Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

thanos222

Rookie
May 30, 2010
28
0
0
Καλησπέρα στην παρέα.σήμερα προσπάθησα να περάσω και εγώ τα φωτάκια στα πόδια.η καλωδίωση και η γεφύρωση όλα οκ! έχω ένα μικρό πρόβλημα σχετικά με την πλαφονιέρα. δεν μπορώ να καταλάβω που θα συνδέσω το -. δεν έχει κάποιο χώρο να το στερεώσω. ratatui είδα το έβαλες εσωτερικά της ήδη υπάρχουσας φίσας. το δοκίμασα κάπως πιο μπακαλίστικα βέβαία αλλά ενώ έσβηνε η πλαφονιέρα τα πόδια έμεναν αναμένα.σίγουρα κάτι κάνω λάθος αλλά δεν μου πάει το μυαλό.
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Δες την απάντηση Νο118 στην φωτό που φαίνεται η πλαφονιέρα. Ίσως σε βοηθήσει να κάνεις τις συνδέσεις σου...Εγώ φαντάσου ότι κουμπώνοντας η φύσσα παράλληλα εφάπτεται και το γυμνό καλώδιο για να πάρω την παροχή μου...(δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός)

http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=72.110
 

thanos222

Rookie
May 30, 2010
28
0
0
δηλαδή εσύ έβαλες πρώτα το καλώδιο και μετά το σφίνωσες από πάνω με το φισάκι?κατάλαβα καλά? (κάτι τέτοιο έχω κάνει και εγώ μέχρι τώρα) Είναι πλαφονιέρα για titanium Και εγώ έχω την απλή αλλα κατάλαβα το Project. και κάτι άλλο..γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιος αντάπτορας για το ντουί της λάμπας ωστέ να συνδέσω στο ντουί παράλληλα τα καλώδια για τα άλλα ντουί ώστε να γίνεται ακριβώς η ίδια δουλειά στα πόδια με την πλαφονιέρα? (on-door-off). ευχαριστώ εκ των προτέρω
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
thanos222 said:
δηλαδή εσύ έβαλες πρώτα το καλώδιο και μετά το σφίνωσες από πάνω με το φισάκι?κατάλαβα καλά?

ok234

thanos222 said:
...γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιος αντάπτορας για το ντουί της λάμπας ωστέ να συνδέσω στο ντουί παράλληλα τα καλώδια για τα άλλα ντουί ώστε να γίνεται ακριβώς η ίδια δουλειά στα πόδια με την πλαφονιέρα? (on-door-off). ευχαριστώ εκ των προτέρω

Τώρα δηλαδή δεν λειτουργεί ο φωτισμός στα πόδια όπως η πλαφονιέρα(on-off-door)?
 

thanos222

Rookie
May 30, 2010
28
0
0
Τώρα λειτουργεί μόνο με τις πόρτες. όταν ανάβω το ον στη πλαφονιέρα τα πόδια δεν ανάβουν. Δοκίμασα και διαφορετική συνδεσμολογία αλλά τότε δεν έσβηναν με τίποτα (το είχα στο συνεχές :p)
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Κάτι κάνεις λάθος σίγουρα. Θα έπρεπε να λειτουργεί όπως η πλαφονιέρα...
Δεν ξέρω αν μπορώ από εδώ να σε βοηθήσω...
 

thanos222

Rookie
May 30, 2010
28
0
0
Δεν ξέρω τι κάνω λάθος..δυο καλώδια κατεβάζω..το ένα απο το + (που είναι μόνο του τερμα δεξιά στη πλαφονιέρα) και το άλλο από το - που δίνει στην πόρτα.. αύριο που θα έχω πιο καθαρό το μυαλό θα ξαναπροσπαθήσω :D
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #288
1) η πλαφονιερα εχει 3 καλωδια... το 1 ειναι το κοινο που ειναι το + ,το 2 που ειναι το - , και το 3 ειναι - παλι αλλα οταν κλεισουν οι πορτες ντιμαρει και σβηνει.... εσυ στην αρχη ειχες παρει απο το 1 και 2 για αυτο δεν σου εσβηνε με τις πορτες!!! Τωρα εχεις παρει απο το 1 και 3 και σβηνει κανονικα...

2) εαν θελεις να καταφερεις οτι ακριβως κανει η πλαφονιερα σου να σου κανουν και τα led που εβαλες θα πρεπει να παρεις ρευμα απο την πλαφονιερα απο εκει που παει και κουμπωνει η λαμπα και οχι απο την φυσα!! Εσυ δλδ περνεις ρευμα τωρα πριν απο τον διακοπτη και για αυτο δεν ανταποκρινονται τα led που εβαλες στις εντολες που δινεις απο τον διακοπτη...εαν παρεις μετα τον διακοπτη θα λυθει το προβλημα σου!!
 

thanos222

Rookie
May 30, 2010
28
0
0
Ευχαριστώ πολύ παιδιά..σήμερα θα γίνει η δουλεια ...nos  ο τροπος απο τη λάμπα γίνεται μονο βάζοντας τα καλώδια και πατώντας η λάμπα από πανω τους?(λίγο μπακαλιστικος νομίζω) δεν θα εχει προβλημα?ή υπάρχει κάτι πιο σίγουρο? Πχ ανταπτορας ή κάτι τετοιο
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #290
Κολλητηρι ειναι η καλυτερη λυση επανω στις επαφες που πιανει η λαμπα αλλα απο την πανω μερια τις πλαφονιερας,και η κατω μερια που μπαινει η λαμπα μενει μαμα και κουμπωνει η λαμπα μια χαρα!!!
Με μπακαλιστικους τροπους θα σου πρωτηνα να μην παιζεις με το ρευμα γιατι δεν εχει ιδεα ποσο ευκολα γινεται το βραχυκυκλωμα,και δεν ειναι εναλλασομενο να κανει μπαμ και τελος,ειναι συνεχες και περνεις φωτια στο αμαξι χωρις να το παρεις ειδηση και δεν θα προλαβεις να κανεις τιποτα...προσοχη με και παντα μια ασφαλεια ταχειας μπορει να σωσει...
 

thanos222

Rookie
May 30, 2010
28
0
0
Nos σήμερα το τελειωσα  αλλά τα βύσματα απλα τα έσπρωξα μέσα στο αντίστοιχο φισακι και τα στερεωσα με ταινία (ηλεκτρολογική). Λες να μμην το αφήσω έτσι?στος συνδέσεις έβαλα κλασικές κλεμες και τις πέρασα και ταινία για να είναι σταθερές.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1421440461[/time]




έτοιμος και ο φωτισμός.
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #292
Πολυ ωραιο το αποτελεσμα!!! ok234  ok234 μπραβο σου...

Εγω θα σου πρωτηνα να το κανεις με κολλητηρι... η ταινια με την ζεστη το καλοκαιρι θα την παρεις στο χερι ;)
 

thanos222

Rookie
May 30, 2010
28
0
0
Χμμ..το μονο πρόβλημα που μπορεί να δημιουργήσει βραχυκύκλωμα είναι να ακουμπήσει + με -.έτσι δεν είναι? Την σύνδεση στη πλαφονιερα φοβαμαι λίγο..τις συνδεσεις στα ποδια τις εκανα σε ξεχωριστες κλεμες με προσοχη και ταινία :p οποτε δεν νομίζω να αντιμετωπισουν πρόβλημα.
 

thanos222

Rookie
May 30, 2010
28
0
0
Πάμε για το επόμενο πιο φιλόδοξο βημα..λεντοταινια πανω απο το ντουλαπάκι και μπροστα απο το λεβιέ..
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
thanos222 said:
Χμμ..το μονο πρόβλημα που μπορεί να δημιουργήσει βραχυκύκλωμα είναι να ακουμπήσει + με -.έτσι δεν είναι? Την σύνδεση στη πλαφονιερα φοβαμαι λίγο..τις συνδεσεις στα ποδια τις εκανα σε ξεχωριστες κλεμες με προσοχη και ταινία :p οποτε δεν νομίζω να αντιμετωπισουν πρόβλημα.

Πάρε θερμοσυστελλόμενο και κάλυψε τις ενώσεις. Έτσι και να σου φύγει (που δεν παίζει γιατί θα το κρατάει το θερμοσυστελλόμενο δεν υπάρχει περίπτωση να πάει να ακουμπήσει το + το - και το καλοκαίρι δεν θα φοβάσαι μην το πάρεις στο χέρι.  ;)
 

fazeRmk7

New member
Σεπτ. 29, 2013
64
0
6
Ksanthi
Μοντέλο
MK8
μετα απο 4 χρονια ανακαλυψα οτι ειχα και εγω ετοιμη καλωδιωση και ντουι για κρυφο φωτισμο και κουμπωσα 2 λεντακια w5w!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread