Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τόσο πολύ σε ενοχλεί ο θόρυβος του κινητήρα; Εγώ θα τον έλεγα ωραίο θόρυβο.
Θα κόψει κάτι, την έχω κι εγώ. Αν σου περισσεύουν τα λεφτά που κοστίζει...
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
ΣΤΕΛΙΟΣ ΧΡΟΝΗΣ said:
αξίζει να βάλω την επένδυση ή δεν θα κάνει διαφορά;
έχω πολύ θόρυβο από τον κινητήρα.....
ένα από τα λίγα αρνητικά του αυτοκινήτου μου...
θόρυβος και κοντές σχέσεις.....

μην πεταξεις τα λεφτα σου για να παρεις αυτo που πουλαει η Ford για ηχομονωση, με το 1/3 των χρηματων μπορεις να παρεις σοβαρο υλικο με πολυ καλες προδιαγραφες που θα σου κανει πραγματικη δουλεια τοσο στο θορυβο αλλα και στις θερμοκρασιες.

Τo υλικο ειναι το teknofon ARF και κοστιζει το 10mm σε αυτοκολητο 22ευρω και το 20mm περιπου 31 ευρω. Χρησιμοποιειται κατ' εξοχην σε αμαξια overcharged ή σε οσους εχουν ηδη απο το εργοστασιο την υποτυπωδη αυτη μονωση για πολυ καλυτερα αποτελεσματα αναμεσα απο αυτο και το καπο!
 
Aug 7, 2014
53
0
6
40
ένα ευχάριστο και ένα δυσάρεστο έχω να πω...το ευχάριστο μαζί με ένα ευχαριστώ σε ximiki  veltiosi,είναι πως από το praktiker  με 15,90 προμηθεύτηκα teknofon και με λιγη κοπτική,ραπτική ο ερεθιστικός αλλα και λίγο ενοχλητικός θόρυβος μειώθηκε περίπου 75-80%....
το δυσάρεστο είναι πως σήμερα γυρίζοντας από την δουλειά χτύπησα το κουκλάκι μου! πολύ μπογιά και ένα καλό βαθούλωμα στο πίσω δεξί φτερό!
κλαψ,κλαψ.....
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
ΣΤΕΛΙΟΣ ΧΡΟΝΗΣ said:
ένα ευχάριστο και ένα δυσάρεστο έχω να πω...το ευχάριστο μαζί με ένα ευχαριστώ σε ximiki  veltiosi,είναι πως από το praktiker  με 15,90 προμηθεύτηκα teknofon και με λιγη κοπτική,ραπτική ο ερεθιστικός αλλα και λίγο ενοχλητικός θόρυβος μειώθηκε περίπου 75-80%....
το δυσάρεστο είναι πως σήμερα γυρίζοντας από την δουλειά χτύπησα το κουκλάκι μου! πολύ μπογιά και ένα καλό βαθούλωμα στο πίσω δεξί φτερό!
κλαψ,κλαψ.....
Καταρχάς εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό και να γίνει σύντομα καλά το fiesta σου!!!
Πες μας λίγο την διαδικασία για την επένδυση και ανέβασε και καμιά φωτογραφία γιατί με ενδιαφέρει και εμένα...
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
καλησπέρα, αρχικά να ρωτήσω είναι αυτό εδώ ?
https://www.praktiker.gr/p/ixoaporrofitiko-teknofon-arf-10sa-3-temaxion-69052

επίσης να πω μια βλακεία ? αν κάνει τόσο καλή δουλειά στην μόνωση της θερμοκρασίας όπως γράφει ότι κάνει αυτό δεν σημαίνει ότι επιστρέφει την θερμοκρασία μέσα στο χώρο της μηχανής ?? αν δεν κάνω λάθος το να μένει η θερμοκρασία μέσα στο χώρο της μηχανής μονο αρνητικά αποτελέσματα θα έχει !
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
μα η αύξηση της θερμοκρασίας δεν έχει σαν αποτέλεσμα χίλια δυο ? ένα πρώτο που σκέφτομαι είναι η εισαγωγή του αέρα από τη χοάνη στον δρόμο προς την μηχανή δηλαδή ο αέρας θα φτάνει αρκετά πιο ζεστός  και γενικότερα η θερμοκρασία του κινητήρα θα επηρεάζετε όσο να ναι εφόσον παγιδεύετε η θερμοκρασία στο χώρο της μηχανής .. εικασίες κάνω βάση κοινής λογικής.. αν δεις και το setup της χοάνης μου που έχω στη φωτό μου ήδη σκέφτομαι ότι είναι λάθος λόγο ότι περνάει πάνω από το καπάκι και η θερμοκρασία του αέρα μέσα στο σωλήνα αυξάνετε μέχρι να φτάσει στη μηχανή.. αν βάλω και τη μόνωση χαιρετίσματα !
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Χίλια δυο Όχι φίλε μου...το μόνο πρόβλημα το οποίο έχεις είναι αυτό με την εισαγωγή όπως προείπες!!!! Για αυτό βάζεις μια θερμοασπιδα και είσαι κομπλέ  ;)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Aν θέλεις να βάλεις το μονωτικό του καπο θα βάλεις το γνήσιο που δεν έχει καμία σχέση ποιότητας σαν αυτό από το πρακτικερ
Θα κερδίσεις μείωση ήχου του κινητήρα προς τα έξω και μείωση θερμοκρασιών προς το καπο.Αύξηση θερμοκρασίας μέσα στην μηχανη δεν θα έχεις για το γνήσιο είναι σαν μοκέτα
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
μάλιστα ποιο ειναι το γνήσιο ? έχεις κάποιο link να το δουμε ?
 
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Εγώ που ρώτησα σε Ford, πριν λίγο καιρό μου είπαν 100 ευρώ. Για τα πιο καινούργια Fiesta βλέπω στο car από 45-50 ευρώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread