Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
ilias710 said:
Ξέρουμε κάποιο αξιόλογο ηλεκτρολογείο που αναλαμβάνει την τοποθέτηση εσωτερικού κρυφού φωτισμού εδώ Αθήνα ή κατα προτίμηση περιστερι?

Πού θέλεις να βάλεις φωτισμό? Στα πόδια οδηγού-συνοδηγού?
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Μπορεί να έχεις τις αναμονές έτοιμες και να μην το ξέρεις...

Απ' την άλλη όμως και να τις έχεις, νομίζω σβήνουν την ώρα της οδήγησης...ανοίγουν μαζί με τις πόρτες κτλ.

Άμα είσαι από Περιστέρι και πιάνουν λίγο τα χέρια σου, μπορώ να σου πω πως να το κάνεις για να ανάβουν μαζί με τα φώτα πορείας.
 

kostakis00

Newbie
Σεπτ. 13, 2015
9
0
0
31
Αθηνα
Σημερα εχω παρει φωτια...θα ξανα ανοιξω ολα τα topic!!γιατι το Fiesta Van δεν εχει φωτισμο πανω απο το ντουλαπακι του συνοδηγου?γινεται να μπει
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Να προσθέσω στα του εσωτερικού φωτισμού, και την δυνατότητα αλλαγής του λεβιέ με τον αντίστοιχο φωτιζόμενο. Για το Mk7.5 δυστυχώς η Ford δεν έχει βγάλει φωτιζόμενο λεβιέ ταχυτήτων μπλε χρώματος, αλλά ευτυχώς έχει βγει για το Focus, ο οποίος στην πεντατάχυτη έκδοση του, κάθεται μια χαρά. 

Ρεύμα του έχω δώσει από τον κρυφό φωτισμό που έχει πάνω από το ντουλαπάκι, ώστε ο λεβιές να ανάβει μόνο όταν ανάβουν και τα φώτα. Το αποτέλεσμα είναι το ακόλουθο:

DSC4735.jpg


Το μόνο αρνητικό θα έλεγα, είναι η τιμή του λεβιέ ~100ευρώ.
 

nospa

New member
May 1, 2015
69
0
0
31
πανεμορφο το χεις κανει μεσα!! να σε ρωτησω ο λεβιες ειναι κοντυτερος απο τον προηγουμενο?
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ευχαριστώ παιδιά. Ο λεβιες δεν είναι κοντύτερος, αλλά μου φαίνεται πιο χοντρός από του φιέστα. Γενικά έχει καλύτερη αίσθηση στο πιάσιμο.
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Και μια ακομα ερώτηση,εχει φως και στις πατηροθηκες?και ναι ξέρουμε πως να το κανουμε να λειτουργει ,ρωτάω γιατι έχω και εγω αναμονή ,την συνδέω αλλα δν αναβει
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Εμένα είχε ήδη το πακέτο του φωτισμού, οπότε έχει και το φως στις ποτηροθήκες. Υποψιάζομαι ότι μπορεί να θέλει και ενεργοποίηση με το forscan για να δουλέψει σε εσένα.
Έχεις τώρα επιλογή στο μενού του αμαξιού για το ambient light? Πρέπει να την έχεις ενεργοποιημένη για να ανάβουν τα φώτα.
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Ναι δν εχω αναμονή αλλα το βάζω σε 12v και δν ανάβει και δν ξερω τι χρειαζεται για να λειτουργήσει
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Ναι πρέπει να βάλω ,έχω όλη την κονσόλα από f l μαζί με τεμπέλη και τιμονι
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ζήση, οι ποτηροθήκες με led έχουν ένα διάφανο πλαστικό (που φωτίζει) γύρω γύρω. Δεν είναι μονοκόματο σκούρο πλαστικό ακριβώς κάτω από την ασημένια λεπτομέρεια. Και φαίνεται κάπως από μέσα ότι έχει led.
Μήπως η φύσα που λες είναι από την παροχή 12v που έχει για τους πίσω επιβάτες;
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Οχι εσωτερικά η κονσόλα εχει δυο παροχές ,η μια εχει χοντρό καλώδιο και παει πίσω για τον αναπτήρα όπου την εχω ενεργή ,η δεύτερη παροχή έρχεται απο την ποτηροθηκη όπου δν ξερω τι θέλει για να λειτουργήσει ,σκεφτομαι μην ειναι καμενο
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Α, πιθανόν να το έχεις δοκιμάσει ήδη αλλά το γράφω, άλλαξες πολικότητα; Γιατί τα leds ανάβουν με συγκεκριμένη πολικότητα και όχι ανάποδα. Αν ναι, τότε πιθανόν να έχουν καεί. Δε νομίζω να είναι και πολύ δύσκολο να τα αλλάξεις με άλλα ή με rgb για παράδειγμα ;)
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Μέτρησες τάση στην αναμονή σου να δείς ότι δίνει ρεύμα? Γιατί μου έχει τύχει να υπάρχει αναμονή και από την άλλη μεριά να λείπει η ασφάλεια.

Ειδικά άμα παίρνουν από δική τους ασφάλεια και δεν ήταν πάνω στο αμάξι εξ' αρχής αλλά τα πείρες μετά...το πιθανότερο είναι να μην έβαλαν ποτέ την ασφάλεια από το εργοστάσιο.
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
196
3
18
2020
αδερφε παρε μια μπαταρια 12V η γεφυρωσε για να κανεις μια και δοκιμασε να τα αναψεις να δεις εαν δουλευουν. αμα δουλεψουν βρες φυσακια συνδεσετα και τραβα παροχη απο καλωδιο που δινει ρευμα ας πουμε στα κουμπια κατω απο το A/C . απλα ετσι θα τα εχεις μονιμα αναμενα. αλλιως εαν μπορεις να τραβηξεις απο τη παροχη  της ledotenias στο ντουλαπακι ωστε να αναβιυν οταν πρεπει, απλα θα πρεπει να ξυλοσεις κονσολα να μπει απο μεσα  και παλι δεν ειναι κατι , εγω τα εβγαλα πολυ ευκολα τα πλαστικα για να περασω εργοστασιακη θερμανση στα καθισματα του ST. ετσι θα το εκανα εγω αμα ειχα mk7
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread