Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα,

Έχω πάρει από CEUK τα πανελακια για εσωτερικό φωτισμό στα πόδια οδηγού - συνοδηγού. Τα συνέδεσα αφού υπήρχε έτοιμη φύσα αλλά σε αντίθεση με το ΜΚ7.5 που τα είχα εργοστασιακά, βλέπω ότι στο ΜΚ8 η φύσα δίνει τάση καθόλη τη διάρκεια της οδήγησης (δηλαδή αφού βάλεις μπρος) και είναι αρκετά κουραστικό. Ένα διακοπτακι θα έδινε λύση αλλά και πάλι θα ήθελα να είναι αυτόματο, τύπου όταν ανοίγουν οι πόρτες η έστω όταν σβησει η μηχανή, τότε να ανάβουν. Ξέρει κανείς πως θα μπορούσε να γίνει αυτό? Τροποποίηση από το μενού δε μπορώ να κάνω. Σήμα τύπου οι πόρτες είναι ανοιχτές υπάρχει από κάπου ώστε να φτιαχτεί κύκλωμα λογικής παίζει? Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
 

spyrossss

Rookie
Jun 25, 2016
11
0
1
Μια είναι η λύση τα εργοστασιακά!Είναι όσο φωτεινά πρέπει χωρίς να κουράζουν...
 

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Είχες βάλει εργοστασιακά δηλαδή? Και είναι πάντα ανοιχτά?
 

spyrossss

Rookie
Jun 25, 2016
11
0
1
Ναι έχω βάλει τα εργοστασιακά και είναι πάντα ανοιχτά,και αφού το κλειδώσεις το αυτοκίνητο μένουν ανοιχτά για 7-10 λεπτά και μετά κλεινουν.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Περίεργο... Δε σβήνουν καθόλου; Λογικά κάποιος προγραμματισμός είναι. Έχεις forscan;
 

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Όχι Κώστα, δεν έχω forscan. Είναι αναμμένα όλη την ώρα... και φυσικά δε βολεύει. Από ό,τι μου είπε κάποιος από την CEUK, όσο το φως από ποτηροθήκες (ambient light) και τα φώτα μπροστά είναι ανοιχτά, τόσο και ο φωτισμός αυτός είναι ανοιχτός. Μου έρχεται να τα ξηλώσω..
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Αν τα έχεις συνδέσει σε ambient light γραμμές, τότε στο Fiesta είναι μονίμως on και δεν μπορείς να το αλλάξεις, εκτός και αν κάνεις πατέντα. Απλώς στο MK7.5 έχει και ξεχωριστό φωτισμό ποδιών, οπότε εκεί μπορείς να παίξεις, συνδέοντάς τα φώτα όπου προτιμάς.

Η πατέντα που λέω είναι να τραβήξεις γραμμή από τις πόρτες, καθώς υπάρχει σήμα για το πότε είναι ανοιχτές, και να τη συνδέσεις ως σήμα σε ρελεδάκι που θα δίνει ρεύμα στο φωτισμό που αναφέρεις. Δεν είναι δύσκολο, απλά θέλει λίγη παραπάνω δουλίτσα....
 

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Ναι, αυτό ζητούσα.. σήμα από τις πόρτες (ή και σήμα του αν η μηχανή είναι αναμμένη). Βέβαια τώρα πρωτοασχολούμαι με το θέμα, οπότε δε ξέρω καν που βρίσκω το σήμα. Θα ψάξω.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Εντάξει, τώρα κατάλαβα τι παίζει. Δεν έχω δει mk8 οπότε δεν ήξερα. Όπως γράφει και ο Ace, μάλλον πρόκειται για ambient light γραμμή. Γίνεται να αλλάξει με νέα καλωδίωση από την πλαφονιέρα.
 

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Ευχαριστώ. Θα το δω... Απορώ γιατί έβαλαν αναμονή για το ambient lighting εκεί, τι να το κάνει κάποιος.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Fiestaris said:
Ευχαριστώ. Θα το δω... Απορώ γιατί έβαλαν αναμονή για το ambient lighting εκεί, τι να το κάνει κάποιος.

Έτσι ακριβώς είναι και στο Kuga, τα footwell lights είναι τα ίδια με τα ambient lights, απλώς ανάβουν άσπρα όταν μπαίνεις. Παρομοίως τα ambient lights στις πόρτες γίνονται αυτόματα κόκκινα μόλις τις ανοίγεις. Αυτά τα δύο (πόδια και πόρτες) ανάβουν ακόμα και αν έχεις εντελώς κλειστό τον ambient.

Απλώς θέλει λίγη παραπάνω δουλίτσα για να το κάνεις όπως περιγράφεις...
 

smetheni

Rookie
Jun 10, 2020
17
2
3
Μπορεί να γίνει σε όλες τις εκδόσεις; και αν ναι υπάρχει κάπου ένας οδηγός για το πως το κάνουμε;
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Οδηγός δεν υπάρχει γιατι μπορεί κάποιος που δεν γνωρίζει να κάνει ζημιά στο αμάξι του !! γινεται σε όλες τις εκδόσεις άλλα καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον που ξέρει εάν δεν γνωρίζεις

εάν θέλεις ρίξε μια μάτια εδώ https://www.facebook.com/mikonmods
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Σήμερα τόλμησα να προσθέσω φωτισμό στα πόδια οδηγού - συνοδηγού και δυστυχώς δεν κατάφερε να γίνει κάτι. Τοποθετήθηκε και συνδέθηκε στην ήδη υπάρχουσα καλωδίωση μεν, δεν έσβηνε όμως όταν κλείδωνε το αυτοκίνητο και ήθελε περίπου μισή ώρα με 20 λεπτά ώσπου να επέμβει η γενική ασφάλεια που σβήνει τα πάντα. Πιο πάνω αναφέρθηκε σαν χρόνος τα 10 λεπτά που κι αυτός είναι αρκετός χρόνος. Έγινε προσπάθεια να προγραμματιστεί η ασφαλειοθήκη που δίνει τις εντολές - όπως μου είπαν - χωρίς όμως αποτέλεσμα. Έχει σημειωθεί από τη Ford σαν αίτημα και περιμένουμε αν θα υπάρξει κάποια ενημέρωση για να προχωρήσουμε στην εγκατάσταση. Όλο αυτό φυσικά δε χρεώθηκε από τη Ford στο Καλοχώρι. Είναι πάντως περίεργο που η καλωδίωση υπάρχει, δεν σε αφήνει όμως το αυτοκίνητο να τα βάλεις και να λειτουργούν σωστά. Προς το παρόν, όποιος θέλει επιπρόσθετο φωτισμό μάλλον πρέπει να πάει σε custom made λύση. Θα ενημερώσω όταν έχω νέα.
 

Stanley

Newbie
Nov 4, 2018
6
1
1
35
Αθήνα
Μοντέλο
MK8
LOCATION
Athens
Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα Fiesta MK8 ST-Line. Θέλω ν αγοράσω τις original led λάμπες για τον φωτισμό ποδιών. Θέλω να ανάβουν όταν ανοίγουν οι πόρτες και όταν κλείνουν και οδηγάω ο φωτισμός να είναι κλειστός. Γίνεται;
 
Last edited:

Panos693

New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω ν αγοράσω τις original led λάμπες για τον φωτισμό ποδιών. Θέλω να ανάβουν όταν ανοίγουν οι πόρτες και όταν κλείνουν και οδηγάω ο φωτισμός να είναι κλειστός. Γίνεται;
Καλησπέρα φίλε, στα mk7 τα οποία έχουν αναμονή για led λάμπες, όταν βάλεις κάποια λάμπα led λειτουργούν όπως ακριβώς περιγράφεις.
Σε όσα δεν έχουν αναμονή μπορείς να τραβήξεις καλώδια παίρνοντας ρεύμα από την πλαφονιέρα και λειτουργούν επίσης με τον ίδιο τρόπο όπως η πλαφονιερα.
Στα mk8 απ ότι διαβάζω αν συνδέσεις ακόμη και τις original λάμπες στις ήδη υπάρχουσες αναμονές τα φώτα μένουν αναμμένα και κατά την οδήγηση.
Μπορείς να τραβήξεις μια καινούργια καλωδίωση παίρνοντας ρεύμα απ την πλαφονιέρα για να πετύχεις αυτό που θέλεις, δεν είναι κάτι επικίνδυνο και μπορεί να γίνει πολύ καθαρή δουλειά χωρίς να φαίνεται το παραμικρό καλώδιο μέχρι την υποδοχή για τις λάμπες, αρκεί να προσέξεις ένα δύο πραγματάκια κατά την συνδεσμολογία.
Υπάρχει αντίστοιχο θέμα στην κατηγορία με τα mk7 πως να πάρεις ρεύμα από την πλαφονιέρα και υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες.
Τον ίδιο τρόπο ακολούθησα κι εγώ (δεν είχα έτοιμες καλωδιωσεις) και δουλεύουν άψογα!
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα Fiesta MK8 ST-Line. Θέλω ν αγοράσω τις original led λάμπες για τον φωτισμό ποδιών. Θέλω να ανάβουν όταν ανοίγουν οι πόρτες και όταν κλείνουν και οδηγάω ο φωτισμός να είναι κλειστός. Γίνεται;
Μπορείς να διαβάσεις στο προηγούμενό μου ποστ για να ενημερωθείς. Η απόφαση είναι δική σου για το τι θέλεις να κάνεις. Προσωπικά δεν προχώρησα με κάποια "πατέντα", όταν γίνει - αν γίνει τελικά - θα το κάνω μέσω της Ford. Μιας και το αυτοκίνητό σου είναι σε εγγύηση χρειάζεται να προσέξεις.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, οι γραμμές στα πόδια οδηγού συνοδηγού στο mk8 είναι ambient lights, τοποθετώντας τα εργοστασιακά φωτάκια αυτά μένουν συνέχεια αναμμένα. Χρειάζεται μια αλλαγή με το forscan και μετά λειτουργούν όταν είναι αναμμένα τα φώτα και σβήνουν όταν κλειδώσεις το αυτοκίνητο μαζί με τον υπόλοιπο εσωτερικό φωτισμό.
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Καλησπέρα, οι γραμμές στα πόδια οδηγού συνοδηγού στο mk8 είναι ambient lights, τοποθετώντας τα εργοστασιακά φωτάκια αυτά μένουν συνέχεια αναμμένα. Χρειάζεται μια αλλαγή με το forscan και μετά λειτουργούν όταν είναι αναμμένα τα φώτα και σβήνουν όταν κλειδώσεις το αυτοκίνητο μαζί με τον υπόλοιπο εσωτερικό φωτισμό.
Θάνο στο δικό μου δεν έγινε έτσι δυστυχώς. Πήγα στη Ford.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread