Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

alexvas

Original poster
Rookie
Σεπτ. 9, 2014
24
0
1
Μετά από πολύ ψάξιμο στην αγορά σκέφτομαι να βάλω ένα πάνελ pipercross !!! Άλλα Θέλω και την άποψη σας αν κάποιος ξέρει κάτι καλύτερο!!
 

alexvas

Original poster
Rookie
Σεπτ. 9, 2014
24
0
1
Έχεις δει κάποια διάφορα σε ήχο σκάσιμο του τούρμπο η κάτι τετοιο? Και σε απόδοση?
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Αλέξη σε αυτοκίνητο δεν ξέρω, αλλά στις μηχανές που έβαζα φίλτρο pipercross αν δεν έβαζα και πρόγραμμα δεν λειτουργούσε καλά ο κινητήρας. Είναι λίγο μπουκωμένα τα φίλτρα της και όχι τόσο ελεύθερα όσο άλλα.  Πάντως κι εγώ το kn θα διάλεγα μιας και είναι δοκιμασμένη λύση.
 

alexvas

Original poster
Rookie
Σεπτ. 9, 2014
24
0
1
Είμαι ακομα σε σκέψη αλλα ψάχνω μανιωδώς!!
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
alexvas said:
Έχεις δει κάποια διάφορα σε ήχο σκάσιμο του τούρμπο η κάτι τετοιο? Και σε απόδοση?
δεν υπάρχει τρελή διαφορά σε ήχο η σκάσιμο του Τούρμπο.σε απόδοση είναι σαφώς καλύτερο ,είναι πλένωμενο και γενικά ησυχάζεις από θέμα φίλτρο αέρος, εάν επιλέξεις φίλτροχωανη τότε θα πρέπει να βάλεις και προγράμμα .
 

alexvas

Original poster
Rookie
Σεπτ. 9, 2014
24
0
1
Τελικά σήμερα τοποθέτησα το pipercross η αλήθεια είναι ότι παρόλο που δεν περίμενα και ιδιαίτερη διαφορά, φαίνεται ότι το αμάξι αναπνέει πολύ καλύτερα, πατώντας γκάζι ανεβάζει λίγο πιο άνετα από ότι με το εργοστασιακό φίλτρο. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος μέχρι στιγμής!! 
 

alexvas

Original poster
Rookie
Σεπτ. 9, 2014
24
0
1
Ένα ελαφρύ φύσημα ακούγεται όταν γκαζώνω και πολύ μικρό ελάχιστο αλλά δυνατότερο από το εργοστασιακό σφύριγμα από το τούρμπο!!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
ΘΟΔΩΡΗΣ MK7 said:
Πολύ καλή επιλογή για κάποιον που θέλει κάτι πιο ολοκληρωμένο συνδυάζοντας εμφάνιση και απόδοση


alexvas
: με χοάνη θα το άκουγες περισσότερο. Αρκετοί στα πετρέλαια βάζουν βαρελάκι BMC. Σε γενικές γραμμές αποδίδουν πολύ καλά στα πετρέλαια.
Πάντως όσοι ντιζελάκιδες θέλουν να ακούνε και το σκάσιμο της τουρμπίνας υπάρχουν και ιδικές σκάστρες για diesel κινητήρες giggle
 

alexvas

Original poster
Rookie
Σεπτ. 9, 2014
24
0
1
Από ότι είδα μετά από λίγες μέρες το φίλτρο δουλεύει αρκετά ικανοποιητικα!! Ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι δεν έχει βγει το φιλτροκουτι!!
 

Doffy

New member
Nov 24, 2015
72
0
0
Χαλκιδα
Καλησπερα παιδια, εχω παρει ενα φιλτρο K&N και το περιμενω να ερθει.
Μίλαγα  με ενα μηχανικο σημερα ( για τοποθετηση πισω δισκοφρενων) και με συμβουλεψε να μην το βαλω γιατι θα περάσει σκονη στη τουρμπίνα  και θα την ακουσει πιο γρηγορα απο οτι με ενα εργοστασιακό φιλτρο.
Ισχυει κατι τετοιο?
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Τίποτα δεν θα παθεις, αλλά μην περιμένεις και να δεις κάτι τρομερό σε απόδοση.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Μικρές οι διαφορές, αλλά υπαρκτές. Θα ακούγεται και λίγο περισσότερο η τουρμπίνα (η σκάστρα μάλλον)...
 

fiestalarissa

Member
Aug 27, 2014
117
0
0
33
λαρισα
Σκαστρα δεν υπάρχει για να ακούγεται. Θα ακους λιγο περισσότερο την τουρμπίνα σ. Βάλτο άφοβα! 100.000 το εχω και κανένα θεμα. Θα δεις λίγη διαφορά στα μπαμ αλλα χωρίς προγραμμα μην περιμένεις κ πολλα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
fiestalarissa said:
Σκαστρα δεν υπάρχει για να ακούγεται. Θα ακους λιγο περισσότερο την τουρμπίνα σ.

Με έπιασες λίγο αδιάβαστο  :p
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Τελικά ρε παίδες τι είναι καλύτερο?φίλτρο,βαρελάκι?δύσκολη η απόφαση.το αμάξι το έχω 4 μήνες κ με έτρωγε από την πρώτη μέρα η αλλαγή φίλτρου.Βασικά με τρώει κ ο επαναπρογραμματισμός της ecu αλλά αυτό είναι για άλλο thread χεχεχε
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Καλημέρα στους συμφοιτητές.να κάνω μία ερώτηση.θελω να πάρω ένα φίλτρο ελευθέρας και ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου πει τις διαφορές μεταξύ φίλτρου foam και φίλτρου Γάζας.ποιο πιστεύετε είναι καλύτερο?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Walking said:
Καλημέρα στους συμφοιτητές.να κάνω μία ερώτηση.θελω να πάρω ένα φίλτρο ελευθέρας και ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου πει τις διαφορές μεταξύ φίλτρου foam και φίλτρου Γάζας.ποιο πιστεύετε είναι καλύτερο?

"Καλύτερο" δεν υπάρχει, όλα έχουν τα ίδια κλιμακούμενα υπέρ και κατά:

Φιλτράρισμα: Stock χάρτινο>Aftermarket Χάρτινο>Wet Gauze>Dry Gauze>Foam>Steel Mesh
Βελτίωση Ροής: το ανάποδο, δηλαδή καλύτερο το Steel Mesh και χειρότερο το μαμά χάρτινο

Η βελτίωση ροής αναφέρεται σε όλα τα χαρακτηριστικά, δηλαδή μεγαλύτερη ταχύτητα και ποσότητα αέρα, καθώς και μικρότερη μείωση πίεσης. Διαλέγεις και παίρνεις...
 
  • Like
Αντιδράσεις: rallistas77

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread