Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mpokwsths

Original poster
Member
May 20, 2010
202
0
0
Πόσο εύκολο είναι να γίνει πατέντα για custom φιλτροκούτι, σε Fiesta ST, μέσα στο οποίο θα βρίσκεται χοάνη K&N 57i? Τώρα το καλοκαίρι βράζει το σύμπαν εκεί μέσα. Η θερμοκρασία εισερχομένου αέρα φτάνει τους 65 C μέσα στην πόλη και οι σωλήνες για κρύο αέρα από μπροστά και κάτω έχουν αποτέλεσμα μόνο σε μεγάλες ταχύτητες. Ενδεικτικά ... 65 C με 35C έχουν διαφορά στις 6000rpm σε WOT περίπου 4,5 μοίρες αβανς. Χοντρικά δηλαδή 6-7 άλογα!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mpokwsths said:
Πόσο εύκολο είναι να γίνει πατέντα για custom φιλτροκούτι, σε Fiesta ST, μέσα στο οποίο θα βρίσκεται χοάνη K&N 57i? Τώρα το καλοκαίρι βράζει το σύμπαν εκεί μέσα. Η θερμοκρασία εισερχομένου αέρα φτάνει τους 65 C μέσα στην πόλη και οι σωλήνες για κρύο αέρα από μπροστά και κάτω έχουν αποτέλεσμα μόνο σε μεγάλες ταχύτητες. Ενδεικτικά ... 65 C με 35C έχουν διαφορά στις 6000rpm σε WOT περίπου 4,5 μοίρες αβανς. Χοντρικά δηλαδή 6-7 άλογα!


Νομίζω το καλύτερο είναι πατέντα φτιαχτό βαρελάκι με χοάνη ΚΝ μεσα και σωλήνα σπιραλ να παίρνει κρύο αέρα σαν RAM AIR. Το βαρελακι αυτο μπορει να γίνει με λαμαρινα και ηλεκτροκόληση και να βαφει με μια θερμοστατική βαφή, πχ, χρωμα με αλουμίνιο, χρώμα με κεραμικό, κλπ. Επισις μπορει να αγορασετε έτοιμο βαρελακι, αλλα τα χουνε πανάκριβα.
 

mpokwsths

Original poster
Member
May 20, 2010
202
0
0
Έτοιμο βαρελάκι δε χωράει. Έχω ένα παλιό της BMC για 1.6 και δεν χωράει με τίποτα. Μήπως να το πετσοκόψω εκείνο, ώστε να χωράει και να του βάλω μέσα την K&N? Δεν το είχα σκεφτεί.
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Ποιος ειπε οτι δεν μπαινει βαρελακι BMC?

http://www.bmcairfilters.com/search_a.aspx?marca=18&lng=1

κατω κατω και πατα το Details...
 

mpokwsths

Original poster
Member
May 20, 2010
202
0
0
O Turbo μάλλον μιλάει για βαρελάκι φορέα (άδειο δηλαδή), που θα μπορείς να βάλεις μέσα τη δική σου χοάνη. Η BMC βγάζει αυτό που λες, το ήξερα αυτό. Αυτό φοράει και ο Vagma.
Εγώ πάντως που είχα από παλιότερα αυτό δε χωρούσε ούτε για πλάκα.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mpokwsths said:
O Turbo μάλλον μιλάει για βαρελάκι φορέα (άδειο δηλαδή), που θα μπορείς να βάλεις μέσα τη δική σου χοάνη. Η BMC βγάζει αυτό που λες, το ήξερα αυτό. Αυτό φοράει και ο Vagma.
Εγώ πάντως που είχα από παλιότερα αυτό δε χωρούσε ούτε για πλάκα.

θελει πετσόκομα σε υπάρχον βαρελάκι ή φτιαξιμο καινουργιο. Εχουμε ενα ΣΤ για πούλημα εδω. Θα ρίξω μια ματιά το μεσημέρι...

Είναι πολλά κυβικά το ρημαδι και θέλει μεγαλο φιλτροκούτι κανονικά.

Το μαμα φιλτροκουτι δεν παίρνει πετσόκομα και πιο μεγαλους σπιραλ χαρτοσωλήνες για να γίνει πιό ελεύθερο?
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
@ turbomaniac
Ετσι και αλλιως μεχρι να φτασει ο αερας στο μαμα φιλτροκουτι, εχεις προλαβει να κανεις τσιγαρο...


@ mpokwsths
Noμιζω οτι το CAIS της Μountune κανει αυτη την δουλεια...Για ακομα περισσοτερη θερμοκρασια μπορεις να το παραγγειλεις και με carbon καπακι...
 

mpokwsths

Original poster
Member
May 20, 2010
202
0
0
Μα αυτο είναι το θεμα Δημήτρη, να γλυτώσω τα 300 ευρά (μαζι με τα μεταφορικα)  με καποια custom πατέντα (υπάρχει ήδη η k&n 57i).

Sent from my HTC Desire using Tapatalk
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
300 ευρω το πηγαν?Δεν το ειχα τσεκαρει...Μεγαλη αυξηση...200 το ειχαμε παρει εγω και ο FiestaVT...

Μπορεις να αντιγραψεις λοιπον το φιλτροκουτι της Mountune αλλα θα πρεπει να εχεις καποιον που να ειναι ικανος να κανει καλες custom κατασκευες και φυσικα, να εχει και την ορεξη να ασχοληθει...Λιγο δυσκολο το βρισκω σαν συνδυασμο, ακομα και αν ησουν εδω στην Αθηνα, που υπαρχουν περισσοτερα μαγαζια. ::)
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Σε λιγο καιρο θα γινει αφτο το custom κουτι που θα εχει μεσα το αντιστιχο φιλτρο Kn. Το Custom κουτι θα κουμπωνει στις μαμα τρυπες που εχουμε μπροστα θα ειναι κλειστο τελειως και θα εχει μια εισαγωγη απο κατω με σωληνα απο μπροστα απο την σητα και αλλη μια απο μπποστα οπως εχει και το CAI τις GrahamGoode
 

mpokwsths

Original poster
Member
May 20, 2010
202
0
0
Απο ποιον θα γινει αυτο το custom φιλτροκουτι;


@bluewhite: Προφανως ειχατε μοιραστει τα μεταφορικα και παλι θα ειχατε δωσει κανενα 250αρι εκαστος.180 λιρες ηταν η χαμηλοτερη τιμη που ειχε ποτε. Βαλε μεταφορικα και ισοτιμια συναλλαγματος και θα δεις οτι με την καμια δεν το πηρατε κατω απο 240-250 ευρα.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
CherokeeXj said:
Σε λιγο καιρο θα γινει αφτο το custom κουτι που θα εχει μεσα το αντιστιχο φιλτρο Kn. Το Custom κουτι θα κουμπωνει στις μαμα τρυπες που εχουμε μπροστα θα ειναι κλειστο τελειως και θα εχει μια εισαγωγη απο κατω με σωληνα απο μπροστα απο την σητα και αλλη μια απο μπποστα οπως εχει και το CAI τις GrahamGoode

Δεν ξερω αν το εχεις δει απο κοντα, αλλα ετσι ακριβως οπως το λες, ειναι το Cais της Mountune....που ειναι το μονο ετοιμο Cais για το ST στην αγορα, το οποιο ειναι κλειστο απο παντου για να μην περναει ζεστος αερας, αλλα ταυτοχρονα εχει 2 εισαγωγες αερα, χαμηλα απο την μασκα αλλα και απο μπροστα...Εχεις βρει ανθρωπο να στο φτιαξει?Θα πατησετε πανω σε αυτο της Mountune?

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1311224977[/time]
mpokwsths said:
Απο ποιον θα γινει αυτο το custom φιλτροκουτι;


@bluewhite: Προφανως ειχατε μοιραστει τα μεταφορικα και παλι θα ειχατε δωσει κανενα 250αρι εκαστος.180 λιρες ηταν η χαμηλοτερη τιμη που ειχε ποτε. Βαλε μεταφορικα και ισοτιμια συναλλαγματος και θα δεις οτι με την καμια δεν το πηρατε κατω απο 240-250 ευρα.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Τι να σου πω ρε Κωστα...μπορει να ειναι ετσι οπως το λες (να ειχαμε δωσει κανα 250αρι και οχι 200 ευρω) και να μην το θυμαμαι καλα...
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Δημητρη εχω εναν φιλο στην Νικαια ο οποιος κανει πολυεστερικες κατασκευες σε αυτοκινητα ξερεις για ηχοσυστηματα και τετοια....

Ηπαρχει και το CAIS τις GG

http://shop.grahamgoode.com/air-and-induction-kits-23910-c.asp
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
360 λίρες (400 ευρώ) + μεταφορικά για μια χοάνη με καπότα; Πολλά μου φαίνονται...
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
τα αξιζε τα λεφτα της η ggr....εγω θα την ξαναβαλω παντως  :)
 

mpokwsths

Original poster
Member
May 20, 2010
202
0
0
DarthFiesta said:
τα αξιζε τα λεφτα της η ggr....εγω θα την ξαναβαλω παντως  :)
Περικλή, αν το κανεις αυτο την πατησες. Δε θα δουλεύει σωστά το πρόγραμμα της Mountune αφού θα έχεις αλλάξει δραστικά την ογκομετρική απόδοση του κινητήρα σου.

Δοκίμασες με την 55άρα πεταλούδα ή ακόμα;

Sent from my HTC Desire using Tapatalk
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Δεν εχεις αδικο σε αφτο που λες...Διοτι το GG θα ρουφαει αλλον αερα...Εφοσον εχει ρυθμιστη με το KN τελος...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Mpokwsths νομίζω ότι ο kazanis garage κάτω στην Κρήτη θα μπορούσε να σε εξυπηρετήσει σε κατασκευή πολυεστερικού cais.
Πάρε ένα τηλ. να δεις http://www.kazanisgarage.gr/
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mpokwsths said:
Περικλή, αν το κανεις αυτο την πατησες. Δε θα δουλεύει σωστά το πρόγραμμα της Mountune αφού θα έχεις αλλάξει δραστικά την ογκομετρική απόδοση του κινητήρα σου.

Δοκίμασες με την 55άρα πεταλούδα ή ακόμα;

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

συμφωνω
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread