Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nkout

MK7
Newbie
Jun 25, 2022
7
3
3
Μοντέλο
MK7
Άλλη η ποιότητα του καυσιμου στην Αγγλία, άλλη εδώ.

Έχω την αμυδρά εντύπωση ότι το 125 έχει λίγο μεγαλύτερη τουρμπίνα οπότε και το πρόγραμμα από αυτό να βάλεις θα πιάσεις λίγο λιγότερα από 125.

Τώρα αφού μπήκες στο χορό... Λιγο Avance θα σου κατεβάσουνε και θα είναι εντάξει. Αλλά καλό είναι να δοκιμάσεις με καλή 95αρα πρώτα. Ρώτα τον προγραμματιστή που να βάλεις.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
Πάντως με το ιδιο καύσιμο που βαρεσε πυρακια το pumaspeed, το μαμα 100ρι δεν ειχε θεμα. Το γυρισαμε πισω κ το τεσταραμε την επομενη μερα. Προφανως επειδή ειναι πιο συντηρητικό....

Η σκέψη μου ειναι, ωραια κόβουν λιγο αβανς κ δεν βαραει. Στο πρώτο μέτριο καυσιμο, παλι τα ιδια δεν θα κάνει? Θα ειμαι με το φοβο κακου καυσιμου ολη την ωρα λογω πολυ πιο μεγαλης ευαισθησίας
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Πάντως με το ιδιο καύσιμο που βαρεσε πυρακια το pumaspeed, το μαμα 100ρι δεν ειχε θεμα. Το γυρισαμε πισω κ το τεσταραμε την επομενη μερα. Προφανως επειδή ειναι πιο συντηρητικό....

Η σκέψη μου ειναι, ωραια κόβουν λιγο αβανς κ δεν βαραει. Στο πρώτο μέτριο καυσιμο, παλι τα ιδια δεν θα κάνει? Θα ειμαι με το φοβο κακου καυσιμου ολη την ωρα λογω πολυ πιο μεγαλης ευαισθησίας
Καλησπέρα, η πιο σωστή λύση είναι custom πρόγραμμα στο δυναμόμετρο με την βενζίνη που βάζεις συνήθως και ρυθμίσεις ανάλογα με την χρήση που θες να κάνεις.
Τα προγράμματα που φτιάχνονται καλοκαίρι βγάζουν μεν λιγότερα άλογα αλλά είναι πιο ασφαλή από άποψη αξιοπιστίας.
Τα προγράμματα που φτίαχνονται χειμώνα βγαζουν άλογα αλλά το καλοκαίρι υποφέρουν από θερμοκρασίες-πειράκια και όχι απαραίτητα από κακή βενζίνη με αποτέλεσμα το μεγαλύτερο intercooler να είναι μονόδρομος.
Στον Γιώργο-microchips ρώτησες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Πυρακια χτύπαγε στα ψηλα; Εμένα έκοβε αβανς μετά τις 4500 και διορθώθηκε αλλάζοντας βενζίνη απλά. Θεωρητικά με τις δικλείδες ασφαλείας ο εγκέφαλος προσέχει να μην πάθει ζημιά αλλά εξαρτάσαι κ ποσό το πιέζεις.
 

nkout

MK7
Newbie
Jun 25, 2022
7
3
3
Μοντέλο
MK7
Δεν το οδηγησα ποτε εγω το αμαξι για να σου πω. Ο μηχανικος το εβγαλε βολτα κ το επιασε στο διαγνωστικο (αλλα κ το ακουσε αν θυμαμαι καλα). Συνεγειο ειναι, δεν εχει δυναμομετρο. Του περναει το προγραμμασ κ μετα το βγαζει βολτα κ το ζοριζει με το διαγνωστικο συνδεδεμενο. Νομιζω μου ειπε οτι το εκανε σε αποτομες επιταχυνσεις με φορτιο. Κ εγω πιστευα πως ο knock sensor σε προστατευει, αλλα μου ειπε δεν προλαβαινει παντα. Ψιλοασχετος ειμαι κ εγω, καταλαβαινω τα βασικα, αλλα ως εκει.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Πυρακια χτύπαγε στα ψηλα; Εμένα έκοβε αβανς μετά τις 4500 και διορθώθηκε αλλάζοντας βενζίνη απλά. Θεωρητικά με τις δικλείδες ασφαλείας ο εγκέφαλος προσέχει να μην πάθει ζημιά αλλά εξαρτάσαι κ ποσό το πιέζεις.
Καλησπέρα, ο κινητήρας έχει knock sensor/αισθητήρα κρούσης για να διορθώνει το αβάνς, να κόβει πίεση, να αλλάζει τον χρονισμό, να ψεκάζει περισσότερο καύσιμο για να κρυώσει τον χώρο καύσης σε όλο το φάσμα στροφών ακόμη και όταν εμείς δεν ακούμε πειράκια.
Στο δικό σου αυτοκίνητο το πρόβλημα διορθώθηκε με διαφορετική βενζίνη, μπορείς όμως να είσαι σίγουρος για την βενζϊνη κάθε φορά;
Post automatically merged:

Δεν το οδηγησα ποτε εγω το αμαξι για να σου πω. Ο μηχανικος το εβγαλε βολτα κ το επιασε στο διαγνωστικο (αλλα κ το ακουσε αν θυμαμαι καλα). Συνεγειο ειναι, δεν εχει δυναμομετρο. Του περναει το προγραμμασ κ μετα το βγαζει βολτα κ το ζοριζει με το διαγνωστικο συνδεδεμενο. Νομιζω μου ειπε οτι το εκανε σε αποτομες επιταχυνσεις με φορτιο. Κ εγω πιστευα πως ο knock sensor σε προστατευει, αλλα μου ειπε δεν προλαβαινει παντα. Ψιλοασχετος ειμαι κ εγω, καταλαβαινω τα βασικα, αλλα ως εκει.
Καλησπέρα, ο knock sensor προλαβαίνει μια χαρά, τώρα αν το πρόγραμμα είναι φτιαγμένο για άλλες κλιματολογικές συνθήκες και πιεσμένο στο όριο για να βγάλει άλογα λογικό είναι να χτυπάει πειράκια.
Ο knock sensor προστατεύει δεν κάνει θαύματα.
 
Last edited:

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Καλησπέρα, ο κινητήρας έχει knock sensor/αισθητήρα κρούσης για να διορθώνει το αβάνς, να κόβει πίεση, να αλλάζει τον χρονισμό, να ψεκάζει περισσότερο καύσιμο για να κρυώσει τον χώρο καύσης σε όλο το φάσμα στροφών ακόμη και όταν εμείς δεν ακούμε πειράκια.
Στο δικό σου αυτοκίνητο το πρόβλημα διορθώθηκε με διαφορετική βενζίνη, μπορείς όμως να είσαι σίγουρος για την βενζϊνη κάθε φορά;
Post automatically merged:


Καλησπέρα, ο knock sensor προλαβαίνει μια χαρά, τώρα αν το πρόγραμμα είναι φτιαγμένο για άλλες κλιματολογικές συνθήκες και πιεσμένο στο όριο για να βγάλει άλογα λογικό είναι να χτυπάει πειράκια.
Ο knock sensor προστατεύει δεν κάνει θαύματα.
Όχι δεν μπορείς να είσαι και για αυτό προγραμμάτισα με 98 κ βάζω 100 και δεν σηκώνω φορτίο με μεγάλες σχέσεις. Πάντα υπάρχει κίνδυνος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Όχι δεν μπορείς να είσαι και για αυτό προγραμμάτισα με 98 κ βάζω 100 και δεν σηκώνω φορτίο με μεγάλες σχέσεις. Πάντα υπάρχει κίνδυνος.
Σωστός, αν ήμουν στην θέση σου θα έκανα ακριβώς το ίδιο με βάση τη δυναμομέτρηση που ανέβασες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: akisve

nkout

MK7
Newbie
Jun 25, 2022
7
3
3
Μοντέλο
MK7
Όχι δεν μπορείς να είσαι και για αυτό προγραμμάτισα με 98 κ βάζω 100 και δεν σηκώνω φορτίο με μεγάλες σχέσεις. Πάντα υπάρχει κίνδυνος.
Αν προγραμματισεις με 95ρα κ βαζεις 98ρα μετα, εισαι καλα? Θα χασει καποια ιπποδυναμη στον προγραμματισμο, αλλα τουλαχιστον δεν θα εισαι αναγκασμενος να βαζεις 100ρα ολη την ωρα.

Επισης υπαρχει καποιο φτηνο διαγνωστικο για τα πυρακια? πχ καποιο OBDII?
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Αν προγραμματισεις με 95ρα κ βαζεις 98ρα μετα, εισαι καλα? Θα χασει καποια ιπποδυναμη στον προγραμματισμο, αλλα τουλαχιστον δεν θα εισαι αναγκασμενος να βαζεις 100ρα ολη την ωρα.

Επισης υπαρχει καποιο φτηνο διαγνωστικο για τα πυρακια? πχ καποιο OBDII?
Καλησπέρα, κάνε μια βόλτα μέχρι την microchips: ο Γιώργος μπορεί να σου φτιάξει το πρόγραμμα ανάλογα με τις απαιτήσεις σου πάνω στο δυναμόμετρο και αν χρειαστεί διορθώνει βάσει των logs μετά από δοκιμή στον δρόμο.
Προγραμματίζεις με 95άρα στο ρεζερβουάρ τώρα που είναι καλοκαίρι και βάζεις 98άρα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Διαγνωστικό θα σου πρότεινα το forscan.
 
  • Like
Αντιδράσεις: akisve

nkout

MK7
Newbie
Jun 25, 2022
7
3
3
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα, κάνε μια βόλτα μέχρι την microchips: ο Γιώργος μπορεί να σου φτιάξει το πρόγραμμα ανάλογα με τις απαιτήσεις σου πάνω στο δυναμόμετρο και αν χρειαστεί διορθώνει βάσει των logs μετά από δοκιμή στον δρόμο.
Προγραμματίζεις με 95άρα στο ρεζερβουάρ τώρα που είναι καλοκαίρι και βάζεις 98άρα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Διαγνωστικό θα σου πρότεινα το forscan.
Ναι το βλέπω κ αυτο, απλα τωρα πηρε αναβολή το project. Φεύγω το Σάββατο για χωριό, οποτε απο Σεπτέμβρη θα ασχοληθώ ξανα. Αλλα μετα την αποτυχία δεν είμαι τοσο ψημένος οσο πριν, παίζει να το αφησω όπως είναι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

smetheni

Rookie
Jun 10, 2020
17
2
3
Καλησπέρα. Έχω κάνει προγραμματισμό (carcenter) εδώ και 2 χρόνια στο Fiesta MK8 1000cc και έχει φτάσει στο δυναμόμετρο τότε 156άλογα και 23 κάτι kg ροπή (microchips tuning). Το θέμα μου όμως τώρα είναι ότι εδώ και κανένα 3μηνο το αυτοκινητο έχει πέσει και δεν αποδίδει το ίδιο, όσον αφορά την επιτάχυνση. Τι μπορεί να φταίει και τι πρέπει να ελέγξω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Για 100αρα βενζινη εγινε;
Μηπως αν εγινε για 100αρα χρησιμοποιειται 95αρα και γι αυτο επεσε;
Με την πολυ ζεστη το καλοκαιρι ειναι λογικο λιγο να μειωνεται η αποδοση.

Μηπως εχει κατι σαν χοανη για φιλτρο αερος;
Τον προγραμματιστη τον ερωτησες;
 
Last edited:

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Αν έγινε μέσα στο καλοκαίρι, λογικό, αλλά είχε συμβεί το ίδιο και πέρσι το καλοκαίρι ? Επίσης το "έχει πέσει" είναι γενικό και υποκειμενικό, πολλές παράμετροι μπορούν να επηρεάσουν την απόδοση, όπως η βενζίνη, η θερμοκρασία, η κατάσταση των φίλτρων κλπ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Γνωριζει καποιος (καταγεγραμενο) ποση πιεση κραταει 5000 σαλ η τουρμπινα του 1000 125hp;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread