Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Θάνο στο δικό μου δεν έγινε έτσι δυστυχώς. Πήγα στη Ford.
Εγώ τα τοποθέτησα μόνος,και λειτούργησαν αμέσως. Εκανα την αλλαγή με το forscan και τώρα σβήνουν με τα υπόλοιπα εσωτερικά φώτα μόλις κλειδώσω. Κατά την οδήγηση είναι αναμμένα ότανείναι αναμμένα τα φώτα. Το αμάξι μου είναι st line του 2018.
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Εγώ τα τοποθέτησα μόνος,και λειτούργησαν αμέσως. Εκανα την αλλαγή με το forscan και τώρα σβήνουν με τα υπόλοιπα εσωτερικά φώτα μόλις κλειδώσω. Κατά την οδήγηση είναι αναμμένα ότανείναι αναμμένα τα φώτα. Το αμάξι μου είναι st line του 2018.
Πού την έκανες την αλλαγή με το Forscan; Ίσως με βοηθήσει να τα τοποθετήσω τελικά.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Πού την έκανες την αλλαγή με το Forscan; Ίσως με βοηθήσει να τα τοποθετήσω τελικά.
BdyCM 726-14-07 xx*x xxxx xx όπου αστεράκι αν η τιμή είναι 1 το αλλάζεις σε 2 και είσαι οκ.
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
BdyCM 726-14-07 xx*x xxxx xx όπου αστεράκι αν η τιμή είναι 1 το αλλάζεις σε 2 και είσαι οκ.
Ευχαριστώ αλλά πού την έκανες; Εννοώ πήγες σε κάποιον εξουσιοδοτημένο της φορντ; Κάπου αλλού; Εγώ στη Ford πήγα και είναι δυνατόν να μην μπορέσαν να το κάνουν;
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Μόνος μου το έκανα
Post automatically merged:

Ρίξε μια ματιά και στο forscan forum, έχει ενδιαφέρουσες πληροφορίες
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Ευχαριστώ αλλά πού την έκανες; Εννοώ πήγες σε κάποιον εξουσιοδοτημένο της φορντ; Κάπου αλλού; Εγώ στη Ford πήγα και είναι δυνατόν να μην μπορέσαν να το κάνουν;

Οι επίσημοι και εξουσιοδοτημένοι δεν μπορούν, δεν θέλουν και δεν πρέπει (δεν τους επιτρέπεται) να κάνουν τέτοιες αλλαγές. Και αν το κάνουν, δεν τους είδες, δεν σε είδαν, δεν σε ξέρουν ;)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nos7

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, το ξέρω καλά αυτό που λες απο προηγούμενη εμπειρία με ένα Golf 5 που είχα παλιότερα. Είναι γραμμή των εταιρειών, αν απλά ενεργοποιούσαν κάποιες επιλογές για τις οποίες υπάρχει το hardware θα αναιρούσαν το λόγο ύπαρξης κάποιων πακέτων εξοπλισμού. π.χ στα αυτοκίνητά μας μπορούν πανεύκολα να ενεργοποιηθούν το driver alert, το auto high beam και κάποιες ακόμα επιλογές που θα έπρεπε να τις αποκτήσεις μέσω κάποιου πακέτου επιπλέον εξοπλισμού.
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Οι επίσημοι και εξουσιοδοτημένοι δεν μπορούν, δεν θέλουν και δεν πρέπει (δεν τους επιτρέπεται) να κάνουν τέτοιες αλλαγές. Και αν το κάνουν, δεν τους είδες, δεν σε είδαν, δεν σε ξέρουν ;)
Ναι αλλά θα πλήρωνα τα φωτάκια συν την εργασία. Μα τα παρήγγειλα τα φώτα, τα έφεραν και το πρόβλημα ήταν στην εγκατάσταση. Άρα "αγόρασα" τον εξοπλισμό. Ενώ θα μπορούσαν να μου πάρουν €50 την εγκατάσταση και τον προγραμματισμό π.χ., τώρα ασχολήθηκαν για 2 ώρες στις οποίες δεν ξέρω αν και πόσα τηλέφωνα έκαναν για να λύσουν το θέμα, και όλο αυτό επί τον αριθμό των ατόμων που ασχολήθηκαν το οποίο σημαίνει μεροκάμματα. Το αποτέλεσμα ήταν αφού δεν μπόρεσαν να το κάνουν, δεν μπήκαν προφανώς τα φώτα και άρα δεν με χρέωσαν κάτι. Άρα έχασαν κι όλας. Άσε που αυτό ήταν πολύ απλό σαν εξοπλισμός. Δεν ήταν κάποιο εξτρά πακέτο.
Post automatically merged:

Μόνος μου το έκανα
Post automatically merged:

Ρίξε μια ματιά και στο forscan forum, έχει ενδιαφέρουσες πληροφορίες
Έχεις αγοράσει το forscan?
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Εχω αγοράσει το καλώδιο με τον obd αντάπτορα και κατέβασα το πρόγραμμα δωρεάν για 2 μήνες. Αν και σκέφτομαι να πληρώσω και να επεκτείνω τη συνδρομή για ένα χρόνο.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Εγώ τα τοποθέτησα μόνος,και λειτούργησαν αμέσως. Εκανα την αλλαγή με το forscan και τώρα σβήνουν με τα υπόλοιπα εσωτερικά φώτα μόλις κλειδώσω. Κατά την οδήγηση είναι αναμμένα ότανείναι αναμμένα τα φώτα. Το αμάξι μου είναι st line του 2018.
Καλημέρα, το φισάκι στήν πλευρά του οδηγού πως το έβγαλες;
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Μου έφαγε αρκετή ώρα να το καταφέρω.Νομίζω οτι ξεβίδωσα και κάποιο κομματι για να έχω καλύτερη πρόσβαση.Δεν θυμάμαι ακριβώς.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, σήμερα τοποθέτησα τα footwell lights/ ambient lights σε mk8 st line. Στα αυτοκίνητα με εργοστασιακό υποβραχιόνιο και φωτιζόμενες ποτηροθήκες δεν χρειάζεται κωδικοποιηση με forscan, είναι ήδη ενεργοποιημένα και σβήνουν / λειτουργούν όπως και ο φωτισμός στις θήκες των πορτών εσωτερικά, ποτηροθήκες και φωτισμός ταμπλό. Σβήνουν αμέσως μόλις κλειδώσεις.
Στήν πλευρά του οδηγού πρέπει να βγεί το πάνελ μπροστά απο τα πετάλια στο κάτω μέρος του ταμπλό ( 2 βίδες torx20 μπροστά και ενας πλαστικός πείρος με ισιο κατσαβίδι δίπλα στο συμπλέκτη ), γονατιζοντας με ανοιχτή την πόρτα οδηγού εξω απο το όχημα βάζεις το αριστερό χέρι για να αποκτήσεις πρόσβαση στην φίσα, πατάς και τραβάς το κλίπ ταυτόχρονα.
Στήν πλευρά του συνοδηγού βγάζεις πάλι το πάνελ ( δύο πλαστικά κουμπώματα μπροστά ) και η φίσα είναι μέσα σε μιά τρύπα δίπλα στήν εσοχή που κουμπώνει το φωτιστικό.
Συνολικός χρόνος 10 λεπτά.
 

Nikos sampa

Newbie
Feb 9, 2019
5
0
1
Καλησπέρα φίλε. Να σε ρωτήσω. Τα εργοστασιακά από αντιπροσωπία τα βρήκες; Ή μπορείς και σε ένα εξειδικευμένο συνεργείο να το κανεις;
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, τα εργοστασιακά footwell lights τα αγοράζεις από οποιαδήποτε αντιπροσωπεία ford.
Μπορείς να τα βάλεις μόνος σου ή στην αντιπροσωπεία ή σε όποιο συνεργείο/ηλεκτρολόγο επιθυμείς.
Ο κωδικός ανταλλακτικού είναι: 2 112 634.

image.jpeg
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread