Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

sofokles5

Original poster
Rookie
Aug 22, 2012
15
0
1
Πειραιάς
Μοντέλο
MK6 ST
Καλησπέρα,

το 05/2006 αγόρασα καινούριο ένα fiesta st mk6 μετά απο παραγγελία που του έκανα (εβαλα ηλιοροφή,κλίμα, αναδ. καθρεύτες).
εδώ στον αντιπρόσωπο 05/2006..
JjtARRK.png


Σήμερα το αμάξι μετά απο 11 χρόνια καθημερινής χρήσης και 168.000 χλμ είναι σε άθλια κατάσταση...
ψιλοχτυπηματάκια γύρω γύρω, η κρεμαγιέρα έχει χτυπήσει, τα λάστιχα έχουν τελειώσει, κ επειδή πέρσυ άλλαξα όλες τις βάσεις του κινητήρα και τα σωληνάκια απο το δοχείο παραφλού στο κινητήρα (που τρυπησαν) (900 ευρώ σέρβις βάσεις και σωληνάκια) & άλλαξα τον 07/2016 μπρος πίσω δισκους τακάκια (280 ευρώ) , είχαν αρχίσει τα κόστη του να ανεβαίνουν....

και πήρα την απόφαση πριν 3-4 μήνες να το σπρώξω....

μετά απο πολύ σκέψη κ έρευνα για ενα μεταχείρω cooper S σε τίμια κατάσταση, άλλαξα γνώμη.
Αποφάσισα να του δώσω μια τελευταία ευκαιρία με ένα καλό γενικό μάζεμα.

Βρήκα ένα συνεργέιο στο κέντρο Αθήνα που κάνει ανακατασκευές κρεμαγίερας με 250-300 ευρώ (γτ ιμιτασιόν έχει 450 μόνο το αναταλλακτικό , 580 refurbish απο ford και 1450 καινούρια) και το πήγα προχτές και του το άφησα.

Επίσης θα του αλλάξω βαλβολίνες, θα κάνει γενικό σέρβις (μπουζί λάδια φίλτρα κλπ) = 250 ευρώ

παρήγγειλα continental sport contact 3 (αυτά που φοράω πάντα) =380
http://www.continental-tires.gr/car/tires/car/summer-plt/contisportcontact3

του πα του μάστορα οταν τελειώσει να βγάλει το τιμόνι να πάω να φτίαξω το δερμα που χει διαλυθεί =100 ευρώ νέο
http://www.rellas.gr/ell/categories/Dermatini-Ependysi-Timonioy

παρήγειλα απο αυτόν νέο λεβιέ και φούσκα γτ έχουν διαλυθεί :
http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_fiesta_mk6_alluminium_gear_lever_knob_and_leather_gear_gaiter_f_KITFIETRIM5_c_115.htm
Ay9VbPR.png


να μπούν κ νέοι υαλοκαθαριστήρες 35 ευρώ.

και για το εχτρα θα του βάλω χενον φώτα 260 ευρώ με γυάλισμα φανών.

Τέλος = Έχω και μια σκέψη να αλλάξω κ αμορτισέρ να ξαναβάλω μαμα (που ν κ οικονομικά σε σχέση με αφτερ μαρκετ) 300 ευρω. (του έχω αλλάξει αμορτισέρ μαμα πάλι περίπου στα 45.000χλμ).

Όλες οι αλλαγές πλην αναρτήσεων βγαίνουν 1600 ευρώ.
με αναρτήσεις 1900.  AR15firing
SrUf9wl.png


θα ήθελα να ακούσω σκέψεις για το αν έκανα καλά που πήρα την απόφαση αυτή ή οχι... έχω δεύτερες σκέψεις -αρνητικές- αλλά μου αρέσει ακόμα το βρωμάμαξο αυτό....
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Αν εξαιρέσουμε τα xenon (που θα μπορούσες να κάνεις δουλειά με ένα γυάλισμα και δύο καλές λάμπες, άρα κανά 50αρι), όλα τα υπόλοιπα καταλαβαίνω ότι είναι αναγκαία μαζέματα για να το κυκλοφορήσεις ή/και να το πουλήσεις, και άρα πράγματα που δεν μπορούσες να αποφύγεις. Για τις αναρτήσεις, θέλουν αλλαγή ή απλώς το σκέφτεσαι έτσι για το ονόρε ?

Από ότι βλέπω με ένα πρόχειρο search στο car.gr, τα ST σαν το δικό σου πάνε περίπου στα 4-5 χιλιάρικα, ενώ βλέπω και φθηνότερα και ακριβότερα, αλλά ας πάρουμε τη μέση τιμή που είναι 4500€. Για να πάρεις ένα CooperS όπως λες, θα ήθελες γύρω στα 7500€ περίπου (μέση τιμή του car.gr), χωρίς να μπλέκουμε στη διαδικασία του "πόσα θες ? πόσα δίνεις ?". Επειδή όμως το δικό σου ήθελε μαζέματα, δεν θα το έδινες όπως ήταν στα 4500€, άρα έτσι και αλλιώς θα ήθελες περίπου 3Κ€ διαφορά αφού κάνεις όλα τα παραπάνω που λες.

Οικονομοτεχνικά λοιπόν η επιλογή σου είναι η σωστή, και αφού λες ότι σου αρέσει ακόμα, τότε και το συναισθηματικό είναι υπέρ του Fiesta. Από την άλλη και το καινούριο είναι ωραίο, αλλά θέλει αρκετά περισσότερα χρήματα, αν τα είχες και μπορούσες να τα δώσεις εύκολα, τότε θα ήταν και αυτό μια επιλογή. Όπως τα παρουσιάζεις όμως, νομίζω ότι έτσι και αλλιώς έπρεπε να επιλέξεις αυτό που τελικά αποφάσισες ;)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Για μένα όλα καλά πλην των xenon. Καλά έπραξες, είναι μαζεματάκια που χρειαζόταν να γίνουν.
Για τα xenon έχω ένσταση, καθώς:
1. Με τα κινέζικα που κυκλοφορούν στο εμπόριο (κινέζικα θα είναι και αυτά που σκέφτεσαι να βάλεις) το ποσό των 260 ευρώ είναι πολύ μεγάλο. Και επίσης δε θα βλέπεις τόσο καλά όσο με απλές λάμπες (λόγω καθρεπτών), το έχουμε αναλύσει αρκετά σε σχετικά θέματα εδώ στο φόρουμ.
2. Ένα γυάλισμα φαναριών κοστίζει γύρω στα 30 ευρώ. Με αυτό το ποσό + άλλα 20 ευρώ για λάμπες π.χ. της philips έχεις ολοκληρώσει το project φωτισμού.
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
θα σου πω την δικη μου σκεψει και πως επραξα.ειχα fiesta 1600 s του 2005 και το ειχα βαρεθει (παρατησει).Εβαλα κατω τα οικονομικα μου και ειδα πως ημουν μακρυα απο το ποσο τον 30.000 που θα επερνα ενα αμαξι της αρεσκιας μου,γιαυτο λοιπον πηρα την αποφαση να του κανω μια γενικη ανανεωση ξεκινησα με το εσωτερικο ταπλο κτλ σε facelift μετα εκανα και ενα βημα ακομη και το εκανα και μηχανικα st 150 ημουν τυχερος γιατι βρηκα καλο τροπετο καθαρο με 93000χιλιομετρα τωρα πλεον νιωθω οτι εχω αλλο αμαξι.Δεν τελειωσα ομως ακομη θελει αρκετη δουλεια και απο φανοποιεια και ισως και αλαγη χρωματος.Εχω ξεπεραση εως τωρα τα 2500ε γιατι εβαλα και πολλα πραγματα καινουρια πιστευω θα φτασω 4000ε αλλα θα εχω ενα αμαξι που θα ειναι καινουριο και θα με βγαλει αλλα 10 χρονια αξιοπρεπες και ευχαριστα. Επισης εσυ εισαι τυχερος γιατι εβαλες στοχο να το μαζεψεις και μπορεις να το κανεις και σταδιακα ξεκινοντας απο τα ποιο αναγκαια για αλλιως ειναι να σκασεις 1900 με το καλημερα και αλλιως με δοσεις.
 

sofokles5

Original poster
Rookie
Aug 22, 2012
15
0
1
Πειραιάς
Μοντέλο
MK6 ST
καλησπέρα,
@The Ace & kostg το ακούω αυτό που λέτε για τα xenon. έτσι για το έξτρα είπα να το κάνω. 11 χρόνια πληρώνω μπουζί λάδια βάσεις στήριξης και ΣΗΜΑ!! χεχε. να χει και ενα Mod πανω.

@The Ace το αμάξι όπως είναι πίανει 4000 και σε θύμα. με κρεμαγίερα τελειωμένη, λάστιχα τελειωμένα και χωρίς το σερβις (μπουζι λάδια κλπ). και καλά να το σπρωχνα έτσι, αλλά σκέφτηκα και το εξής: πες οτι το σπρώχνω κάνω το κινέζω κ δε λέω κ τπτ στον επόμενο. μπαίνει σε μια στροφή και διαλύεται εντελώς η κρεμαγίερα. Δύσκολο ίσως αλλά λέω... ένας λόγος που  τελικά το ψαξα και βρήκα αυτόν που κάνει ανακατασκευή είναι αυτός. να ναι οκ το αμάξι πρώτα. ( ο παζαρόπουλος μ χε δώσει προσφορά πέρσυ (2016!) 3500... που γλυκοκοιταζα το νέο...

@Aggelos Mpa 1600 είναι το μπάτζετ για να μαζευτεί. τα 300 είναι έξτρα και τραβηγμένο. Αν δε βάλω ουτε φώτα ουτε αναρτήσεις με 1300-1400 μαζεύτηκε.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ομως είναι το εξής: με πήρε πριν απο λίγο ο κρεμαγιεράς..... κλαίω.... κ μου πε πως πρωτη φορά το βλέπει (!!) η κρεμαγιέρα του φιέστα έχει μέσα ένα πλαστικό κύλινδρο που συγκρατεί τον πύρο (που σπρώχνει δεξια αριστερά). αυτο το πλαστικό έχει σπάσει και δε νομίζει πως μπορεί να βρεθεί αναταλλακτικό.... οπότε μ πε το κοιτάει. (βρήκα στο εντωμεταξεί μια στο car.gr σε καλή τίμη, αλλά......)

και καλά αυτό, να κοιταγα αγγλία, οι κρεμαγιέρες εκεί είναι ανάποδα...
εδώ δείγμα κρεμαγιέρας fiesta st αριστεροτίμονου.
0ZU8efV.png

και αυτή δεξιοτίμονου..
mhWXLnT.png


πάντως 450 για ιμιτασιόν ή 580 που χει refurbish απο ford δε δίνω.... μου φαίνεται υπερβολικό το ποσό... να μη πουμε για 1450 που χει καινούρια. Στην αντιπροσωπεία μου πε 2000 ευρώ με τοποθέτηση (γέλια) ... το αστείο του μήνα....
 

sofokles5

Original poster
Rookie
Aug 22, 2012
15
0
1
Πειραιάς
Μοντέλο
MK6 ST
update: μίλησα ξανά με μάστορα στο συνεργείο, μου πε πως δε το βλεπει να βρίσκουμε ανταλλακτικό και μόλις προχώρησα σε κίνηση υπψηλού ρίσκου.

βρήκα ελληνικό donor car και μάλιστα -οχι στουκε- με 25.000 χλμ (τουλάχιστον έτσι μ πε ο μαντράς που βρίσκεται στο Ηράκλειο Κρήτης)...

αυτό είναι:
https://www.car.gr/parts/view/9209188/

180 ευρώ μου την πούλησε. πήγα απο γενική ταχυδρομική έδωσα τα χρήματα θα πάνε αύριο κ παραλαμβάνουν, Πέμπτη είναι εδω. κόστος μεταφορικών ως 10 κιλά 35 ευρώ....

--------
τον ρώτησα τον μαντρά κ μου πε για το αμάξι. Η ιστορία του είναι πως Το χε αφήσει ο ιδιοκτήτης στο συνεργείο και δε πήγε ποτέ να το παραλάβει..... (για μούφα μ ακούγεται ....) και του το κατέσχεσε το συνεργείο..... μου επιβεβαίωσε πως ειναι fiesta ST του 2006 προ-facelift (φαίνεται και απο τα πίσω φώτα αυτό αλλά και απο το εσωτερικό).

ρε παιδιά, έχω σπάσει το κεφάλι μου: βλέπω στις φωτό το κάθισμα του οδηγού. Κάτω έχει ένα κουμπάκι, πάνω στο κάθισμα. Τι είναι αυτό? μήπως είναι ηλεκτρικό το κάθισμα στο μπρός πίσω? πρώτη φορά το βλέπω.

υγ: πως το βλέπετε? 180 ευρώ.... με 25.000 χλμ απο οτι λεει αυτός που νταξ... το πιστεύω δε το πιστεύω...
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Μπορεί και να είναι, γιατί δεν ρωτάς ξανά το μαντρά ? Μπορεί να βρεις και άλλα καλούδια για το δικό σου ;)
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
sofokles5 said:
update: μίλησα ξανά με μάστορα στο συνεργείο, μου πε πως δε το βλεπει να βρίσκουμε ανταλλακτικό και μόλις προχώρησα σε κίνηση υπψηλού ρίσκου.

βρήκα ελληνικό donor car και μάλιστα -οχι στουκε- με 25.000 χλμ (τουλάχιστον έτσι μ πε ο μαντράς που βρίσκεται στο Ηράκλειο Κρήτης)...

αυτό είναι:
https://www.car.gr/parts/view/9209188/

180 ευρώ μου την πούλησε. πήγα απο γενική ταχυδρομική έδωσα τα χρήματα θα πάνε αύριο κ παραλαμβάνουν, Πέμπτη είναι εδω. κόστος μεταφορικών ως 10 κιλά 35 ευρώ....

--------
τον ρώτησα τον μαντρά κ μου πε για το αμάξι. Η ιστορία του είναι πως Το χε αφήσει ο ιδιοκτήτης στο συνεργείο και δε πήγε ποτέ να το παραλάβει..... (για μούφα μ ακούγεται ....) και του το κατέσχεσε το συνεργείο..... μου επιβεβαίωσε πως ειναι fiesta ST του 2006 προ-facelift (φαίνεται και απο τα πίσω φώτα αυτό αλλά και απο το εσωτερικό).

ρε παιδιά, έχω σπάσει το κεφάλι μου: βλέπω στις φωτό το κάθισμα του οδηγού. Κάτω έχει ένα κουμπάκι, πάνω στο κάθισμα. Τι είναι αυτό? μήπως είναι ηλεκτρικό το κάθισμα στο μπρός πίσω? πρώτη φορά το βλέπω.

υγ: πως το βλέπετε? 180 ευρώ.... με 25.000 χλμ απο οτι λεει αυτός που νταξ... το πιστεύω δε το πιστεύω...
Το κουμπακι ειναι θερμενομενο καθισμα
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Κρεμαγιέρα ανακατασκευασμένη άλλαξα στα 180.000 χλμ από εδώ (http://www.bandel-online.de/) με <300 ευρώ + τοποθέτηση κανα 50άρι σε ελληνική φορδ. Απόλυτα ευχαριστημένος.

Βιολογικό καθάρισμα, πάρε ένα σπρέι οροφής της wurth κ πανάκια μικροινών με μαξ 10 ευρώ και ένα καλό σετ της autoglym κ είσαι στα 25 ευρά αντί των 80.

Γενικά κ εμένα στα 170-200.000 έβγαλε αρκετά θεματάκια. (κρεμαγιέρα, πολλαπλασιαστή - ρεταρίσματα)

Μετά από τα 200 ως τα 350+ που είμαι τώρα δούλεψε ρολόι. Απλώς τις προβλεπόμενες βλάβες λόγω περάσματος του χρόνου.
 

sofokles5

Original poster
Rookie
Aug 22, 2012
15
0
1
Πειραιάς
Μοντέλο
MK6 ST
@JimClark καλο το site.

Στα 80€ θ του κανει κ βιολογικο περαν οροφης...

Εχεις κανει 350.000 χλμ;;;;; μπραβο.....

Μπορεις ν μου πεις πιο αναλυτικα τι σου χει βγαλει; να συγκρινω με το δικο μ..
 

sofokles5

Original poster
Rookie
Aug 22, 2012
15
0
1
Πειραιάς
Μοντέλο
MK6 ST
update: original ford αναρτήσεις απο μαγαζί με ανταλλακτικά 550 (!!)
tomson tfw260 για st: 260 euro
zachs για st: 260 euro

έτσι μ πε πριν λίγο..

και απο τον fordpartsuk.com original με έξοδα αποστολής 405 ευρώ...
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
To Πήρα κ γω μεταχειρισμένο με (και καλά; 16.000 χλμ). Εξ αρχής έκανε ένα χτύπημα η κρεμαγιέρα που αλλάχτηκε στην τριετία με ανακατασκευασμένη όπως σου είπα.

Στη δεκαετία (πέρσυ) έβγαλε τα κλασσικά. Ψυγείο (είχε μια μικρή διαρροή - το άλλαξα προληπτικά), αλλαγή όλα τα κολλάρα που από τα χρόνια ήταν έτοιμα να σκάσουν (το ένα έσκασε).

Σαν st χαμηλωμένο έχω αλλάξει 5 πίσω ρουλεμάν τροχού, έχω αρκετή οδήγηση σε κακοτράχαλο δίκτυο (ως κ εκτεταμένους χωματόδρομους, αλλά δεν κάνω πόλη βέβαια).

Αρκετές (2-3 αλλαγές) σε φούσκες ημιαξονίων / κρεμαγιέρας που σκάσανε από μικροχτυπήματα πετρών, κτλ κτλ

Ένα παγούρι αντιψυκτικού που τά φτυσε κ αυτό στη δεκαετία και 2-3 βάσεις μηχανής (ώσπου έβαλα της puma speed τη δρομίσια κ ξένοιασα).

Πολλαπλασιαστή και μπουζοκαλώδια άλλαξα προληπτικά μετά την εγκατάσταση υγραεριοκινησης.

Ένα μηχανισμό κλειδαριάς πορτ μπαγκάζ που χάλασε και έχω αλλάξει κ ένα θερμοστάτη που κόλλησε στο ανοιχτό κ δε σήκωνε >70 βαθμούς κελσίου.

Δεν αναφέρω (το κάνω όμως  :D) τις αλλαγές σε ντιζάκια, ακρόμπαρα, πλήμνες που σκούριασαν ας το πω λόγω της ακινησίας 1.5 χλμ σε παραθαλάσσια περιοχή.

Και κάτι παίζι με τον κλιματισμό που σταματημένος στη ζέστη κολλάει και "κόβει" τη λειτουργία του βεντιλατέρ. Αυτό θα το σιάξω το καλοκαίρι.

επίσης καμιά φορά η κόρνα δε λειτουργεί, αλλά επανέρχεται όταν θέλει.

Δεν ξέρω τι θα πει χαλασμένη αντλία νερού, αντλία βενζίνης, βλάβη σε εγκέφαλους, συμπλέκτης δίσκος πλατώ, τρομπάκια συμπλέκτη. Φρένα άλλαξα (δίσκους τακάκια χ4) στα 340.000 χλμ. Πλην όμως είμαι εντελώς μαμά μηχανικά (οκ έχω πλενόμενο φίλτρο της Κ&Ν) και δεν είμαι καθολου κάφτης ως οδηγός.

+ τα σέρβις όλα στην ώρα τους κ στη μαμά φορδ εδώ κ 2ετία.

Είναι φορές που νομίζω ότι σε κάποιο διάστημα το αμάξι έβγαλε 3-4 πράματα μαζεμένα, κ μετά έσιαξε / ηρέμησε.
 

sofokles5

Original poster
Rookie
Aug 22, 2012
15
0
1
Πειραιάς
Μοντέλο
MK6 ST
βλέπω τα χλμ σου κ γελάω.... δλδ εγω με 170.000 ειναι σα να λέμε πως τώρα το στρωσα....

κ εγώ έχω αλλάξει:
βάσεις και τις 3 του κινητήρα. μαμα εβαλα παλι. δώσε λινκ για πουμα...
ψυγείο
όλα τα σωληνάκια απο το ψυγείο ως το κινητήρα (400 ευρώ σε εξουσιοδοτημένο - ακόμη κλαίω)
δίσκο στα 45.000 προληπτικά γτ το χαν ανοίξει για κάτι άλλο τότε..2008?2009?
απο τα 45.000 ως τωρα 170.000 είμαι με τον ίδιο κ μου χει κάνει εντύπωση....

δε κατάλαβα πως έκανες 320.000 με ίδιους δίσκους κ τακάκια....
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Την βάση την έβαλα στον Καρανικόλα. Είναι της Pumaspeed  - vibra technics

http://www.pumaspeed.co.uk/product-Vibra-Technics-Performance-Uprated-ST150-Torque-Link-Engine-Mount_1079.jsp

Γενικά είμαι τύπος που δε φρενάρει (εις βάρος των ελαστικών). Έχω αλλάξει 12 τετράδες :p

Τακάκια εννοείται έχω αλλάξει 2 φορές έξτρα (δε γίνεται αλλιώς). Για τους δίσκους εννοούσα ότι έφτασα τα χλμ αυτά.
 

sofokles5

Original poster
Rookie
Aug 22, 2012
15
0
1
Πειραιάς
Μοντέλο
MK6 ST
ένα μικρό update.

είχα φτιάξει ένα βίντεο τον Μάρτιο που τελείωσε με το γενικό μάζεμα του αμαξιού, αλλά δε βγήκε και πολύ καλό για αυτό και δε το  είχα ποστάρει, αλλά τες πα, δίνω unlisted youtube βλέπει το βίντεο μόνο όποιος έχει το λινκ.

και θέλω σχόλια  :D

https://www.youtube.com/watch?v=a2KtNFi2Nbc&feature=youtu.be
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
To συμμάζεψες αρκετά. Μπράβο. Ένα πράγμα μου έκατσε στραβά. 80 ευρώ εργατικά για τοποθέτηση xenon; Τι είναι ο τύπος; Ο Γιακούμπ; Με 15 πτυχία, μεταπτυχιακά και ντοκτορά στο MIT; Και την ασφάλεια χύμα να πάρει νερά και tie-wrap στην καλωδίωση; Και το φανάρι του οδηγού να μην κλείνει σωστά από πίσω; Έλεος εκεί έξω...
 

sofokles5

Original poster
Rookie
Aug 22, 2012
15
0
1
Πειραιάς
Μοντέλο
MK6 ST
Ειναι τσιμπημενος, εχει ομως κ γκαμα και ποιοτικα προϊοντα. Εγω εχω ξενερωσει που δεν εβαλα led... μετα εμαθα οτι παιζουν στην αγορα. Tα xenon εχουν ''πεθανει''. Μιση τιμη απο τα xenon, πιο δυνατα, 10X διαρκεια ζωης καμια παρεμβαση. Βγαινει ο μαμα λαμπτηρας και μπαινει ο led. Ουτε μπαλαστ ουτε πατεντες....

Του χρονου θα του τραβηξω και ενα βαψιμο γτ το θελει.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread