Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

DarthFiesta

Original poster
Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
turbomaniac said:
περιμενε, θα βγαλουν ετοιμο ολο το κιτ στο ebay με 150 ευρω και με καλό ιντερκουλερ.

ή αμα βιαζεσαι, μετρα πόσο χωραει σε διαστασεις, παρε κινεζικο το δυνατον μεγαλύτερο χωρις κοψε ραψε προφυλακτηρες και πηγαινε στον ηρακλη να σου φτιαξει αλουμινενιες σωληνωσεις με κοστος συνολικά 300 ευρω μαζι με το intercooler. νομιζω εχει και ο ηρακλης κινεζικα.

Κινεζικο δεν ξερω απο ποιον να παρεις, κανε ερευνα αγοράς.

Εμεις μια ζωη κινεζικα βάζαμε και δεν είχαμε κανένα θεμα αποδoσης. Ασε τους "γνωστες"να λένε . Εγω δεν δινω 500 ευρω σε κανεναν λούστη για ιντερκουλερ. Με 500 ευρω παιρνω καινούργια τουρμπίνα γνησια garrett και ιντερκουλερ μαζι...

Για το μεγεθος Ισχυει ότι και με την εξατμιση όσο μεγαλύτερο τόσο δυνατότερο ψηλά και τόσο κόβει χαμηλα (τι να κόψει, το αμαξι σου τουρμπίζει απο τις 1000 στροφες)

Δεν νομιζω οτι θα παω για κινεζικο.....κ γενικα οτιδηποτε που δεν ειναι δοκιμασμενο..δεν θελω να το κανω 300 αλογα για να μ χρειαζεται κανα κτηνος..καλη λειτουργια κ αξιοπιστια θελω.. :)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ενα ιντερκουλερ ειναι κατι πολύ απλό. οι κυψελες είναι όλες στανδαρ.το μονο που αλλαζει είναι τα στομια....

και κινεζικο να μην βαλεις, τουλαχιστον σε παρακαλω μην δωσεις πανω απο 200 ευρω, είναι κορροϊδια.

να για να μαθαινεις:

http://www.forgemotorsport.co.uk/media/FORD%20FIESTA%20ST%20180%20INTERCOOLER%20intructions.pdf
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εγώ δεν θα πήγαινα στον Ηρακλή για ιντερκουλερ γιατί είδα σε ενός φίλου μου που του έσπασε το ψυγείο πάνω στον χρόνο.Μια φορά φτάνει για να στιγματίσω κάποιον.Άποψη μου
Και ναι έχω ψώνιο με το αμάξι μου και πληρώνω όσο και όσο επειδή το γουστάρω ας πιαστώ και κάπου κορόϊδο (τα λέω με ωραίο τρόπο,μην με παρεξηγήσετε)
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
http://www.racing-exhaust.gr/

λένε κάνει πολύ καλή δουλειά.... έχει κάνει πολλές σωληνώσεις και ic στα παιδιά με vw.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Ιάκωβε (sorry για off topic) να δίνεις λεφτά σε καλές μάρκες και ας μην τα αξίζουν τόοοσο πολύ δεν είναι κοροιδία. Κοροιδία θα'ναι να ξέρεις ή να σου έχουν πει ότι είναι μάπα και να πας να το πάρεις γιατί είναι "μάρκα".

Τώρα για τα περί σωληνώσεων θα μπορούσε να πάει κανείς και στον NS Racing που το μόνο κακό λογικά θα είναι η τσιμπημένη τιμή του.
 

DarthFiesta

Original poster
Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Εγω παλι θα συμφωνησω με Ιακωβο..το ζητουμενο ειναι να κανεις απο την αρχη ενα καλο πλανο απο την αρχη για το που χρειαζεται βελτιωση κ μεχρι που θες φτασεις..το να βαλω ενα intercooler τεραστιο κ να λαγκαρει δεν θα με εξυπηρετει..μπορει να ειναι το καλυτερο στην κατηγορια του..πχ πανω απο 250 αλογα...αν εχω σκοπο να φτασω εκει πανω θα πρεπει να το βαλω..αν ομως θελω να μεινω στην ¨κατηγορια¨ Μεχρι των 250 αλογων θα βαλω αυτο που του ταιριαζει...

Επισης το υλικο ειναι το ιδιο σε ολα τα intercooler?

Σωληνες θα βγαλει συντομα κ η mountune...απο κει κ περα χειροποιητες?

Αυτο που λες κοροιδια τι ειναι riordian δεν ειναι ετσι...αυτο ειναι μ@λ@κι@ αν ξερεις οτι ειναι μουφα κ το αγοραζεις..
 
Feb 10, 2014
21
0
0
37
scorpion said:
εγώ δεν θα πήγαινα στον Ηρακλή για ιντερκουλερ γιατί είδα σε ενός φίλου μου που του έσπασε το ψυγείο πάνω στον χρόνο.Μια φορά φτάνει για να στιγματίσω κάποιον.Άποψη μου
Και ναι έχω ψώνιο με το αμάξι μου και πληρώνω όσο και όσο επειδή το γουστάρω ας πιαστώ και κάπου κορόϊδο (τα λέω με ωραίο τρόπο,μην με παρεξηγήσετε)
Συμφωνω, δινεις λιγα παραπανω οταν αξιζει και εχεις το κεφαλι σου ησυχο
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ετσι όπως το είδα παντως το ST για μενα δεν υπαρχει θεμα με τις σωληνωσεις, μόνο το ιντερκουλερ άλλαξε και όπου έχει κολάρο λαστιχένιο, βάλε σιλικόνη....

Αυτη είναι η επισημη πρόταση μου.

Να τονίσω οτι εχω φτιαξει αρκετες φορές σωληνωσεις-εγκατασταση ιντερκούλερ μόνος μου σε διαφορα αμαξια και έτσι πιστευω οτι έχω καποια αυξημένη εμπειρια στο θεμα αυτο.

Οσο για το τι δινεις και τι παίρνεις (ή τι νομίζεις οτι παίρνεις) έχουν δει πολλά τα μάτια μου.
Το καλύτερο πάντα σε αυτες τις περιπτώσεις είναι να βάλεις κάτι όχι επειδή είναι μάρκα μονο, αλλα επειδή έχει τσεκαριστεί οτι είναι ενταξει σε πολλά αμάξια.

Αν κατι οικονομικό έχει τοποθετηθεί και έχει δουλεψει σε πολλές περιπτώσεις, τοτε θα σαι λαλακας να πας να βαλεις κατι πολύ ακριβότερο.

Η οικονομία δεν έχει να κάνει με πόσα λεφτα έχει κάποιος... Αν σας περισευουν, καντε οικονομία και μοιράστε το περισευμα σε καποιους που χουν αναγκη... Μην πετατε αλόγιστα λεφτα σε σιδερένια κουτια που δεν ξερετε αν αυριο θα τα έχετε.... Καντε το ψωνιο σας αλλα ακριβως επειδή είναι ψωνιο καντε οικονομία. 

Το ξερω είμαι λιγο σκληρός και απόλυτος, αλλα δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια.
 

DarthFiesta

Original poster
Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
κ σιγα σιγα ολοκληρωνεται το παζλ με τα υπολοιπα εξαρτηματα για το cooler της mountune ..  punk

Εχουμε και λεμε..Σωληνωσεις:








Για πειτε εσεις οι γνωστες του αθληματος.. τι ακριβως κανουν αυτα? winkwink
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
λιγο καλυτερη ροή προφέρουν οι σωληνώσεις και λίγο καλύτερη στεγανοποίηση προφέρουν οι σωλήνες σιλικόνης  (οι σωλήνες μη σιλικόνης με τον καιρό ξεραίνονται και εχουν μικρο-διαρροούλες),
 

DarthFiesta

Original poster
Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Απο θερμοκρασιες βοηθαει?

Επισης κατι λεει για 2,4KPa...τι ειναι αυτα?

αντε να βοηθησουν λιγο κ οι τουρμπατοι...εχουμε πηξει στους ατμοσφαιρικους... lol
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
σημαινει οτι το συγκεκριμενο κιτ προκαλει 2.5 κιλο πασκαλ πτωση πιεσης, αλλα δε εχει μονο αυτο σημασια σ' ενα κιτ σωληνωσεων.

το πιο σημαντικό είναι η διατομή, η ομαλότητα στις καμπυλες, η χρηση το δυνατόν μικρότερων συνδεσμων και κολαρων
Η διατομη είναι στανταρ , για 100 άλογα Φ40 , για 200 Φ55, για 300 Φ60 κ.ο.κ.  
οι καμπύλες φαίνονται με το ματι για την ομαλότητα τους.
ο συντελεστης τριβης ροής σωληνα κυκλικής διατομής εχει να κανει με την φυση του υλικού και με την επεξεργασία που έχει γινει στην εσωτερική επιφανεια. Γενικα, οι καλοι επεξεργασμένοι πλαστικοί σωλήνες και τα λεία κολάρα σιλικόνης έχουν μικρότερη αντισταση απο μεταλλικούς, εκτος αν οι μεταλλικοί είναι "τούμπο" δηλαδή χωρις ραφή επεξεργασμένοι.
το υλικο κατασκευης παιζει ρολο στην διευκολυνση της ροής και την απαγωγή της θερμοκρασίας
το άλομινιο έχει 3 φορες καλύτερη απαγωγη θερμοκρασίας απο το σίδερο και 200 φορές καλύτερη απο πλαστικά και σιλικόνές (δεν ειναι τυχαιο που οι κυλινδροκεφαλες και όλα τα ψυγεια φτιαχνονται απο αλουμίνιο).

Συμφωνα με τα παραπάνω εγω θα διαλεγα το κιτ με σειρα προτεραιότητας:

1. Το δυνατον πλησιέστερα στη επιθυμητη διατομή
2. Με τις το δυνατον πιό ομαλές καμπύλες και την χρηση μονο κολαρων σιλικόνης
3. Με το δυνατόν λιγότερους σύνδεσμους (κολάρα σιλικόνης)
4. Με σωλήνα πιο καλά λειασμένο εσωτερικά
5. Με Υλικά το δυνατόν περισσότερο θερμοαπορροφητικά (αλουμίνιο)
 

Giannis mk7s

Member
May 21, 2010
113
0
0
https://www.youtube.com/watch?v=1_v8BuB5RsI  φιλτρο

https://www.youtube.com/watch?v=_fHRG8fINDs  AR15firing cooler
 

dkmusic

New member
Jul 22, 2015
60
0
0
ενας φιλος που ειναι μηχανικος αεροσκαφων οταν τουρμπισε μια χαγιαμπουσα εβαλε αντι για ιντερκουλερ σωληνες με ψυκτρες τις οποιες εφτιαξε σε τορνο απο κοματι αλουμινιο ....ακριβη λυση αλλα τελικα δουλεψε :) ( σε χαμηλη πιεση παντα )
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
αυτος μπορουσε να το κανει γιατι έχει πολύ ευκολα προσβάσιμο αέρα. Σε αμαξι δεν νομίζω να γινεται εκτός αν είναι drag κατασκευή.
 

dkmusic

New member
Jul 22, 2015
60
0
0
οι αλουμινενες σωληνες απλα κρατανε λιγο καλυτερα την πιεση μιας και οι σιλικονουχες κτλ  φουσκωνουν η ρουφιουντε αναλογα ....
 

butters

New member
Apr 16, 2015
57
0
6
Τι γνώμη έχετε για αυτά τα intercooler;

- http://goo.gl/mxyVIv
- https://goo.gl/8lXGJ9

θα έχουν διαφορά σε σχέση με το εργοστασιακό; Το πρώτο ειδικά είναι σε πολύ καλή τιμή  ;D
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread