Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Jerrymk6maniac

Original poster
Newbie
Jul 19, 2018
6
0
0
Γειά σας παιδιά καλώς σας βρήκα είμαι νέος στο φόρουμ λοιπόν το ερώτημα μου είναι το εξής να πάρω το ST η να κρατήσω το 1.4 που έχω και να του κάνω μετατροπές για να γίνει πιο γρήγορο. Σαν αυτοκίνητο το έχω λατρέψει είμαι ερωτευμένος μαζί του θα μπορούσα να πω απλά δεν είναι τόσο γρήγορο όσο θα ήθελα, για αρχή του έβαλα μια ολόσωμη εξάτμιση και τίποτα παραπάνω μόνο και μόνο για να το ακούω αλλά του λείπουν πολύ τα άλογα άποψη μου, απο λεφτά τώρα να πω την αλήθεια το αντέχει και δεν το αντέχει η τσέπη μου το ST τι έχετε να μου προτείνετε;; Λέτε  να αρχίσω να μαζεύω για το ST η να φτιάξω το 1.4 που εχω;;;
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Jerrymk6maniac said:
Γειά σας παιδιά καλώς σας βρήκα είμαι νέος στο φόρουμ λοιπόν το ερώτημα μου είναι το εξής να πάρω το ST η να κρατήσω το 1.4 που έχω και να του κάνω μετατροπές για να γίνει πιο γρήγορο. Σαν αυτοκίνητο το έχω λατρέψει είμαι ερωτευμένος μαζί του θα μπορούσα να πω απλά δεν είναι τόσο γρήγορο όσο θα ήθελα, για αρχή του έβαλα μια ολόσωμη εξάτμιση και τίποτα παραπάνω μόνο και μόνο για να το ακούω αλλά του λείπουν πολύ τα άλογα άποψη μου, απο λεφτά τώρα να πω την αλήθεια το αντέχει και δεν το αντέχει η τσέπη μου το ST τι έχετε να μου προτείνετε;; Λέτε  να αρχίσω να μαζεύω για το ST η να φτιάξω το 1.4 που εχω;;;

Καλημερα και καλως ηρθες φιλε Jerrymk6maniac. Καλη διαμονη σου ευχομαι.
Θα σου πω απλα την γνωμη μου πανω στον προβληματισμο σου
Αν καταλαβα καλα μιλας μονο για mk6 μοντελο. γιατι δεν διευκρινιζεις.
το 1.4 ειναι σεβαστο και οικονομικο αυτοκινητο. το καλο με το 1.4 ειναι οτι εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες μεταπωλησης απο το 2.0 st που εχεις στο μυαλο σου.
Συμφωνω οτι θα εχεις αρκετο πιο ανετο μοτερ και πιο σβελτο και θα σου κανει τα χατηρια αλλα δυστηχως δεν θα εχεις μεταπωληση οπως εχεις με το 1.4. Θα πληρωσεις καποια χρηματα και απ οτι καταλαβα θα ζοριστεις οικονομικα και θα δυσκολευτεις στο θεμα μεταπωλησης
Αφου λοιπον σε ενδιαφερει το γκαζι και τα αλογα...γνωμη μου ειναι να περιμενεις λιγο παραπανω ...να μαζεψεις κατι παραπανω και να κοιταξεις mk7-mk7.5 που αμι τι αλλο εχει πολυ ομορφο μοτερ..λιγοτερα κυβικα..περισσοτερα αλογα ecoboost τεχνολογια και καλυτερη και πιο κερδοφορα μεταπωληση.
Ευχομαι να σου εδωσα τροφη για σκεψη αγαπητε  :)
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Καλημέρα. Έχω κάνει την σκέψη που κάνει εδώ και καιρό και έχω αντιμετωπίσει κάποιους από τους προβληματισμού σου. Έχω κάνει και κάποιες κινήσεις άρα θα σου πω τι να έχεις στο μυαλό σου..

1ον ένα απλό 14αρι έχει  κατά μέσο όρο τιμής 4300€. Ενώ ST Σε πολύ καλή κατάσταση βρίσκεις και με λίγο κάτω από 4000€
Αυτό πάει να πει ότι ανά πάσα στιγμή μπορείς να κάνεις ανταλλαγή το δικό σου με ST

2ον για να κάνει μετατροπή σε ST δεν είναι πολύ απλό. Πρακτικά χρειάζεσαι ένα ST για να πάρεις από πάνω τα πάντα μιας και το μόνο κοινό με το 1.4 είναι το αμάξομα. Άρα 2 επιλογές.  Η παίρνεις ένα st και μεταφέρεις τα πάντα ή ψάχνεις για κάποιο που απεβίωσε έως ένα βαθμό.
3ο μην πας σε μετατροπή από κάτι άλλο. Δεν θα βγάλεις αυτά που θέλεις δεν θα δουλέψει κατά πάσα πιθανότητα ποτέ σωστά και το κόστος είναι όσο να πάρεις το δικό σου και το ST μαζί.
4ον . Μεταγενέστερο μοντέλο. Οι καλές επιλογές για τα άλογα που θέλεις είναι  st line 140 7.5 , st 7.5 , 1600 7αρι.
Από ένα απλό 7αρι απέχει περίπου 4000€ χωρίς του πίσω δίσκους και η διαφορά είναι περίπου 30 άλογα.
Από το 7.5 140 απέχεις περίπου 8000€ αλλά 1000αρι με εληψεις στο look του και 10 άλογα κάτω από το 6.5 ST (+1 Για την ατμόσφαιρα του 6.5 st). Και με περίπου 10.000€ παραπάνω πας σε 7.5 ST . Δύσκολο να το βρεις αλλά τα λόγια περιττά...

Δεν ξέρω τι να σου πω να κάνεις μιας και έχω το ίδιο προβληματισμό περίπου με εσένα.

Ίσως η καλύτερη λύση για να μην έχεις τόσο μεγάλο κόστος να μπορείς να ασχοληθείς και εξωτερικά και μηχανικά και να έχει και δύναμη σε σχετικά μικρό κόστος είναι το 7αρι tivct 1.6
Είναι 120 άλογα με Φίλτρο πρόγραμμα εξάτμιση είσαι περίπου στα 140 αν δεν κάνω λάθος.
Αν πάλι  είσαι τόσο λάτρης του look του 6.5 θα κάνουμε μαζί υπομονή μέχρι να βρεθεί η ευκαιρία για ST.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • #4
Να συμπληρώσω αν και απ'ότι κατάλαβα δεν σε πολύ ενδιαφέρει η εμφάνιση!Η Μετατροπή που πρότεινε ο Μάνος σαν επιλογή είναι οικονομικά ασύμφορη...οπότε αν δεν σε νοιάζει όντως η εμφάνιση είναι κάτι που δεν χρειάζεται να κυνηγήσεις.Το έχουμε κάνει και οι δύο(Κανένας μας πιστεύω δεν το μετάνιωσε αλλά δεν θα ξανά μπαίναμε σε αυτήν την διαδικασία,εγώ τουλάχιστον σίγουρα). Θα σου μιλήσω με νούμερα

Μπροστά προφυλακτήρας 400€ Ford 250€ Ιμιτασιόν
Πίσω Προφυλακτήρας 300€ Ford 200€ Ιμιτασιόν

Παρελκόμενα Μπροστά Προφυλακτήρα

Μπροστά Προβολάκι με βάση δαχτυλίδι 50€ το ένα,μιλάμε για Σετ άρα 100€
Κάτω Μάσκα με Πλαίσιο 150€
Πάνω Μάσκα με Σήμα μαζί 80€

Παρελκόμενα πίσω προφυλακτήρα
Ανακλαστήρας με βάση 50€,κι εδώ μιλάμε για σετ άρα 100€
Βάση Διαχύτη 80€
Διαχύτης 70€

Το μόνο σενάριο οικονομικά εφικτό είναι να βρεις τρακαρισμένο(Μπανάνα) και να το κανιβαλίσεις, βάση εμπειρίας και χωρίς να θέλω να σου κόψω τα φτερά,οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος σου.

Μηχανικά

Το 1.4 είναι ένα τίμιο αμάξι,αξιόπιστο,οικονομικό,πολύ στιβαρό και στριφτερό για τα δεδομένα του όμως είναι ψοφίμι. Τα 80 άλογα δεν φαίνονται πουθενά,χάνει σχεδόν απ'όλα της κατηγορίας του ενώ ακόμη κι αν επενδύσεις στον duratec, πάντα με τα καλύτερα πράγματα για πρώτο στάδιο(Φίλτρο-Πρόγραμμα-Εξάτμιση),είναι ζήτημα αν θα φτάσεις τα 100 άλογα. Όπου πάλι μαμα 14αρια θα είναι μπροστά.

Σαν Νίκος σου προτείνω να πας για κάτι ολοκληρωμένο εξαρχής,είτε αυτό λέγεται ST είτε κάποια άλλη ειδική έκδοση!Αν τώρα θέλεις να κάνεις ένα project για την πάρτυ σου και δεν σε ενδιαφέρουν τα λεφτά ξεκίνα να παίζεις μπάλα   ok234
 

Jerrymk6maniac

Original poster
Newbie
Jul 19, 2018
6
0
0
Λοιπόν παιδιά το σκεφτόμουν καιρό τελικά την απόφαση μου την πήρα και είναι τελικη δεν την αλλάζω το αμάξι αποφάσισα να το κάνω ST έχω ξεκινήσει είδη από μέσα και τώρα βασικά ειμαι στα τελειώματα έχω κάνει τα πάντα μέσα ST και το μόνο που μου λείπει είναι καθίσματα και ζώνες 5 θέσεων. Τώρα εγώ αυτό που χρειάζομαι είναι να μάθω τι πρέπει να κάνω μοτερικα και που θα βρω τους προφυλακτήρες και όλα τα παρεμφερές για το εξωτερικό του αυτοκινήτου αν μπορείτε να με ενημερώσετε η αν ξέρετε κάποιον που να γνωρίζει από αυτή την μετατροπή θα ήταν πολύ χρήσιμο, να προσθέσω γνωρίζω ότι θα χρειαστώ φρένα και coilovers.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Δηλαδή αντί να γλυτώσεις χρήματα και να πάρεις κατευθείαν ένα αυθεντικό ST (στη χειρότερη θα ήσουν μία-ή-άλλη) θα βγάλεις χρήματα από τη τσέπη σου για να κάνεις την -τουλάχιστον ριψοκίνδυνη- απόπειρα μετατροπής, για να έχεις στο τέλος κάτι ημιτελές και σίγουρα κατώτερο από το αυθεντικό ?

Δεν το σκέφτηκες μάλλον και πολύ καλά, αλλά αφού έτσι το βλέπεις, καλή τύχη και καλή δύναμη, θα σου χρειαστούν και τα δύο...
 

Jerrymk6maniac

Original poster
Newbie
Jul 19, 2018
6
0
0
Ο λόγος που δεν παίρνω ST είναι διότι δεν μπορώ να το δικαιολογισω στην εφορία διαφορετικά θα είχα κάνει αυτό απευθείας
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Άρα να υποθέσω ότι την μετατροπή θα την αφήσεις αδήλωτη ? Ελπίζω να γνωρίζεις και να έχεις κάνει τα κουμάντα σου για άδειες, ΚΤΕΟ, πιθανούς ελέγχους κλπ
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
για μενα παντως ο μονος λογος να μετατρεψω το 1,6 μου σε διλιτρο ST είναι λογο του 5πορτου αμαξωματος ...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread