Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

tsambion

Original poster
Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Καλημέρα παλικάρια
Έχω μία ερώτηση Όσον αφορά το dpf αγόρασα το αυτοκίνητο μεταχειρισμένο με 68.000 χιλιόμετρα πριν από Περίπου δύο μήνες Έχω φτάσει 75.000 χιλιόμετρα Δεν έχω καταλάβει αν το dpf αυτοκαθαρίζεται η κάνει Αναγέννηση, δεν ξέρω πως ακριβώς λέγεται. ανάβει κάποιο λαμπάκι όταν το κάνει? πρέπει να νιώσω κάτι στον κινητήρα όταν το κάνει? το καύσιμο που βάζω από όταν πήρα το αυτοκίνητο είναι v-power diesel και η χρήση του αυτοκινήτου είναι γύρω στα 100 - 150 χιλιόμετρα τις καθημερινές εντός Αθήνας και 200 χιλιόμετρα το Σάββατο σε εθνική οδό αθηνών-λαμίας και άλλα διακόσια χιλιόμετρα την Κυριακή πάλι στην Εθνική Αθηνών Λαμίας.οι ταχύτητες που κινούμαι είναι σταθερά 130-140 χιλιόμετρα
Επίσης έχω δει κάτω από το αυτοκίνητο ότι υπάρχει το dpf.
 

thodoris96

Rookie
MK7.5
Jul 27, 2015
16
2
3
Θεσσαλονίκη
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπερα
Τα fiesta μας δεν εχουν καποιο λαμπακι που να σε ειδοποιει ποτε κανει αναγγενηση το φιλτρο.
Εγω στο fiesta mk7.5 2016 1.5 tdci το καταλαβαινω αρχικα οταν αναβει το βεντιλατερ, βλεποντας μαζι και την στιγμιαια καταναλωση οταν ειμαι σταματημενος να ειναι υψηλη 0.7-0.9 l/h, ενω υπο φυσιολογικες συνθηκες και με ζεσταμενο κινητηρα κυμαινεται στα 0.3-0.4 l/h. Επισης μπορεις να το καταλαβεις αν ρολλαροντας χωρις γκαζι με ταχυτητα στο κιβωτιο, δεις η στιγμιαια καταναλωση να μην ειναι 0l/100km αλλα 0.2-0.4l/100km.
 
  • Like
Αντιδράσεις: radaristas

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Και επίσης να προσθέσω στο κείμενο του φίλου thodoris96 ότι όταν κάνει Αναγέννηση το φίλτρο αυξάνονται και οι στροφές στο ρελαντί.παιζει στις 930-980 στροφές το λεπτό.Εγω το καταλαβαίνω πρώτα από το βεντιλατερ και μετά από την στιγμιαία κατανάλωση.
 

tsambion

Original poster
Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Μέχρι στιγμής δεν έχω καταλάβει τίποτα από αυτά, δεν έχω ακούσει ποτέ να δουλεύει το βεντιλατέρ ακόμα και το καλοκαίρι, δεν έχω δει ποτέ τις στροφές πιο πάνω από κει που είναι συνήθως, αν θα έκανε αναγέννηση κατά την πορεία μου με 130 χιλιόμετρα θα καταλάβαινα κάτι?
 

thodoris96

Rookie
MK7.5
Jul 27, 2015
16
2
3
Θεσσαλονίκη
Μοντέλο
MK7.5
Οχι δεν θα καταλαβαινες κατι. Ισως μικρα στιγμιαια κοψιματα στην λειτουργια του κινητηρα αλλα σπανια μου εχει τυχει.
Εν κινηση με τετοιες ταχυτητες μπορεις να το δεις με τον τροπο που ειπα παραπανω, αφηνοντας δηλαδη το γκαζι και ρολλαροντας με ταχυτητα αλλα θα πρεπει να εχεις διαρκως εκει το νου σου.
Εφοσον κανεις διαδρομες στην εθνικη μην σε ανησυχει ιδιαιτερα το DPF.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ναι ο καλύτερος καθαρισμός του dpf γίνεται σε ταξιδάκι με λιγα χιλιόμετρα (70-90) και σταθερό γκάζι.

Ο καθαρισμός δεν είναι τιποτα high tech. Απλα ψεκάζεται λιγότερο πετρέλαιο και φτωχαίνει το μειγμα για λίγο με αποτέλεσμα υψηλότερη θερμοκρασία καυσαερίων οποτε και υποτίθεται καίγονται τα μικροσωματίδια που είναι παγιδευμένα στο dpf. 
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Συμφωνω με όλους σας. Πάντως εγώ που κινούμαι καθημερινά Κηφισο (ποτέ έχει κίνηση, ποτέ όχι...ανάλογα εποχη και ώρα) το καταλαβαίνω μόνο όταν κινούμαι με μικρή ταχύτητα, στη μεγάλη ταχύτητα δεν το καταλαβαίνω. Πχ μου χει τύχει να ανεβαίνω τον Κηφισο με 100 και ξαφνικα να πιάνει κίνηση...όταν μειωσα ταχύτητα και σταδιακά σχεδόν ακινητοποιήθηκα, το παρατήρησα, πιο πριν όχι. Γενικά είναι μία διαδικασία που πρέπει να γίνεται, αλλιώς τότε είναι που θα σου άναβαν λαμπάκια και θα είχες θέμα. Άρα μην ανησυχείς.

Να σημείωσω ότι σημαντικό είναι αν ξεκινήσει η διαδικασία και κάποιος είναι στη φάση που θέλει να παρκάρει (μου τυχαίνει συχνά φτάνοντας πχ στη δουλειά) καλό είναι να περιμένει να τελειώσει η διαδικασία (δηλαδή να δει ότι η στιγμιαία κατανάλωση στο ρελαντί έπεσε στα φυσιολογικά επίπεδα και το βεντιλαρερ σταμάτησε) και επίσης επειδή παράγεται μεγάλη θερμότητα, οπως λέει και το εγχειρίδιο καλό είναι να μην έχει σταματήσει κάποιος κάπου όπου θα μπορούσε να πάρει φωτιά (πχ ξερά κλαδιά).
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Και εμένα φίλε fiestaris μου τυχαίνει σχεδόν πάντα  2-3 λεπτά πριν φτάσω στην δουλειά και έτσι περιμένω παρκαρισμενος μέχρι να ολοκλήρωση την διαδικασία.Την 1η φορά που έκανε Αναγέννηση την ξεκίνησε 2 δευτερόλεπτα πριν σβήσω το μοτέρ με αποτέλεσμα να μην πάρω είδηση ότι κάνει αναγεννηση.ακουγα το βεντιλατερ και δεν μπορούσα να καταλάβω για ποιο λόγο δούλευε.το έψαξα λίγο αργότερα και τότε κατάλαβα γιατί δούλευε.....
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Χαχα, δεν είμαι ο μόνος γκαντέμης! Κάποιοι όταν τους συμβάινει, όχι μόνο δε σβήνουν το αυτοκίνητο αλλά προσπαθούν να συνεχίσουν την οδήγηση με αυξημένες στροφές κιόλας. Φαντάσου να μένεις σε μια περιοχή με δύσκολο πάρκινγκ (πχ Κυψέλη, Παγκράτι) και να κάνεις γύρω γύρω 1 ώρα και με το που βρίσκεις μπροστά σου πάρκγινγκ να αρχισει η αναγέννηση οπότε να πεις φεύγω πάλι  :D
Πάντως εγώ και σταματημένος που είμαι, τις τελευταίες φορές έστω και στο ρελαντί αύξησα τις στροφές κάπου στις 2800 και τις κράτησα σταθερές. Τώρα αυτό βοηθάει επιπρόσθετα ή όχι, δε ξέρω.

Κάθε πόσα km περίπου σου συμβαίνει? Έχεις παρατηρήσει?
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Από γκαντεμια άλλο τιποτα.1 χρόνο έχω το αμάξι και έχω αλλάξει και τους 4 γρύλους παραθυρων,εχθές μου σπάσαμε τους υαλοκαθαριστήρες έξω από το σπίτι και πριν κανά μήνα πετάχτηκε ένας σκύλος στον δρόμο και εχει σπάσει μετωπη,βάση αριστερού Φαναρίου,ο προφυλακτήρας και δεν θυμάμαι και τι άλλο....και εγώ έτσι το κάνω σταματάω όπου βρω να παρκάρω και περιμένω να κάνει την αναγέννηση.βεβαια εγώ δεν κρατάω σταθερά ψηλά τις στροφές απλά παίζω με το γκάζι.βεβαια κατά την διαδικασία της αναγέννησης το μείγμα γίνεται πιο φτωχό και δεν ξέρω αν είναι καλό να κρατάς ψηλά τις στροφές.κανω περιπου 250 χλμ την εβδομάδα και μου κάνει Αναγέννηση στα 120-170 χλμ.βεβαια να πω ότι το αμάξι το πατάω γιατί πιάνω Κηφισιάς και γεμίζω τις 3-4 σχέσεις....
 

thodoris96

Rookie
MK7.5
Jul 27, 2015
16
2
3
Θεσσαλονίκη
Μοντέλο
MK7.5
Πηγαινετο για κανενα ξεματιασμα καλου κακου ;)

Παντως μου φαινονται αρκετα συχνα τα χλμ που λες οτι σου κανει αναγεννηση. Κινεισαι περισσοτερο στην πολη;
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Τόσο συχνά? Εγώ το παρατηρώ κατά γύρω στα 450 με 650 χιλίομετρα, πολύ συχνό μου ακούγεται αυτό που περιγράφεις.
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Και εμένα μου κάνει εντύπωση να κάνει Αναγέννηση σε τόσα λίγα χλμ αλλά όλα τα κάνω εντός πόλης.και να σημειώσω το εξής:όταν πηγαίνω νορμάλ χαλαρή οδήγηση θα μου κάνει Αναγέννηση στα χλμ που είπε και ο fiestaris.Οταν το πατάω την κάνει πιο συχνά.Τωρα να παίζει ρόλο το γεγονός ότι όταν πάω πατημενος γεμίζει πιο γρήγορα το φίλτρο και απαιτεί συχνότερη Αναγέννηση?
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Thodori τα έχω κάνει όλα ρε φίλε αλλά δεν βλέπω προκοπή.Μαλλον το 17' δεν είναι η χρονιά μου...Άντε να φύγει μπας και αλλάξει η γκαντεμια
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Walking said:
Και εμένα μου κάνει εντύπωση να κάνει Αναγέννηση σε τόσα λίγα χλμ αλλά όλα τα κάνω εντός πόλης.και να σημειώσω το εξής:όταν πηγαίνω νορμάλ χαλαρή οδήγηση θα μου κάνει Αναγέννηση στα χλμ που είπε και ο fiestaris.Οταν το πατάω την κάνει πιο συχνά.Τωρα να παίζει ρόλο το γεγονός ότι όταν πάω πατημενος γεμίζει πιο γρήγορα το φίλτρο και απαιτεί συχνότερη Αναγέννηση?

Ίσως λοιπόν για μένα κακό που κάνει τόσο αραιά αναγέννηση και εσύ το "σπρώχνεις" πιο συχνά να κάνει αυτό που πρέπει..
 

takis13

Newbie
Oct 20, 2015
5
0
0
καλησπερα.επειδη με ενδιαφερει και εμενα το θεμα με το dpf και το εχω ψαξει λιγο μου εχουν πει οτι δεν ειναι καλο να κανει αναγγενησεις συνεχεια και για το λογο οτι χαλανε πιο γρηγορα τα λαδια.δεν ξερω ποσο ισχυει ομως.αν ξερει καποιος ακριβως τι γινεται με αυτο το φιλτρο ας μου στειλει ενα pm γιατι πολλα εχω ακουσει και δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Θα σου πω σε ΠΜ αλλά γενικά να αναφέρω ότι όταν δεν κανει αναγεννήσεις από όσο ξέρω είναι θέμα. Δηλαδή, τότε μπουκωνει. Όταν την κανει καλό του κάνει.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ετσι όπως τα λεει ο ανωτέρω. Το πρόβλημα είναι να μην κάνει. Αν απο την άλλη κάνει συχνά σημαίνει οτι μάλλον έχει "μπουκώσει" και καποια στιγμή θα βγάλει σφάλμα. Αυτα τα dpf στο τέλος έχουν εναν αισθητήρα πίεσης. Ο εγκέφαλος κάνει τακτική συντήρηση βάση χρονοδιαγράμματος ή όταν παρει σήμα "μπουκώματος" απο τον αισθητήρα. Αν κάνει κάνει κάποιους κύκλους αναγέννησης και πάλι παίρνει σήμα "μπουκώματος" βγάζει σφάλμα. Στο εμπόριο υπάρχουν κατι σκευάσματα που προστίθενται στα πετρέλαια και βοηθούν στο καθάρισμα (diesel partiicles filter cleaners). Δε ξέρω αν κάνουν δουλεια ή όχι, αλλα φαντάζομαι απο το τίποτα, καλύτερα θα είναι σε συνδυασμό με καλύτερης ποιότητας πετρέλαιο στα γεμίσματα.

Η λύση είναι ή να φτιαξουμε αντάπτορες για ευκολο βαλε βγαλε του dpf, ή να βάζουμε συνέχεια καλό καύσιμο ή αρκετά συχνά dpf cleaner στο καύσιμο.

Αν το αφήνουμε έτσι στη μοίρα του με τα κωλοπετρέλαια  και δεν κάνουμε ταξίδια συχνά, το dpf θα βουλώσει σύντομα με αποτέλεσμα πολύ μεγάλες φθορές στο θάλαμο καύσης, καθώς οι πρώτες που θα την "ακούσουν"(λιώσουν) θα είναι οι βαλβίδες. Αν σας ανάβει σήμανση ελέγχου κινητήρα (check engine) και είναι από το dpf, με τίποτα μην ανεβάζετε πάνω απο 2 - 2,5 χιλιάδες στροφες και όχι γκάζι πάνω απο 1/4.
 

takis13

Newbie
Oct 20, 2015
5
0
0
επειδη και εγω δεν εχω εμπιστοσυνη στα πετρελαια που βαζουμε(αν και βαζω shell v power)υπαρχει και dpf cleaner?δεν το ηξερα.πιστευεις βοηθαει?εχεις δοκιμασει καποιο που ειναι αξιοπιστο?
 

Doffy

New member
Nov 24, 2015
72
0
0
Χαλκιδα
Εχω ακούσει οτι τα Redex είναι κορυφαία στο είδος τους.

http://www.4x4tyres.gr/prod.php?pr=532
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread