Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Ρε παιδια τα αλογα δν ειναι στραγαλια.. αντε βαλαμε πανω αγραφο τετραπεταλουδα κ φτσαμε 300,για δες ομως τι συμπιεση δουλευουν ολα τα σαξοραλλα τι ''πιεσμενα'' που ειναι κ ποσα εχεις ακουσει 240 αλογα τετραπεταλουδα σαξοραλλα; 1; 2;
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
240 Σαξοραλλο δεν υπαρχει! 215 max ναι! Και πιεσμενο φουλ!

Και 300 αλογα ατμοσφαιρα απο 2λιτρο τετοιο μοτερ?? Πες καλυτερα υπερκυβισμο και 2.5!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Σας θυμίζω οτι τα type R με εξατμιση, εκκεντροφόρους μονο 300 μοίρες, συμπίεση 11.5, βγαζει ΜΟΝΟΠΕΤΑΛΟΥΔΟ 250!!

Το έχω δει λυμενο το καπάκι του ST, ξερω τι σας λέω, έχει δυνατότητες έυκολα για 280+. Απλα πρεπει να ξερουνε καποια πραγματάκια οι μηχανικοί για δυναμικη συμπίεση, μεση πίεση στο θαλαμο κάυσης, κλπ, για τα οποία οι περισσότεροι μηχανικοί αγρον αγοράζουν. Δεν δουλευουν το ίδιο όλοι οι εκκεντροφόροι, καθε ένας θέλει συγκεκριμένες τιμές δυναμικής και στατικής συμπίεσης.

Το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι είναι ακριβως στο οτι βάζουν κάτι έκκεντρα "τερατα' με συμπίεση λιγότερη απο όσο πρέπει με αποτέλεσμα το αμάξι να έχει οφελιμο έυρος στροφών πολύ πιο πάνω απο τον κόφτη, ή το αντίστροφο.

Ενα αλλο λάθος που συνηθισμένα γίνεται είναι στο χρόνισμα και το έχει πει και ο mk1stelios. Κάθε ζευγος εκκεντροφόρων δουλευει με συγκεκριμένο χρονισμο και όχι π.χ. με τα μαμα σημάδια.. ΔΕΝ μπορεις να βαλεις πολύ άγρια έκκεντρα στα μαμα σημάδια, πρεπει να  αλλάξει ο χρονισμός και θέλει ώρες δουλειας για να βρεθει το ιδανικό χρόνισμα για συγκεκριμένα έκκεντρα.

Και άλλα πολλά...
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Μην ξεχνας ομως οτι τα χοντα ειναι κ 200 αλογα,κ εγω εχω δει 20 λυμενα καπακια απο διαφορετικα αμαξια και;;; Τι να λεει το καπακι;;; Ρε παιδια ας χαλαρωσουμε λιγο με τα αλογα,στα λογια κ στη θεωρια ειναι ολα μια χαρα στη πραξη τι γινεται κ στις δυνατοτητες του καθε μοτερ κ ολα τα αλλα προγραμμα κτλ...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Crazy said:
Μην ξεχνας ομως οτι τα χοντα ειναι κ 200 αλογα,κ εγω εχω δει 20 λυμενα καπακια απο διαφορετικα αμαξια και;;; Τι να λεει το καπακι;;; Ρε παιδια ας χαλαρωσουμε λιγο με τα αλογα,στα λογια κ στη θεωρια ειναι ολα μια χαρα στη πραξη τι γινεται κ στις δυνατοτητες του καθε μοτερ κ ολα τα αλλα προγραμμα κτλ...

Ο καθένας μπορει να έχει την προσωπική του άποψη, αλλα η αλήθεια είναι πάντα μία και απόλυτη. Για το όριο δύναμης σε ένα ατμοσφαιρικό μοτερ παίζει μόνο η αντοχή του και ο σχεδιασμός της κεφαλής (συμπεριλαμβανομένων το σχήμα και την διάμετρο των βαλβίδων). Ολα τα υπολοιπα εξαρτόνται μόνο απο τις επιλογές μας (εκκεντροφόροι, τετραπεταλουδα, χταπόδια, κλπ)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Δεν έχει νοημα να κανουμε διαλογο για να σε πείσω, άμα ρωτήσεις αυτους που έχουν καποια στοιχειώδη γνωση θα σου επιβεβαιώσουν ότι λέω και στην πορεία θα έρθεις στα λόγια μου.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
turbomaniac said:
Δεν έχει νοημα να κανουμε διαλογο για να σε πείσω, άμα ρωτήσεις αυτους που έχουν καποια στοιχειώδη γνωση θα σου επιβεβαιώσουν ότι λέω και στην πορεία θα έρθεις στα λόγια μου.
ναι αγορι μου οτι πεις,δν ειπε κανεις να κανουμε διαλογο απλα το υφακι εγω τα ξερω ολα κ ειναι αυτο που λεω εγω μου την δινει... Κ πιστεψε με τα αμαξια που εχω δει κ εχουμε φτιαξει δν νομιζω να μπορεις να μ κρινεις εσυ αν ξερω η οχι,δες το βιντεακι με το ibiza που ανεβασα κ μετα τα λεμε αν μπορω να ξερω απο βελτιωση η οχι... Ωστοσο χρησταρα θα παμε για 400 ρε οχι 300 μν εισαι κουτος...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Aντρίκο όμορφα φίλε,ο καθένας μας έχει την άποψη του,σε μερικούς γίνεται δεκτή και άλλους όχι
Θα παρακαλέσω το θέμα να συνεχιστεί όμορφα και ωραία
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
scorpion said:
Aντρίκο όμορφα φίλε,ο καθένας μας έχει την άποψη του,σε μερικούς γίνεται δεκτή και άλλους όχι
Θα παρακαλέσω το θέμα να συνεχιστεί όμορφα και ωραία
σορρυ Ιακωβε αλλα.... Τεσπα!!!
 

pinkfloyd

Member
May 13, 2010
270
1
0
turbomaniac said:
Ο καθένας μπορει να έχει την προσωπική του άποψη, αλλα η αλήθεια είναι πάντα μία και απόλυτη. Για το όριο δύναμης σε ένα ατμοσφαιρικό μοτερ παίζει μόνο η αντοχή του και ο σχεδιασμός της κεφαλής (συμπεριλαμβανομένων το σχήμα και την διάμετρο των βαλβίδων). Ολα τα υπολοιπα εξαρτόνται μόνο απο τις επιλογές μας (εκκεντροφόροι, τετραπεταλουδα, χταπόδια, κλπ)
Σωστος
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread