Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Και το δικό μου έτσι συμπεριφέρεται. Δεν έχω αισθανθεί δηλαδή να μην με αφήνει να ξεκινήσω πριν τα 2.5 δεύτερα. Απλά αυτός ο χρόνος είναι ο μέγιστος που σε κρατάει το αμάξι, όχι όμως ότι δεν σε αφήνει να ξεκινήσεις ελαφρώς πιο πριν, τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει.
Εκτός πια αν οι αντιδράσεις μου τυχαίνει πάντα να συμπίπτουν με την στιγμή που το σύστημα αφήνει τα φρένα....
Φίλε BLiTzER, νομίζω μόνο αν οδηγήσεις άλλο φιέστα θα δεις κατά πόσο το δικό σου αμάξι συμπεριφέρεται σωστά. Υπάρχει βέβαια η πιθανότητα, στο ST το σύστημα να λειτουργεί ελαφρώς διαφορετικά, οπότε καλό θα ήταν να δοκιμάσεις με κάποιο άλλο ST.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Εδώ η Ford περιγράφει και πως λειτουργεί το σύστημα https://www.ford.com.ph/engineering/hill-launch-assist/

Ενδιαφέρον έχει η παράγραφος που λέει :

Perfect hill starts every time
· Once the engine has enough power to stop the vehicle from rolling, Hill Launch Assist releases the brakes so you can drive away smoothly – with no roll.

Βασικά αν δώσεις επαρκές γκάζι, το σύστημα αφήνει τα φρένα και ξεκινάς ομαλά. Αυτή είναι και η δική μου εμπειρία.
 

BLiTzER

Original poster
New member
Nov 7, 2013
66
0
0
Αθήνα
Ναι, έτσι θα έπρεπε να λειτουργεί το σύστημα, αυτό είναι το λογικό. Αλλιώς δεν έχει νόημα.

Όπως και να'χει, θα κάνω μια ερώτηση και στο συνεργείο, μέχρι να βρεθεί κάποιος εθελοντής με ST. :p
 

ANDREW

Rookie
Apr 29, 2015
30
0
6
Και εμενα ετσι κανει σαν να κλωτσαει οταν το ξεκιναω και το απενεργοποιησα.
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Εγώ πάλι απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής για όσες φορές έχει χρειαστεί. Καθώς κινείσαι στην ανηφόρα μόλις φρενάρεις τελείως ενεργοποιείται. Όταν αφήσεις το φρένο καταλαβαίνεις ότι σου δίνει αυτή την υποβοήθηση για να μην σε πάρει πίσω. Ξεκλειδώνει και ξεκινάει το όχημα με το πάτημα γκαζιού. Απλά την ώρα που αφήνεις λίγο συμπλέκτη και ταυτόχρονα πατάς και λίγο γκάζι φεύγει. Τώρα από εκεί και έπειτα είναι και τι πόδι έχει ο καθένας και πως το αντιλαμβάνεται νομίζω κάποιο ενδεχόμενο κλότσημα στην εκκίνηση.
 

ANDREW

Rookie
Apr 29, 2015
30
0
6
kostg said:
Μπορεί τα άλογα των ST να είναι πιο άγρια και να κλωτσάνε  qq qq
Mαλλον χα χα παντως δε τα παω καλα με αυτο το μαραφετι και σε αλλα αυτοκινητα.
 

thespx

Rookie
Aug 1, 2016
23
0
1
Και σε μένα κάνει το ίδιο. Παρατήρησα όμως το εξής:

Στην αρχή και μέχρι να το συνηθίσω, όταν ήμουν σταματημένος σε ανηφόρα, έδινα λίγο παραπάνω γκάζι/άφηνα πιο από τομα το συμπλέκτη (όχι σε μεγάλο βαθμό, όπως όταν οδηγείς αυτοκίνητο χωρίς HSA). Συνηθίζοντάς το στις ανηφόρες ξεκινάω όπως και σε επίπιεδο έδαφος και πλέον ξεκινάεω ομαλά. Μάλλον ήταν πιο πολύ θέμα συνήθειας και ψυχολογικό (σε μένα).
 

BLiTzER

Original poster
New member
Nov 7, 2013
66
0
0
Αθήνα
Έτσι ακριβώς. Είναι απλά θέμα συνήθειας τελικά. Το σύστημα λειτουργεί μια χαρά αν ξεκινάς και στις ανηφόρες όπως ακριβώς θα το έκανες σε επίπεδο έδαφος. Δε θέλει βιασύνες, δε θέλει διαφορετική προσέγγιση, ξεχάστε ό,τι ξέρατε και θα λειτουργεί όπως πρέπει. Μου πήρε λίγο καιρό αλλά το βρήκα. :p
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread