Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
καλησπερα παιδια , σημερα μετα απο 2,5 μηνες καινουργιο αμαξι, ενας ,καλυτερα να μην το χαρακτηρισω μου εχει γρατσουνιση το αμαξι μου , οπως ειδα η γρατσουνια δεν ειναι βαθεια , ειναι μαλλον νηχια, αλλα και παλι φαινεται. λοιπον τι κανουμε εδω? υπαρχει αλοιφη η κατι τετοιο? η το παω στην ford?
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Μπορεις πολυ ευκολα μια μερα να παρεις αλοιφη και αφου πλυνεις και στεγνωσεις καλα το πασχων σημειο,να το περασεις ενα δυο χερακια και να εξαφανιστει.αυτο αν ειναι επιφανειακη γρατζουνια..αν ειναι πιο βαθια και σ εχει σπασει το χρωμα πηγαινε το σε ενα φανοποιο που εμπιστευεσαι και με τον αριθμο πλαισιου θα σ βρει το χρωμα ακριβως..απλα θα πληρωσεις το κατι παραπανω..
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Καλη ειναι η maguiar και η 3m σιγουρα..τωρα για αλλες δεν εχω αποψη γιατι δεν τις εχω δοκιμασει..ελπιζω να βοηθησα καπως..
 

xrispas7

Newbie
Feb 6, 2015
3
0
1
εγώ έχω πάρει το πακετάκι της Ford και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με κόστος 12€ αν θυμάμαι καλά
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Μπουκαλακι με χρωμα του αυτοκινητου και πινελακι εχεις παρει;;
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Παρατήρησα ότι στον καθρέφτη έχω έναν λεκέ μαύρο από άλλο χρώμα. Η περιοχή που έχει μαυρίσει είναι λεία, όπως ακριβώς είναι και η επιφάνεια όλου του καθρέφτη, δηλαδή γδάρσιμο δεν υπάρχει. Επομένως η αλοιφή είναι καλή λύση για την περιπτωσή μου, σωστά?

Επίσης, αυτό με το πινελάκι που διάβασα παραπάνω.. το χρώμα που το βρίσκει κανείς?

Το σετάκι της Ford που αναφέρεται παραπάνω, τι ακριβώς είναι και που το βρίσκει κανείς?

Ευχαριστώ
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Αν απλά έχει αφήσει χρώμα το άλλο όχημα, με λίγο επίμονο τρίψιμο θα βγει, ούτε καν αλοιφή δεν χρειάζεται. Αν έχει ξύσει χρώμα, τότε μόνο βάψιμο ή sticker.

Touch-up paint, spray ή sticker-paint, όλα στην αντιπροσωπεία, με τον κωδικό του χρώματος ;)
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Ευχαριστώ για την απάντηση.

To έτριψα λίγο να δω ότι κάτι γίνεται (όχι επίμονα) αλλά δεν φεύγει κάτι. Εξάλλου γλιστράει. Θα δοκιμάσω ξανά.

Touch-up paint, spray ή sticker-paint, αυτά είναι 3 διαφορετικά πράγματα?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Touch-up paint -> το γνωστό πινελάκι
Spray -> το ίδιο χρώμα σε spray
Sticker-paint -> μικρά αυτοκόλλητα σε διάφορα σχήματα, στο χρώμα του αυτοκινήτου σου (όχι γενικά "άσπρο", "μαύρο" κλπ, αλλά ακριβώς στο κωδικό του χρώματος)

Γι'αυτό λέω όλα από αντιπροσωπεία, για να είσαι σίγουρος...
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Ok κατάλαβα και θα ρωτήσω. Από τα παραπάνω, προτείνεται η χρήση του καθενός ανάλογα με την περίπτωση? Και αν ναι, ποτε θες πινελάκι, ποτε αυτοκόλλητο πότε spray?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Τουλάχιστον στη C5 που έχω πάρει και τα τρία, το καθένα έχει ένα μικρό αυτοκόλλητο στο κουτί του, με σχεδιάκια που δείχνουν που *μπορείς* να χρησιμοποιήσεις το καθένα. Για τη Ford δεν ξέρω, υποθέτω όμως ότι κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει....
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Sticker-paint, δεν νομίζω να έχει η Ford. Δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Πιστεύω ότι το πιο απλό είναι το πινελάκι για μικρές γρατζουνιές. Το σετ που δίνει η Ford για frozen white είναι αυτό εδώ : https://www.amazon.co.uk/Ford-Genuine-Touch-Frozen-1775169/dp/B01MYGTLM5/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1490353165&sr=8-3&keywords=FORD+1775169
Κωδικός 1775169. Μπορείς να το ζητήσεις σε κάποια αντιπροσωπεία.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Όσον αφορά τον καθρεφτή, αγόρασα μια αλοιφή Sonax και με καλό τρίψιμο, έφυγε ο μάυρος λεκές (που τελικά ήταν γρατσουνιά). Έχω ακούσει ότι η αλοιφή αυτή λειτουργεί με βάση το υφιστάμενο βερνίκι και άρα αν κάποιος βάζει και ξαναβάζει, δε θα το χαλάσει?

Επίσης, ζήτησα από την Ford touchup pencil και μου ήρθε μια συσκευασία δύο μπουκαλάκια, ένα touchup pencil και ένα clearcoat pencil. Αν ξέρει κανείς, το δεύτερο τι ακριβώς είναι και η διαδικασία χρήσης ποια είναι (σε αυτό βρήκα youtube video αλλα είπα να ρωτήσω και εδώ.)?

Ευχαριστώ
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Οτιδήποτε και αν χρησιμοποιήσεις για τρίψιμο, προφανώς επηρεάζει το υφιστάμενο χρώμα και βερνίκι, άρα με το μαλακό και όχι για πάνω από 1-2 φορές στο ίδιο σημείο.

Τα touch-up έχουν δύο μπουκαλάκια, το ένα είναι χρώμα και το άλλο βερνίκι. Λογικά πρέπει να έχουν οδηγίες χρήσης στο κουτάκι τους. Βάζεις χρώμα, αφήνεις να στεγνώσει, και μετά βάζεις βερνίκι, περίπου στην ίδια ποσότητα.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς οδηγίες χρήσης δεν υπάρχουν στο κουτάκι.

Edit: Βιάστηκα να μιλήσω. Στο πίσω μέρος έχει οδηγίες αλλά έτσι όπως είναι διπλωμένες και κολλημένες, δε φαίνονταν σαν πολλές σελίδες αλλά ως μια, οπότε νόμιζα ότι δεν έχει.  ok234

Έχουν ως εξής:
Για την επιδιόρθωση μικροζημιών από κτύπημα πέτρας και μικρών γρατζουνιών σε βαφές δύο και τριών στρώσεων.
Οδηγίες χρήσης: Βγάλτε προς τα έξω τον κόκκινο ξύστη σκουριάς, αναποδογυρίστε τον, ξαναβάλτε τον μέσα. Ανακινήστε καλά το επιιοδρθωιτκό κραγιόν της βαφής, ελέγξτε την απόχρωση. ΠΡΟΣΟΧΗ: Σε βερνίκια τριών στρώσεων περνάτε πρώτη στρώση με βασική λάκα 1 και αφήνετε να στεγνώσει επί 45 λεπτά. Το ελαττωματικό σημείο διορθώνεται με βασική λάκα (βασική λάκα 2 σε τρεις στρώσεις). Μετά από 45 λεπτά περνάτε διάφανη τελική βαφή. Επεξεργασία όχι κάτω από +15 βαθμούς κελσίου.

Τι εννοεί λάκα  1 ή 2 και βερνίκι δύο ή τριών στρώσεων, δεν καταλαβαίνω. Που ξέρω εγώ που έχει 2 και που 3. Δεν μου φαίνονται και πολύ διευκρινιστικές και αναλυτικές οι οδηγίες.
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Καλησπερα στην παρεα των ford fiesta! θα ηθελα αν μπορει καποιος να με διαφωτισει σε ενα μικρο προβλημα, εχω το φιεστα ecoboost σε μαυρο πανθηρα, λοιπον παρατηρησα χθες πανω στο μαυρο χρωμα ειχε λιγο λερωθει σε καποιο σημειο το εκανα με το δαχτυλο και ενταξει βγηκε η βρωμια, εμεινε ομως η θαμπαδα του δαχτυλου που το καθαρισα! αυτη η μπιπ :) θαμπαδα πως βγαινει δοκιμασα με νερο και τπτ!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το βλέπεις στο πλύσιμο αν θα καθαρίσει, αλλιώς μαλακό πανάκι μικροϊνών και ελαφρύ τρίψιμο με γυαλιστική αλοιφή.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Fiestaris said:
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς οδηγίες χρήσης δεν υπάρχουν στο κουτάκι.

Edit: Βιάστηκα να μιλήσω. Στο πίσω μέρος έχει οδηγίες αλλά έτσι όπως είναι διπλωμένες και κολλημένες, δε φαίνονταν σαν πολλές σελίδες αλλά ως μια, οπότε νόμιζα ότι δεν έχει.  ok234

Έχουν ως εξής:
Για την επιδιόρθωση μικροζημιών από κτύπημα πέτρας και μικρών γρατζουνιών σε βαφές δύο και τριών στρώσεων.
Οδηγίες χρήσης: Βγάλτε προς τα έξω τον κόκκινο ξύστη σκουριάς, αναποδογυρίστε τον, ξαναβάλτε τον μέσα. Ανακινήστε καλά το επιιοδρθωιτκό κραγιόν της βαφής, ελέγξτε την απόχρωση. ΠΡΟΣΟΧΗ: Σε βερνίκια τριών στρώσεων περνάτε πρώτη στρώση με βασική λάκα 1 και αφήνετε να στεγνώσει επί 45 λεπτά. Το ελαττωματικό σημείο διορθώνεται με βασική λάκα (βασική λάκα 2 σε τρεις στρώσεις). Μετά από 45 λεπτά περνάτε διάφανη τελική βαφή. Επεξεργασία όχι κάτω από +15 βαθμούς κελσίου.

Τι εννοεί λάκα  1 ή 2 και βερνίκι δύο ή τριών στρώσεων, δεν καταλαβαίνω. Που ξέρω εγώ που έχει 2 και που 3. Δεν μου φαίνονται και πολύ διευκρινιστικές και αναλυτικές οι οδηγίες.

Τώρα που πήρα και εγώ το touch-up, μπορώ να σου απαντήσω, καθώς το χρησιμοποίησα στο Fiesta. Τα μονής στρώσης είναι τα λεγόμενα "απλά" χρώματα, τα διπλής είναι τα μεταλλικά, και τα τριπλής είναι τα περλέ, δηλαδή στo Fiesta είναι τα candy. Για τα απλά και διπλής, αρκεί μια ή δύο στρώσεις χρώματος, τις αφήνεις 45' να στεγνώσουν, και μετά περνάς βερνίκι. Για τα candy χρώματα, θέλει τρεις στρώσεις (με 45' έκαστο για να στεγνώσουν) και μετά βερνίκι.

Λάκα 1 είναι το χρώμα και Λάκα 2 είναι το βερνίκι :)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread