Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Demy

Original poster
Newbie
Feb 27, 2017
1
0
1
Καλησπέρα σας. Κάτοχος ford fiesta diesel 1,5 90hp/60.000χλμ /2017 αγορά καινούργιο.
Είναι εντός εγγύησης το αμάξι. Πετρέλαιο από συγκεκριμένα πρατήρια και πάντα το "ακριβό" ντίζελ .
Μάρτιος 2022 ΚΤΕΟ : αναφέρει ότι οι εκπομπές καυσαερίων δεν είναι φυσιολογικες με την ηλικία του αμαξιού κτλ. Πρότεινε καθαριστικό στο ντίζελ,άνοιγμα του αυτοκινήτου και ξανά έλεγχος . Έκανα τα παραπάνω μόνο που το πήγα απευθείας για το ετήσιο Μάιος 2022 Σερβις στην αντιπροσωπεία όπου ανέφερα τα παραπάνω.
Μετά από 1,5 μήνα ένδειξη "κλειδακι" και νιώθω να ρίχνει ισχύ το αμάξι. Σβήνω ξανά ανάβω κ όλα οκ . Νόμιζα ότι ήταν τυχαίο.
Αύγουστος 2022 : ταξίδι μετά από αρκετή ώρα ίδια συμπεριφορά.
Θα μεταφερθεί συνεργείο εξουσιοδοτημένο όμως ανησυχώ για το θέμα εγγύησης κτλ . Εάν είναι μπεκ ( δεν γνωρίζω γενικά ) καλύπτεται από εγγύηση; Δεν ξέρω πως να συμπεριφερθω σχετικά. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Χαιρετε.Αναλογως την βλαβη. Βεβαιως αν συντηρειτο σε φορντ συνεργεια ητανε δικη τους ευθυνη να το διαγνωσουν εγκαιρως, αρα
καλυπτεται. Απο την στιγμη που τεθηκε σε εκτακη αναγκη (κλειδακι-πεσμενη αποδοση) ας εσπευδες σε καποιο συνεργειο.
 

theoanag

Member
May 23, 2018
112
47
28
φιλε μου πετρελαιο εχω 1,6 mk7 η αποψη μου ειναι να ξεκινησεις απο τα ευκολα αλλαγη φιλτρου πετρελαιου και να δει ο μαστορας την κατασταση του.εχεις λιγα χλμ για καποια ζημια λογικα καυσιμο.εχει γινει μαστιγα ακομη και απο εταιρικα στην επαρχεια που ηρθα διακοπες, συνεχεια φορτωμενα σε οδικες απο νοθεια.εαν μπορει ας το μπριζωσει να δει και την κατασταση στα μπεκ απο οτι γνωριζω δεν τα καλυπτει η εγγυηση.εαν υπαρχει νοθευμενο καυσιμο καλο ειναι να κανεις και ενα καθαρισμο στο ρεζερβουαρ,
 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Κωδικό έχει προλάβει να βγάλει για να το διαβάσουν στην αντιπροσωπεία ? Από ότι λες μάλλον όχι γιατί πρέπει να μείνει το CEL μετά από key cycle (άναψε-σβήσε-άναψε) για να γίνει παραμένων ο κωδικός. Είναι δύσκολο αλλά την επόμενη φορά μήπως μπορέσεις να το πας στην πιο κοντινή αντιπροσωπεία με το πρόβλημα σε λειτουργία. Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να τον δουν ακόμα και χωρίς αναμένο CEL.

Πάντως εφόσον υπάρχει εγγύηση δεν θα μπορέσουν να σου πουν τίποτα, εσύ απλά αναφέρεις το πρόβλημα και τους λες να το βρουν και το λύσουν...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread