Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Στέφανος

Original poster
Member
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Το "παλικάρι" μου σήμερα παρουσίασε κάτι που δεν το έχω ξαναδεί. Κάποιες φορές και όχι πάντα πέφτει το ρεύμα. Η μπαταρία είναι 6 μηνών και το δυναμό δουλεύει μια χαρά, 14,2 volt μας έδειξε. Έπεσα σε κίνηση σήμερα αρκετή(κάποιο τρακαρισμα είχε γίνει) και όποτε αναβε το βεντιλατερ εσβηνε το ράδιο και ο πίνακας οργάνων. Μετά από 2-3 δευτερόλεπτα ξαναδουλευαν. Το έκανε αυτό το πράγμα 4-5 φορές συνεχόμενα. Μετά από αυτό, μέχρι που σχολασα δεν το ξανακανε. Έχει τύχει κάτι τέτοιο σε άλλον;
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Δύσκολο να διαγνωσθεί από δω. Έλεγξε παλι μπαταρία δυναμό (ας έχει 6 μήνες) ο έλεγχος πρέπει να γίνει στη μπαταρία όταν μιζαρεις δεν πρέπει να πέφτει κάτω από 10V και το δυναμό πρέπει να ελεγχθεί σε διάφορα φορτία όχι μόνο ρελαντί και κυρίως όταν ανοίγει το βεντιλατερ. Ανοίξτε τέρμα όλες τις καταναλώσεις και ελέγξτε πάλι. Αν είναι όλα καλά άστο και οπότε χαλάσει...

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

Στέφανος

Original poster
Member
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Με το βεντιλατερ να δουλεύει και φώτα ανοιχτά έδειχνε 14,1 v. Με την μίζα, που την δουλεύω και συχνά (περίπου 15 φορές την ημέρα), πάντα είναι δυνατή και ποτέ πεσμένη. Οπότε θα περιμένω να γίνει χειρότερο μπας και βγάλουμε άκρη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

Στέφανος

Original poster
Member
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Την Τετάρτη δυσκολεψαν τα πράγματα. Έκανα μια στάση ας πούμε, όταν δούλευε μου έδειχνε 14,1 volt, το εσβηνα και έδειχνε περίπου 12,6 με 12,8. Καλά μέχρι εδώ. Μετά από πέντε λεπτά που πήγαινα να το βάλω μπρος, άνοιγμα διακόπτη και έδειχνε 9,5! Κλείσιμο διακόπτη πάλι, άνοιγμα και 12,6.Βαζω μπρος και φεύγω και μου το έκανε άλλη μια φορά το ίδιο πράγμα. Το άφησα στον ηλεκτρολογο, δεν βρήκε κάτι, μου καθάρισε την γείωση που είναι πάνω στο σασί,είδε και όλα τα κυκλώματα, δεν βρήκε τίποτα. Δύο μέρες τώρα δεν μου έχει κάνει το παραμικρό(φτου φτου). Μπαταρία, δυναμό και με πλήρες ηλεκτρικό φορτίο σκοτώνει μου είπε. Μου είπε να το παρακολουθησω ώστε να μην αλλάζουμε πράγματα χωρίς λόγο. Στην μίζα που παρατήρησα πέφτει περίπου στα 10 και όταν μπαίνει το βεντιλατερ περίπου στα 12.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Απ' ότι φαίνεται καλά είναι η μπαταρία, για το δυναμό δεν ξέρω να πω, θα δείξει ότι ειναι....

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

Στέφανος

Original poster
Member
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Φαντάζομαι ότι αν είχε , έχει πρόβλημα το δυναμό θα αναβε το λαμπάκι της μπαταρίας στον πίνακα οργάνων.
 

Στέφανος

Original poster
Member
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Μετά από μια εβδομάδα και κάτι συνεχίζει το "παλικάρι" χωρίς το παραμικρό πρόβλημα με το ρεύμα. Συνεχίζουμε και βλέπουμε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread