Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Panos693

Original poster
New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα, μήπως θα μπορούσε να μου πει κάποιος με σιγουριά ποιο φίλτρο λαδιού προορίζεται για το αμάξι μας (fiesta mk7, μοντέλο 10', 1.25cc, 82hp); Βρίσκω διάφορα αλλά για fiesta αλλά σε διαφορετικές διαστάσεις.
Επίσης σε κάθε αλλαγή λαδιών που κάνουμε, πέραν απ την αλλαγή του φίλτρου λαδιού που απαραίτητα χρειάζεται αντικατάσταση, στις αντιπροσωπείες ή σε συνεργεία, αλλάζουν και τα φίλτρα καμπίνας και αέρος ή η συχνότητα αλλαγής τους δεν είναι και τόσο σύντομη (πχ κάθε δεύτερη αλλαγή λαδιών);
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Panos693 said:
Καλησπέρα, μήπως θα μπορούσε να μου πει κάποιος με σιγουριά ποιο φίλτρο λαδιού προορίζεται για το αμάξι μας (fiesta mk7, μοντέλο 10', 1.25cc, 82hp); Βρίσκω διάφορα αλλά για fiesta αλλά σε διαφορετικές διαστάσεις.
Επίσης σε κάθε αλλαγή λαδιών που κάνουμε, πέραν απ την αλλαγή του φίλτρου λαδιού που απαραίτητα χρειάζεται αντικατάσταση, στις αντιπροσωπείες ή σε συνεργεία, αλλάζουν και τα φίλτρα καμπίνας και αέρος ή η συχνότητα αλλαγής τους δεν είναι και τόσο σύντομη (πχ κάθε δεύτερη αλλαγή λαδιών);
Μπορείς να βρεις εύκολα το ανταλλακτικό που θέλεις μπες σε ενα site με εταιρείες π.χ,mann,filtron η με ανταλλακτικά αυτοκινήτων βρες τον κατάλογο βάλε τα στοιχεία του αυτοκινήτου μοντέλο,χρόνια, κυβικά/ίππους και θα σου βγάλει ποίο φίλτρο είναι σωστό,η πάνε σε μαγαζί με ανταλλακτικά και δώσε τον αριθμό πλαισίου ένα φίλτρο aftermarket έχει 3-5€ ενώ το γνήσιο 7€ που είχα αγοράσει πρόσφατα.
 

Panos693

Original poster
New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
Με αυτό τον τρόπο που μου αναφέρεις έκανα αναζήτηση σε ηλεκτρονικό κατάστημα, όμως τα φίλτρα που εμφανίζει (αφού έχω επιλέξει μοντέλο, κυβικά, κτλ) διαφέρουν σε διαστάσεις το ένα με το άλλο γι αυτό παραξενεύτηκα.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Panos693 said:
Με αυτό τον τρόπο που μου αναφέρεις έκανα αναζήτηση σε ηλεκτρονικό κατάστημα, όμως τα φίλτρα που εμφανίζει (αφού έχω επιλέξει μοντέλο, κυβικά, κτλ) διαφέρουν σε διαστάσεις το ένα με το άλλο γι αυτό παραξενεύτηκα.

Ναι είναι ανάλογα με την εταιρία αλλά κάνουν την ίδια δουλειά ,για φίλτρο λαδιού σου προτείνω της mann w7008 που είναι δοκιμασμένο 100% και ίδιο με το γνήσιο, της filtron για φίλτρο λαδιού καλύτερα όχι μην το επιλέξεις επέλεξε το μόνο για φίλτρο καμπίνας ενεργού άνθρακα και αερα,άμα έχεις αμφιβολίες για το φίλτρο λαδιού μπορείς να να αγοράσεις το γνήσιο που κοστίζει 7€ και τα υπόλοιπα aftermarket δεν έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή να ξέρεις οπότε συμφέρει,τα πιο ακριβά σε γνήσια είναι το φίλτρο καμπίνας και αέρα.
 

Panos693

Original poster
New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
Τέλεια, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις προτάσεις σου, λέω να ψάξω για το φίλτρο της mann που μου προτείνεις γιατί το γνήσιο δεν μπορώ να το βρω πουθενά σε online κατάστημα και εκτός από αυτό, μένω σε επαρχία και δεν έχουμε αντιπροσωπεία ή κάποιο μεγάλο κατάστημα που να διαθέτει προς πώληση τα γνήσια ανταλλακτικά.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Panos693 said:
Τέλεια, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις προτάσεις σου, λέω να ψάξω για το φίλτρο της mann που μου προτείνεις γιατί το γνήσιο δεν μπορώ να το βρω πουθενά σε online κατάστημα και εκτός από αυτό, μένω σε επαρχία και δεν έχουμε αντιπροσωπεία ή κάποιο μεγάλο κατάστημα που να διαθέτει προς πώληση τα γνήσια ανταλλακτικά.
Ρώτα τον Αγγελή και τον Βασιλάκη που πουλάνε ανταλλακτικά ford στέλνουν με κούριερ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread