Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Dask

Original poster
Rookie
Jan 27, 2015
36
0
0
30
Κρήτη
Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να αλλάξω τάσια. Εκτός ότι έχουν φθαρεί αυτά που έχω είναι και απαίσια εμφανισιακά.
Κι αφού δεν παίζουν λεφτά για ζάντες σκέφτομαι να βάλω τουλάχιστον κάποιο πιο εμφανίσιμο τάσι.

Έχω βρει αυτά τα 2 που μου αρέσουν

http://www.shopen.gr/index.php/tasia36.html

http://www.zookoo.gr/el/products/%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%89%CE%BD-15-sparco-leggera-ultra-spc1552u-black-gray/17290/#.Vctax_npWMU

Κλίνω περισσότερο στο 2ο, απλά δε ξέρω πως θα φαίνεται πάνω στο αυτοκίνηγτο εφόσον είναι τάσι με τη ζάντα από μέσα, ποια είναι η γνώμη σας; Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε;

Γενικά το αυτοκίνητο είναι το κλασικό mk7 σε άσπρο χρώμα αν αυτό βοηθαέι στην επιλογή.
Ευχαριστώ.
 

Dask

Original poster
Rookie
Jan 27, 2015
36
0
0
30
Κρήτη
Δε μπορώ να φανταστώ πως θα φαίνεται με τη ζάντα από μέσα. Παίζει καμιά φώτο με τάσι (πιο προχωρημένο όχι κανένα κλασικό). Δε ξέρω αν θα χτυπάει άσχημα. Βέβαια πιο άσχημο από τώρα αποκλείεται να είναι.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Το δεύτερο προτεινω και εγω. Έτυχε να το δω και τωρα πρόσφατα και φαινεται πολυ ομορφο.
 

Dask

Original poster
Rookie
Jan 27, 2015
36
0
0
30
Κρήτη
Παρεμπιπτόντως είναι 14" κι όχι 15" τελικά. Αρκετά μικρό :(
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Εαν δν κανω λαθος εχει να διαλέξεις κατα τν παραγγελία απο 13' εως 15'..
 

Dask

Original poster
Rookie
Jan 27, 2015
36
0
0
30
Κρήτη
Παιδιά τζίφος. Μου ήρθαν τα τάσια και δεν κάνουν, δεν κουμπώνουν. Πήγα και σε λαστιχά και μου είπε ότι είναι για συγκεκριμένες ζάντες γιατί έχουν διαφορετικό κούμπωμα. Και πολύ πιθανόν να μην αλλάζουν κιόλας. Τσάμπα τα 50 ευρώ.
 

Dask

Original poster
Rookie
Jan 27, 2015
36
0
0
30
Κρήτη
zookoo.gr

Ρε παιδιά σίγουρα δεν κάνουν; Το κουτί γράφει πάνω για κάθε τύπο ζάντας, ψάχνω εδώ και ώρα και για άλλα τάσια και στις πληροφορίες δεν δίνουν άλλα χαρακτηριστικά πέρα από τις ίντσες.
Το μόνο που πρόσεξα είναι ότι το κουτί γράφει πάνω 175/70 R14 και το λάστιχο μου γράφει 175/65 R14. Μάλλον αυτό θα φταίει.
Και στο κατάστημα πήρα τηλέφωνο 3 φορές, τις 2 δε το σήκωσαν, τη μία το σήκωσαν μου είπαν να περιμένω 1 λεπτό, περίμενα 5 και το έκλεισαν. Ξαναπήρα και δεν το σηκώνουν.
Έχω ξενερώσει.
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Το λογικό είναι ότι από τα στοιχεία του ελαστικού μόνο οι ίντσες της ζαντας, δηλαδή το 14 πρέπει να παίζει ρόλο.εσύ που παρατηρείς ότι έχει απόκλιση κατά την εφαρμογή;
 

Dask

Original poster
Rookie
Jan 27, 2015
36
0
0
30
Κρήτη
ilias86 said:
Το λογικό είναι ότι από τα στοιχεία του ελαστικού μόνο οι ίντσες της ζαντας, δηλαδή το 14 πρέπει να παίζει ρόλο.εσύ που παρατηρείς ότι έχει απόκλιση κατά την εφαρμογή;
Δε ξέρω φίλε δε προσπάθησα εγώ ο ίδιος να τα βάλω γιατί δεν ξέρω, σε λαστιχά το πήγα. Αλλά δε ξέρω αν γνωρίζει κι αυτός. Ίσως παίζει ρόλο και το σύρμα που βάζεις γύρω-γύρω, το είχα από τη μέσα πλευρά, τώρα το έβαλα κι από την απ'έξω και περιμένω έναν φίλο να το δει. Εγώ όπως το βλέπω δηλαδή που το βάζω πάνω στη ζάντα μου φαίνεται να κουμπώνει ακριβώς.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1440003275[/time]
Ίσως φοβήθηκε να μη τα σπάσει ξέρω 'γω, είναι και λίγο περίεργο το υλικό. Τι να πω, περιμένουμε.
kostg said:
Μου φαίνεται περίεργο να μην ταιριαζουν...
Κι εμένα μου φαίνεται περίεργο, αφού γράφει πάνω και το κουτί για όλους τους τύπους ζάντας.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Τα εργοστασιακά τάσια έχουν απο τν μεσα μεριά ενα σιδερένιο στεφάνι γύρω γύρω στα κουμπώματα που βοηθάει να κουμπώσει το τασι. Μήπως πρέπει να τα βγάλεις και να τα βάλεις στα καινούρια για να ταιριάξει.? Ετσι ειχα κανει εγω σε αλλο αυτοκίνητο για να ταιριάξουν.
 

Dask

Original poster
Rookie
Jan 27, 2015
36
0
0
30
Κρήτη
Δεν είχε τα εργοστασιακά τάσια, είχα αλλάξει τάσια όταν το είχα πάρει μεταχειρισμένο ούτως ή άλλως. Και τα καινούρια τάσια που πήρα έχουν τα δικά τους σιδερένια στεφάνια μέσα.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Περίεργο που δν ειχαν τα προηγούμενα. Πάντως αμα δν εμποδίζουν τα στεφάνια που έχουν δν γνωρίζω τι άλλο ειναι λογικά εχεις άλλες διαστάσεις.
 

sam.sam

Rookie
Oct 3, 2015
17
0
0
Φίλος τελικά τα έβαλες έχεις καμία φωτογραφία να τα δουμε
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
περιμενε να φερει το lidl που τα χει την τετραδα 15 ευρω. Τα πρωτα που φερε ήταν μαπα, τα 2α στην ίδια τιμή βγήκαν πολύ καλά.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Παιδιά ισχύει αυτό που λέει το παιδι...δεν φταίνε τα τάσια. Το σύρμα που τα κρατάει είναι το θέμα...την είχα πάθει έτσι κι εγώ σε μια τετράδα.
 

Dask

Original poster
Rookie
Jan 27, 2015
36
0
0
30
Κρήτη
Λίγο outdated αλλά δεν είμαι και πολύ ενεργός.

Όπως και να 'χει απλά να σας πω ότι τα τάσια απλά δεν έκαναν, δεν έφταιγαν οι διαστάσεις αλλά το κούμπωμα (της ζάντας όχι του στεφανιού). Μου είπαν πως κάποιες εργοστασιακές ζάντες έχουν απλά διαφορετικά κουμπώματα για τάσια με κάποιες άλλες. Και παρεμπιπτόντως τα έχω ακόμα σε άριστη κατάσταση στην κούτα τους, οπότε αν ενδιαφέρεται κάποιος ας στείλει μήνυμα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread