Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

motouboubati

Original poster
Newbie
Mar 1, 2018
5
0
0
Έρχεται η ώρα για αλλαγή ελαστικών στο st-line.
Λέω να πάω σε continental premium 6.
Τα φοράει κάποιος; Ποια η γνώμη σας;
 

Mco

Rookie
Nov 13, 2019
28
0
0
57
Σε αυτά τα χρήματα όλα καλά είναι.
Δεν θα δεις καμιά σπουδαία διαφορά από τα ps που φαραει
 
Mar 2, 2020
8
0
0
30
Thessaloniki
Mco said:
Σε αυτά τα χρήματα όλα καλά είναι.
Δεν θα δεις καμιά σπουδαία διαφορά από τα ps που φαραει

Εγώ μετά τα ps4 δοκιμασα τα dunlop sportmax Rt2...ο θορυβοσ στο δρομο μειωθηκε κατα πολύ μιας και ειναι στην κατηγορια των 79db και θεωρω οτι ζεσταινονται πολυ πιο γρηγορα απο τα ps4...στην βροχη ειναι αρκετα ικανοποιητικα αλλα όχι τόσο οσο τα ps4...οχι οτι ειχα ποτε θέμα... Στο στεγνό ειναι απόλυτα ελεγχομενα και θεωρω οτι ειναι στο ιδιο φασμα με τα ps4... Χαμηλοτερη τιμη, μαλακο ελαστικο και αυτο..... Μετραω 25.000χλμτρα και συνεχιζει απτοητα..

Προστέθηκε μετά από 36 δευτερόλεπτα:
Re: Επιλογή ελαστικών ΜΚ8
Διορθωση 69db*
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Καλησπέρα φίλοι μανιακοί!
Μιας και είμαι πλήρως απογοητευμένος από τα μαμά λάστιχα του μπούλη (pilot sport), σκέφτομαι του χρόνου το χειμώνα να πάω σε λάστιχο 4season όπως το Bridgestone Weather Control A005.
Μιας και είμαι των πιο άγριων διαδρομών θα ήθελα να περπατάω σε χιόνι και σε βροχή με καλύτερη σιγουριά - ασφάλεια! Η προηγούμενη εμπειρία με το Μήτσο (Mitsubishi Lancer '99) με διαστάσεις 175 - 80 R13 έδειξε καλά πατήματα σε βροχή και χιόνι με ένα τέτοιο λάστιχο.
Τι προτείνετε;
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
42
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Απογοητεύμενος από τα PS4 με τι τρόπο οδήγησης και κάτω από ποιες συνθήκες;
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
shumakos said:
Απογοητεύμενος από τα PS4 με τι τρόπο οδήγησης και κάτω από ποιες συνθήκες;

Είτε σε στεγνό, είτε σε βρεγμένο δρόμο, πλήρης η απογοήτευση...
Με νορμάλ ταχύτητα και σε καθημερινές μετακινήσεις.
Θεωρώ ότι δεν μου κάνουν.
Σε συνθήκες καλοκαιριού (30oC και άνω), σε διαδρομές και αναβάσεις βουνίσιες τα πήγαν καλά, αλλά τι να το κάνω αν δεν ανταποκρίνονται καλά στην ανάγκη των βρεγμένων και χιονισμένων δρόμων (εντάξει, δεν είναι για χιόνι, το ξέρω).

Προτείνονται τα τεσσάρων εποχών για τις διαστάσεις του st line?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Τα all-season είναι η βέλτιστη επιλογή για κάποιον που τα θέλει όλα, και κυρίως θέλει να πατάει χιόνι και πάγο, χωρίς να αλλάζει λάστιχα ή να κουβαλάει αλυσίδες. Τα κάνουν όλα, πάνε παντού, δεν φοβάσαι τίποτα, αλλά φυσικά κοστίζουν παραπάνω από ότι οποιοδήποτε άλλο λάστιχο, και ακόμα είναι λίγα μοντέλα και σε συγκεκριμένες διαστάσεις.

Αν βγαίνουν για τη διάσταση που φοράει το Fiesta, γιατί όχι ? Εγώ πάντως είμαι σίγουρος ότι, αν κρατήσω το Kuga για πάνω από 2 χρόνια, η επόμενη επιλογή μου θα είναι τα Cross ή τα Weather
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
42
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Επίσης τα All season είναι παντού ένας συμβιβασμός. Ούτε στο στεγνό θα συμπεριφερθούν τόσο καλά όσο ενα Θερινό, ούτε σε βαρύ κρύο ή και χιόνι τόσο καλά όσο ένα χειμερινό. Παντού ντεμί και τα κουτσοφέρνουν βόλτα.

Για το PS4. Αν αυτά σε στεγνό με 10-15 βαθμούς κελσίου είναι απογοήτευση, με χειμερινό ή all weather το αμάξι απλά θα δίνει την αίσθηση ότι είναι στον αέρα. Κι εννοείται ενα τέτοιο λάστιχο το Καλοκαίρι, ειναι τόσο επικίνδυνο όσο ένα θερινό στα χιόνια και σε θερμοκρασίες υπό του μηδενός.

Επιπλέον το σχόλιο για τους 30 βαθμούς είναι ανακριβές. Σε αυτή τη θερμοκρασία αρχίζει να πέφτει η απόδοσή του. Στους 15-20 είναι στο peak της απόδοσης του πανω στο MK8, αν μιλάμε για οδήγηση στα 8-9 δέκατα. Και δεν μπορώ να το χαρώ τον Covid μου μέσα...
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Προφανώς είναι συμβιβασμός, αφού πρέπει να είναι jack-of-all-trades. Αλλά πλέον τα σύγχρονα all-season δεν τα λες ντεμί, καθώς είναι παντού τουλάχιστον 8/10, ενώ σε κάποια tests ισοφαρίζουν επιμέρους επιδόσεις καλών θερινών και καλών χειμερινών/χιονολάστιχων αντίστοιχα (δηλαδή έχουν και μερικά 10/10). Αν ήταν παντού εξίσου καλά με θερινά και χειμερινά, τότε όλοι θα αγοράζαμε μόνο all-season.

Ενα άρθρο που κάνει ακριβώς αυτή τη σύγκριση είναι αυτό https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2019-Auto-Bild-All-Season-Tyre-Test.htm
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
shumakos said:
Επίσης τα All season είναι παντού ένας συμβιβασμός. Ούτε στο στεγνό θα συμπεριφερθούν τόσο καλά όσο ενα Θερινό, ούτε σε βαρύ κρύο ή και χιόνι τόσο καλά όσο ένα χειμερινό. Παντού ντεμί και τα κουτσοφέρνουν βόλτα.

Για το PS4. Αν αυτά σε στεγνό με 10-15 βαθμούς κελσίου είναι απογοήτευση, με χειμερινό ή all weather το αμάξι απλά θα δίνει την αίσθηση ότι είναι στον αέρα. Κι εννοείται ενα τέτοιο λάστιχο το Καλοκαίρι, ειναι τόσο επικίνδυνο όσο ένα θερινό στα χιόνια και σε θερμοκρασίες υπό του μηδενός.

Επιπλέον το σχόλιο για τους 30 βαθμούς είναι ανακριβές. Σε αυτή τη θερμοκρασία αρχίζει να πέφτει η απόδοσή του. Στους 15-20 είναι στο peak της απόδοσης του πανω στο MK8, αν μιλάμε για οδήγηση στα 8-9 δέκατα. Και δεν μπορώ να το χαρώ τον Covid μου μέσα...

Δηλαδή, στους 40 βαθμούς να το κλειδώσω το αμάξι με τα ps4 και με οποιοδήποτε άλλο λάστιχο; Δε νομίζω ότι έχεις δίκιο. Τα λάστιχα, τα πήγαν πολύ καλά σε συνθήκες καύσωνα και με συνεχή ανάβαση σε Μπράλλο, Αμφισσα και τριγύρω ορεινά χωριά. Εκείνη την ημέρα ο Αθανάσιος Διάκος είχε 36oC.

Συμφωνώ εν μέρει σε αυτά, αν και από την εμπειρία μου είδα πολύ καλή συμπεριφορά σε όποιο 4 season πήγα σε βροχή και χιόνι. Αν με ψάξεις στο utube, θα δεις κάποια βίντεο με χιόνι με το Lancer που είχα. Τα τελευταία λάστιχα που φόρεσα ήταν τα Goodyear Vector 4Seasons. Μπορείς να βρεις κι ένα βίντεο με το Fiesta από Σάνη - Θεσσαλονίκη κι αν είσαι παρατηρητικός, φαίνεται το "ψάρεμα" που κάνει το αυτοκίνητο στη μεγαλύτερη διάρκει του βίντεο.
Δεν ξέρω όμως αν στη διάσταση του Fiesta (205 45 R17) θα είναι το ίδιο καλά με την προηγούμενη διάσταση του Lancer (185 75 R13) σαν 4 season.

Προστέθηκε μετά από 9 λεπτά 57 δευτερόλεπτα:
The Ace said:
Προφανώς είναι συμβιβασμός, αφού πρέπει να είναι jack-of-all-trades. Αλλά πλέον τα σύγχρονα all-season δεν τα λες ντεμί, καθώς είναι παντού τουλάχιστον 8/10, ενώ σε κάποια tests ισοφαρίζουν επιμέρους επιδόσεις καλών θερινών και καλών χειμερινών/χιονολάστιχων αντίστοιχα (δηλαδή έχουν και μερικά 10/10). Αν ήταν παντού εξίσου καλά με θερινά και χειμερινά, τότε όλοι θα αγοράζαμε μόνο all-season.

Ενα άρθρο που κάνει ακριβώς αυτή τη σύγκριση είναι αυτό https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2019-Auto-Bild-All-Season-Tyre-Test.htm

Πολύ καλό!

Επίσης θυμάμαι στο Lancer είχα μείνει απόλυτα ικανοποιημένος με τα Hankook optimo 4s.
 

gerontas

Rookie
Σεπτ. 10, 2018
15
1
3
Καλησπέρα παιδιά,
ήρθε η ώρα και για τη δική μου αλλαγή ελαστικών (195-55-16) και θα ήθελα τη γνώμη σας για τα Primacy 4.
Nα σημειώσω πως με τη προηγούμενη γενιά (primacy 3) αντιμετώπισα αρκετά προβλήματα με την υποστροφή και ενοχλητική απώλεια πρόσφυσης κυρίως στη δευτέρα.
Ευχαριστώ!
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki

Η αλλαγή ελαστικών πραγματοποιήθηκε τελικά. Σήμερα το πρωί περάστηκαν τα Michelin CrossClimate+ αντί για τα αντίστοιχα Bridgestone που σκεφόμουν. Σαν πρώτη εντύπωση στα 10 km που περπάτησαν, είναι ότι το λάστιχο φαίνεται να πατάει καλά στο δρόμο με 33 περίπου βαθμούς που είχαμε σήμερα με αρκετό θόρυβο κύλισης με λιγότερους κραδασμούς στο τιμόνι όμως. Για τα υπόλοιπα, καταναλώσεις, συμπεριφορά σε στροφές, χιόνι κλπ., θα σας κρατώ ενήμερους!
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
geokats said:

Η αλλαγή ελαστικών πραγματοποιήθηκε τελικά. Σήμερα το πρωί περάστηκαν τα Michelin CrossClimate+ αντί για τα αντίστοιχα Bridgestone που σκεφόμουν. Σαν πρώτη εντύπωση στα 10 km που περπάτησαν, είναι ότι το λάστιχο φαίνεται να πατάει καλά στο δρόμο με 33 περίπου βαθμούς που είχαμε σήμερα με αρκετό θόρυβο κύλισης με λιγότερους κραδασμούς στο τιμόνι όμως. Για τα υπόλοιπα, καταναλώσεις, συμπεριφορά σε στροφές, χιόνι κλπ., θα σας κρατώ ενήμερους!

Αξιος!!! ok234
Εκανες μια εξαιρετικη επιλογη. Τα ιδια εχω κι εγω στο mk6 εδω και 10 μηνες. Πραγματικα value for money. Δε θα δεις διαφορα στην καταναλωση, εχει πολυ καλο κρατημα στη στροφη, ειδικα σε βρεγμενο εδαφος, οσο για το χιονι... απλα δοκιμασε τα σα να εχεις 4x4 8)
 

George_Mk7

Rookie
Dec 29, 2016
16
0
1
Καλησπέρα σε όλους!

Ειμαι ο Γιώργος και εχω αναφέρει σε αλλο post για ενα πρόβλημα στην αντλία βενζίνης που είχα με το παλιό μου Fiesta MK7 Sport.
Εφέτος το καλοκαίρι πήρα την απόφαση να πουλήσω το MK7 και πήρα πάλι Fiesta αλλα αυτή την φορά ενα MK8 Diesel 1.5 120ps.

Κολλημένος με τα Fiesta όπως καταλαβαίνετε χαχαχα! :)

Επειδή το MK8 το πήρα μεταχειρισμένο με 47500χλμ έχω φτάσει τα 57300χλμ και ειναι η ώρα να αλλάξω τα πρώτα του λάστιχα (Michelin Pilon Sport 4).
Σκέφτομαι να βάλω πάλι τα ίδια μιας και βλέπω οτι ακόμα και με ένα μπρος πίσω που έκανα στα 40000χλμ τα λάστιχα έχουν καλή απόδοση.

Πήρα προσφορά και για Michelin PS4 και μου πρότειναν απο το βουλκανιζατέρ τα Goodyear F1 Asymmetric 5 ώς κάτι οικονομικότερο.

Ποια ειναι η γνώμη σας ? Θέλω ενα λάστιχο που να ζεσταίνεται γρήγορα και να βγάλει 35-40000χλμ με μια καλή απόδοση.
Δεν θέλω κάτι σκληρό.

Επίσης δεκτές και άλλες μάρκες φυσικά.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,ήρθε η ώρα και του δικού μου fiesta για αλλαγή ελαστικών,είμαι ανάμεσα στα michelin pilot sport 4 που φορούσε το αυτοκίνητο απο το εργοστάσιο και στα Hankook Ventus S1 K127 evo3 που έχουν σήμανση Α στην οικονομία καυσίμου,Α στο κράτημα στο βρεγμένο και 68db θόρυβο κύλησης.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Καλησπέρα,ήρθε η ώρα και του δικού μου fiesta για αλλαγή ελαστικών,είμαι ανάμεσα στα michelin pilot sport 4 που φορούσε το αυτοκίνητο απο το εργοστάσιο και στα Hankook Ventus S1 K127 evo3 που έχουν σήμανση Α στην οικονομία καυσίμου,Α στο κράτημα στο βρεγμένο και 68db θόρυβο κύλησης.
Μην κοιτάς τόσο τους δείκτες.
Το Michelin Pilot Sport 4 είναι ΤΟ κορυφαίο λάστιχο. Αργεί να ζεσταθεί λίγο αλλα οταν αυτό γίνει το αμάξι ειναι τρένο παντού.
Μαζί του θα έβαζα το goodyear eaglef1 assymetric 5 που ζεσταίνονται και πιο γρηγορα.
Οτι και να βάλεις απο τις δευτερες κατηγορίες μαρκών πχ Hankook, μπορεί να μην ειναι κακό λάστιχο, εαν ειδικά η συμπεριφορά σου στο αμάξι είναι "κόσμια", αλλα σε γρήγορη και "σκληρή" οδήγηση δεν θα είναι σαν το goodyear ή το michelin.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα σε όλους!

Ειμαι ο Γιώργος και εχω αναφέρει σε αλλο post για ενα πρόβλημα στην αντλία βενζίνης που είχα με το παλιό μου Fiesta MK7 Sport.
Εφέτος το καλοκαίρι πήρα την απόφαση να πουλήσω το MK7 και πήρα πάλι Fiesta αλλα αυτή την φορά ενα MK8 Diesel 1.5 120ps.

Κολλημένος με τα Fiesta όπως καταλαβαίνετε χαχαχα! :)

Επειδή το MK8 το πήρα μεταχειρισμένο με 47500χλμ έχω φτάσει τα 57300χλμ και ειναι η ώρα να αλλάξω τα πρώτα του λάστιχα (Michelin Pilon Sport 4).
Σκέφτομαι να βάλω πάλι τα ίδια μιας και βλέπω οτι ακόμα και με ένα μπρος πίσω που έκανα στα 40000χλμ τα λάστιχα έχουν καλή απόδοση.

Πήρα προσφορά και για Michelin PS4 και μου πρότειναν απο το βουλκανιζατέρ τα Goodyear F1 Asymmetric 5 ώς κάτι οικονομικότερο.

Ποια ειναι η γνώμη σας ? Θέλω ενα λάστιχο που να ζεσταίνεται γρήγορα και να βγάλει 35-40000χλμ με μια καλή απόδοση.
Δεν θέλω κάτι σκληρό.

Επίσης δεκτές και άλλες μάρκες φυσικά.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Καλημέρα, καλή χρονιά.
Ανάμεσα στο ps4 και στο f1 assymetric εγώ θα έβαζα το ελαφρύτερο απο τα δύο, αν ο λαστιχάς σου έχει στο κατάστημα του και τα δύο στην διάσταση που θέλεις μπορείς να τα ζυγίσεις.
"Ενα ελαστικό που να ζεσταίνεται γρήγορα" είναι αδόκιμος όρος, μία μαλακή γόμα έρχεται σε θερμοκρασία λειτουργίας σε μικρότερο χρόνο σε σχέση με μία σκληρή αλλά "κρυώνει και πιο γρήγορα".
Στα αυτοκίνητα δρόμου σε καθημερινή χρήση οι διαφορές είναι αμελητέες, οι δείκτες που αναγράφονται στα ελαστικά καθορίζουν την συμπεριφορά τους στις θερμοκρασίες την διάρκεια στο χρόνο την παραμόρφωση στις υψηλές ταχύτητες κ.α.
Το βάρος του ελαστικού έχει πολύ μεγάλη σημασία αλλά δεν αναγράφεται πουθενά, μόνο η κατανομή του στην περίμετρο.
Την πίεση του αέρα την ελένχουμε κάθε μήνα ή πριν απο ταξίδι με "κρύα" ελαστικά, αν ο λαστιχάς έχει διαγνωστικό για αισθητήρες πίεσης ελαστικών μπορείς εκτός απο την πίεση να δείς και θερμοκρασία σε κάθε τροχό ξεχωριστά την ώρα του ελένχου.
 
Last edited:

Stanley

Newbie
Nov 4, 2018
6
1
1
35
Αθήνα
Μοντέλο
MK8
LOCATION
Athens
Καλησπέρα παιδιά.Είμαι κάτοχος ενός MK8 ST-Line 125PS αγορασμένο τον Οκτώβριο του 2018. Φοράει τα μαμά λάστιχα Michelin Pilot Sport 4. Εχω κάνει 36000 χλμ περίπου. Ήρθε η ώρα ν αλλάξω λάστιχα; Σκέφτομαι να βάλω τα ίδια μιας και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.
 

George_Mk7

Rookie
Dec 29, 2016
16
0
1
Καλησπέρα παιδιά.Είμαι κάτοχος ενός MK8 ST-Line 125PS αγορασμένο τον Οκτώβριο του 2018. Φοράει τα μαμά λάστιχα Michelin Pilot Sport 4. Εχω κάνει 36000 χλμ περίπου. Ήρθε η ώρα ν αλλάξω λάστιχα; Σκέφτομαι να βάλω τα ίδια μιας και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Καλημέρα φίλε!
Εγώ αγόρασα τον Ιούλιο μτχ ενα mk8 st line Diesel 120ps με 47000χλμ και είχε τα Michelin PS4 τα εργοστασιακά με ενα μπρος - πίσω όπως μου είπε ο ιδιοκτητης οτι είχε κάνει.
Μέχρι και τις 57500χλμ έμεινα με αυτά και παρόλο ότι έδειχναν φαγωμένα ήταν ικανοποιητικά στην μετακίνηση όμως ήθελα να βγάλω το καλοκαίρι.
Τον Δεκέμβριο που μας πέρασε τα άλλαξα και έβαλα τα ίδια.
Η ποιότητα τους ειναι εξαιρετική, ήσυχα και τελικά δεν το μετάνιωσα καθόλου. Απο το λίγο ψάξιμο που έκανα νομίζω ότι ειναι απο τα καλύτερα λάστιχα της αγοράς και στο Fiesta μας ταιριάζει γάντι (y)

Νομίζω αξίζει να βάλεις και πάλι το ίδιο!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread