Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

BillMk7

Original poster
Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Ήθελα να ρωτήσω τα mk7 τι λάμπες παίρνουν στο φωτισμό της πίσω πινακίδας?
Και το προστατευτικό της κάθε λάμπας πώς μπορώ να το βγάλω για να αντικαταστήσω τα λαμπάκια? Γιατί έτσι που το λέει το βιβλιαράκι δε μπορώ να το καταλάβω και προσπαθώ να τα βγάλω χωρίς επιτυχία προς το παρόν. :(
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Iδια με αυτα της πλαφονιερας,τα ψειρακια στα μπροστινα φαναρια και λοιπα,t10.
Απο την δεξια μερια(αν θυμαμαι καλα)εχει μια εγκοπη,βαλε εκει ενα μικρο κατσαβιδακι και μεσα εχει ενα ελασμα που πρεπει να το σπρωξεις προς τα αριστερα ωστε να απασφαλισει.
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Λαμπακια W5W (με ισχυ 5 watt δλδ). Για τον τροπο ειναι πολυ ευκολο τα ειπε ο Μπαμπης παραπανω
 

toxicity281

New member
Mar 28, 2013
77
0
0
36
Λαρισα
BillMk7 said:
Ήθελα να ρωτήσω τα mk7 τι λάμπες παίρνουν στο φωτισμό της πίσω πινακίδας?
Και το προστατευτικό της κάθε λάμπας πώς μπορώ να το βγάλω για να αντικαταστήσω τα λαμπάκια? Γιατί έτσι που το λέει το βιβλιαράκι δε μπορώ να το καταλάβω και προσπαθώ να τα βγάλω χωρίς επιτυχία προς το παρόν. :(

Κι αφου θα τα αλλαξεις που θα τα αλλαξεις βαλε ασπρα led! Ειναι πολυ πιο ομορφα!
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Εδώ είσαι....κοίτα τις δύο φωτό κάτω κάτω που έχω ποστάρει....
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=93.230
 

BillMk7

Original poster
Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Χίλια ευχαριστω!!!  ;D
Ίσως βάλω led λαμπάκια, αλλά επειδή το αμάξι είναι μπλέ, μήπως να έβαζα μπλέ λαμπάκια σαν και αυτά?
http://www.ctd.gr/Product.asp?ID=1072
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
BillMk7 said:
Χίλια ευχαριστω!!!  ;D
Ίσως βάλω led λαμπάκια, αλλά επειδή το αμάξι είναι μπλέ, μήπως να έβαζα μπλέ λαμπάκια σαν και αυτά?
http://www.ctd.gr/Product.asp?ID=1072
Καλυτερα led γιατι αυτο μετα απο καιρο θα αρχισει να ξεφτιζει
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Ομοίως θα προτιμούσα led του πάγου.
Γενικά τα χρώματα στα φώτα δεν μου αρέσουν αλλά περί ορέξεως......
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Έβαλα άσπρα led στα φώτα της πινακίδας και μου αρέσει πάρα πολύ. Μόνο που τώρα πρέπει να βάλω και xenon μπροστά για να ταιριάζουν σε χρώμα με τα πίσω.
 

fazeRmk7

New member
Σεπτ. 29, 2013
64
0
6
Ksanthi
Μοντέλο
MK8
Παιδια καλησπερα! Αγορασα απ το ebay led για τις πινακιδες τα κλασσικα t10 w5w 5050. Απλα προσεξα μετεπειτα οτι το καθε λαμπακι εχει 9led πανω κ οχι 5 οπως προτεινετε πιο πισω..λετε να εχω θεμα κ να φωτιζει πολυ;;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Καλώς ήλθες. Αν χωράνε (επειδή είναι πιο μακρουλά) βάλ' τα και δες το αποτέλεσμα. Αν όντως φωτίζει πολύ και δε σου αρέσει, βάλ' τα μπροστά στα ψειράκια για να μην πάνε χαμένα. Εκεί το πολύ φως είναι πιο χρήσιμο.
 

fazeRmk7

New member
Σεπτ. 29, 2013
64
0
6
Ksanthi
Μοντέλο
MK8
Ευχαριστω!!στα ψειρακια αλλαζω απλα τις λαμπες η θελει κ αντιστασεις;;
 

kundun

Member
Jan 31, 2015
105
0
0
42
Αθήνα
Είμαι έτοιμος να ζητήσω βοήθεια το πως θα αλλάξω τα λαμπάκια αλλά λέω να το  ψάξω πρώτα και βέβαια υπάρχει θέμα και για αυτό .  :D
Εγώ νόμιζα πώς έχει και από τις δυο μεριές αυτάκι και το παίδευα ευτυχώς δεν το έσπασα.
Όλα κομπλέ έβαλα τα led. Έχει δει κάποιος να είναι τα ντουι καμένα ? Τα δικά μου  είναι εντελώς  καφέ τα πλαστικά.   
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Η παλιες λαμπες που ειχες ( η κιτρινιλα που σου ελεγα) ειναι πυρακτωσεως,δλδ πυρωνει το συρματακι που εχουν μεσα και απο εκει παραγουν και φως,αλλα και θερμοκρασια....ειναι φυσιολογικη φθορα αυτο που ειδες αλλα τωρα με τα led δεν θα εχεις προβλημα γιατι εχουν αλλη φιλοσοφια για να φωτησουν και χωρις να παραγουν τοση θερμοκρασια ;)
 

kundun

Member
Jan 31, 2015
105
0
0
42
Αθήνα
Δεν περίμενα πως 5w θα έβγαζαν τόση θερμότητα. Νομιζω πως τα ντουι που έχουν βάλει δεν είναι και απο το καλύτερο πλαστικό. Εαν έβαζαν όπως στα μπροστινά δεν θα είχε θέμα .
 

Papath01

Rookie
Feb 2, 2019
12
0
1
23
Άρτα
BillMk7 said:
Ήθελα να ρωτήσω τα mk7 τι λάμπες παίρνουν στο φωτισμό της πίσω πινακίδας?
Και το προστατευτικό της κάθε λάμπας πώς μπορώ να το βγάλω για να αντικαταστήσω τα λαμπάκια? Γιατί έτσι που το λέει το βιβλιαράκι δε μπορώ να το καταλάβω και προσπαθώ να τα βγάλω χωρίς επιτυχία προς το παρόν. :(

Παίρνει ψείρες ίδιες με των μπροστινών φαναριών..Τα καπάκια έχουν μια εγκοπή όπου βάζεις ένα μικρό ίσιο κατσαβιδάκι και πατάς ένα λαμάκι που έχει και βγαίνουν.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread