Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fiestavt

Original poster
Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
Επειδη το γκαζι ειναι πολυ γλυκο ,οτι βελτιωση και να κανεις μετα απο καιρο τη συνιθιζεις και θελεις κι'αλλο,
Ψαχτηκαμε με τουρμπο,με κομπρεσορες ,ολα καλα, σιγουρα αλογα ,τρελα γκαζια ΑΛΛΑ τρομερα μεγαλο κοστος!!!!! ??? :-X
Ετσι ειπαμε να κοιταξουμε και αλλου. :eek:.....Προς drm-msport μερια που εχει φτιαξει 100νταδες αγωνιστηκα και μη αυτοκινητα.

Μιλαμε για 4πεταλουδο στον 2λιτρο,plug n play χωρις πολλες πολλες μοντες.
Αυτοι συνεργαστηκανε με την DS για το προγραμμα το οποιο αποτελει το μεγαλυτερο αγκαθι για την βελτιωση του εν λογο μοτερ.
Δυστηχως μεχρι και η ιδια η DS παιδευτηκε πολυ για να περασει τα 200 αλογα με μαμα εκκεντρα και μονο εξατμιση.
Το κιτ ειναι αυτο,μεσα απο drm το εχω βρει και 1700 λιρες.
http://www.drm-msport.co.uk/ST150.aspx
http://www.pumaspeed.co.uk/showdetails.jsp?productID=547
http://www.drm-msport.co.uk/ST150.aspx Εδω μιλανε για ενα version 2.

Με Καρανικολα που μιλησα μου ειπε πως ειναι γνωστης του εν λογω κιτ και οτι για να δουλεψει χρειαζεται αγραφος,με το DS δεν προκειται να βγαλουν αλογα και ομαλη λειτουργια.
Ακουω γνωμες.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Τι περιλαμβάνει σε μηχανικα μερη εκτος απο το τετραπετάλουδο με ηλεκτρικό  :eek: :eek: :eek:(!) γκαζι, ή που βλεπουμε ακριβως τι περιλαμβάνει?

Το ειδα κανει 2500 ευρώ... Ακριβό.

Νομίζω οτι θελει την αναβάθμιση του προγράμματος που προτείνεται απο την pumaspeed. Αλλα μπορεί και όχι...

Με 4000 έχουμε παρει το τουρμπο κιτ και το έχουμε βαλει κι ολας. Εστω και με 5ο μπεκ τι να κανουμε? Στην αναβροχιά καλό και το χαλάζι...

Με το τουρμπο κάποιοι ST κομπρεσσορες θα έχουν πρόβλημα... ;D ;D, ενω με το τετραπετάλουδο... Δεν νομζω. Το πολύ πολύ να χω εγώ προβλημα... :D :D :D
 

fiestavt

Original poster
Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
turbomaniac said:
Χμ.. ερωτησεις:

1. Ποσο κάνει?
2. Τι περιλαμβάνει σε μηχανικα μερη εκτος απο το τετραπετάλουδο με ηλεκτρικό  :eek: :eek: :eek:(!) γκαζι, ή που βλεπουμε ακριβως τι περιλαμβάνει?
Περιλαμβανει μεχρι και την τελευται βιδα που μπορει να χρειαστεις,ειναι bolt on kit,μεχρι και προγραμμα με χαρτες.Κοστιζει γυρω στα 2500
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Χμ... Τωρα βγαζεις γυρω στα 175 έτσι δεν είναι? Νομιζω είναι αρκετά λεφτά για μόνο 25 άλογα παραπάνω. Ασε που το κιτ λογικά θα έχει τους δικούς του εκκεντροφόρους. Τι θα τους κάνεις μετά τους δικούς σου?

Παντως έχει πλάκα σαν μετατροπή και ο ήχος απο τα τετραπετάλουδα είναι ακρως πορωτικός...

λοιπον αν παρεις το τουρμπο κιτ πες 1800 με τα παζάρια και εξατμιση 500 και εγκεφαλακι με ρυθμιση στο δυναμόμετρο 500 και φλαντζα 150 και εργασία πες 500 λοιπον πάμε στα 3500, 4000 με πυρομετρο και μπαρομετρο και boost controller. Ή 2500 και πες 500 εργασια και ρύθμισμα. Συνολο 3000. Δεν ξερω... εγώ θα προτιμούσα το τουρμπο αλλα απο την άλλη δεν είμαι και ο πιο αντικειμενικός κριτής... ;D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Thodwrhss

fiestavt

Original poster
Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
200 αλογα βγαζει με μαμα εκκεντρα,με aftermarket εκκεντρα, σωστους χαρτες και λιγο συμπιεση παραπανω θα δειξει καλα....
Σε περιπτωση τοποθετησης 4πεταλουδου ειναι αναγκαια η αλλαγη διαμετρου εξατμησης απο 55 σε 60?
Nitro εσυ που εχεις εμπειρια απο πεταλουδες πες μα ς τη γνωμη σου.
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Εγω θα εβαζα 60αρα.. Απο τη στιγμη που τραβαει τοσο πολυ αερα το μοτερ πρεπει και να τον βγαλει καπως.. Και αμα ειναι να βαλεις και πιο αγρια εκκεντρα εννοειται οτι θες μεγαλυτερη εξατμιση..
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Εννοειται 60. Αλλα και να το αφήσεις με 55 απλά θα χάσεις γύρω στα 8-9 άλογα στις ψηλες στροφες
 

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
Και βέβαια υπάρχει και αυτό:

http://imageshack.us/photo/my-images/856/22295353.jpg/

http://imageshack.us/f/594/59240193.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/833/72637473.jpg/

το ελαφρώνουν με (πραγματικά) κάρμπον τμήματα και άλλα ελαφρύτερα aftermarket περιφερειακά. Σήκωσα τη μπαγκαζόπορτα μαζί με το lexar πίσω παρμπρίζ ... πρέπει να ήταν γύρω 5 κιλά!!! ok234  Σε λίγο μπαίνει και το κλουβί της M-Sport. Θα γίνει και ένας τελευταίος προγραμματισμός του άγραφου και έτοιμο για αγώνες... (αλλά και για χρήση δρόμου κανονικά με πινακίδες...).  AR15firing AR15firing AR15firing
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Θελω να το δω απο κοντα αυτο το πραγμα!!! AR15firing AR15firing.....Αντε παρε τον Γιωργο και ελατε Αθηνα, να δουμε και το πριονι, να δουμε και το δικο σου να φτιαξουμε και κανεναν χαρτη! ;)
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Απο τα αλογα να δεις τι θα γινεται....Και αφου το ελαφρωνει κιολας τωρα.... b203
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Εννοιτε Δημητρη πανικος! Πιστευω να δουμε 200+

Jenvey ειναι τα χονια?

Και αν μπορουμε να μαθουμε περισσοτερα για πως εγινε γενικα?
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Μου ειχε πει μερικα πραγματα ο Κωστας (mpokwsths) για το αμαξι του Γιωργου...Ομως ειναι καλυτερα να τα πει ο ιδιος ο Κωστας εδω, γιατι εχει περασει και καιρος και ισως να μην τα θυμαμαι πολυ καλα...
*Ειναι και οι δυο Κρητικοι και τα λενε πιο συχνα...
** 230 ειχε βγαλει νομιζω....
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
BLUE-WHITE said:
Μου ειχε πει μερικα πραγματα ο Κωστας (mpokwsths) για το αμαξι του Γιωργου...Ομως ειναι καλυτερα να τα πει ο ιδιος ο Κωστας εδω, γιατι εχει περασει και καιρος και ισως να μην τα θυμαμαι πολυ καλα...
*Ειναι και οι δυο Κρητικοι και τα λενε πιο συχνα...
** 230 ειχε βγαλει νομιζω....
Μπραβοοοοο! Περιμενω απαντηση απο τα παιδια!
 

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
Είχε βγάλει 220 (δεν ξέρω τι σόι δυναμόμετρο βέβαια ήταν) αλλά με κακό πρόγραμμα και κάποιο πρόβλημα: έκανε μία περίεργη κοιλιά 6500-7000+

Όταν προγραμματιστεί σωστά θα μάθουμε περισσότερα.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ΧΡΗΣΤΟΣ-21- said:
φοραει εκκεντροφορους?αν ναι τι?

οχι δεν φοραει. μαμα ειναι.....  :D :D

με αγραφο και χωνια περιμένω πολλά περισσότερα απο 240. Τόσο βγαζανε τα τετραπεταλουδα μοτερ 206 1600.

Αυτο πρέπει να βγάλει τουλαχιστον 300. Αν θελετε καντε κανα τηλεφωνο στον Παπαδόπουλο στην Τρίοδο Καλαμάτας να σας πει πως θα βγαλετε 280-300 σε αυτο το μοτερ....
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread