Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

puma-r

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
τα mk4 δεν ειχαν ποτε καλα φρενα!με απλους δισκους μπροστα και ταμπουρα πισω,η καλυτερη και οικονομικοτερη λυση ειναι μπροστινα φρενα απο puma (σε ολες τις εκδοσεις τους εβγαζαν αεριζομενους δισκους)και πισω ακρα απο focus 1(οχι αξονα)θα δειτε τεραστια διαφορα!!!
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Τα ΜΚ4 με ABS ειχαν αεριζομενους οποτε ειναι κι αυτα μια λυση αλλα στην ιδια διαμετρο.. Εμας το ΜΚ4 στραβωνει συνεχεια δισκους (λογικο)..
 

Derizio

New member
May 9, 2010
65
0
0
47
Μπροστα φρενα απο mk6 που βρισκεις ευκολα και πισω..... οπως ειπε ο μπριζας ο Αντωνης που δεν μας αφηνει να αγιασουμε.... ακρα focus με δισκοφρενα! Που θα παει... καποια στιγμη θα τα βαλω , ακους αντωνηηηηηη
 

LmS_RR

New member
May 9, 2010
91
0
0
39
Αγρινιο
μονο ακρα θελει πισω σιγουρα???? τι άλλο χρειάζεται???
εγώ έβαλα από mk6 οπως ο Τεο μπροστά και τέλος δεν είχα ποτε πρόβλημα super... ;D
 

Derizio

New member
May 9, 2010
65
0
0
47
Και ντιζα χειροφρενου και εισαι οκ! Αλλα..... αγορα ακρα υπολογισε γυρω στα 300 ευρω, ντιζα κανενα 70αρι συν εξοδα εγκαταστασης! Δεν σου βαζω αν θες να αλλαξεις δισκοπλακες και τακακια. Βοηθεια μας λοιπον!!!
 

puma-r

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
υπομονη Θοδωρη!!!δεν σε ξεχναω!
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Derizio said:
Μπροστα φρενα απο mk6 που βρισκεις ευκολα και πισω.....

Ειναι ωραια και μεγαλυτερα αλλα.. Το γεγονος οτι μαμαει το οφσετ δε μου αρεσει καθολου..
 

LmS_RR

New member
May 9, 2010
91
0
0
39
Αγρινιο
Nitroking said:
Ειναι ωραια και μεγαλυτερα αλλα.. Το γεγονος οτι μαμαει το οφσετ δε μου αρεσει καθολου..
όντως έρχεται πιο έξω ο τροχός λιγάκι... δεν ξέρω τι γίνετε πίσω όμως αν βάλεις από focus1...
 

Derizio

New member
May 9, 2010
65
0
0
47
Ειστε σιγουροι και οι 2?  Εμενα δεν αλλαξε καθολου!
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Λες να γραφουμε οτι μας κατεβει στο κεφαλι? ::)

Το οτι ο τροχος βγαινει πιο εξω γιατι συμβαινει? Επειδη εχει αλλαξει το οφσετ! Και πως αλλαξε? Απο το υψος της δισκοπλακας! Και αναγκαστηκα βγαινει και ο τροχος πιο εξω..
 

Derizio

New member
May 9, 2010
65
0
0
47
Καλα δεν επιμενω... αλλα εγω δεν ειδα διαφορα! Αλλα ρε παιδια στο δικο μου δεν αλλαξε το ακρο ,αλλαξε η δαγκανα και η δισκοπλακα, οποτε... πως αλλαξε το offset? Μαλλον κατι δεν καταλαβαινω ε? Για εξηγηστε μου παρακαλω!
Εγω μιλαω για τα μπροστα ετσι?
Μηπως εσεις λετε για πισω αν μπουν δισκοι?
 

LmS_RR

New member
May 9, 2010
91
0
0
39
Αγρινιο
οπτικά έτσι μου φαίνεται εμενα... ειδικά όταν το βλέπω από μπροστά...
πάντως δεν είδα καμια αλλαγή στην συμπεριφορά του αυτοκινητου... ;)
 

Derizio

New member
May 9, 2010
65
0
0
47
LmS_RR said:
οπτικά έτσι μου φαίνεται εμενα... ειδικά όταν το βλέπω από μπροστά...
πάντως δεν είδα καμια αλλαγή στην συμπεριφορά του αυτοκινητου... ;)
Eννοεις οτι βλεπεις τους μπροστα να ειναι πιο εξω απο τους πισω τροχους?
 

LmS_RR

New member
May 9, 2010
91
0
0
39
Αγρινιο
και αυτό αλλα θυμάμαι και πως ήταν πριν βάλω τα φρένα του mk6...

τελοσπάντων αφού δεν υπάρχει πρόβλημα δεν τρέχει τίποτα... αρκεί που έχω αξιοπρεπέστατα φρένα...
 

kostas-patra

Member
May 10, 2010
123
1
0
Πάτρα
Το οτι είναι πιο στενό πίσω είναι φυσιολογικό στα fiesta. Απο το εργοστάσιο είναι πιο στενά πίσω. Το δικό μου είναι 15-16 χιλιοστά πιο στενό πίσω.
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Θοδωρη εσενα γιαυτο σου ειναι πιο εξω οι μπροστα και σου λασπωνουν ολη την πορτα.. Οχι μονο λογω ζαντας..

Το πως γινεται σου ξαναειπα, ειναι πιο ψηλη η δισκοπλακα, οποτε βγαινει πιο εξω το ακρο, σα να φορας αποστατη.. Θυμαμαι η Ναταλια το ειχε παρατηρησει πρωτη οταν ειχε βαλει μπροστα τα φρενα του Τολη (ΜΚ6 1.4 σε ΜΚ4 1.25)..
 

Derizio

New member
May 9, 2010
65
0
0
47
Νικο αυτο με την Ναταλια το θυμαμαι και εγω, αλλα της ναταλιας ηταν πολυ! Εμενα αν θα βγηκε θα βγηκε χιλιοστα θα ελεγα... Οσο για το "λασπωμα" παρατηρησα και το mk5 μαμα μιας φιλης το ιδιο "λασπωμα" εχει.
Οκ λοιπον βγαινει πιο εξω αλλα νομιζω οτι ελαχιστο. Σαν της Ναταλιας παντως με τιποτα, ουτε εμενα ουτε του Λαμπρου!
 

puma-r

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
kostas-patra said:
Το οτι είναι πιο στενό πίσω είναι φυσιολογικό στα fiesta. Απο το εργοστάσιο είναι πιο στενά πίσω. Το δικό μου είναι 15-16 χιλιοστά πιο στενό πίσω.
σιγουρα ειναι πιο στενα πισω και πιο φαρδια μπροστα γι'αυτο βιδωνουν τα μουτρα κατω!!! ;) ;) ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread