Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Πάντως μέσω της autobeam βλέπω οτι δίνει ακριβώς τις ίδιες λάμπες H7 με το mk7.5.
Όρκο δεν παίρνω για το 8άρι καθώς δεν το γνωρίζω αλλά στο 7.5 έχω βάλει led χωρίς κανέναν αντάπτορα.
Απλά το πάτησα προς τα μέσα στο σωστό σήμείο μέχρι να ακούσω το κλικ και να κουμπώσει.
Μιλάω για το κιτάκι της novsight N8 που είναι το ίδιο κατασκευαστικά με της autobeam.
Ξαναλέω οτι δεν γνωρίζω εαν στο mk8 χρειάζεσαι αντάπτορα.
Για να το δείς ενδεικτικά, βγάλε την λάμπα που έχει ήδη το φανάρι σου και δές την βάση της.

Για παράδειγμα οι μαμά λάμπες μου είχαν αυτήν την βάση και ήταν κάπως έτσι



μετά τσέκαρα τις novsight h7 και είδα οτι είχαν ακριβώς την ίδια βάση(ενδεικτική φώτο, εγώ έχω το πράσινο kitάκι)



Οπότε εαν παρατηρήσεις τις 2 βάσεις ειναι ακριβώς οι ίδιες και αμέσως κατάλαβα οτι δεν θα χρειαστώ κάποιον αντάπτορα. Και έτσι έγινε...

Ουσιαστικά αυτό το πλαστικό το μαύρο(η βάση) βγαίνει πάνω απο την λάμπα. Το παίρνεις μόνο του, το κουμπώνεις πάνω στο φανάρι σου και μετά βάζεις υπόλοιπη λάμπα μέσα του και στρίβωντας τη, κουμπωνει. Ενας αλλος τρόπος ειναι να το πάρεις οπως έιναι έτοιμο, να μην την ξεκουμπώσεις(την βάση) πάνω απο την λάμπα και να το κουμπώσεις ολο μαζί στο φανάρι σου(απλά βρίσκεις το σωστό σημείο και σπρώχνεις, δεν πάει βιδωτά εαν το κάνεις έτσι)
 

PARTEO

Rookie
Jun 30, 2018
16
0
1
46
εγω αγορασα τις παρακατω λαμπεσ και δυστιχως δεν μπορουν να τοποθετηθουν...
https://www.electronicaeshop.eu/index.php?route=product/product&product_id=4837&skr_prm=WyIwMzI0NjU3Ni03NjcyLTRjZGMtYjdkYi1lZTY2NmYzYjAyMWYiLDE1ODk3MDEyNTYyNzEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0
 

Giorgos74

Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
εβαλα xenon απο συγκεκριμενο μαγαζι Αθηνα που μου ειχε συστησει φιλος απο εδω και εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος!!!
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
PARTEO said:
εγω αγορασα τις παρακατω λαμπεσ και δυστιχως δεν μπορουν να τοποθετηθουν...
https://www.electronicaeshop.eu/index.php?route=product/product&product_id=4837&skr_prm=WyIwMzI0NjU3Ni03NjcyLTRjZGMtYjdkYi1lZTY2NmYzYjAyMWYiLDE1ODk3MDEyNTYyNzEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

https://www.youtube.com/watch?v=JxkoYlKiMVs
Δες την διαδικασία εδώ, δεν αν έχετε ακριβώς ιδιο φανάρι και προσπάθεισε να ακολουθήσεις τα βήματα. Η βαση των λαμπών που βάζει ειναι ακριβώς ίδια με την δικιά σου. Εαν σου λείπει κάτι απο αυτά που χρησιμοποιεί τότε ίσως χρειαστείς μονο αυτό το εξάρτημα(αντάπτορα ή κάτι τέτοιο). Σίγουρα υπάρχει τρόπος να μπει στο φανάρι σου η λάμπα.

Προστέθηκε μετά από 12 λεπτά 27 δευτερόλεπτα:
[mention]PARTEO[/mention]

Εδώ δείχνει αναλυτικά την διαδικασία. Το όλο θέμα παίζεται σε αυτην την στρογγυλή βάση που πατάει η λάμπα.
Η οποία στην μέση έχει ενα μικρό κυλινδράκι, το οποίο βγαίνει εαν το σπρώξεις και εαν καταλαβαίνω καλά μετά το τοποθετεί αυτό στο φανάρι.
Γενικά πρέπει να βγάλεις το φανάρι σου, να το πάρεις στα χέρια σου και εκεί ακριβώς θα δείς που και πως κολλάει τί. Το λινκ που θα σου στείλω λεει αναλυτικά τι να κάνεις.

https://www.carenhancementsuk.co.uk/pages/mk8-fiesta-led-h7-installation
 

revel

Rookie
Jun 3, 2018
23
2
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK6
Ναι ευτυχώς έκανα την αλλαγή.
Το φανάρι ανοίγει δύσκολα. Η κόλλα είναι "μόνιμη", δεν μαλακώνει με τη θερμοκρασία.
Τους προτζέκτορες τους έβαλε ο μάστορας, δεν είδα τι μάρκα είναι. Όπως όλοι είναι αντίγραφο ενος μοντέλου της Hella με καλύτερα χαρακτηριστικά και καθαρό κρύσταλλο-φακό (αντί για Fresnel που έχουν τα εργοστασιακά).
Ακόμα και από ebay να βάλεις πχ. synolin είναι πολύ καλοί.
Ballast έβαλα της Autobeam που είναι καλά από όσο έψαξα.
Λάμπες έβαλε ο μάστορας κάτι πολύ φθηνές D2S (M-Tech μάρκα) από τις οποίες το κρυσταλλο της μιας δεν ήταν ευθυγραμμισμένο εντελώς κάθετα στη βάση της και δεν έβγαζε τη φωτεινότητα εκει που έπρεπε (πάνω στη "γωνία" που κάνει η δέσμη).
Οπότε μερικές μέρες μετά πήρα original λάμπες Osram Cool Blue Intense D2S που αυτός ήταν ο αρχικός στόχος.
Κάνουν αρκετή διαφορά και στο φως από τις φθηνές. (Δεν είναι 6000Κ που λέει η Osram, είναι πιο κοντά στο 5500Κ)

Μια ακόμη δυσκολία είναι στη στήριξη του προτζέκτορα, γιατί δεν υπάρχει έτοιμος προτζέκτορας που να ταιριάζει στις βίδες του εργοστασιακού. Οπότε χρειάζονται brackets που δεν υπάρχουν έτοιμα. Σκοπευω κάποια στιγμή να φτιάξω Brackets αφου έχω τις διαστάσεις του μαμα προτζέκτορα.





Αυτοί οι προτζέκτορες είναι 2,5 ή 3 ιντσών;
 
Last edited:

dimitrinho

New member
May 10, 2019
69
49
18
37
Πειραιας
Μοντέλο
MK8
Εγώ θα πρότεινα τα led της mover που είναι της Samsung είναι σαν τα μαμά με την διαφορά ότι βγάζουν λευκό φως
 
  • Wow
Αντιδράσεις: mk6car

jdfiesta

Rookie
Jun 23, 2018
26
6
3
Μοντέλο
MK7 ST
Ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε dust covers με προέκταση έτσι ώστε να χωράει η λάμπα led στο φανάρι?
Είδα έχει η ceuk, αλλά τώρα από Αγγλία δε ξέρω τι θα παίξει με τελωνείο κλπ και τρέχα γύρευε.
 

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Εβαλα προσφατα led της mover H7 εχω την εκδοση που εχει μπροστα projector το φαναρι , κανονικα θελει βαση για led H7 αλλα προσοχη υπαρχουν 3 τυποι τετοιων μεταλλικων βασεων . Εμας φοραει αυτον που εχω παραθεσει


Εαν τωρα δεν βρισκετε ακομα και οι μαμα βασεις κανουν αψογα αρκει με ενα τροχακι να τις φατε εσωτερικα για να μπορει να κουμπωσει ο λαιμος του led. Δεν μου πηρε πανω απο 10' και για τα δυο να τα τροχισω. Αφου τα εβαλα καναμε και ρυθμιση σε μηχανημα και το αποτελεσμα ειναι ακρως εντυπωσιακο.
 

Attachments

  • 1616784288105.jpg
    1616784288105.jpg
    147.3 KB · Προβολές: 37
  • 1616784288114.jpg
    1616784288114.jpg
    171.7 KB · Προβολές: 37

jdfiesta

Rookie
Jun 23, 2018
26
6
3
Μοντέλο
MK7 ST
Πολύ καλό μεγεια! Τα δικά σου χωρούσαν τα μέσα στο φανάρι με την ψύκτρα?
 

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Κανενα led δεν χωραει στο fiesta απο οτι εχω δει εως τωρα και να κλεινει το καπακι πισω. Θα βρεις στο εμποριο λιγο ποιο κοντα περιπου στα 68-70mm αλλα και παλι δεν . Προς το παρων εχω κοψει το λαστιχο και το εχω περασει πρεσαριστα μεσα απο το λαιμο αλλα ειναι θεμα ημερων να ερθουν τα καπακια που εχω παραγγειλει. Το μεγαλυτερο προβλημα που διαβαζω και απο το εξωτερικο στο mk7 mk7.5 , mk8 ειναι οτι στο φαναρι που ειναι στην πλευρα του οδηγου ΟΛΟΙ εχουμε το ιδιο προβλημα δεν εχει χωρο απο πισω ουτε για λαστιχενιο καπακι και αυτο οριακα. Επεξεργαζομαι σχεδιο να το κανω ισα ισα στα 2mm να δωσω αερα απο την ασφαλειοθηκη για να μην εχω προβλημα.
 

jdfiesta

Rookie
Jun 23, 2018
26
6
3
Μοντέλο
MK7 ST
Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία να δω από πίσω πόσο αέρα έχουν? Ποια καπάκια έχεις παραγγείλει?
 

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
  • Like
Αντιδράσεις: jdfiesta

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Ανεξαρτητα που εβαλα αλουμινοταινια περιμενω οπως ειπα τα dust covers. Στην πλευρα του οδηγου ομως δεν εχω αερα καθολου οποτε σκεφτηκα να φαω λιγο το πλαστικο της ασφαλειοθηκης ωστε να μου δωσει το 1,5mm που θελω να να ειμαστε σωστοι.
 

Attachments

  • 1616927845181.jpg
    1616927845181.jpg
    241.5 KB · Προβολές: 36
  • 1616927845190.jpg
    1616927845190.jpg
    249 KB · Προβολές: 36

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Εγώ έχω τα LED και κάθονται στο garage ακριβώς για αυτούς τους λόγους, τα LED δεν χωράνε από τη πλευρά του οδηγού και θέλει θολωτά καπάκια που και αυτά δεν χωράνε. Οπότε έχω αφήσει τις Vision και βλέπουμε...
 

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Σωστα δεν θα διαφωνησω σε αυτο που λες . . .. και νευριαζω γιατι θα μπορουσαν να δωσουν λιγο χωρο ακομα μιλαμε για 2mm αερα τιποτα παραπανω ! Στην πλευρα του συνοδηγου δεν εχει προβλημα , του οδηγου ειναι προβλημα
 

jdfiesta

Rookie
Jun 23, 2018
26
6
3
Μοντέλο
MK7 ST
Σας ευχαριστώ και τους δύο, πολύ κατατοπιστικοί.
 

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Ψάχνοντας και εγώ να βάλω led πορείας βρήκα αυτά:

Λεει ότι το μέγεθος είναι ακριβώς το ίδιο με το μέγεθος που έχουν οι εργοστασιακές και ότι είναι plug and play. Τι πιστεύετε;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread