Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Coco1221

Original poster
MK7
Newbie
Σεπτ. 6, 2022
2
0
1
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για την αγορά μεταχειρισμένου fiesta ecoboost 1.0 125hp st line! Έχω βρει ένα μεταχειρισμένο πρώτο χέρι με 37.000 χιλιόμετρα και μετά από έλεγχο σε συνεργείο μου σε άριστη κατάσταση! Το ερώτημα μου είναι αξίζει η αγορά του συγκεκριμένου αυτοκινήτου? Ο μηχανικός μου ανέφερε ότι τα συγκεκριμένα μοτέρ "σπάνε" (3 κύλινδρο μοτέρ) ! Προέρχομαι μια ζωή από ιαπωνικά αυτοκίνητα και δεν έχω την παραμικρή ιδέα! Βγάζουν γενικά βλάβες τα συγκεκριμένα και αν ναι τι? Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Loykas21

Rookie
Aug 5, 2022
15
4
3
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για την αγορά μεταχειρισμένου fiesta ecoboost 1.0 125hp st line! Έχω βρει ένα μεταχειρισμένο πρώτο χέρι με 37.000 χιλιόμετρα και μετά από έλεγχο σε συνεργείο μου σε άριστη κατάσταση! Το ερώτημα μου είναι αξίζει η αγορά του συγκεκριμένου αυτοκινήτου? Ο μηχανικός μου ανέφερε ότι τα συγκεκριμένα μοτέρ "σπάνε" (3 κύλινδρο μοτέρ) ! Προέρχομαι μια ζωή από ιαπωνικά αυτοκίνητα και δεν έχω την παραμικρή ιδέα! Βγάζουν γενικά βλάβες τα συγκεκριμένα και αν ναι τι? Ευχαριστώ προκαταβολικά
Φιλε σε τι τιμη;
Υπαρχουν και ετοιμοπαραδοτα καινουργια.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Γιατί και από που να "σπάνε" ? Γενικά τα τρικίλυνδρα ή ειδικά ο Ecoboost ?

Πάντως το δικό μου, 7 χρόνια και ~60Κ χλμ, μια χαρά πάει, κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής, προγραμματάκι του φόρεσα και πάει σφαίρα, όλα καλά, δεν φαίνεται να πάει για σπάσιμο :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός

Coco1221

Original poster
MK7
Newbie
Σεπτ. 6, 2022
2
0
1
Μοντέλο
MK7
Φιλε σε τι τιμη;
Υπαρχουν και ετοιμοπαραδοτα καινουργια.
11.000€ με 36.000 χιλιόμετρα και γενικά άριστη κατάσταση ελεγμένο σε μηχανικό μου!
Post automatically merged:

Γιατί και από που να "σπάνε" ? Γενικά τα τρικίλυνδρα ή ειδικά ο Ecoboost ?

Πάντως το δικό μου, 7 χρόνια και ~60Κ χλμ, μια χαρά πάει, κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής, προγραμματάκι του φόρεσα και πάει σφαίρα, όλα καλά, δεν φαίνεται να πάει για σπάσιμο :D
Τι να σου πω το έλεγξε ο μηχανικός μου και μου είπε απλά αυτό, ότι αυτά τα μοτέρ σπάνε συνήθως 🤷🏻 άρα προχωράω σε αγορά, αξίζει?
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Ποιας χρονολογιας ειναι;

Αναλογως τι αναζητας. Τι ζητας απο το οποιοδηποτε αμαξι.

Γενικως προβληματα δεν εχουν. Τα φορντ ειναι σαφως καλυτερα απο αλλες μαρκες και τα φιεστα σαφως καλυτερα απο αλλα μοντελα.
Αναλογως σε τι κατασταση ειναι το αμαξι, πως οδηγειται, αν και πως συντηρειται και τα λοιπα.
Αν σκοπευει καποιος να το πηγαινει κοφτες μονιμως κατα πασα πιθανοτητα θα σπασει. Αν σκοπευει καποιος να το πειραξει ( με αμφιβολου ποιοτητος προγραμματα και αλλα) πολυ πιθανον να σπασει.

Αλλα με απαιτητικη, γρηγορη οδηγηση και με απλη κανονικη οδηγηση δεν σπαει (αν συντηρειται ορθως).
Για χιλιαρη δεν ειναι το πιο οικονομικο, διοτι ειναι τουρμπο με 125 ιπποδ. Ομως δεν ειναι πολυ δαπανηρο οπως αλλα. Με κανονικη οδηγηση πιθανως να φθασει σε αρκετη ικανοποιητικη και οικονομικη καταναλωση.

Αν χρειαζεται καποιος πολυ ανετο και πολυ ευρυχωρο τοτε προτιμοτερο να αναζητησει μεγαλυτερο αμαξι οπως το φοκους (και εκεινο υπαρχει σε 1.0 125), αν δεν ζητα καποιος κατι αλλο, τοτε ειναι ενα αμαξι το οποιο ειναι απο τα πιο ποιοτικα της τελευταιας δεκαετιας.

Επειτα (με σωστη εργασια) ειναι ευκολο να αυξηθει η αποδοση του, φθανοντας 140 μεχρι και 160 ιπποδ.
Αν θελεις αναφερε και περισσοτερες πληφοριες οπως χρονολογια, αν εχει gps κτλπ.
 
Last edited:

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread