Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Τα μπουλωνια τα εβαψα με ενα spray που ειχε ενας φιλος μου...Τωρα πιστευω οτι θα ειναι τρελη καγκουρια να βαψω το ΤΑΣΙ!!Ετσι μου ερχεται να παω να σηκωσω λεφτα και να τις βαλω αυριο τις ζαντες,αλλα δυστιχως εχουμε και αλλες υποχρεωσεις....  :(
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
vouts said:
Τα μπουλωνια τα εβαψα με ενα spray που ειχε ενας φιλος μου...Τωρα πιστευω οτι θα ειναι τρελη καγκουρια να βαψω το ΤΑΣΙ!!Ετσι μου ερχεται να παω να σηκωσω λεφτα και να τις βαλω αυριο τις ζαντες,αλλα δυστιχως εχουμε και αλλες υποχρεωσεις....  :(

Μα μαυρο θα το βαψεις, να μη φαινεται στην ουσια, καγκουριαθα ηταν το αναποδο, να ηταν μαυρο και να το εβαφες ασημι, ροζ, μπορδωροδοκοκκινο κτλ..
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Μα μαυρο θα το βαψεις, να μη φαινεται στην ουσια, καγκουριαθα ηταν το αναποδο, να ηταν μαυρο και να το εβαφες ασημι, ροζ, μπορδωροδοκοκκινο κτλ..

Συμφωνω,

Η χειρότερη και απεχθεστερη καγκουριά για μενα είναι να βάζεις διακριτικά απο ισχυρότερο αμάξι απο το δικό σου. Πχ σε 316 να βάζεις σήματα Μ3.. Πειτε με παράξενο αλλα εγω αυτο το θεωρώ καγκουριά... Καλύτερα να βάλω απλώστρα πίσω με τάσια και μπουρί στο πλάι σε 1100 κυβικά αμάξι με φιμέ καταμαυρο τζάμι, παρά αυτό.
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
turbomaniac said:
Συμφωνω,

Η χειρότερη και απεχθεστερη καγκουριά για μενα είναι να βάζεις διακριτικά απο ισχυρότερο αμάξι απο το δικό σου. Πχ σε 316 να βάζεις σήματα Μ3.. Πειτε με παράξενο αλλα εγω αυτο το θεωρώ καγκουριά... Καλύτερα να βάλω απλώστρα πίσω με τάσια και μπουρί στο πλάι σε 1100 κυβικά αμάξι με φιμέ καταμαυρο τζάμι, παρά αυτό.

To λεγομενο σημα-κατατεθεν αμαξι του Ελληναρα, Μ316.. Οποτε παω χωριο τους αφηνω να με περνανε στη Λαμια επιδικνυοντας το σαπακι τους και μετα στις στροφες της Λαμιας και Δομοκου τους δειχνω how we do.. Οταν βλεπουν παντες φοβουνται κιολας και σταματανε δεξια.. ;D

Επισης δε μου αρεσει να χρησιμοποιουνται τεχνικες απο αλλα αυτοκινητα πχ επειδη το λεον εχει τα γραμματα πισω διασπαρτα να το κανουμε ετσι και στα ματιζ η στα polo η οτιδηποτε, δεν ειναι το αμαξι το θεμα..
 

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Ρε παιδια...Δεν καταλαβαινετε το πνευμα!!!!Το ετος 1996-1999 η ΒΜW πουλησε 200,000 Μ3 και 15,000 316... :p :p :p :p :p


Η υπερτατη καγκουρια!!!Οπως και τα χαρακτηριστικα GT,STI,RS,VTS κτλ σε κατι σαπια αμαξια...:p


ΥΓ:Εγω πριν κανα δυο μερες σκεφτομουν να κολλησω σηματακι S αλλα σκεφτηκα οτι θα γελαει και το παρδαλο κατσικι!!!!
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Θέλω να κάνω μια ερώτηση...είναι εύκολο να βάψω τη σιδερένια ζάντα λευκή? αν είναι να το κάνω, γιατι το σκευτομαι...:p
και πως γίνεται η όλη διαδικασία της βαφής της?
 

MozAk

New member
Jan 3, 2011
71
0
0
32
Εμείς στο παλιό μας αμάξι τις βάφαμε με σπρευ!
 
BillMk7 said:
Θέλω να κάνω μια ερώτηση...είναι εύκολο να βάψω τη σιδερένια ζάντα λευκή? αν είναι να το κάνω, γιατι το σκευτομαι...:p
και πως γίνεται η όλη διαδικασία της βαφής της?

πρωτα θα την πλύνεις καλά να φυγουν οι μαυρίλες κ μετά μπορει να την τριψεις με ενα ψιλό γυαλόχαρτο για να αγριέψει λίγο η επιφάνεια κ να πιάσει καλύτερα το χρώμα!
Το σπρέι είναι η πι ο εύκολη λύση για καποιον που δεν εχει εργαλεία! Αν έχεις κομπρεσέρ με αέρα κ πιστόλι βαφής τότε είναι η πιο οικονομική λύση αφού δεν θα σου πάει η όλη ιστορία πάνω απο 10 ευρω!!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
mk1 Stelios said:
πρωτα θα την πλύνεις καλά να φυγουν οι μαυρίλες κ μετά μπορει να την τριψεις με ενα ψιλό γυαλόχαρτο για να αγριέψει λίγο η επιφάνεια κ να πιάσει καλύτερα το χρώμα!
Το σπρέι είναι η πι ο εύκολη λύση για καποιον που δεν εχει εργαλεία! Αν έχεις κομπρεσέρ με αέρα κ πιστόλι βαφής τότε είναι η πιο οικονομική λύση αφού δεν θα σου πάει η όλη ιστορία πάνω απο 10 ευρω!!

+1000 μονο που ξεχασαμε να πουμε οτι πρεπει να βγαλει τις ζαντες πανω απο το αμαξι και να τις παρει στο χερι,μην παει η αχνα απο το σπρει επανω στο αμαξι και απο vision blue γινει frozen white!!! :p
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Παιδια εγώ έχω ένα πρόβλημα...στη μέση της σιδερένιας ζάντας μουέχει σκουριάσει το σίδερο....λόγω των πολλών νερών που πέφτουν λογικά...υπάρχει κάποιο προστατευτικό να βάλω από πάνω? φοβάμαι μη σαπίσει και έχω πρόβλημα μετα... :(
 

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Μπορεις μετα το τριψιμο να τα βαψεις κιολας με spray...πιστευω  θα κρατησει κατι παραπανω απο την υγρασια... ;)
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
BillMk7 said:
Παιδια εγώ έχω ένα πρόβλημα...στη μέση της σιδερένιας ζάντας μουέχει σκουριάσει το σίδερο....λόγω των πολλών νερών που πέφτουν λογικά...υπάρχει κάποιο προστατευτικό να βάλω από πάνω? φοβάμαι μη σαπίσει και έχω πρόβλημα μετα... :(

http://imageshack.us/photo/my-images/4/dsc00009zy.jpg/

Να και μία φωτογραφία για να δείτε τι εννοώ...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Α, ναι, αυτό είναι το άκρο σου. Άφησέ το όπως είναι, μην το πειράξεις. Σε όλα τα αυτοκίνητα σκουριάζει και γίνεται έτσι...
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Σίγουρα δε θα έχει πρόβλημα αν το αφήσω έτσι? όταν το πήγα για πλήσιμο, ο άνθρωπος μου είπε ότι μπορεί να σαπίσει. μου είπε να ζητήσω κάποιο προστατευτικό που υπάρχει γι' αυτό το σημείο από την αντιπροσωπεία...εν το μεταξύ έχει σκουριάσει αυτό το σημείο σε όλους τους τροχούς...αλλά δε νομίζω ότι είναι η σιδερένια ζάντα...ο άξονας από μέσα δεν είναι?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
βασίλη μην το κουραζείς,δεν είναι τίποτα αυτό
εκεί που πήγες το αμάξι για πλύσιμο μάλλον δεν ήξερε
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread