Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Διάβασα ένα πόστ που έχει ανεβάσει ο Vrachos και λέει για τουτού του! Αυτό που κράτησα από όλα είναι πως με τις γειώσεις που άλλαξε, το αμάξι έγινε καλύτερο σε απόδοση... Το χει κάνει κάποιος σε 1,6; Πόσο πάνε αυτά τα καλώδια; Επιπλέον μπορεί με αυτά τα καλώδια να φύγει κι ένα μικρό σφύριγμα που έχω από τον ενισχυτή;

Εγώ βρήκα τις HKS αλλά δεν μπαίνουν μάλλον στο δικό μου, και κάνουν 24 ευρώ.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Γιατί δε μπαίνουν στο δικό σου; Λόγω μήκους/ποσότητας καλωδίων; Πάντως όλα όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής δείχνουν ότι οι γειώσεις κάνουν δουλειά.
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Δεν ξέρω... μάλλον δεν είναι σωστό το μήκος. Τα παραθέτω και μου λέτε την γνώμη σας

http://www.car.gr/parts/view/2299077/

Λέει πως μπαίνουν σε Focus από 2005 και μετά... σε μένα μπαίνουν;
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
να πω την γνωμη μου μετα απο μια συζητηση με καποιον γνωστη. το σωστο ειναι να βγαλουμε το πολο της μπαταριας την γειωση και με το buzzer στο  πολυμετρο να μετρησουμε την ομικη διαφορα ακουμπωνταε την μια ακρη στον αρνητικο πολο και την αλλη σε διαφορα σημεια του κινητηρα. πως θα καταλαβουμε αν χρειαζομαστε βοηθεια με τις γειωσεις.
ακουμποντας της 2 ακρες στο πολυμετρο στο buzzer θα μας χτυπησει ηχος οτι κανει επαφη μεν αλλα θα μας δειξει και μια τιμη αντιστασης. αυτη η τιμη ειναι 0.6
βαζοντας την μια ακρη απο το πολυμετρο στη γειωση της μπαταριας και την αλλη ακρη σε οποιδηποτε μερος του κινητηρα θα χτυπησει ηχος στο buzzer αλλα θα δουμε οτι η τιμη αντιστασης αλλαζει. δηλ μπορει να δειχνει απο 0.7 και πανω. αν δειξει τιμη πανω απο 1.6 ειναι καλο να τραβηξουμε καλωδιο γειωσης απο εκεινο το σημειο στον αρνητικο πολο της μπαταριας.
 
Κάποιες φορές δεν αρκεί η ωμική αντίσταση! Έχει να κάνει με το πόσο ρευμα (ένταση) μπορούν να περάσουν από τα καλώδια, πράγμα που δεν μπορεί να το δείξει το πολύμετρο! Ειδικά σε περίπτωση μεγάλων φορτίων όπως π.χ. της μίζας-ενισχυτών κτλ , που όταν οξειδωθουν τα καλωδια+ακροδέκτες "ψάχνουν" να βρουν και άλλες πηγές τροφοδοσίας-γείωσης με αποτέλεσμα να κάνουν ζημιά (μη ορατή) στις γραμμές (!) . Ο πιο σωστός τρόπος είναι η μέτρηση της τάσης στο σημείο που μας ενδιαφέρει. Πειραματικά είχα αλλάξει διατομή από 1 σε 1.5 και είχε φανεί ουσιαστική αλλαγή. Το ίδιο και όταν άλλαξα διατομές στα χοντρά καλώδια τροφοδοσίας-γείωσης του αυτοκινήτου! Τα ηλεκτρολογικά στο αυτοκίνητο θέλουν σεβασμό , γνώση και εμπειρία για να μπορεις να κάνεις παρέμβαση και για να μην ψάχνεις τα άψαχτα χωρίς λόγο! Πάσχουν αρκετά αυτοκίνητα γιατί πολύ απλά έχουν τοποθετήσει εργοστασιακά οριακές διατομές καλωδίων (λόγο κόστους) .
Σε ένα αυτοκίνητο 2.0 RC φίλου , αφού ειχαν αλλάξει τα πάντα και δεν έβρισκαν άκρη , με  φώναξε για να του το φορτώσω με το φορτηγο και να το πάω σε κάποιο άλλο συνεργειο.
Οταν του ζητησα τηλεφωνικά να μου πει τι ακριβώς έχει , έβγαλα το συμπερασμα πως πρέπει να αλλάξει μια γειωση...όπως και έκανε και το αμάξι δούλεψε κανονικότατα!
Οι λύσεις τις περισσότερες φορές είναι απλούστατες! Δεν είναι καμια τρελή επιστήμη. Απλά δεν υπάρχουν άνθρωποι με όρεξη και υπομονή για να δουλέψουν και να ασχοληθούν με κάποιο πρόβλημα ή το κάνουν "επιστήμη" για να πάρουν φράγκα!!!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Το Σάββατο το πρωί ενημερώθηκα ότι έχω ένα δωράκι...
Το δωράκι παραδόθηκε στα χέρια μου εχθές όπου με την βοήθεια του panosd τοποθετήθηκαν κιόλας

Η μάρκα είναι


Γειώσαμε το δυναμο και το καπάκι της μηχανής



Γειώσαμε σε 2 σημεία το σασσι





Πολλαπλή εισαγωγής



Και λίγο πριν το τελικό σφίξιμο



Και ολοκληρώθηκε η μοντα

 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Mεγειεεες! Καλοριζικα. Είδες καποια διαφορα;
 

ntinosch93

New member
Jun 24, 2015
79
0
6
30
Αθηνα
Scorion οταν το κινησεις και αν καταλαβεις καποια διαφορα πες μας.
Επισης να πω μια παρατηρηση δικια μου, πολλες φορες εχω παρατηρησει στο δικο μου, αφου εχω κανει καποια βολτα οταν παω να κλισω την πορτα ηλεκτριζομαι. λες να φταιει η γειωση?
Υ.Γ. Μεγειες και απο μενα :)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Πάντως έχω ακούσει ότι θα βοηθήσουν στον στατικό ηλεκτρισμό
Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι μόνο με τις γειώσεις δεν θα δω κάποια αισθητή διαφορά.
Έχω δει δυναμομετρήσεις από saxo and miata μόνο από γειώσεις να βλέπουν στο δυναμόμετρο 2-3 άλογα.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα δεις και αυτά τα άλογα στον δρόμο.Αν δω κάποια αισθητή διαφορά θα σας πω ΟΤΑΝ αποφασίσω να το κινήσω
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Dark knight said:
Mεγειες Ιακωβε!!
Δηλαδη αν ηταν σε κοκκινο χρωμα δεν θα της εβαζες;  giggle

Αμα ηταν σε κόκκινο θα τς έπαιρνα εγω... tease
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Μετά την τοοθέτηση των γειώσεων μπορώ να πω ότι δεν είδα κάποιες αισθητές διαφορές...αλλά να υπολογίσετε ότι έχει και τρομερή ζέστη....
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
scorpion said:
Μετά την τοοθέτηση των γειώσεων μπορώ να πω ότι δεν είδα κάποιες αισθητές διαφορές...αλλά να υπολογίσετε ότι έχει και τρομερή ζέστη....

Ιακωβε δεν χρειάζεται και σταθεροποιητης στς γειωσεις ή δν ειναι απαραίτητο...?
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Κουμπάρε κάναμε ομορφιές πάλι!!!  ;)
Έπεται και συνέχεια
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread