Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Επόμενο project είχε σειρά η εγκατάσταση ηλεκτρικά ανακλινόμενων καθρεπτών. Το συγκεκριμένο retrofit είναι και αυτό plug&play αρκεί να βεβαιώσει κάποιος ότι έχει την σωστή καλωδίωση στις πόρτες. Αν δεν κάνω λάθος, όλα τα f/l έχουν την καλωδίωση έτοιμη.

Αυτήν την εγκατάσταση μπορεί να την κάνει κάποιος και σε mk7, αλλά εκεί πρέπει να κοιτάξει πρώτα την καλωδίωση και την ασφαλειοθήκη, ένα βιντεάκι που τα εξηγεί για το mk7 είναι εδώ https://www.youtube.com/watch?v=-P_4udZJfq4

Έψαξα καταρχήν να βρω μεταχειρισμένο ένα σετ καθρεπτών για το f/l, το οποίο εκτός από το μοτεράκι για την ανάκλιση, ήθελα να έχει και puddle lights. Να προσθέσω εδώ ότι οι καθρέπτες για mk7 δεν κάνουν σε mk7.5 γιατί το φυσάκι έχει 10 pin στο f/l, ενώ στο mk7 έχει 8.

Εδώ είναι ο καθρέφτης που βρήκα:
IMG_1250.jpg


Αν προσέξει κάποιος την καλωδίωση θα δει ότι έχει περισσότερα καλώδια από αυτήν του απλού καθρέφτη:
IMG_1251.jpg


Αγόρασα επίσης και έναν νέο διακόπτη, ο οποίος έχει το κουμπάκι για την ανάκλιση:
IMG_1254.jpg


Εδώ έχει έναν πολύ καλό οδηγό για την αφαίρεση της πόρτας στο f/l: http://www.fordownersclub.com/forums/tutorials/article/291-guide-removing-fiesta-mk75-door-card/

Εδώ και μια φώτο μετά την αφαίρεση του ταμπλά:
IMG_1248.jpg


Όταν λοιπόν τελειώσουμε με την αντικατάσταση των καθρεπτών, θα πρέπει να τους ενεργοποιήσουμε με το forscan:
IMG_1252.jpg

IMG_1253.jpg


Στην συνέχεια εμφανίζεται μια νέα επιλογή στα car settings που έχει να κάνει με τους καθρέπτες:
IMG_1255.jpg

IMG_1256.jpg


Εδώ είναι μια φώτο που δείχνει το puddle light:
IMG_1259.jpg


Και εδώ ένα βιντεάκι που δείχνει την λειτουργία τους κατά το κλείδωμα του αμαξιού:
[youtube]7o32AlCTZ2s[/youtube]
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Χα χα χα..! Θένκς!

Το εγκεφαλάκι εκείνο, βασικά είναι ο εγκέφαλος της πόρτας. Αναλαμβάνει ότι έχει να κάνει με την πόρτα πχ Ηλεκτρικούς καθρέπτες, φλας, ηλεκτρικά παράθυρα κλπ κλπ. Κάθε πόρτα έχει από έναν τέτοιο εγκέφαλο.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Πρέπει να έχει και εσένα ένα εγκεφαλάκι για την πόρτα. Ίσως να μην είναι στην ίδια θέση με το mk7.5.
Εσένα έχει ανακλινόμενους καθρέπτες? Αν όχι, μιας και θα ανοίξεις την πόρτα, δες και την καλωδίωση που πάει από τον καθρέπτη στην πόρτα, αν από την μεριά της πόρτας έχεις 8 καλώδια στην φύσα. Μπορείς να τους αλλάξεις εύκολα τους καθρέπτες.
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Ωραίος nexus με γειες.πολυ ωραίο το αποτέλεσμα.ζηλευωωω....Πόσο σου πήγαν οι καθρεφτες και ο διακόπτης αν επιτρέπεται?
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Εδώ και μία βραδινή φώτο για να φανούν και τα puddle lights στο σκοτάδι:

DSC4978s.jpg


Πολύ φωτεινά, και κάνουν καλή δουλειά στο να φωτίσουν τον χώρο.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Walking said:
Ωραίος nexus με γειες.πολυ ωραίο το αποτέλεσμα.ζηλευωωω....Πόσο σου πήγαν οι καθρεφτες και ο διακόπτης αν επιτρέπεται?

Οι τιμές εξαρτώνται από το πόσο θα τα βρεις στο ebay/car.gr

Εμένα μου κόστισε 50ευρώ το κομμάτι με τους διακόπτες, και άλλα 260 οι δύο καθρέπτες. Τους καθρέπτες τους πήρα από Αθήνα, αλλά είμαι σίγουρος ότι αν περίμενα στο ebay θα έβρισκα πιο φτηνούς από Αγγλία.
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
δηλαδή μην  βάλουμε κανά φράγκο στην άκρη?? όοοοοοχι θα έρθει ο nexus να μασ βάλει φιτιλιές..

μπράβο αδερφέ καλορίζικο τέλειο αποτέλεσμα
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Pakwel said:
δηλαδή μην  βάλουμε κανά φράγκο στην άκρη?? όοοοοοχι θα έρθει ο nexus να μασ βάλει φιτιλιές..

μπράβο αδερφέ καλορίζικο τέλειο αποτέλεσμα

tease

Θενκς!! Που είναι η άκυρη ερώτηση???  :D
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
nexus said:
tease

Θενκς!! Που είναι η άκυρη ερώτηση???  :D

σε τρώει τελικά?? αχαχαχ θα στιγματιστώ.. έχω πάντως. που πήρες αυτό το μασκάκι μπροστά και πως λέγεται? αν στο stline θα γδέρνω την 'ασφαλτο αλλά υγεία χαχαχ
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Θεός Nexus. Ένα ένα τα πήρες με τη σειρά και έχεις φτιάξει έκδοση με σούπερ εξοπλισμό. Κάποια στιγμή ελπίζω να ασχοληθω ακολουθώντας τα βήματα σου..
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ευχαριστώ fiestari. Όλα όσα έχω βάλει, βασικά είναι πολύ εύκολο να μπουν. Το μόνο πρόβλημα είναι το κόστος. Θα σου έλεγα, να δεις τι σου είναι πιο χρήσιμο και να ξεκινήσεις από αυτό. Θα δεις ότι είναι πολύ απλά τα πράγματα και θα σου αρέσει που θα έχεις καταφέρει να προσθέσεις μια έξτρα δυνατότητα στο αμάξι σου.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
nexus said:
Πρέπει να έχει και εσένα ένα εγκεφαλάκι για την πόρτα. Ίσως να μην είναι στην ίδια θέση με το mk7.5.
Εσένα έχει ανακλινόμενους καθρέπτες? Αν όχι, μιας και θα ανοίξεις την πόρτα, δες και την καλωδίωση που πάει από τον καθρέπτη στην πόρτα, αν από την μεριά της πόρτας έχεις 8 καλώδια στην φύσα. Μπορείς να τους αλλάξεις εύκολα τους καθρέπτες.

εχω ηλεκτρικα ανακλινομενους καθρεπτες!!! γενικα ειναι full extra εκτος απο δερματινα καθισματα και κουμπι start!! αλλα δεν εχω puddle lights :( :(
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Νομίζω Nos, ότι στα μκ7 δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα... :(
 

and.short

Rookie
Feb 9, 2016
15
0
1
Hello παιδιά!

μόλις σήμερα ακολούθησα και εγώ τον όδηγο και έβαλα τους καθρέπτες.

Είχε λίγο δουλίτσα να πω την αλήθεια (είδικά με το ξήλωμα της ταπετσαρίας της πόρτας), αλλά το αποτέλεσμα πολύ καλό.

Η μόνη ατυχία είναι οτι στο ένα puddle light είναι καμμένο το ένα από τα δύο led!
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν ως ξεχωριστό παρτ μόνο τα λεντάκια;

Thanks
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Μπράβο, ωραίος! Απλά θα χρειαστείς να αλλάξεις το λεντάκι. Τι σε παίδεψε περισσότερο?
 

and.short

Rookie
Feb 9, 2016
15
0
1
Τα κλιψακια της πορτας ρε συ. Ηθελαν πολυ δυναμη και φοβομουν μη ξηλωθει ατσαλα και σπασουν και αυτα!

Επισης ειναι παιδεμα λιγο η διαδρομη του καλοδιου μεχρι να βγει εκει που πρεπει

Τα λεντακια ειναι πανω σε μια πλακετιτσα, πως λες να τα αλλαξω;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread