Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
fiestavt said:
Type R καινουριο,πεταλουδα μεγαλη εχω και φοραγα παλαιοτερα αλλα εχει θεμα, τρελο θεμα,δεν ρυθμιζεται με τπτ με αποτελεσμα την μια να πηγαινει και την αλλη να σερνεται,κανει κωλο τα μειγματα τι να πω.....
Τωρα ειμαι μια χαρα δεν πειραζω τπτ, ποσο καλυτερα να παει ενα 2ο σταδιο απο ενα μαμα?

μάλλον θέλει επαναπρογραμματισμό ο εγκέφαλος για την μεγαλύτερη πεταλούδα. Ρωτα τον καρανικόλα δεν είναι δύσκολο να γίνει και δεν θα σου κοστίσει..
 

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
Ο Καρανικόλας Advantage χρησιμοποιεί αλλά για τη μεγάλη πεταλούδα χρειάζεται ρύθμιση το Volumetric Efficiency Table. Ο Καρανικόλας ρυθμίζει AFR και advance, δεν έχει τις γνώσεις/εμπειρία να αλλάξει κάτι τόσο πολύπλοκο. Τα έχουμε ξανασυζητήσει εδώ: http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=2.msg2729#msg2729
 

fiestavt

Original poster
Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
Παιδια ,το advantage ειναι αρκετα πολυπλοκο για καποιον που δεν εχει γνωσεις και εμπειρια.
Εγω παντως στο αμαξι μου δεν εμπιστευομαι κανεναν ουτε καν τον εαυτο μου να πειραματιστω,σε περιπτωση βλαβης τι κανω?ενω πχ σε λυση Καρανικολα αναλαμβανει τα παντα και περναει οτιδηποτε βλαβη στην εγγυηση.
Οσο για την πεταλουδα αν φτιαχτει στον δρομο μια χαρα και ο Καρανικολας μπορει να το προγραμματισει.Εγω πηγα σε λυση της μικροτερης για να εχω και δυναμη απο χαμηλα.

Τωρα αν καταφερω και το κανω να μην χανει αποδοση με τα πολλα πατηματα θα ειμαι ευχαρηστημενος.

Κωστα νωμιζω πως φιεστα στ σε ατμοσφαιρικη μορφη μεχρι 2 σταδιο δεν μπορει να παει καλυτερα,αντε αν τελειοποιησω το προγραμμα να κερδισω κανα 2-3 αμαξια ακομα.Και για να δουμε το μεγεθος της μετατροπης ,ο geo_nos μολις ειχε το ST190 με κονσερβα χαρτη σε πατηματα με τον Περικλη ηταν κοπιο η μισο μπροστα δεν θυμαμαι,προχθες ο Blue-white χωρις προγραμμα ηταν 3+ μπροστα απο τον περικλη,απο εμενα ο Blue-white ηταν πισω 1,5 κολωνα.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι εκτως απο τα εκκεντρα και την εξατμηση ο Καρανικολας πρεπει να μου εχει κανει πολυ καλη δουλεια στο προγραμμα.

Αυτο που επισης με χαροποιει ειναι οτι το αμαξι κανει χωρις δοση υπερβολης λιγοτερο θορυβο απο το μαμα,τα καυσαερια ειναι εφαμιλα με την μαμα εξατμηση και οτι ειναι καθημερινο και οδηγησιμο.
Ολα τα λεφτα παιδες ομως ειναι η εισαγωγη της mountune μακραν οτι καλυτερο παιζει.
 

fiestavt

Original poster
Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
southern said:
το εχεις μετρησει ?    ή εχω χασει επεισοδια?
Δεν το μετρησα προχθες γιατι ειχε πολυ ζεστη και δεν ειχε νοημα.
Την τελευταια φορα παντως εβγαλα 170 ΤΑΤ με πολυ ασχημο προγραμμα και τελειωμενο δισκο.
Δοκιμες καναμε μεταξυ μας.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
αν και το τατ δεν θεωρειται αισιοδοξο dyno αρκετα καλα αποτελεσματα.
πιστευω τα st 190 να τα εχεις
 

fiestavt

Original poster
Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
southern said:
αν και το τατ δεν θεωρειται αισιοδοξο dyno αρκετα καλα αποτελεσματα.
πιστευω τα st 190 να τα εχεις
Κοιτα βαση δοκιμων και μονο πρεπει να ειμαι αρκετα μπροστα.
Στο δυναμομετρο της μαικον μου ειχε δειξει +15 αλογα σε σχεση με τατ αλλα δεν το λαμβανω σοβαρα.Πιστευω οτι τατ ειναι το πιο αξιοπιστο δυναμομετρο οσο αναφορα τα στ.
Τωρα μπακαλιστικα υπολογιζω να ειμαι 175-180 ΤΑΤ.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mpokwsths said:
Ο Καρανικόλας Advantage χρησιμοποιεί αλλά για τη μεγάλη πεταλούδα χρειάζεται ρύθμιση το Volumetric Efficiency Table. Ο Καρανικόλας ρυθμίζει AFR και advance, δεν έχει τις γνώσεις/εμπειρία να αλλάξει κάτι τόσο πολύπλοκο. Τα έχουμε ξανασυζητήσει εδώ: http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=2.msg2729#msg2729

Εμενα ο Καρανικόλας μου πε οτι φτιαχνει με το advantage και τα κομπρεσερ ST.. Εκει δεν θελει αλλαγη το VE?
 

geo_nos

Rookie
May 10, 2010
35
0
0
μπραβο ρε Βαγγελη πολυ καλα αποτελεσματα, επιτελους ενα ατμοσφαιρικο στ που να ραβει και κανενα στομα.οταν μπορεσω θα δωσω και καποιες τεχνικες συμβουλες απο τον προγραμματιστη μου που ειδε στον duratec.
 

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
Και να σημειώσω ότι έχει διάρκεια απόδοσης το συγκεκριμένο setup. Πρέπει να έχει πάνω από 170 άλογα από 5500 μέχρι 7000!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mpokwsths said:
Και να σημειώσω ότι έχει διάρκεια απόδοσης το συγκεκριμένο setup. Πρέπει να έχει πάνω από 170 άλογα από 5500 μέχρι 7000!

έτσι έπρεπε να το φτιαχνουν απο την μανα του, χωρίς προοδευτικούς κόφτες, περιοριστες ροπής, άθλια σπιραλ και αβανς για το ντουμπάι
 

fiestavt

Original poster
Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
Για να συνεχισουμε την τεχνικη κουβεντα,το φιεστακι ακομα δεν εχει τελειωσει,εχει παρα μα παρα πολυ να δωσει ακομα.

Για αρχη ζαχαρωνουμε την εισαγωγη της mountune http://www.mountunestore.com/Product/i4-Cast-Inlet-Plenum---Group-Buy---Pre-Order/CPAJMLCMRS η οποια εχει ενα μεγαλο και σοβαρο μειονεκτημα,εχει αρκετα τσιμπιμενη τιμη.

Για δευτερο και ποιο εφικτο που μπορει να γινει ειναι να πειραματιστουμε με τα μπεκ,πολλοι λενε οτι τα μαμα μεχρι και τωρα στο αμαξι μου ειναι στο οριο,αλλοι οτι αντεχουν,λιγο ψαξιμο ,logισμα κτλπ και πειραματισμος θα μας λυσουν τις απορειες.

Δεν θελω να φανω αισιοδοξος αλλα αν γινει καλο παντρεμα μεταξυ μπεκ, εισαγωγης , 60αρας πεταλουδας και φυσικα προγραμματος τοτε θα μιλαμε για ενα φιεστα με πανω απο 200 πραγματικα αλογα και πανω απο 22-23 κιλα ροπης!!!!!
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
απαγορευτικη η τιμη της πολλαπλης οντως...

με το προγραμμα τι εχεις κανει?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
fiestavt said:
Για να συνεχισουμε την τεχνικη κουβεντα,το φιεστακι ακομα δεν εχει τελειωσει,εχει παρα μα παρα πολυ να δωσει ακομα.

Για αρχη ζαχαρωνουμε την εισαγωγη της mountune http://www.mountunestore.com/Product/i4-Cast-Inlet-Plenum---Group-Buy---Pre-Order/CPAJMLCMRS η οποια εχει ενα μεγαλο και σοβαρο μειονεκτημα,εχει αρκετα τσιμπιμενη τιμη.

Για δευτερο και ποιο εφικτο που μπορει να γινει ειναι να πειραματιστουμε με τα μπεκ,πολλοι λενε οτι τα μαμα μεχρι και τωρα στο αμαξι μου ειναι στο οριο,αλλοι οτι αντεχουν,λιγο ψαξιμο ,logισμα κτλπ και πειραματισμος θα μας λυσουν τις απορειες.

Δεν θελω να φανω αισιοδοξος αλλα αν γινει καλο παντρεμα μεταξυ μπεκ, εισαγωγης , 60αρας πεταλουδας και φυσικα προγραμματος τοτε θα μιλαμε για ενα φιεστα με πανω απο 200 πραγματικα αλογα και πανω απο 22-23 κιλα ροπης!!!!!

πες μου τον κωδικό απο τα μπεκ σου να σου πω για πόσα άλογα φτάνουν...
 

fiestavt

Original poster
Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
southern said:
απαγορευτικη η τιμη της πολλαπλης οντως...

με το προγραμμα τι εχεις κανει?
Καρανικολας και DS και ειμαι υπερευχαρηστημενος.
 

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
fiestavt said:
Για δευτερο και ποιο εφικτο που μπορει να γινει ειναι να πειραματιστουμε με τα μπεκ,πολλοι λενε οτι τα μαμα μεχρι και τωρα στο αμαξι μου ειναι στο οριο,αλλοι οτι αντεχουν,λιγο ψαξιμο ,logισμα κτλπ και πειραματισμος θα μας λυσουν τις απορειες.

Δεν θελω να φανω αισιοδοξος αλλα αν γινει καλο παντρεμα μεταξυ μπεκ, εισαγωγης , 60αρας πεταλουδας και φυσικα προγραμματος τοτε θα μιλαμε για ενα φιεστα με πανω απο 200 πραγματικα αλογα και πανω απο 22-23 κιλα ροπης!!!!!

Για τα μπεκ μπορείς να δεις με wideband (αν φτωχαίνει το μίγμα αδικαιολόγητα στις ψηλές rpm) ή με logging το duty cycle των μπεκ (αν φτάνει κάπου το 100% μάλλον δεν επαρκούν).

Όσο για ροπή ... ήδη πρέπει να είσαι κοντά στα 22kgm.
 

fiestavt

Original poster
Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
Κωστα δεν ξερω ποσο ροπη εχω,μπακαλιστικα δεν εχει νοημα.Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να δουμε ποση παροχη εχουν?Που να βρω wideband τωρα.....Ετσι οπως λεει ο τουρμπμανιακ υπαρχει περιπτωση να δουμε?Πως μπορω να βρω κωδικο απο τα μπεκ?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Για να μη βγάζεις τα μπεκ από το αμάξι… ίσως να γίνεται και με αριθμό πλαισίου στην αντιπροσωπία. Ζήτα να σου το δώσουν σαν ανταλλακτικό στο χέρι, δες τι γράφει πάνω και δώστο πίσω giggle
 

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
fiestavt said:
Κωστα δεν ξερω ποσο ροπη εχω,μπακαλιστικα δεν εχει νοημα.Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να δουμε ποση παροχη εχουν?Που να βρω wideband τωρα.....Ετσι οπως λεει ο τουρμπμανιακ υπαρχει περιπτωση να δουμε?Πως μπορω να βρω κωδικο απο τα μπεκ?
Κάνε το δεύτερο. Σύνδεσε το DS με ένα laptop στο οποίο θα έχεις εγκαταστήσει το Livelink. Κάνε log το "fuel injector duty cycle".
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread