Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Steliosgv

Rookie
MK7
May 11, 2023
21
3
3
Μοντέλο
MK7
Δεν εισαι κοντα σε Αθηνα ή Θεσσαλονικη? Το κοστος ειναι ληστεια μετα φονου!!!
Δυστυχώς δεν μένω κοντά σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Οταν μου είπαν την τιμή έπαθα απανωτά εγκεφαλικά
 
  • Like
Αντιδράσεις: SKYLINE

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
Ειναι πραγματι ακριβη και απαιτητικη αλλαγη.
Ωστοσο αν υπαρχει καπου αλλου να απευθυνθει καποιος να γλυτωσει χρηματα ωστοσο ομως να γινει και σοβαρη εργασια.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Μόλις έκανα και εγώ το συγκεκριμένο σερβις στην αντιπροσωπεία του Σφακιανάκη. Ύστερα από δική μου απαίτηση, έγινε και αλλαγή της αντλίας λαδιού, κάτι που εκ των υστέρων φάνηκε ότι δεν χρειαζόταν. Το αμάξι έκλεισε τα 10 χρόνια τον Αύγουστο που μας πέρασε και έχει 120,000 χλμ. Τα σερβις πάντα στην ώρα τους με το σωστό λάδι και με μια μέση ετήσια χρήση τα 12,000 χλμ. Το αμάξι φοράει πρόγραμμα MR165 τα τελευταία 7 χρόνια και γενικά κινείται σχεδόν πάντα σβέλτα.
Το κόστος δυστυχώς μόνο αστρονομικό θα μπορούσα να το περιγράψω, καθώς χωρίς την αντλία λαδιού κόστισε 1666 eur, στην οποία τιμή συμπεριλαμβάνεται και το ετήσιο σέρβις. Η αντλία λαδιού κόστισε επιπρόσθετα 177 eur.
Το αμάξι χρειάστηκε να μείνει σχεδόν 2 μέρες μέσα, οπότε αν θέλει κάποιος να κάνει την αλλαγή σε αντιπροσωπεία θα πρέπει να φροντίσει να κλείσει ραντεβού αρκετά πιο νωρίς μιας και συνήθως τα συνεργεία θα πρέπει επίσης να προγραμματίσουν την εργασία.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εργασία προς το παρόν, όλα δουλεύουν μια χαρά. Το αμάξι πριν την αλλαγή του ιμάντα δεν είχε καμία δυσλειτουργία, η ένδειξη λαδιού πάντα έσβηνε στα 2-3 δευτερόλεπτα, και γενικά δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα με τον κινητήρα.
Τόσο ο ιμάντας όσο και η αντλία λαδιού ήταν σε πάρα πολύ κατάσταση, καμία σχέση με τις εικόνες που είχα δει σε ξένα site.
Εδώ είναι η αντλία λαδιού:
085.jpg
086.jpg

Καμία σχέση με κάτι εικόνες σαν αυτή που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο:

20200408_154638.jpg.0005ecb0f53d4ce18530450abe2f6b0d.jpg


Και ο ιμάντας δεν είχε σημαντικά σημάδια φθοράς, οπότε τα χλμ που δίνει η Ford για αλλαγή, ύστερα από την δική μου εμπειρία θα έλεγα ότι δεν είναι απαγορευτικά, με την προϋπόθεση βέβαια ότι τα σερβις θα γίνονται κανονικά και με το σωστό λάδι.
Ίσως τα προβλήματα με τους ιμάντες να αφορούν τα πρώτα μοντέλα ή κάποια συγκεκριμένη παρτίδα. Μπορεί βέβαια να είναι και αποτέλεσμα κακής συντήρησης.
Η μέχρι τώρα πάντως εμπειρία μου με τον ecoboost είναι πολύ θετική. Όλα μέχρι στιγμής δουλεύουν υποδειγματικά. Το μόνο πρόβλημα είναι το κόστος της συγκεκριμένης εργασίας. Προφανώς το συγκεκριμένο κόστος είναι στο ανώτατο όριο που μπορεί κάποιος να πληρώσει και σε άλλα συνεργεία σίγουρα θα είναι αρκετά χαμηλότερο, αλλά δεν ήθελα να μπω στην διαδικασία του ψαξίματος και ήθελα να έχω όσο δυνατόν περισσότερο την σιγουριά ότι τόσο τα ανταλλακτικά όσο και η εργασία ήταν by the book.
Το κόστος όσο και η εύρεση σωστού συνεργείου είναι και κάτι που θα πρέπει να έχουν υπόψιν τους όλοι όσοι σκέφτονται να πάρουν μτχ ecoboost που δεν έχει κάνει ακόμα το συγκεκριμένο σερβις.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
Ευγε αριστη αναρτηση.
Στο συνεργειο μου κοστισε περι τα 600Ε.
Ειναι σοβαρο να αλλαζεται τακτικως το λαδι με λαδι μονο της προδιαγραφης φορντ για να μην φθειρεται η μηχανη και ο ιμαντας. Μονο καστρολ μαγνατεκ.
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: nexus

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Μπραβο σου πολυ σωστος σε ολα!!
Για αλλη μια φορα αποδεικνυεται ποσο σιμαντικο ειναι να αλλαζουμε τα λαδια μας τακτικα

Οσον αφορα για καποιον που ψαχνει για τετοιο αμαξι με το 1000αρι εκομπους σε μεταχειρισμενο, θα πρεπει να το ψαξει πολυ καλα!!!!
 
  • Like
Αντιδράσεις: nexus and Κεραυνός

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Θα αλλάξω μέσα στην εβδομάδα λάδια και φιλτρα,γύρω στις 8.500 έχει φτάσει,ως τις 10.000 είμαστε ασφαλής νομίζω,μην το αφήνετε παραπάνω και ας λέει η Φορντ για έως 20.0000/έτος.Για ιμάντα έχω ακόμα,δεν έπιασε ούτε 10ετια,ούτε χιλιόμετρα,οπότε μάλλον λόγω 10ετιας θα αλλαχθεί όταν πρέπει.

Αυτά που βλέπουμε μερικές φορές,ειδικά σε ξένα φορά,δεν ξέρουμε τι μεταχείριση η συντήρηση είχαν και έγιναν έτσι.
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
εγω αλλαζω λαδια φιλτρο λαδιου καθε 7000, αλλα μπορεις να τα αφησεις ανετα μεχρι 10000

εχω την εντυπωση οτι στο εξωτερικο πανε με βαση τον κατασκευαστη που λεει 20000, γιαυτο γινονται ετσι τα λαδια τους και ο ιμαντας
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
Στο εξωτερικο καποιοι μονοι τους τα αλλαζουν και καποιοι δεν παιρνουν λαδι προδιαγραφών.
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Καλησπερα παιδια. επειδη το ολο θεμα το εψαξα οσο δε παει.... σχετικα με το ιμαντα το 10 ετες σερβις ρωτησα και τοπικα συνεργεια τιμες και συνεργεια εξουσιοδοτημενα τυπου Καρ/λα δεν θελω να πω πληρες ονομα! Οντως κυμαινονται απο 600-900 ευρω σε σχεση με αντιπροσωπεια που ειναι στα 1500 ευρω ΟΜΩΣ καποιοι θα σου πουν οτι θα αργησουν την εργασια εως και 1 βδομαδα αλλοι παλι θα ζοριστουν... ΟΜΩΣ πλην της αντιπροσωπειας οταν τους ρωτησεις αν παει κατι στραβα και εχεις ειτε αμεσως διαρροη ειτε σε 2-3 μηνες ολοι μα ολοι θα σου πουν οτι για να δουν απο που προερχεται η οποιαδηποτε διαρροη και η επιδιορθωση της θα υπαρξει ενα αναλογω κοστος. Εγγυηση καλης λειτουργιας υλικων και εργασιων απο 6 μηνες εως 12 δινει μονο η αντιπροσωπεια
 

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Αρκετός θόρυβος τελευταία,από uk και Αμερική,για Ευρώπη δεν έχω εικόνα,κάποια βίντεο που έχουν ανέβει yt,αλλά σε group ford στο fb,κάποια σχόλια διάσπαρτα σε forums,για τους ιμάντες χρονισμού σε 1.0 ecoboost που αποτυγχανουν η είναι αρκετά φθαρμένοι πριν την αλλαγή προκαθορισμένη από κατασκευαστή.

Έχουμε περιστατικά στην Ελλάδα,έχετε δει η ακούσει κάτι,είναι ανησυχητικό?
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
για ιμαντα οχι αλλα προσφατα σε φιλο εσπασε πιστονι 1.0 focus για ανεξηγητο λογω
χωρις βελτιωσεις και ολα τα σερβις αντιπροσωπια κλπ κλπ
 
  • Wow
Αντιδράσεις: Sansiro325

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
για ιμαντα οχι αλλα προσφατα σε φιλο εσπασε πιστονι 1.0 focus για ανεξηγητο λογω
χωρις βελτιωσεις και ολα τα σερβις αντιπροσωπια κλπ κλπ

Τι εκανε μετα απο αυτο,εκτος εγγυησης το αμαξι? Με τρομαζει οτι πουσαρουν τον 1.0αρη στο puma ST στα 170 αλογα.
Post automatically merged:

για ιμαντα οχι αλλα προσφατα σε φιλο εσπασε πιστονι 1.0 focus για ανεξηγητο λογω
χωρις βελτιωσεις και ολα τα σερβις αντιπροσωπια κλπ κλπ

Τι εκανε μετα απο αυτο,εκτος εγγυησης το αμαξι? Με τρομαζει οτι πουσαρουν τον 1.0αρη στο puma ST στα 170 αλογα,αν και δεν ξερω αν ο ιμαντας παραμενει ο ιδιος η εχουν βελτιωσει κατι.
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Τι εκανε μετα απο αυτο,εκτος εγγυησης το αμαξι? Με τρομαζει οτι πουσαρουν τον 1.0αρη στο puma ST στα 170 αλογα.
Post automatically merged:



Τι εκανε μετα απο αυτο,εκτος εγγυησης το αμαξι? Με τρομαζει οτι πουσαρουν τον 1.0αρη στο puma ST στα 170 αλογα,αν και δεν ξερω αν ο ιμαντας παραμενει ο ιδιος η εχουν βελτιωσει κατι.
εκτος ναι! 4000 για ανακατσκευη μοτερ
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
Επισημανση.


Προσοχη. Το λιπαντικο βασει προδιαγραφης κατασκευαστου 5-20 WSS-M2C948-B.
Διοτι αλλα λιπαντικα περιεχουν συστατικα-προσθετικα τα οποια φθειρουν και διαλυουν τον ιμαντα.
Post automatically merged:

Επισημανση.


Προσοχη. Το λιπαντικο βασει προδιαγραφης κατασκευαστου 5-20 WSS-M2C948-B.
Διοτι αλλα λιπαντικα περιεχουν συστατικα-προσθετικα τα οποια φθειρουν και διαλυουν τον ιμαντα.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
Προδιαγραφή λιπαντικού (λαδιού) για χιλιαρι μκ7 φιεστα (και μκ3 φοκους)
5-20
WSS-M2C948-B

API SN και ILSAC GF-5
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread