Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Σήμερα θα αλλάξω το φίλτρο καμπίνας και θα κάνω καθαρισμό του κυκλώματος καλοριφέρ/αεραγωγών με ενα γενικού τύπου καθαριστικού αφρού για Α/C Αναλώσιμα: 1 φίλτρο καμπίνας ενεργού άνθρακα 12-15 ευρώ 1 Σπρέι αφρού για καθαρισμό A/C 8-10 ευρώ Εργαλεία: 1 καστάνια με προέκταση 10mm καρυδάκι για να λυθεί το πεντάλ του γκαζιού 20mm TORX για να λυθεί το καπάκι του φίλτρου

 
Oct 17, 2020
264
150
43
45
Μοντέλο
MK6
Ωραίο βίντεο Δημήτρη. Το πενταλ του γκαζιου είναι απαραίτητο να βγει; Στα service που πάω το vanακι δεν το βγάζουν. Εκτός αν ήθελες ελεύθερο όλο τον χώρο εκεί κάτω για μεγαλύτερη ευκολία και καλύτερα πλάνα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Για αλλαγη φιλτρου καμπινας δεν χρειαζεται να αποσυνδεθει το πεταλι.

Συγχαρητηρια για το βιντεο. Ευγε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
ευχαριστώ , είχα χρόνο και είπα να το κάνω γιατί τόσα χρόνια πλήρωνα εργατικά χωρίς να ειναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο, ναι το ειχα ακουσει ότι μπορεί να γινει αλλαγή και χωρίς να βγει το πεντάλ αλλά μιας και ήταν η πρώτη μου φορά και ήθελα να έχω χώρο είπα να το κάνω έτσι που το είχα δει και εγω σε ένα άλλο βιντεάκι.
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Μπραβο για την δοτικοτητα και ευχομαι ολοι να κανουν ετσι!

Επισης και γω να συμπληρωσω κατι σημαντικο.. ΟΧΙ δεν χρειαζεται να βγει ταμπλο για την αλλαγη του ψυγειου καλοριφερ!
Το κοστος στα εργατικα δεν υπερβαινει τα 70ευρω! Βεβαια εξω το 95% θα σου πουν ταμπλο με εργασια στα 150-200ευρω!!!

ΥΓ. Εκτιμω οτι το ξερουν καποιοι κατοχοι απλα δεν το διαδιδουν γιατι δεν θελουν να χαλασουν το αφηγημα..!
Εχουμε νοοτροπια για οσκαρ! Γι αυτο σαν χωρα παμε ΜΠΡΟΣΤΑ!!!!
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef
Oct 17, 2020
264
150
43
45
Μοντέλο
MK6
Άλλαξα και εγώ το φίλτρο καμπινας σήμερα. Στο Fiesta το 1.6 έβγαλα και εγώ το πενταλ του γκαζιου διότι δεν υπάρχει χώρος να βγάλεις τις 4 βίδες που συγκρατουν το καπάκι του φίλτρου. Αλλά και να βγει το καπάκι δεν έχει χώρο να βγει το φίλτρο. Στο άλλο το Fiesta που έχω, το 1.3, το πενταλ του γκαζιου είναι διαφορετικό και έχει χώρο να αλλαχτει το φίλτρο χωρίς να αφαιρεθεί το πενταλ του γκαζιου. Πάντως θεωρώ ότι έπρεπε να είναι από την πλευρά του συνοδηγού το φίλτρο.
Post automatically merged:

Για του λόγου το αληθές έβγαλα photo για να δείτε και εσείς την διαφορά με την βοήθεια φακού.IMG_20220528_122200.jpgIMG_20220528_122222.jpgΗ πρώτη είναι από το 1.3 και η δεύτερη από το 1.6. Ελπίζω να βοήθησα.
 
Last edited:

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread