Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
σε 1 μηνα περίπου θα πάω αμφιλοχία :p το αμάξι θα έχεις 5 άτομα σύνολο μέσα και γεμάτο από πράγματα ... τουλάχιστον πίσω στον χώρο τον αποσκευών ... τι πίεση λέτε να βάλω ?

16αρες μαμα ζαντες .
 

Mik

New member
Jul 17, 2013
84
0
0
38
Πειραιάς
Καλημερα παιδια! Τεταρτη φευγω ταξιδι, 3 ατομα με αποσκευες. Απο αντιπροσωπεια μου ειχε πει 33/33 αλλα θα ταεκαρω manual. Πειραια που προτεινετε να τσεκαρω τα λαστιχα?
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
Mik said:
Καλημερα παιδια! Τεταρτη φευγω ταξιδι, 3 ατομα με αποσκευες. Απο αντιπροσωπεια μου ειχε πει 33/33 αλλα θα ταεκαρω manual. Πειραια που προτεινετε να τσεκαρω τα λαστιχα?

δεν ειμαι απο πειραια οποτε δεν ξερω,αλλα γενικα δεν εχει σημασια που θα σταματησεις,αλλωστε δςρεαν ειναι,μονος σου το κανεις.απλα προσεξε η βελονα να ειναι σταθερη και να δειχνει το μηδεν.και να μην κολλαει.εχω δει σε πολλα βενζιναδικα βελονες που ξεκινανε απο το 2-3 ή κατω απο το μηδεν.ακομα και να βαζεις και να σταματαει στο 20.
γενικα βρες ενα που σε βολευει και πηγαινε σε αυτο οποτε χρειαζετε.

οσο για την πιεση,βαλε οσο λεει στην πορτα σου ή στο manual.
 

Mik

New member
Jul 17, 2013
84
0
0
38
Πειραιάς
Καλημερα! Στο manual λεει: 195/50 R15 Normal φορτιο: μπροστα 30 πισω 26.
Πληρες: μπροστα 34 πισω 46. Στην πορτα εχει μια τιμη αναλογα με φορτιο. Δε λεει αλλο μπροστα και αλλο πισω. Νομιζω το νορμαλ γραφει 32. Εγω απο οταν το πηρα εχω 32 μπρος πισω, οσο μου ειχαν πει απο αντιπροσωπεια. Τωρα θα ταξιδεψουμε 3 ατομα με γεματο πορτ παγκαζ. Λογικα δεν ειναι πληρες. Καπως πολλα δε τα λεει στο manual; Καμια γνωμη; Να το βαλω 32/34; Ειμαι λιγο ασχετος οπως καταλαβατε... Ευχαριστω!

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1376385033[/time]
Εν τω μεταξυ, απο Βελμαρ που μιλησα μολις τωρα μου ειπαν, 30 μπρος πισω νορμαλ, 32 μπρος πισωμε το φορτιο μου.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να βάλεις 32 μπρος 34 πίσω τώρα που θα ταξιδέψεις. Για νορμάλ χρήση πόλης 32 εμπρός 30 πίσω. Είναι σημαντικές οι πιέσεις των ελαστικών για τα φιεστάκια μας, γιατί καταλαβαίνεις αρκετή διαφορά στο κοπάνημα αλλά και στο κράτημα.
 

Mik

New member
Jul 17, 2013
84
0
0
38
Πειραιάς
Τελικα εβαλα 32 σε ολα. Πηγα σε Βουλκανιζατερ κοντα στο σπιτι μου. Μπροστα ειχα στο ενα 32 στο αλλο 31 και στα πισω 30....
 

graf

Member
Mar 24, 2012
115
0
0
εγω εβαλα 32 -30 με το ιδιο φορτιο 3 και αποσκευες και διαπιστωσα οτι και κραταει και δεν κοπαναει.
 
Όση πίεση και να έχει θα κρατάει το ελαστικό.

Το πρόβλημα είναι στην υπερθέρμανση του ελαστικού σε ένα ταξίδι.
Όσο λιγότερη πίεση έχει τόσο ευκολότερα χάνεται η σταθερότητα του αυτοκινήτου στην ουρά από παλαντζάρισμα του ελαστικού στην ζάντα και από υπερθέρμανση σε διαδρομές με στροφές . Το 36 πίσω είναι μια μέση λύση (άνεσης και κρατήματος) σε ταξίδι με φορτίο στο πορτμπαγκάζ. 
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Εγώ με 215/35/18 ποια πιστεύεται πως ειναι η ιδανική πίεση;;
Να πω ότι φοράς μαλακό λάστιχο
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Πρως ενημερωση: ο κατασκευαστης πρωτηνει για τα πισω ελαστικα με φουλ φορτιο στις 17" πιεση 41 και στις 16" πιση 46!!!!
Φυσικα τι λεει ο κατασκευαστης με το τι θελει ο καθενας ειναι πολυ διαφορετικο και πιστευω οτι ο Στελιος εχει απολυτο δικιο στην πιεση που πρωτηνει,αντε λιγο παρα πανω που θα εβαζα εγω δλδ 38-39 και ΟΧΙ 41 που λεει ο κατασκευαστης ;)
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Εκεί βάζω 34-36 μπροστά 32 πίσω
Θα το πάω σταθερά 36 μπροστά 34 πίσω
 

Mik

New member
Jul 17, 2013
84
0
0
38
Πειραιάς
Επειδη ειχα την απορια και εγω, ρωτησα το service και μου ειπαν οτι ο κατασκευαστης δινει πιεσεις για νορμαλ δρομους και οχι για τους ελληνικους που ειναι μεσα στις λακουβες και τις κακουχιες... Γιαυτο μου προτειναν 32 μπρος πισω...

nos7 said:
Πρως ενημερωση: ο κατασκευαστης πρωτηνει για τα πισω ελαστικα με φουλ φορτιο στις 17" πιεση 41 και στις 16" πιση 46!!!!
Φυσικα τι λεει ο κατασκευαστης με το τι θελει ο καθενας ειναι πολυ διαφορετικο και πιστευω οτι ο Στελιος εχει απολυτο δικιο στην πιεση που πρωτηνει,αντε λιγο παρα πανω που θα εβαζα εγω δλδ 38-39 και ΟΧΙ 41 που λεει ο κατασκευαστης ;)
 
Ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του...ακόμα και οι λαστιχάδες! Νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα. Λακκούβες και χαμηλή πίεση έχουν να κάνουν καθαρά με το κοπάνημα και την άνεση. Όσο πιο ξεφούσκωτο το λάστιχο σκάσει στην λακκούβα τόσο πιο εύκολα θα στραβώσεις ζάντα... Όσο πιο ξεφούσκωτο έχεις την αίσθηση ότι κρατάει αλλά έρχεται πιο γρήγορα η υπερθέρμανση και το ξαφνικό γλίστρημα. Όσο πιο ξεφούσκωτο τόσο μεγαλύτερη η θερμοκρασία κύλισης του ελαστικού και όσο πιο μεγάλη θερμοκρασία κύλισης τόσο πιο γρήγορα θα ξεραθεί το ελαστικό με το πέρασμα του χρόνου..
 

Mik

New member
Jul 17, 2013
84
0
0
38
Πειραιάς
Καλησπερα παιδια! Επειδη ειμαι λιγο ασχετακος, αν μπορει καποιος γνωστης να μου πει μερικα πραγματα για την πιεση ελαστικων. Εχω μια αισθηση οτι οταν πεφτω σε λακουβες με νορμαλ χμ νομιζω οτι ψιλοβρονταει μπροστα. Εχω 32 μπρος πισω και σε γενικες γραμμες υπο νορμαλ συνθηκες οδηγω μονος μου χωρις εξτρα φορτιο. Εχω τα huncock απο τη μαμα 195/50R15 82H. Αν εχω καταλαβει καλα, οπου εισαι πιο βαρυς καλο ειναι να εχεις παραπανω ατμοσφαιρες; Λεω να δοκιμασω 32 μπροστα 30 πισω. Θα δω διαφορα ή μονο οταν αλλαξω καποια στιγμη ελαστικα; Γενικα καθε συμβουλη καλοδεχουμενη ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread