Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μια και που είσαι νέο μέλος Πάνο και δε βλέπεις αγγελίες, στείλε ένα προσωπικό μήνυμα στο μέλος laDAKIAS. Κάτι έχει προς πώληση:

http://www.fiestamaniacs.gr/forum/index.php?action=profile;u=172
 

PanosAek21

Rookie
Σεπτ. 12, 2014
30
0
6
Ευχαρηστω κοστ!!:) το κακο ειναι οτι δεν μπορω να διαβασω τα ποστ τον αγγελιον άλλα εστηλα  μηνυμα ηδη!! Για να δουμε :)
 

laDAKIAS

Member
Jul 2, 2010
114
0
16
38
αθηνα
Το σετ που έχω είναι για το 1.6 με το maf husing μαζί.
Από τι βλέπω στα στοιχεία εσύ εχει 1.4 οπότε με μια σκέτη χοάνη δεν θα κάνεις την δουλειά σου πιο φτηνά;
 
Nov 9, 2015
3
0
0
36
Κοζανη
Φιλε μου ποσο σου  κοστισε το κιτ φιλτροχοανης??? Και θελω να μου πεις αν ειδες διαφορα στο αμαξι/???? Γιατι εχω και εγω το fiesta mk7  1600 και θελω να βαλω κατι αντιστιχω...τι προτινετε??????
 

dj lepe

Rookie
May 16, 2011
37
0
0
φιλικα θα σου προτεινα να κανεις κατι πιο ολοκληρωμενο δηλ προγραμμα φιλτρο εξατμιση για να δεις τη πραγματικη διαφορα σε σχεση με πριν! με μονο κιτ φιλτροχοανη θα παρεις μια αισθηση μονο κ τπτ αλλο παραπανω σε αλογα το θεωρω φαντασια  ::) .το μειγμα βενζινης αερα θα αλλαξει αρα θα εχεις περισσοτερο αερα λιγοτερη βενζινη και παλι ποσο αυτοδιαγνωση η διορθωση να κανει απο μονος του ο εγκεφαλος η αναλογια σου δεν θα ειναι η σωστη!!πιστεω χαμηλα κ μεσαιας λιγο πιο χαμηλα απο πριν οποτε αστο καλυτερα κ ψηλα θα θες καυσιμο εξτρα  AR15firing  για να αποδωσει σωστα.
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Καλο θα ηταν και οι δυο να ανατρέξετε στο κατάλληλο θεμα για να σας λυθουν οι αποριες!!!
dj lepe said:
φιλικα θα σου προτεινα να κανεις κατι πιο ολοκληρωμενο δηλ προγραμμα φιλτρο εξατμιση για να δεις τη πραγματικη διαφορα σε σχεση με πριν! με μονο κιτ φιλτροχοανη θα παρεις μια αισθηση μονο κ τπτ αλλο παραπανω σε αλογα το θεωρω φαντασια  ::) .το μειγμα βενζινης αερα θα αλλαξει αρα θα εχεις περισσοτερο αερα λιγοτερη βενζινη και παλι ποσο αυτοδιαγνωση η διορθωση να κανει απο μονος του ο εγκεφαλος η αναλογια σου δεν θα ειναι η σωστη!!πιστεω χαμηλα κ μεσαιας λιγο πιο χαμηλα απο πριν οποτε αστο καλυτερα κ ψηλα θα θες καυσιμο εξτρα  AR15firing  για να αποδωσει σωστα.
Φιλε αμα διαβασεις το κατάλληλο θεμα θα δεις οτι οι εμπειρία μας δεν μας εχει δείξει αυτα που λες!
 

dj lepe

Rookie
May 16, 2011
37
0
0
redface πολυ ευχαριστως αλλα ειναι σαν να μου λες πως οσοι βαλατε προγραμμα ειστε << κοροιδα >> ??? αρα μια χοανη κ αντε μια εξατμιση πηρες αλογα . . διαφωνω παντως. τα σταδια χρονια πλεον ειναι ξεκαθαρα . 1 προγραμμα φιλτρο εξατμιση . 2 συν εκεκεντροφορους . 3. σφυπηλατα κλπ . .  ::)
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Οχι φιλε μου...λαθος καταλαβες!Συμφωνω οτι με ενα ολοκληρωμένο σταδιο θα ειναι μεγαλη η διαφορα! Και εγω 1το σταδιο ειμαι!
Εγω διαφωνώ που ειπες οτι με μια χοανη θα παρεις μια αίσθηση και σε αλογα το θεωρείς φαντασία!
Εγω όπως και αρκετα παιδια με mk7σπορ 1,6 σε πολλες δοκιμες που εχουμε κανει έχουμε μεχρι και 2 αυτοκίνητα διαφορα αλλα και στο δυναμομετρο εχουμε δει μια διαφορα στην καμπυλη σε σχεση με πριν!(Βέβαια με το κατάλληλο και δοκιμασμενο κιτ εισαγωγής)
Επισης για μια φιλτροχοανη δεν ειναι απαραιτητη η τοποθέτηση προγράμματος!Με μετρηση με wideband το μιγμα παίζει στο 12.9 περιπου αρα αρκετα καλο για ενα ατμοσφαιρικό κινητήρα!!!

Υγ.πιο πολυ το έγραψα να ανατρεξετε στο κατάλληλο θεμα για να μην χαλασουμε και την παρουσίαση που εχει κανει ο nos7!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
το χουμε ξαναπεί. Αμα έχεις φιλτροεξάτμιση σε mk7 1.6 δεν αξίζει να βάλεις πρόγραμμα, εκτός αν με το πρόγραμμα μετατοπίσεις κόφτη περίπου 400-500 στροφές.
 

Kostas_Fiesta

Member
Σεπτ. 21, 2013
135
0
0
32
χαλκιδικη
καλησπερα στην παρεα ! θελω να βρω χοανη για fiesta 2009 1.4  τν kn 57ι ... εψαξα αλλα δεν μπορω να βρω μονο την χοανη.. ξερει κανεις που μπορω να την βρω ? να πω οτι εχω ιδι χοανη απλα επιδει ειχα ενα ατυχημα μου ειχε πεσει απο τον σφυχτηρα και χτυπηθηκε ειδα οτι στο εσωτερικο του σωληνα ειχε λιγο σκονη και λεω να παω σε καινουρια ... αυτο που θελω να προσθεσω ειναι οτι θελει να κοιταξω και τα μειγματα βενζινης ? οσο για τον σωλινα για κρυο αερα υπαρχει καποιος που το εβαλε να παρω μια ιδεα?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Ή στην χειρότερη πας σε ένα μαγαζί με αξεσουάρ και αρχίζεις και δοκιμάζεις, να δεις ποια είναι η πιο κοντινή σε διαστάσεις (προφανώς βέβαια το κολλάρο πρέπει να είναι ακριβώς ίδιο). Για σωλήνα, μπορείς να πάρεις ένα κομμάτι από σωλήνα ακορντεόν σε διάσταση που σε βολεύει (από μαγαζί με υδραυλικά), και την περνάς/στηρίζεις όπου χρειάζεται.
 

PanosAek21

Rookie
Σεπτ. 12, 2014
30
0
6
http://m.ebay.com/itm/271425217521?euid=f0b6a4f09f6b47069e2dedf6c300302a&_mwBanner=1

Μηπως γνωριζει κανεις αν αυτη τεριαζει στο 1.4 το fiesta;
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Παίδες καλησπέρα! Θέλω εάν έχετε εντυπώσεις εκτός από kn i57 φιλτροχωανη καποια αλλη που να αποδιδει τα μεγιστα σε  mk7 2009 1.4! Moυ εχουν πει για j1, εχω δει και σχετικα βιντεακια απο bmc! Εαν καποιος εχει τοποθετησει κατι η γνωριζει ας στειλει παρακαλω :D
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
34
www.zygos-artas.gr
Παίδες καλησπέρα! Διάβασα αρκετά αλλά και 148 σελίδες δύσκολο να τις βγάλεις! Λέω να πάω για το πάνελ της Κ&Ν το K&N 33-2955 Air Filter
http://www.knfilters.com/search/product.aspx?prod=33-2955&vw=all
Το έχει βάλει κάποιος στο φιεστάκι του? Πολλά πολλά δεν περιμένω απλά εντυπώσεις με ενδιαφέρουν περσσότερο!
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Είναι καλή επιλογή το πάνελ και η Κ&Ν καλή εταιρία. Από επιδόσεις δεν θα δεις πολλά πολλά...μάλλον τίποτα θα σου έλεγα. Κερδίζεις λίγο στα χαμηλά αλλά χάνεις στα ψηλά. Θα καταλάβεις μία διαφορά στον ήχο (περισσότερο από το μαμά...λιγότερο από χοάνη) αλλά μέχρι εκεί.

Περισσότερο σου δίνει μία καλύτερη αίσθηση και σε ψαρώνει ο ήχος με φίλτρα και χοάνες. Γουστάρεις και πατάς γκάζια. Αυτό τουλάχιστον είδα εγώ με την χοάνη της Κ&Ν. Πολύ καλύτερος ήχος...από επιδόσεις αναπνέει λίγο καλύτερα χαμηλά...και από κατανάλωση μου έκαιγε στην αρχή που το πάταγα σαν τρελός γιατί γούσταρα αλλά μόλις ηρέμησα μηδαμινή διαφορά.
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Alpapahr και εγω αυτο θα βαλω τελικα! Εχω ακουσει οτι ειναι μια χαρα απο επιδοσεις αν δεν θες τπτ τρελο!
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
34
www.zygos-artas.gr
akiz90 said:
Κερδίζεις λίγο στα χαμηλά αλλά χάνεις στα ψηλά.

Λογικό, σε ατμοσφαιρικό δεν μπορείς να περιμένεις άλογα με ένα πάνελ μόνο! Τι εννοείς χάνω λίγο στα ψηλά πέφτει η απόδοση? Ετοιμάζομαι λοιπόν για επίσκεψη πιο συχνά στο βενζινά... τουλάχιστον τις πρώτες μέρες που θα το ακούω! :p :p :p
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Eπειδη μπαινει το 50% παραπανω αερας οπως λεει η K&N λογικο ειναι μπερδευει ψηλα! Δεν ειναι τπτ αγχωτικο!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread