Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Swordman

Original poster
MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
43
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
Στην παρακάτω διεύθυνση η Ford ανεβάζει τις ενημερωμένες εκδόσεις της εφαρμογής όλου του ηχοσυστήματος (όλα τα μοντέλα εκτός KA)
http://www.ford-mobile-connectivity.com/downloadsUpdates
Θεώρησα καλό να την έχουμε διαθέσιμη. Όσοι είστε ακόμη εντός εγγύησης, μπορείτε να το κάνετε στα επίσημα συνεργεία δωρεάν χωρίς να ασχοληθείτε. Όσοι όμως είστε εκτός και σας ζητήσουν να πληρώσετε, θεωρώ ότι μπορείτε να το κάνετε και μόνοι σας, αφού το έχει αναρτήσει επίσημα ο κατασκευαστής.

Υ.Γ: Το ίδιο site περιέχει εκτεταμένο εγχειρίδιο για τη χρήση του Η/Σ, video tutorials, καθώς και τη συμβατότητα του κάθε κινητού τηλεφώνου με το Η/Σ της Ford (link: http://www.ford-mobile-connectivity.com/overview?id=4&cradle_support=0&box_id=3&intro_date=)
 

Swordman

Original poster
MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
43
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
Βγήκε νέα έκδοση λογισμικού του 2012!
Σας παραθέτω τις αλλαγές/διορθώσεις που ανακοινώνει η ford:

Release: April 2012

The update to your Ford Bluetooth and multimedia module provides you with improvements in the following areas:
- Playback of music files via the USB stick
- Connection stability of iPod/iPhone devices
- Connection stability for Bluetooth, telephony and music streaming via Bluetooth
- Compatibility of mobile phones


Release: October 2011

The update to your Ford Bluetooth and multimedia module provides you with improvements in the following areas:
- Supports the original Apple USB cable
- Apple iOS 5 compatibility: display of the phones battery level and signal strenght
- Apple iOS 5 compatibility: improved stability for music streaming via Bluetooth
- Playback of music files via the USB stick
- Connection stability of iPod/iPhone devices
- Connection stability for Bluetooth, telephony and music streaming via Bluetooth
- Compatibility of mobile phones
- Display of phone book and call lists


This update is applicable to the following vehicles:
Model    Built date
Fiesta:  July      2008 - December 2011
Focus:  February  2008 - January 2012
C-MAX:  February  2008 - January 2012
Kuga:    February  2008 - January 2012
Mondeo:  September  2008 - January 2012
S-MAX:  September  2008 - January 2012
Galaxy:  September  2008 - January 2012
Transit: from June  2009
Ranger:  from April 2009
 

saltofx_v

New member
Mar 20, 2012
86
0
0
Thessaloniki
www.facebook.com
ηθελα να ρωτησω κατι για την αναβαθμιση σε ηχοσυστηματα που δεν εοχυν usb.το Usb σε ηχοσυστηματα που το περιλαμβανουν το καλωδιο ξεκιναει απο το bluetooth module.ετσι λοιπον βρηκα το δικο μου bluetooth module και βρηκα την αναμονη usb που υπαρχει....και η ερωτηση ειναι η εξης:αν βαλω εκει το στικακι usb θα το δει το ηχοσυστημα και θα γινει η αναβαθμιση ή λειπει και τιποτα αλλο ?εχει δοκιμασει κανεις γενικα να συνδεσει στο bluetooth module καποιο usb stick να δει αν το διαβαζει?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #4
Ναι φιλε το εχουμε δοκιμασει και δεν βλεπει τιποτα....φυσικα δεν χανεις και εσυ κατι να κανεις μια δοκιμη ...ισως τα πιο καινουργια μοντελα να το διαβαζουν...
 

Swordman

Original poster
MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
43
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
Swordman said:
Βγήκε νέα έκδοση λογισμικού του 2012!
Σας παραθέτω τις αλλαγές/διορθώσεις που ανακοινώνει η ford:

Release: November 2012

The update to your Ford Bluetooth and multimedia module provides you with improvements in the following areas:
- Improved energy management in connection with USB and Bluetooth devices

Release: April 2012

The update to your Ford Bluetooth and multimedia module provides you with improvements in the following areas:
- Playback of music files via the USB stick
- Connection stability of iPod/iPhone devices
- Connection stability for Bluetooth, telephony and music streaming via Bluetooth
- Compatibility of mobile phones


Release: October 2011

The update to your Ford Bluetooth and multimedia module provides you with improvements in the following areas:
- Supports the original Apple USB cable
- Apple iOS 5 compatibility: display of the phones battery level and signal strenght
- Apple iOS 5 compatibility: improved stability for music streaming via Bluetooth
- Playback of music files via the USB stick
- Connection stability of iPod/iPhone devices
- Connection stability for Bluetooth, telephony and music streaming via Bluetooth
- Compatibility of mobile phones
- Display of phone book and call lists


This update is applicable to the following vehicles:
Model    Built date
Fiesta:  July      2008 - December 2011
Focus:  February  2008 - January 2012
C-MAX:  February  2008 - January 2012
Kuga:    February  2008 - January 2012
Mondeo:  September  2008 - January 2012
S-MAX:  September  2008 - January 2012
Galaxy:  September  2008 - January 2012
Transit: from June  2009
Ranger:  from April 2009
 

Swordman

Original poster
MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
43
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
Εδώ υπάρχει η διαδικασία του update για όσους διαθέτουν μονάδα Bluetooth KAI USB

[youtube] http://www.youtube.com/watch?v=ugdE9RviYvM [/youtube]

Προσωπικά που ακολούθησα τα παραπάνω βήματα κάνοντας το τελευταίο update του Νοεμβρίου 2012, γίνεται έτσι ακριβώς. Μέχρι και τα λεπτά της διάρκειας (14) που λέει ο τύπος είναι ακριβώς (το παρακολουθούσα από το ρολόι του fiesta).

FYI: Χρησιμοποιησα ένα γρήγορο στικάκι KINGSTON των 512ΜΒ.
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Swordman said:
Εδώ υπάρχει η διαδικασία του update για όσους διαθέτουν μονάδα Bluetooth KAI USB
Προσωπικά που ακολούθησα τα παραπάνω βήματα κάνοντας το τελευταίο update του Νοεμβρίου 2012, γίνεται έτσι ακριβώς. Μέχρι και τα λεπτά της διάρκειας (14) που λέει ο τύπος είναι ακριβώς (το παρακολουθούσα από το ρολόι του fiesta).
Swordman πολυ ωραιο το βιντεο φιλε και κατανοητο. Η απορια μου ειναι οτι το Bluetooth πρεπει να ειναι αναμενο;
 

Swordman

Original poster
MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
43
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
grg019 said:
Swordman πολυ ωραιο το βιντεο φιλε και κατανοητο. Η απορια μου ειναι οτι το Bluetooth πρεπει να ειναι αναμενο;

Όπως είδα κι εγώ στην αρχή το video μου δημιουργήθηκε κι εμένα αυτή η απορία Γρηγόρη. Όπως λέει όμως και ο nos7 δε πιστεύω να παίζει ρόλο. Προσωπικά το είχα ανοικτό (όπως είναι πάντα) αλλά δεν είχα συνδεμένο το τηλέφωνό μου. Η μπλε ενδεικτική λυχνία δλδ δεν ήταν αναμμένη.
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
Γεια σας,
καπως ξεχασμενο ποστ αλλα τωρα το ειδα.

Για οσους δεν εχουν usb δεν γινετε update?
Αν δοκιμασω με αυτους τους ανταπτορες που μπαινουν στον αναπτηρα θα γινει τιποτα?η αδικος κοπος να ψαξω για να δανειστω κανεναν?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δε γίνεται με adaptors.. Σε μια αντιπροσωπεία μόνο θα σου κάνουν την αναβάθμιση.
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
kostg said:
Δε γίνεται με adaptors.. Σε μια αντιπροσωπεία μόνο θα σου κάνουν την αναβάθμιση.

οκ ευχαριστω,αλλα αξιζει?δεν ειναι και στην εγγυηση αρα θα πληρωσω λογικα,ποσο παει ξερουμε?
μεχρι στιγμης δεν ειχα καποιο προβλημα,βασικα κανενα προβλημα δεν ειχα,το μονο που με νοιαζει ειναι το music streaming via bluetooth,εννοει θα παζει mp3 απο το κινητο μεσω bluetooth?αν και φανταζομαι δεν θα βολευει περισσοτερο απο την aux. οπως και ναεχει ευχαριστω
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αν δεν έχεις πρόβλημα, δεν αξίζει. Τζάμπα το 20άρικο (λογικά τόσο θα πάρουν). Το streaming (bluetooth audio) απ' όσο γνωρίζω δουλεύει μόνο στα μοντέλα που έχουν και το usb.
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
πεταχτηκα σημερα στην ford και ρωτησα 2-3 πραγματα που ηθελα, μου ειπαν οτι γινετε update κι'ας μην εχω usb,θελουν 40 ευρω  ??? :eek:. αλλα μου ειπε ειπαν οτι αφου δεν εχω προβλημα δεν αξιζει.και σμφωνω μαζι του  :D
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
2-3 φορές που το έχω προσπαθήσει μου γράφει ότι απέτυχε και να κάνω ξανά την διαδικασία. Έχει τύχει σε κάποιον άλλον; Κάνω ότι βλέπω στο βίντεο.

Edit: Βιάστηκα να ποστάρω! Διαβάζοντας το FAQ λέει ότι σε ορισμένες περιπτώσεις χρειάζεται να αποσυμπιέσουμε μόνο τα αρχεία γλώσσας του ηχοσυστήματος. Έτσι τώρα προχώρησε και περιμένω να τελειώσει...  ;D
 

Swordman

Original poster
MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
43
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
NickMrg said:
2-3 φορές που το έχω προσπαθήσει μου γράφει ότι απέτυχε και να κάνω ξανά την διαδικασία. Έχει τύχει σε κάποιον άλλον; Κάνω ότι βλέπω στο βίντεο.

Edit: Βιάστηκα να ποστάρω! Διαβάζοντας το FAQ λέει ότι σε ορισμένες περιπτώσεις χρειάζεται να αποσυμπιέσουμε μόνο τα αρχεία γλώσσας του ηχοσυστήματος. Έτσι τώρα προχώρησε και περιμένω να τελειώσει...  ;D

Ωραία. Πόσταρε το αποτέλεσμα, αν δλδ πήγανε όλα καλά και αν σου διόρθωσε κάτι (αν είχες πρόβλημα πριν, για πιο λόγο έκανες update) για να ξέρουν και οι υπόλοιποι.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
απο που το κατεβασες γιατι το λινκ στην πρωτη σελιδα δεν δουλευει!!!κοιταξα και στο google αλλα με αφηνει να κατεβασω μονο για την μοναδα του focus!!μπορει καποιος να μας βρει το λινκ??
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
nos7 said:
απο που το κατεβασες γιατι το λινκ στην πρωτη σελιδα δεν δουλευει!!!κοιταξα και στο google αλλα με αφηνει να κατεβασω μονο για την μοναδα του focus!!μπορει καποιος να μας βρει το λινκ??

Από αυτό το link το κατέβασα εγώ αλλά προφανώς άλλαξαν το σύστημα απ'ότι βλέπω! Πρέπει να φτιάξεις λογαριασμό και να το κατεβάσεις από εδώ. Δυστυχώς το έχω διαγράψει κι εγώ για να στο έδινα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread