Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Spyros87

Original poster
Newbie
Oct 18, 2021
7
0
1
Μοντέλο
MK8 ST
Καλησπέρα στην παρέα,

Είμαι σχετικά νεος στην παρέα σας. Μετα απο μεγάλη αναμονή απο 3/21 παρέλαβα το fiestaki μου τον προηγούμενο μήνα. Για αρχή, εχω ήδη μια επίσκεψη στο συνεργειο γιατι λογικά είχε ελαττωματική μπαταρια η οποία αλλάχθηκε, αλλα παρατηρώ και κάποια άλλα πραγματα και ανησυχώ λιγακι.

Οπότε είπα να κάνω αυτό το post σχετικά με τον εσωτερικό φωτισμό γιατι δεν ξέρω πως να ελέγξω τι είναι σωστό και τι λάθος. Ελπίζω να με διαφωτίσετε με την εμπειρία σας.

Ξεκινάω με το σχεδόν σίγουρο σφάλμα. Στην πόρτα του συνοδηγού υπάρχει το led ενώ στην πόρτα του οδηγού όχι, αντί αυτού στην πόρτα του οδηγού έχει μια τρύπα μόνο, στο ίδιο σημειο που στην απέναντι είναι το led.

Στο ντουλαπάκι δεν έχει φωτισμό. Η λάμπα απουσιάζει απο την εσωχή της. Δεν ξέρω αν πλέον είναι extra.

Στην ποτηροθήκη πάλι δεν υπάρχει φωτισμός.

Εμένα με είχαν ενημερώσει οτι δεν θα υπάρχει φωτισμός στα σκίαστρα και οτι το χειρόφρενο δεν θα είναι δερματινο, σχετικά με τα προηγούμενα μοντέλα.

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων.
 

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα και καλορίζικο!
Η δίκη μου γνώμη είναι πηγαίνεις από την αντιπροσωπία, δείχνεις το πρόβλημα και ζητάς τη λύση.
Όπως μας τα είπες εδώ!
 

gvala

Rookie
Jan 23, 2021
48
10
8
Μοντέλο
MK8 ST
Καλημέρα,
το δικό μου έχει φωτισμό στις ποτηροθήκες και δεν έχει στο ντουλαπάκι.
Ελπίζω να σου λύσουν τα θέματα
 

Spyros87

Original poster
Newbie
Oct 18, 2021
7
0
1
Μοντέλο
MK8 ST
Καλημέρα σας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ναι, περισσότερο έγραψα εδώ για να μου πείτε τι ισχύει στα τα δικά σας και να καταλάβω τι ειναι φυσιολογικό και τι οχι. Εχω επικοινωνήσει με την αντιπροσωπεία, περιμένω απάντηση απο το service και θα σας ενημερώσω.
 

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα σας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ναι, περισσότερο έγραψα εδώ για να μου πείτε τι ισχύει στα τα δικά σας και να καταλάβω τι ειναι φυσιολογικό και τι οχι. Εχω επικοινωνήσει με την αντιπροσωπεία, περιμένω απάντηση απο το service και θα σας ενημερώσω.

Στο δικό μου έχει φωτισμό παντού.
Δηλαδή θέλεις να πεις πως έχει υποδοχές για led, η υπάρχουν τα led και απλά δε φωτίζουν;

Να σου πω αυτό που ξέρω γενικά είναι πως η Ford αλλάζει τα πακέτα εξοπλισμών ανά 2-3 μήνες στο ίδιο αμάξι.
Δε βγάζεις άκρη με τπτ. Ανά παρτίδα και μικρό αλλαγές.
Ούτε αυτοί στην αντιπροσωπία δε προλαβαίνουν να τις μάθουν για να σου τις πούνε.
Μόνο τα βασικά.
 

Spyros87

Original poster
Newbie
Oct 18, 2021
7
0
1
Μοντέλο
MK8 ST
Καλημέρα σας,

Επισκεύθηκα το service και μου ειπαν οτι οντως, δεν ειναι φυσιολογικό που δεν υπαρχει led στην πορτα του συνοδηγού, το οποιο και θα παραγγελθεί.

Θα κανουν ερωτηση στη Ford σχετικα με το φως στο ντουλαπακι και το led στις ποτηροθηκες.

JimBala JimBala στην πορτα του οδηγου εχει απλα την τρυπα εκει που θα επρεπε να εχει led. Στο ντουλαπακι εχει παλι την υποδοχη για το φως αλλα δεν εχει λαμπα. Στις ποτηροθηκες δε φαινεται να εχει led, οχι οτι εχει και δεν αναβει δηλαδη.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Το να λείπει κάτι από τη μία πλευρά, ενώ υπάρχει στην άλλη, είναι σίγουρα κατασκευαστική αστοχία, ενώ το να υπάρχει κάτι μπροστά και να μην υπάρχει πίσω, είναι σχεδόν πάντα εσκεμμένο και μάλιστα πάρα πολύ συχνό. Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση στο Kuga ότι το πίσω μέρος του σαλονιού φαινόταν σαν να είναι από εντελώς άλλη έκδοση, έλεγα για αστείο ότι μπροστά είχα ST-Line και πίσω είχα πάρει ένα Trend.

Στο ντουλαπάκι είναι λίγο πιο περίεργο, να είναι τύπου "τσιπιά" από μέρους της Ford και μπορεί όντως να μην έχει φωτισμό, αλλά το κόστος για να μπει (όπως και στην πόρτα) είναι σχετικά μικρό, αρκεί να υπάρχει η καλωδίωση.

Για τις ποτηροθήκες, αν δεν έχεις παραγγείλει τον εκτεταμένο εσωτερικό-ambient φωτισμό, τότε σωστά δεν έχει φωτισμό
 

Spyros87

Original poster
Newbie
Oct 18, 2021
7
0
1
Μοντέλο
MK8 ST
Για τις ποτηροθήκες, αν δεν έχεις παραγγείλει τον εκτεταμένο εσωτερικό-ambient φωτισμό, τότε σωστά δεν έχει φωτισμό
Εχω φωτισμό στα ποδια και στις πορτες. Ασχετα με την αστοχια στην πορτα του οδηγου που θα αποκατασταθει.

O εσωτερικός-ambient φωτισμός τι περιλαμβανει; Μονο τις ποτηροθηκες ή και αλλου;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Τουλάχιστον στο 7.5 ήταν επιπλέον πακέτο και είχε φωτισμό σε ποτηροθήκες, στις μπροστινές θήκες και στα πόδια οδηγού-συνοδηγού (όχι μόνο όταν άνοιγαν οι πόρτες)
 

Spyros87

Original poster
Newbie
Oct 18, 2021
7
0
1
Μοντέλο
MK8 ST
Τουλάχιστον στο 7.5 ήταν επιπλέον πακέτο και είχε φωτισμό σε ποτηροθήκες, στις μπροστινές θήκες και στα πόδια οδηγού-συνοδηγού (όχι μόνο όταν άνοιγαν οι πόρτες)
Μπορει και εγω να μην το διευκρινησα αλλα δεν μιλαω για οταν ανοιγει η πορτα. Μιλαω για τον κρυφο μπλε/γαλαζιο φωτισμο εσωτερικα. Στα ποδια και στις Θηκες Πορτων εχει ενω ποτηροθηκες οχι. Εκτος αν αφαιρεθηκε η ποτηροθηκη απο τον ambient φωτισμο οπως λεει παραπανω ο JimBala JimBala.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Α τότε ναι, μπορεί απλά στο 8 να έχει αφαιρεθεί το συγκεκριμένο σημείο του ambient. Γενικά έχουν γίνει κάποιες τέτοιες "μειώσεις", π.χ. στο Kuga MK3 ο ambient είναι μόνο άσπρος, ενώ στο ΜΚ2.5 μπορούσες να αλλάζεις χρώματα και ένταση.
 

APK

Rookie
Dec 7, 2020
24
3
3
Εχω φωτισμό στα ποδια και στις πορτες. Ασχετα με την αστοχια στην πορτα του οδηγου που θα αποκατασταθει.

O εσωτερικός-ambient φωτισμός τι περιλαμβανει; Μονο τις ποτηροθηκες ή και αλλου;
Καλησπέρα σε μένα έχει κανονικά παντού αυτό το μπλέ ελαφρύ φωτισμό
5/21 το δικό μου
Εκτός από το ντουλαπάκι
Post automatically merged:

Επίσης κανονικά φωτισμός κ στα δύο σκιάχτρα κ δερμάτινο χειρόφρενο
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread