Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #1
Καλησπέρες!!
Όταν πήρα το fiestaki μου (2 μήνες πριν) μου είχε κάνει εντύπωση ότι το ράδιο-cd δεν παίζει mp3 αλλά δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα! έχει το Ford 6000cd . Σήμερα χαζεύοντας σε ένα videaki στο Youtube είδα ότι η έκδοση αυτή παίζει mp3 αλλά έχει και bluetooth που το δικό μου δεν έχει... Έχει κανένας ιδέα τι παίζει? υπάρχει άλλη ονομασία που καθορίζει το μοντέλο ?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το 6000cd δεν παιζει mp3. Επισης, αν δεν ειχε απο το εργοστασιο bluetooth, ειναι ασυμφορο οικονομικα να το προσθεσεις τωρα. Η πιο value for money επιλογη ειναι να το αντικαταστησεις με ενα aftermarket ηχοσυστημα. Περισσοτερα μπορεις να δεις στα υπολοιπα θεματα αυτου του πινακα.
 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #5
Ναι αλλά παίζει χάλια. Βρήκα στο e-bay ένα πραγματάκι που το βάζεις στον αναπτήρα και είναι USB για αναπαραγογή mp3
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
manos.m said:
Δέν θέλω να χαλάσω την εμφάνηση του "μαμα" άρα λίγες επιλογές. Ευχαριστώ πολυ.

Δε χαλάει έτσι εύκολα η εμφάνιση του "μαμά". Υπάρχουν επιλογές για να φαίνεται σαν εργοστασιακό.

       

Aυτό που λες για τον αναπτήρα, πάλι χάλια θα ακούγεται (παίζει νομίζω μέσα από τα fm).
 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #7
Αν είχε θύρα USB και mp3  θα ήταν τέλειο.
και το μαμά με ψήνει απλά θέλω και άλλες αλλαγούλες όπως ζαντολάστηχα λασποτήρες και προβολέις ομύχλης και όλα μάζι πάνε πολύ

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1427727189[/time]
Λιπών ήμουν πεπεισμένο οτι το fiestaki μου δεν έχει Bluetooth και το είχα αποδεχτεί μετά λείπεις
χθες ψάχνοντας κάτι άσχετο ανέβασα την  παρακάτω φωτογραφία που στο πλάι ο kostg αναγνώρισε το bluetooth. το αυτοκίνητο έχει τα 2 μικροφωνάκια στην πλευρά του οδηγού και του συνοδηγού κανονικά.
Έψαξα λιπών όλο το μενού του ford 6000cd και δεν βρήκα τίποτα.
μπήκα στο youtube βρήκα ένα βίντεο με αυτό που ψάχνω και το πήγα βήμα βήμα..
https://www.youtube.com/watch?v=bot-4lzhFiQ

Φτάνω μέχρι εκεί που γράφει NO VID (0.23) πατάω το MENU και δεν πάει στο BT ώστε να πάω παρακάτω.
Είχα την απορία αν πατήσω το βελάκι στι NO VID τι θα κάνει.!! μου ζητάει ένα κωδικό που τελικά νομίζω πώς το βρήκα στα χαρτιά του αυτοκινήτου , τον βάζω πατάω MENU τίποτα , πατάω το βελάκι πάλι τίποτα...

Η φωτογραφία με το μηχανισμό του Bluetooth είναι αυτή...

 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #8
Όσο ψάχνεις βρίσκεις! Άνοιξα κάτω πίσω απο το ντουλαπάκι του οδηγού και βρήκα ενα κουτάκι που είναι σίγουρα του συναγερμού και ένα που υποψιάζομαι οτι είναι απο κάποιο GPS που δεν έχει πλέον το αυτοκίνητο. ανεβάζω τις φωτογραφίες για να μου πει κάποιος σίγουρα! Ακόμα ανεβάζω και μια απο το Bluetooth .

GPS


Συναγερμός


Bluetooth



Παίζει τίποτα απο αυτά να επηρεάζει το Bluetooth ?
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Μανο όλο εξερεύνηση εισαι... ;) Με το GPS δν ξερω τι παίζει αλλα φαίνεται οτι λειτουργεί ψαξτο λιγάκι. Δν επηρεάζεται το bluetooth.
 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #10
Δεν έχω μέσα GPS  θα έιναι απο τον προηγούμενο... Γιατί να μην έχει στο MENU  το bluetooth.
Όταν βάζω τον 4 ψηφία του key και πατάω το 5 για να το πάρει μου βγάζει μια σειρά με αρκετές γραμμές ... τι είναι αυτο? Πώς μπορώ να κάνω επαναφόρα εργοστασιακών ρυθμισεών?
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Μανο αυτο δν το γνωρίζω. Ο Kostg νομιζω οτι θα σε βοηθήσει σε αυτο. ;)
 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #12
Φαντάζομαι αν μπεί και το δεί θα μου απαντήσει . Με έχει ήδη βοηθήσει πολύ με τα ηλεκτρονικά.
Ευχαριστώ πολυ πάντως.
Μπορεί ο προιγούμενος να έχει βγάλει την επιλογή για το bluetooth με κάποιο τρόπο? Όλα τα 6000cd που βρήκα στο  youtube το έχουν...
 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #14
Εκεί που κάθομαι και χαλαρώνω μου έρχεται στο μυαλό μια απορία που με έβαλε σε σκέψεις!
Λόγο σπουδών και δουλειάς ξέρω οτι τα GSM  έχουν ένδειξη έως 300 χιλιόμετρα κάτω απο προϋποθέσεις! το κουτάκι του GPS που δεν πρόλαβα να επεξεργαστώ αρκετά , που αναφέρατε οτι είναι ενεργό έχει πάνω ένδειξη GSM .
Απορία πρώτη μπορεί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης να δει θέση του αυτοκινήτου μου?
Απορία δεύτερη εγώ πώς μπορώ να το κάνω?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Aυτό το Nokia πίσω από το ντουλαπάκι είναι σίγουρα το εργοστασιακό bluetooth. Mε έβαλε σε σκέψεις το ότι είδες δύο μικρόφωνα, ένα στον οδηγό ένα στον συνοδηγό. Βγάλε φωτογραφίες γιατί υποψιάζομαι ότι δεν είναι μικρόφωνα αυτά αλλά του συναγερμού. Το ότι δεν ενεργοποιείται στο 6000 η επιλογή bluetooth είναι περίεργο. Το έχουν κόψει από την αντιπροσωπεία; Είχε άλλη πηγή ο προηγούμενος και πριν το πουλήσει του έβαλε αυτή που δε δουλεύει με το bluetooth; Είναι χαλασμένο; Δεν ξέρω τι να πω.

Από εκεί και πέρα το cobra είναι ο συναγερμός (που μάλλον δουλεύει απ' ότι κατάλαβα) και το άλλο είναι gps που ανιχνεύει τη θέση του αυτοκινήτου και στέλνει το στίγμα μέσω κινητού. Για αρχή μπορείς να δεις αν έχει κάποια κάρτα sim μέσα. Αν έχει τότε πιθανόν κάποιος να μπορεί να δει που βρίσκεται το αυτοκίνητό σου...
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Αυτα τα δυο δεν ειναι μικροφωνα ειναι του συναγερμού τα εχω και εγω και ειναι cobra o συναγερμός..
 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #17
θα βγάλω αύριο φωτογραφία τα μικροφονάκια η έστω αυτά που νομίζω οτι είναι μικροφονάκια!
με το key τι παίζει? έβαλα το keycode κανονικά πάτησα το 5 για να κάνει αποδοχή και με έβγαλε μετά σε κάτι γραμμές σαν αυτές που είναι να βάλεις τον κωδικό. αρκετές πάνω απο 10 και μπορούσα μονο αριστερά δεξιά να πάω.
Βλακεία που δεν κοίταξα για sim έπρεπε να το σκεφτώ.
Μπορεί να επηρεάζει τίποτα απο αυτά το bluetooth?
Γίνεται να κλείσεις την επιλογή απο το menu?
Υπάρχει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων...?

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1427750501[/time]
Εκτός απο τα 2 μαύρα που λες Άγγελε έχει στου οδηγού άλλο ένα γκρι ακριβώς δίπλα στο μαύρο!
Σαν κουτάκι.
Παίζει ο προηγούμενος να ήταν Maniac να μας λύσει τις απορίες?
Το παλικάρι είχε μάλλον πάνω τα προβολάκια που θέλω και εγώ σίγουρα άλλες ζάντες και λογικά 16αρές (φαίνεται απο τα λάστιχα) που θέλω και εγω... τι το χάλασε και δεν το έδωσε έτσι?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το γκρι πάνω στο κολωνάκι του οδηγού πρέπει να είναι το μικρόφωνο.
Το key που λες είναι άσχετο, μην το πατάς εκεί, δεν κάνεις κάτι. Αν αλλάξεις μπαταρία ή βγάλεις το radio-cd από τη φύσα του, μόλις το ξανασυνδέσεις θα σου ζητήσει κωδικό (αντικλεπτικό). Αυτός είναι.
Για επαναφορά όπως γράφεις, θα πρέπει να αποσυνδέσεις τον πόλο της μπαταρίας για κανένα 10λεπτο και να τον ξανασυνδέσεις μετά. Έτσι κάνουν reset τα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου.

Υ.Γ. Τι θα με χαλούσε εμένα και θα έκανα το αυτοκίνητό μου εργοστασιακό; Η τιμή του. Ποτέ κανείς δεν αναγνωρίζει τα extra, οπότε κι εγώ θα το έδινα "μαμά" στην ίδια τιμή και τα καλούδια χώρια σε κάποιον άλλο αγοραστή που θα τα αναγνωρίσει.
 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #19
απο τη στιγμή που έχει εργοστασιακό Bluetooth και το 6000cd έχει την λειτουργία, η μάλλον την έχει τι μπορεί να φταίει και δεν μου το δείχνει!
Θυμάσαι? τελευταίο στο adv menu δεν είναι? όπως το βίντεο που ανέβασα νωρίτερα.
Αν έχει sim θα βρω τον προηγούμενο ιδιοκτήτη να μάθω τουλάχιστον τι παίζει!!! :p

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1427752818[/time]
ααα πες μου κάτι ακόμα! στην φωτογραφία έχει κάτι με κίτρινο κάλυμμα αριστερά! ξέρεις τι είναι αυτό? βγαίνει το κάλυμμα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Στη φωτογραφία του bluetooth δεξιά εννοείς; Πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού; Αυτό το κίτρινο μην το πειράζεις, σύστημα ασφάλειας είναι που κόβει το καύσιμο προς τον κινητήρα σε περίπτωση σύγκρουσης. Αν το τράβηξες κατά λάθος, μπορεί να το έχεις ενεργοποιήσει, οπότε αν δεν παίρνει μπρος το αυτοκίνητο ή σου σβήσει, πίεσέ το από την πάνω πλευρά να "κουμπώσει".



Όπως στο video εμφανίζεται το bluetooth. Έτσι λειτουργεί το μενού του.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread