Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
Έχουν πιο σκουρά από το τελείως διαφανές απόχρωση οι ύαλοι/τζάμια του παρμπρίζ και των παραθύρων;
Υποθετικώς πρέπει να έχουν εργοστασιακώς κάποια προστασία για ακτινοβολία του ηλίου.
Το AS1 που αναγράφεται στο παρμπρίζ και στα παραθύρα πρέπει να σημαίνει ίσως ότι δεν έχει κάποια σκουρότητα ή ελάχιστη μέχρι το πολύ 70% διαπερατότητα.
Το AS2 σημαίνει ίσως ότι έχει κάποια σκουρότητα, πιθανώς 70% διαπερατότητα.
Το AS3 σημαίνει ίσως ότι έχει κάποια σκουρότητα πιο εμφανή, με μικρότερη από 70% διαπερατότητα, δηλαδή είναι πιο σκούρο.


*Υποθετικώς βάσει των πληροφοριών που συλλέγησαν.
 
Last edited:

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Τα απλά τζάμια δεν έχουν σχεδόν καμία προστασία, δεν προκύπτει κάποια υποχρέωση από κάποια νομοθεσία. Επίσης έχουν σχεδόν 100% VLT, άντε να πέφτουν στο 95% λόγω του υλικού. Τα πίσω fume (ή privacy όπως λέγονται) είναι απλά χαμηλότερο VLT, κάπου στο 50%, δεν έχουν κάποια επεξεργασία για προστασία από ακτινοβολία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jdfiesta

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Προσωπικά μέτρησα με όργανο την ακτινοβολία που περνάει στα πίσω εργοστασιακά σκούρα τζάμια του ST2 και έκοβε το 94-95% της UV ακτινοβολίας.
Ευτυχώς γιατί έχει χρειάστηκε να βάλω μόνο μπροστά.
 

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
Μέτρησες μήπως το εμπρόσθιο (παρμπρίζ); θα μπορούσες να το μετρήσεις (αν δεν το μέτρησες ήδη);
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Είχα μετρήσει στο μαγαζί που έβαλα φιμέ.
Δεν θυμάμαι 100% αν ειχα μετρήσει τα μπροστινά.
Λογικά τα είχα μετρήσει και δεν είχαν καμιά σοβαρή προστασία γιατί έβαλα τελικά σε όλα τα μπροστινά.
Αλλά μου έκανε εντύπωση που τα πίσω δεν είναι απλά βαμμένα αλλά προστατεύουν κιόλας απο UV
 

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
Τί μεμβράνη τοποθετήθηκε στο παρμπρίζ; πόσης διαπερατότητος;
 
Last edited:

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Η πιο ανοιχτή που υπάρχει και είναι νόμιμη.
Απλά έβαλα Madico την καινουρια σειρα με νανοτεχνολογία που ανεξαρτήτως σκουρότητας κόβονται οι UV κατά 99%.
 

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
Άρα το 75% να υποθέσω. Αν δεν κόλλησαν, τότε καλόν είναι αν θέλεις να τους πείς να κολλήσουν αυτοκόλλητα που να αναγράφεται η διαπερατότητα σε κάθε παράθυρο. Έτσι νομίζω είναι το εντελώς νόμιμο, εξασφαλίζοντας πιο πολύ την εγγύηση.
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Εγγύηση έχω από αυτόν.
Στο μπροστινό έχω αυτοκολλητάκι που γράφει ό,τι χρειάζεται για να φαίνεται ότι είναι νόμιμο αν και δεν φαίνεται ότι έχει μεμβράνη.
Στα πλαινά δεν έχω γιατί είναι λίγο πιο σκούρα από το νόμιμο.
 

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
Έδωσαν και έγγραφο;
 
Last edited:

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
Εγγύηση έχω από αυτόν.
Στο μπροστινό έχω αυτοκολλητάκι που γράφει ό,τι χρειάζεται για να φαίνεται ότι είναι νόμιμο αν και δεν φαίνεται ότι έχει μεμβράνη.
Στα πλαινά δεν έχω γιατί είναι λίγο πιο σκούρα από το νόμιμο.
Τα οπισθια παραθυρα ητανε AS3; Αν δεν γνωριζεις, μπορεις να ελεγξεις;
Post automatically merged:

Το AS1 είναι το πιο διαφανές, κατά βάσιν για παρμπρίζ, χωρίς μεμβράνη και δίχως σκουρότητα (ή τουλάχιστον, ελάχιστη διαπερατότητα 70%). AS2 κατά βάσιν για πλαϊνά παράθυρα, χωρίς μεμβράνη και δίχως σκουρότητα (ή τουλάχιστον, ελάχιστη διαπερατότητα 70%). AS3, ως επί το πλείστον για οπίσθια παράθυρα (αλλά πολλά αμάξια δεν έχουν), έχει διαφάνεια υπό του 70%, άρα είναι πιο σκούρα.


Άρα:
Πιθανώς, ως επί το πλείστον στα αμάξια δεν υφίσταται προστασία από την υπεριώδη ακτινοβολία (τουλάχιστον όχι αρκετή / υψηλή) και δεν υφίδτανται μεμβράνες εργοστασιακώς. Αφού κάποιοι μέτρησαν τα παράθυρα πριν την τοποθέτηση μεμβράνων και δεν υφίσταντο αρκετή / υψηλή προστασία από την υπεριώδη ακτινοβολία στα εμπρόσθια παράθυρα. Στα οπίσθια παράθυρα υφίστατο (περίπου 94%-95%), επειδή ήταν AS3.
 
Last edited:

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Δεν θυμάμαι αν μου έδωσαν και έγγραφο για μπροστά.
Λογικά μου έδωσαν.
 

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
Δεν θυμάμαι αν μου έδωσαν και έγγραφο για μπροστά.
Λογικά μου έδωσαν.
Τα πισω γραφουν AS3;
Επειτα απο ολες αυτες τις πληροφοριες πιθανως να τοποθετηθει μεμβρανη 75% και στο παρμπριζ.
 
Last edited:

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
Το AS1 που αναγράφεται στον ανεμοθώρακα (παρμπρίζ) και στα παραθύρα σημαίνει ίσως ότι δεν έχει κάποια σκουρότητα ή ελαχίστη μέχρι 75% διαπερατότητα.
Το AS2 σημαίνει ίσως ότι έχει κάποια σκουρότητα, πιθανώς μέχρι 70% διαπερατότητα.
Το AS3 σημαίνει ίσως ότι έχει κάποια σκουρότητα πιο εμφανή, με μικρότερη από 70-75% διαπερατότητα, δηλαδή είναι πιο σκούρο-σκοτεινό.

Το AS1 είναι το πιο διαφανές, κατά βάσιν για ανεμοθώρακα (παρμπρίζ), χωρίς μεμβράνη και δίχως σκουρότητα (ή τουλάχιστον, ελαχίστη διαπερατότητα 75%). AS2 κατά βάσιν για πλαϊνά παράθυρα, χωρίς μεμβράνη και δίχως σκουρότητα (ή τουλάχιστον, ελαχίστη διαπερατότητα 70%). AS3, ως επί το πλείστον για οπίσθια παράθυρα (αλλά πολλά αμάξια δεν έχουν), έχει διαφάνεια υπό του 70%, άρα είναι πιο σκούρα-σκοτεινά.

Άρα:
(Πιθανώς)Ως επί το πλείστον στα αμάξια δεν υφίσταται προστασία από την υπεριώδη ακτινοβολία (τουλάχιστον όχι αρκετή / υψηλή) και δεν υφίστανται μεμβράνες εργοστασιακώς. Αφού κάποιοι μέτρησαν τα παράθυρα πριν την τοποθέτηση μεμβράνων και δεν υφίσταντο αρκετή / υψηλή προστασία από την υπεριώδη ακτινοβολία στα εμπρόσθια παράθυρα. Στα οπίσθια παράθυρα υφίστατο (περίπου 94%-95%), επειδή ήταν AS3, αν ήτανε AS3, διότι στα πιο πολλά είναι AS2.
 
Last edited:

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread