Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Εγώ πάλι έχω ακούσει καλά λόγια για το liqui-moly και έχω πάρει ένα για καθαρισμό μπεκ (ξέρω ότι πολύ συχνή χρήση δεν κάνει καλό).

Νομίζω κανείς δε μπορεί να μας πει με σιγουριά πράγματα που θέλουμε, είναι λίγο καινούργια όλα αυτά, παρόλα αυτά το να δρα κάποιος προληπτικά και με μέτρο νομίζω ότι μόνο καλό θα μπορούσε να κάνει.
 

takis13

Newbie
Oct 20, 2015
5
0
0
ευχαριστω.θα δοκιμασω καποιο προληπτικα.μονο καλο πιστευω να κανω.
 

rallistas77

New member
Aug 23, 2016
73
3
8
6
Βόλος
thodoris96 said:
Οχι δεν θα καταλαβαινες κατι. Ισως μικρα στιγμιαια κοψιματα στην λειτουργια του κινητηρα αλλα σπανια μου εχει τυχει.
Εν κινηση με τετοιες ταχυτητες μπορεις να το δεις με τον τροπο που ειπα παραπανω, αφηνοντας δηλαδη το γκαζι και ρολλαροντας με ταχυτητα αλλα θα πρεπει να εχεις διαρκως εκει το νου σου.
Εφοσον κανεις διαδρομες στην εθνικη μην σε ανησυχει ιδιαιτερα το DPF.
Και είχα την απορία γιατί κάνει κάποια κοψίματα εν κινήση με σταθερή ταχύτητα κάποιες φορές! Το έχεις τσεκάρει ότι ισχύει αυτό με τα κοψίματα?
Επίσης επείδή μου έχει τύχει 2-3 φορές με το που παρκάρω να αντιληφθώ πως λειτουργεί χωρίς κάποιο εμφανή άλλο λόγο το βεντιλατέρ ξέρει κάποιος πόσο χρόνο max χρειάζεται για να ολοκληρωθεί η διαδικασία στο ρελαντί? Όσες φορές μου έτυχε και το κατάλαβα δεν περίμενα καθώς θεώρησα (καλώς ή κακώς) πως αν ήταν κάτι πολύ σημαντικό το αυτοκίνητο θα είχε τουλάχιστον ένα λαμπάκι.
 

thodoris96

Rookie
MK7.5
Jul 27, 2015
16
2
3
Θεσσαλονίκη
Μοντέλο
MK7.5
rallistas77 said:
Και είχα την απορία γιατί κάνει κάποια κοψίματα εν κινήση με σταθερή ταχύτητα κάποιες φορές! Το έχεις τσεκάρει ότι ισχύει αυτό με τα κοψίματα?
Επίσης επείδή μου έχει τύχει 2-3 φορές με το που παρκάρω να αντιληφθώ πως λειτουργεί χωρίς κάποιο εμφανή άλλο λόγο το βεντιλατέρ ξέρει κάποιος πόσο χρόνο max χρειάζεται για να ολοκληρωθεί η διαδικασία στο ρελαντί? Όσες φορές μου έτυχε και το κατάλαβα δεν περίμενα καθώς θεώρησα (καλώς ή κακώς) πως αν ήταν κάτι πολύ σημαντικό το αυτοκίνητο θα είχε τουλάχιστον ένα λαμπάκι.
Κοψιματα μου εχει τυχει και εμενα να κανει με σταθερη ταχυτητα χωρις ομως να κανει αναγεννηση  εκεινη την στιγμη. Οπότε δεν μπορω να σου πω με σιγουρια οτι όποτε κανει κοψιματα κανει μαζι και αναγεννηση. Το αντιθετο παντως ισχυει :p
Στο ποσο χρονο διαρκει εχοντας το αμαξι στο ρελαντι δεν ξερω να σου απαντησω γιατι προσπαθω καθε φορα να συνεχιζω την βολτα μου μεχρι να σταματησει η αναγεννηση. Καλο ειναι εφοσον βλεπεις το βεντιλατερ να αναβει χωρις λογο, να συνεχισεις να οδηγας ή αν δεν μπορεις τουλαχιστον να μην σβηνεις το αμαξι και διακοψεις την διαδικασια. Προφανως ομως και αν την διακοψεις μερικες φορες δεν χαθηκε ο κοσμος.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Ε σίγουρα. Φαντασου να μένεις Παγκρατι/ Κυψέλη και μετά από ώρα να καταφέρεις να βρεις πάρκινγκ και τότε να αρχίσει η αναγέννηση, σιγά μη συνεχίσεις την πορεία και χάσεις το παρκινφκ. Εγώ πολλές φορές φτάνοντας στη δουλειά τυχαίνει να ξεκινήσει τότε, ε δεν έχω την πολυτέλεια να πάω και βόλτα, απλά περιμένω σε ρελαντι.
 

rallistas77

New member
Aug 23, 2016
73
3
8
6
Βόλος
Όσο αφορά το λαμπάκι που λείπει απο το αυτοκίνητό μας, ένας συμφορουμιστής στο Club Ford Hellas, έκανε μια απίθανη πατέντα, που έκλεψε από ξένα forum, σε Focus MK2 diesel. Βασιζόμενος στο ότι όταν ενεργοποιείτε η ανάπλαση, ενεργοποιούνται τα θερμαινόμενα κρύσταλα, έβαλε ένα λαμπάκι που ανιχνεύει πότε ενεργοποιούνται. Σας παραθέτω και το link.
http://www.clubford.gr/forum/showthread.php?t=28336
 

rallistas77

New member
Aug 23, 2016
73
3
8
6
Βόλος
Για να έχει περισσότερο φορτίο ο εναλλάκτης, άρα και ο κινητήρας. Επίσης ενεργοποιεί το βεντιλατέρ για τον ίδιο λόγο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread