καλιμπράρισμα, ή ίσως επειδή η πόρτα του πορτμπαγκάζ ήταν ανοιχτή.

Θα ενημερώσω το νήμα όταν τελικά τοποθετήσω την κάμερα στην θέση της, αλλά προς το παρόν μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος από το γεγονός ότι δουλεύει!

Να προσθέσω επίσης, ότι δεν θέλει καμία έξτρα κωδικοποίηση το αμάξι. Η κάμερα δουλεύει αυτόματα με το που μπει η όπισθεν.
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
196
3
18
2020
Νεκταριε δεν χριαστηκε να τη συνδεσεις στο φως τις οπισθεν δηλαδη;
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Όχι Αλέξη, της έδωσα ρεύμα από το μπριζάκι 12βολτ. Ενεργοποιείται μόνη της με την όπισθεν. Όταν την βάλω κανονικά στην θέση της, απο το φως της όπισθεν θα της δώσω ρεύμα όμως. Ελπίζω να μην θέλει συνεχή τροφοδοσία για να δουλεύει σωστά.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Προτείνω να το προσέξεις λίγο αυτό, με ένα πολύμετρο για παράδειγμα. Τι εννοώ, μπορεί το αυτοκίνητο από μόνο του να αλλάζει την είσοδο της οθόνης όταν βάζεις όπισθεν. Όταν δεν έχεις όπισθεν όμως, σταματάει την τροφοδοσία της κάμερας ή της δίνει πάντα 12V; To δεύτερο δεν νομίζω ότι είναι και τόσο καλό. Οπότε καλύτερα τροφοδοσία από το φως της όπισθεν.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ναι, βασικά από το φως της όπισθεν είχα σκοπό να της δώσω ρεύμα όταν την τοποθετήσω στην θέση της. Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί στο βιντέακι που έκαναν αυτοί που πουλάνε το καλωδιάκι για την κάμερα, λένε ότι πρέπει να συνδεθεί η κάμερα σε συνεχές ρεύμα: https://www.youtube.com/watch?v=HXtH8N5JAwM
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχεις δίκιο, λέει ο τύπος ότι η κάμερα πρέπει να παίρνει μόνιμο ρεύμα από το acc, όταν δηλαδή γυρνάς το κλειδί στη θέση 2, προκειμένου να μη βγάζει το σύστημα μηνύματα λάθους (ότι δε βρίσκει κάμερα κλπ).

Υ.Γ. Έχεις εντοπίσει κανένα adaptor που να κάνει την απλή εργοστασιακή οθόνη (4") να δέχεται video in π.χ. για DVB TV ή και video out (π.χ. για προσκέφαλα); Εγώ έχω εργοστασιακή κάμερα...
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Τώρα είδα το ΥΓ σου. Δυστυχώς δεν έχω βρει κάτι τέτοιο. Είμαι όμως στο ψάξιμο, γιατί θα μου άρεσε και εμένα η ιδέα της DVB TV. Η πιο εύκολη λύση θα ήταν η αντικατάσταση όλου του συστήματος με κάποιο aftermarket android, αλλά θα προτιμούσα να μείνω με το εργοστασιακό σύστημα.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ας κάνω ένα update στο project, μιας και πλέον ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση. Τελικά δυστυχώς η πρώτη κάμερα, που ήταν ενσωματωμένη με το χερούλι, δεν έμπαινε στο fiesta, οπότε αναγκάστηκα να πάρω άλλη:

IMG_0942.jpg
 
IMG_0940.jpg


Την κάμερα τελικά την σύνδεσα με το φώς της όπισθεν μιας και δεν ήθελα να είναι συνεχώς αναμένη. Δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα με την λειτουργία της:

IMG_0943.jpg

IMG_0945.jpg


Γενικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Είναι μάλιστα αρκετά χρήσιμη κατά το παρκάρισμα.

Να προσθέσω επίσης, ότι τελικά, χρειάστηκε και ενεργοποίηση με το forscan για να δουλέψει.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μπράβο, πολύ ωραία, ακριβώς την ίδια κάμερα (εξωτερικά) έχω κι εγώ στο mk6 και δουλεύει απροβλημάτιστα πάνω από 1 χρόνο. Μια μικρή τρύπα ήθελε φαντάζομαι στο πλαστικό και το παξιμάδι από την πάνω πλευρά για να σφίξει, σωστά; Από που την αγόρασες;

Ερώτηση, στο mk6 όταν πατάω φρένο, βάζει παράσιτα η εικόνα στην οθόνη, υποψιάζομαι ότι επειδή έχω περάσει το καλώδιο πολύ κοντά στην πλεξούδα των πίσω φωτιστικών το κάνει αυτό. Εσύ έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο; Σκέφτομαι να πάρω καλώδιο με μπλεντάζ και να το ξαναπεράσω για δοκιμή, γιατί αυτό που είχε στη συσκευασία ήταν της πλάκας...
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ναι, μια μικρή τρύπα ήθελε και έχει και ένα παξιμάδι από την άλλη μεριά. Την αγόρασα από amazon.

Δεν μου κάνει κανένα παράσιτο στην οθόνη, ούτε όταν πατάω φρένο, ούτε γενικά σε οποιαδήποτε στιγμή.

Μια χαρά καμερούλα είναι βασικά, ιδίως για τα λεφτά της. Θα την ήθελα ίσως λίγο πιο compact. Είχα βρει άλλη μια που ήταν πιο μικρή αλλά ήταν χωνευτή και δεν ήθελα να ανοίξω μεγάλη τρύπα.

Ελπίζω απλά να αντέξει..!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όπως και νά 'χει το παλεύεις και κάνεις πολύ καλή δουλειά. Με γειες, να τις κατα-ευχαριστηθείς τις μόντες σου  biggrin
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ευχαριστώ! Να΄σαι καλά!

Μήπως θα μπορούσες να βγάλεις μια φώτο από την δικιά σου εργοστασιακή κάμερα? Ήθελα να δω που είναι τοποθετημένη και πως φαίνεται.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Aν ψάξεις φωτογραφίες του ST200 που έχει κάμερα στον standard εξοπλισμό, θα δεις περίπου τι γίνεται. Από κοντά και πιο λεπτομερείς θα βγάλω αν είναι το βραδάκι.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ναι, από ότι είδα, βασικά στην ίδια θέση με την δικιά μου είναι και η εργοστασιακή:

fiestast201.jpg


Και φαίνεται όπως και στο δικό μου αμάξι.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ναι, έτσι είναι στο περίπου, απλά η εργοστασιακή είναι κάπως ενσωματωμένη μαζί με το διακόπτη που ανοίγει το πορτ-παγκάζ.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Άκυρο το προηγούμενο, δεν είναι ενσωματωμένη στο διακόπτη, έχει ξεχωριστή δική της θέση στο trim του πορτ-παγκάζ (τόσο καιρό νόμιζα ότι είναι ενσωματωμένη).

20161117_181544.jpg


20161117_181628.jpg
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Είναι πάντως πιο μαζεμένη η δικιά σου και πιο κεντραρισμένη. Μήπως έχεις και τους εργοστασιακούς αισθητήρες παρκαρίσματος? Αναρωτιέμαι αν για να βάλεις την κάμερα, πρέπει να έχεις απαραίτητα και τους αισθητήρες πάρκινγκ ή όχι.
Όταν είχα παραγγείλει εγώ το δικό μου, αν θυμάμαι καλά, δεν έδινε η Ford κάμερα οπισθοπορείας, και δεν ξέρω αν τώρα μπορείς να παραγγείλεις μόνο την κάμερα αν θέλεις, η πάει αναγκαστικά πακέτο με τους αισθητήρες.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όταν το παράγγειλα εγώ ήταν 250 ευρώ η κάμερα και 150 οι αισθητήρες. Δεν ήταν πακέτο. Βέβαια συνεργάζονται, δηλαδή όταν έχεις όπισθεν, εκτός από την εικόνα στην οθόνη φαίνεται και σε τρία χρώματα (πράσινο-κίτρινο-κόκκινο αν θυμάμαι καλά) η απόσταση από το εμπόδιο. Εμφανίζει μάλιστα 4 "κουτάκια", ένα για κάθε αισθητήρα. Όλα αυτά μπορείς να τα ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις εκείνη τη στιγμή από την οθόνη, όπως και να κάνεις zoom in-out στην εικόνα από την κάμερα. Το zoom από ότι είδα λειτουργεί και σε σένα, σωστά;
Θα πρέπει να ανεβάσω βίντεο για να δεις τη λειτουργία, ή να το δεις κάποια στιγμή από κοντά...
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Καμία από τις εργοστασιακές ρυθμίσεις δεν παίζει σε εμένα, ούτε το zoom ούτε η προσαρμογή των γραμμών της κάμερας ανάλογα με την γωνία τιμονιού. Το μόνο που παίζει, είναι το κουμπί που απενεργοποιεί εντελώς την κάμερα.
Έχω δει πως δουλεύει το εργοστασιακό σύστημα με την κάμερα και τους αισθητήρες. Απλά νομίζω ότι ο εγκέφαλος της κάμερας, κουμπώνει πάνω στον εγκέφαλο των αισθητήρων, γιαυτό ήθελα να επιβεβαιώσω αν μπορεί κάποιος να παραγγείλει μόνο την κάμερα, χωρίς τους αισθητήρες.
Σκεφτόμουν κάποια στιγμή να βάλω και εγώ την εργοστασιακή κάμερα, έχω βρει τους κωδικούς των εξαρτημάτων που θα χρειαστώ, απλά αν πρέπει να αλλάξω και τους αισθητήρες, τότε πάει πολύ το πακέτο.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ίσως να είναι 2 οι εγκέφαλοι και να συνδέονται μεταξύ τους, δεν το γνωρίζω. Το μόνο που θα μπορούσα να κάνω κάποια στιγμή, είναι να ξηλώσω τις μοκέτες πίσω να δω τι έχουν φτιάξει από το εργοστάσιο...  
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread