Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

DavidGianneris

Original poster
Rookie
MK7.5
Σεπτ. 22, 2021
13
4
3
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα παιδιά....σκέφτομαι να βάλω ένα φίλτρο ελευθέρας στο αμάξι μου...ξέρετε αν θα υπάρχει κάποια βελτίωση στον ήχο του τούρμπο?το αμάξι μου είναι το MK7,5 και είναι diesel
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Ποιο φιλτρο θελεις να παρεις; Επι το πλειστον ελαχιστη διαφορα στην ηχο, ισως λιγο πιο αγωνιστικος/σπορ. Πιθανως να ειναι ανεπαισθητη η διαφορα. Βεβαιως εξαρταται και απο ποιο φιλτρο θα επιλεξεις, αλλα ως επι το πλειστον δεν εχει σημαντικη διαφορα.
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: Panos693

DavidGianneris

Original poster
Rookie
MK7.5
Σεπτ. 22, 2021
13
4
3
Μοντέλο
MK7.5
Το φίλτρο της KN που είναι ίδιο ακριβώς με αυτό που φοράει τώρα το αμάξι απλά είναι ελευθερας
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Ποιας χρονολογιας και ποσων κυβικων;
Μπορεις να δειξεις ποιο ειναι;
Post automatically merged:


Αυτο;
 
Last edited:

DavidGianneris

Original poster
Rookie
MK7.5
Σεπτ. 22, 2021
13
4
3
Μοντέλο
MK7.5
Είναι αυτό που έχω στην εικόνα το αμάξι και τώρα φοράει το κανονικό φίλτρο....είναι 1500 tdci 95 άλογα...
Post automatically merged:

Απλά έχω ακούσει ότι θα έχει καλύτερο ήχο το τούρμπο.δηλαδη λίγο πιο δυνατό σκάσιμο αυτό..
 

Attachments

  • 33-2955_2.jpg
    33-2955_2.jpg
    81.3 KB · Προβολές: 6

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Καποια αυξηση στην αποδοση. Περισσοτερο αν ειναι αισθητο σε γρηγορη εκκινηση και σε ανηφορες. Αν ειναι αγορασε και το καθαριστικο με το λιπαντικο της ΚΝ. Πιθανως να εχει λιγο εως ελαχιστο το τουρμπο ηχο πιο αισθητο.
 

DavidGianneris

Original poster
Rookie
MK7.5
Σεπτ. 22, 2021
13
4
3
Μοντέλο
MK7.5
Το καθαριστικό με το λιπαντικό που χρησιμευει?
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Αυτα τα φιλτρα ειναι πλυσομενα. Δεν αλλαζονται, πλενονονται και λιπαινονται (επαναφορτιζονται) με το αναλογο καθαριστικο και λιπαντικο της ΚΝ. Και αλλα φιλτρα ελευθερας ροης ετσι ειναι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Panos693

DavidGianneris

Original poster
Rookie
MK7.5
Σεπτ. 22, 2021
13
4
3
Μοντέλο
MK7.5
Α μάλιστα...γνώριζα ότι δεν αλλάζονται αλλά δεν ήξερα ότι καθαρίζονται με ειδικά λιπαντικά και καθαριστικά....
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Δεν ειναι δυσκολο. Απλο ειναι. Προσοχη μονο να μην λιπανθει η εσωτερικη πλευρα.
Να γινει ορθη πλυση και λιπανση.
 

DavidGianneris

Original poster
Rookie
MK7.5
Σεπτ. 22, 2021
13
4
3
Μοντέλο
MK7.5
Ναι θα το προσέξω....να σε ρωτήσω κάτι άλλο γνωρίζεις αν υπάρχει δυνατότητα να αλλαχτεί μόνο σκαστρα??γιατί ρώτησα έναν μηχανικό και μου είπε θέλει ηλεκτρική σκαστρα και πρέπει να επέμβει και στο ν εγκέφαλο για να λειτουργεί σωστά
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Δυστυχως δεν το γνωριζω αυτο. Αλλα νομιζω ετσι ειναι. Βεβαιως ερευνησε το αν θελεις.
Εχεις και πμ.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Παντως επειδη πλυθηκαν και ελιπανθησαν τρια φιλτρα ΚΝ αυτον τον καιρο, κρατανε πολυ την ακαθαρσια. Η πλυση και η λιπανση ειναι απλο πραγμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

Nikos123

Rookie
MK7.5
Dec 18, 2021
11
2
3
Θεσσαλονίκη
Μοντέλο
MK7.5
Φίλτρο ελευθερας μέσα στο κουτί του ή φιλτροχωανη; Είμαι στην αντίστοιχη φάση απλά δεν ξέρω ποιο να διαλέξω. Άμα βάλω χωανη απλά καταργώ το κουτί ή θέλει ιστορίες για να μην παίρνει ζεστό αέρα από τον κινητήρα; Είδα κάτι κιτ αλλά είναι απλησίαστα
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6

Ετσι πωλειται με το προστατευτικο/θερμομονωτικο.
Αυτο ή καποιο στο φιλτροκουτι.
Αν υπαρχει aem προτιμησε το.
 

Panos693

New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα, εγώ φοραω στο αμάξι μου το παραπανω φίλτρο της kn (πανελακι). Είναι δηλαδή ίδιο φίλτρο με το μαμά σε διαστάσεις, μπαινει κανονικά μέσα στο φιλτροκουτι και δεν είναι χάρτινο όπως το εργοστασιακο. Είναι από ένα υλικό σαν βαμβάκι και είναι ντυμένο με λεπτό συρμα να το πω χοντρικα. Από ήχο όπως σου απάντησαν τα παιδια είναι η διαφορά πολυ μικρή σε σχέση με το στοκ. Κυρίως αν πατησεις στιγμιαία το γκάζι όταν έχεις νεκρά ακουγεται λίγο περισσότερο το "ρουφιγμα". Μην φανταστείς κάτι τρελό. Η διαφορά είναι μικρή. Από επιδόσεις, εχω δει επίσης μια πολυ μικρή διαφορά στα χαμηλά. Σαν να αρπάζει λίγο καλυτερα το αμάξι. Για τουρμπο δεν ξέρω να σου απαντήσω επειδή έχω ατμοσφαιρικό 7αρι. Για περισσοτερο ήχο καταργεις το στοκ και βάζεις φιλτροχοανη. Έχει σίγουρα περισσοτερο ήχο σε σχέση με το πανελακι ελευθέρας, όμως πρεπει να αφαιρέσεις το φιλτροκουτι. Αν θυμάμαι καλά υπάρχει και η πατέντα που το εφαρμόζεις μέσα στο φιλτροκουτι η αφαιρείς απλά το καπάκι και κρατάς την βάση. Υπάρχει αντίστοιχο θέμα απ ότι θυμάμαι που τα λένε αναλυτικά τα παιδια. Η φιλτροχοανη απλά είναι πιο επικίνδυνη ξέρεις μην τυχόν κατά κάποιο τρόπο τραβήξει νερό επειδή δεν είναι σε κάποιο κουτί ώστε να προστατευεται και μετά καταλαβαίνεις πόσο στραβά μπορουν να πανε τα πράγματα. Σπάνιο σίγουρα αλλά πιθανο. Πχ σε καποιο πλυσιμο του αμαξιού με πιεστικο μπορεί να μπει νερό απ τα πλαστικα κάτω απ το καπο εκεί που βρίσκεται το λογότυπο της Φορντ. Σπάνιο όμως κάτι να παει στραβά. Όπως σου είπαν και παραπανω τα παιδια το ελευθερο φίλτρο δεν το πετας το κρατάς για παντα και απλά το συντηρείς με το αντίστοιχο κιτ καθαρισμου (ένα σπρέι λαδιου και ένα καθαριστικό σαν σαπουνι). Λίγο ακριβό βέβαια το κιτ αν θυμάμαι καλά το ειχα παρει κάπου στα 25 ευρώ και το μπουκαλάκι με το σαπουνι δεν κρατάει και πολυ. Το λάδι κρατάει γιατί δεν πρεπει ετσι κι αλλιώς να ψεκαζεις μεγάλη ποσοτητα. Πολλοί αντί για το καθαριστικό της kn βάζουν ava και το ξεπλένουν και μετά ρίχνουν κανονικά το λάδι. Προσοχή: πρεπει να στεγνώσει πληρως το φίλτρο ώστε να το ψεκασεις με λάδι. Εγώ μια φορά τον χρόνο το καθαρίζω γιατί δεν χρησιμοποιώ το αμάξι σε δρόμους που έχουν χώμα σκόνη κτλ (εξαρτάται δηλαδή η συχνότητα καθαρισμου απο το που χρησιμοποιείς το αμάξι). Ελπίζω να σε βοήθησα και για τυχόν απορίες εδώ είμαστε 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nikos123 and Κεραυνός

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Το μεγαλύτερο πρόβλημα της -ελεύθερης- χοάνης είναι το heat soak, να τραβάει δηλαδή ζεστό αέρα από το χώρο της μηχανής. Αν προσέξετε, τα stock φιλτροκούτια (και του Fiesta) έχουν εισαγωγή αέρα από την μετώπη, άρα τραβάνε κρύο αέρα. Από την άλλη έχει σίγουρα καλύτερη ροή και δυνατότερο ήχο, ενώ το πρόβλημα με το water ingress συναντάται μόνο σε περιπτώσεις που έχει κατέβει η χοάνη κάτω μπροστά ή στους θόλους (σύνηθες με ΑΕΜ στα Honda πριν μερικές δεκαετίες).

Αν θέλετε χοάνη, οπωσδήποτε με heat shield (συνήθως όμως είναι της πλάκας) ή το καλύτερο, με δικό της φιλτροκούτι (πανάκριβα αυτά τα kits). Αλλιώς ένα ελεύθερο φίλτρο στη θέση του stock (panel στα Fiesta, χοάνη στα Focus και Kuga)
 
  • Like
Αντιδράσεις: petroscube and Nikos123

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread