Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Theo66

MK7.5
Newbie
Jan 25, 2015
7
2
3
Μοντέλο
MK7.5
Δεν βάζω ποτέ Shell, eίχα βάλει 98αρα ΕΚΟ που είναι δηλωμένο ως καλυψώ, αν και είναι μικρό βενζινάδικο. Αν είναι όντως τόσο νερόπλυμα που να κάνει τέτοια βουτιά χωρίς να κρατιέται έστω λίγο τι να πω! Γενικά σχεδόν πάντα βάζω 100άρα αλλά θέλω συγκεκριμένα 98άρα για να δω πως θα συμπεριφέρεται το αμάξι σε μη ιδανικές συνθήκες μιας και ποτέ δεν ξέρεις τι θα βρεις να βάλεις
 
  • Like
Αντιδράσεις: akisve

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
98αρα της σελ είναι μεγάλη φόλα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Έχω αρχίσει να το πιστεύω παρά πολύ πια!
Post automatically merged:

Δεν βάζω ποτέ Shell, eίχα βάλει 98αρα ΕΚΟ που είναι δηλωμένο ως καλυψώ, αν και είναι μικρό βενζινάδικο. Αν είναι όντως τόσο νερόπλυμα που να κάνει τέτοια βουτιά χωρίς να κρατιέται έστω λίγο τι να πω! Γενικά σχεδόν πάντα βάζω 100άρα αλλά θέλω συγκεκριμένα 98άρα για να δω πως θα συμπεριφέρεται το αμάξι σε μη ιδανικές συνθήκες μιας και ποτέ δεν ξέρεις τι θα βρεις να βάλεις
Με το ίδιο σκεπτικό πήγα και εγώ. Έκανα ένα post και στην σελίδα στο fb σχετική με το πρόβλημα γιατί δεν μπορεί να είναι τόσο τυχαίο και στους δυο αν και με μεγαλύτερη διαφορά σε εσένα.
 

Nikos123

Rookie
MK7.5
Dec 18, 2021
11
2
3
Θεσσαλονίκη
Μοντέλο
MK7.5
Θεσσαλονίκη ρε παίδες ξέρουμε κανέναν που να ασχολείται με fiesta ή έστω να είναι έμπιστος. Και πάνω κάτω τιμές;
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Κάτι γίνεται με τις βενζίνες, εγώ πια βάζω μόνο από 2 βενζινάδικα, όπου αλλού βάζω μου κάνει κοψίματα τροφοδοσίας το μηχανάκι (390 adventure) και πρέπει να βάλω καθαριστικό injection και βενζίνη από αυτά τα δύο για να στρώσει... Θέλει πολύ προσοχή από που βαζετε

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 
  • Like
Αντιδράσεις: akisve

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Θεσσαλονίκη ρε παίδες ξέρουμε κανέναν που να ασχολείται με fiesta ή έστω να είναι έμπιστος. Και πάνω κάτω τιμές;
Υπήρχε κάποτε ένας Πορφύρης που υποτίθεται ήταν καλός, δεν ξέρω αν ασχολείται με φιέστα, αλλά μπορεί να σε παραπέμψει σε κάποιον καλο

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nikos123

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Για ολα και για ολους συναντωνται θετικες και αρνητικες κριτικες.
Με πολυ προσοχη και επιφυλαξη ο,τι γινει.
Ειναι πολλα τα περιστατικα βλαβης εως και καταστροφης και πολλα τα οποια δεν προεκυψε ποτε βλαβη.
Σπανιως ή σχεδον ποτε κανεις δεν αναλαμβανει την ευθυνη. Σχεδον ποτε δεν αποζημιωνεται ο ιδιοκτητης.
Ιδιως εδω στην Ελλαδα (και αλλου) πολλοι δεν γνωριζουν ή σαν αρπακτικα συμπεριφερονται.
Γι αυτο με προσοχη.
Αν καποιος αποφασισει τον επαναπρογραμματισμο σε καποιο συμβατικο αμαξι της παραγωγης και το αμαξι αυτο το εχει για καθημερινη χρηση ή ως εργαλειο τοτε ας προβει σε επαναπρογραμματισμο ασφαλη, συντηρητικο και ηπιο.

Αυτα γενικως.
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac, Theo66 and Konstantinos.p

Theo66

MK7.5
Newbie
Jan 25, 2015
7
2
3
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα και πάλι, σε συνέχεια των παραπάνω, λόγω ανησυχίας και επειδή δεν μπορώ να κάτσω στιγμή άπραγος, ύστερα από επικοινωνία με τον Κακλαμάνο την επομένη βγήκε το πρόγραμμα, μπήκε το εργοστασιακό και με πρόταση τους το αμάξι πήγε σε συνεργαζόμενο προγραμματιστή τους.
Όπως μου είπε όταν το ρύθμισε και το είδε, το αμάξι δεν κόβει πουθενά και τραβάει μέχρι τον κόφτη δυνατά.
Παρασκευή Σάββατο και σήμερα το πάτησα με όλες τις σχέσεις και μου φαίνεται υπέροχο, το φιεστακι πλέον σκάβει, οργώνει και κάνει λοιπές αγροτικές εργασίες, εντύπωση μου κάνει η 5η που ενώ εργοστασιακά είναι απλά για να ρολλάρεις, πλέον ανεβαζει δυνατά! Νιώθω ότι πήρα ένα όμορφο αποτέλεσμα
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Καλησπέρα και πάλι, σε συνέχεια των παραπάνω, λόγω ανησυχίας και επειδή δεν μπορώ να κάτσω στιγμή άπραγος, ύστερα από επικοινωνία με τον Κακλαμάνο την επομένη βγήκε το πρόγραμμα, μπήκε το εργοστασιακό και με πρόταση τους το αμάξι πήγε σε συνεργαζόμενο προγραμματιστή τους.
Όπως μου είπε όταν το ρύθμισε και το είδε, το αμάξι δεν κόβει πουθενά και τραβάει μέχρι τον κόφτη δυνατά.
Παρασκευή Σάββατο και σήμερα το πάτησα με όλες τις σχέσεις και μου φαίνεται υπέροχο, το φιεστακι πλέον σκάβει, οργώνει και κάνει λοιπές αγροτικές εργασίες, εντύπωση μου κάνει η 5η που ενώ εργοστασιακά είναι απλά για να ρολλάρεις, πλέον ανεβαζει δυνατά! Νιώθω ότι πήρα ένα όμορφο αποτέλεσμα
Το είχες δοκιμάσει καθόλου με το προηγούμενο αποτέλεσμα να μας πεις τυχόν διάφορες που είδες; Καλά έκανες και κάνε και μια δυναμομετρηση να δεις τι γίνεται.
 

Theo66

MK7.5
Newbie
Jan 25, 2015
7
2
3
Μοντέλο
MK7.5
Η αλήθεια είναι το πρώτο δεν το πίεσα με αυτά που είχα ακούσει και με την προτροπή του πρώτου δεν το κυνήγησα πάνω απο 4500. Μέχρι εκεί είχε καλό τράβηγμα όμως.
Στο τωρινό, όταν γίνει δυναμομετρηση θα δώσω update
 

LookOut

MK7
Newbie
May 5, 2022
2
0
1
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα σε όλους,
Πήρα πρόσφατα ένα Focus MK3.5 2015 125HP με 60.000km και φυσικά τρώγομαι να το δυναμώσω. Το χρησιμοποιώ καθημερινά κ δεν με νοιάζει τόσο να σκοτώνει ψηλά, πιο πολύ θέλω ροπές 1.500-4.000rpm, με απλή βενζίνη και κυρίως χωρίς να διακινδυνεύσω αξιοπιστία. Διαβάζοντας την συζήτηση βλέπω 2 επιλογές, είτε προγραμματισμό σε ειδκούς τύπου Microchips είτε DIY λύσεις όπως η Superchips/bluefin.
1. Έχει κανείς πραγματικά κακή εμπειρία από τα παραπάνω (ζημιές, χοντρά προβλήματα, μεγάλη αύξηση κατανάλωσης κλπ);
2. Ποιό είναι το κόστος τύπου Microchips;
3. Το remap της Superchips δίνει αξιόλογη ροπή χαμηλά ή είναι αμελητέα η βελτίωση;
4. Η Microchips "ράβει" πρόγραμμα στο εκάστοτε μοτέρ ή βάζει ένα τυποποιημένο σε όλα;
Ευχαριστώ προκαταβολικά,
 

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Καλησπέρα σε όλους,
Πήρα πρόσφατα ένα Focus MK3.5 2015 125HP με 60.000km και φυσικά τρώγομαι να το δυναμώσω. Το χρησιμοποιώ καθημερινά κ δεν με νοιάζει τόσο να σκοτώνει ψηλά, πιο πολύ θέλω ροπές 1.500-4.000rpm, με απλή βενζίνη και κυρίως χωρίς να διακινδυνεύσω αξιοπιστία. Διαβάζοντας την συζήτηση βλέπω 2 επιλογές, είτε προγραμματισμό σε ειδκούς τύπου Microchips είτε DIY λύσεις όπως η Superchips/bluefin.
1. Έχει κανείς πραγματικά κακή εμπειρία από τα παραπάνω (ζημιές, χοντρά προβλήματα, μεγάλη αύξηση κατανάλωσης κλπ);
2. Ποιό είναι το κόστος τύπου Microchips;
3. Το remap της Superchips δίνει αξιόλογη ροπή χαμηλά ή είναι αμελητέα η βελτίωση;
4. Η Microchips "ράβει" πρόγραμμα στο εκάστοτε μοτέρ ή βάζει ένα τυποποιημένο σε όλα;
Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Καλησπέρα φιλε, το σίγουρο είναι ότι με το πρόγραμμα θα δεις αρκετά μεγάλη διαφορά και στα χαμηλά. Άλλο αμάξι κυριολεκτικά. Ο microchips που έβαλα εγώ σου φτιάχνει πρόγραμμα για το αμάξι σου με βάση και την βενζίνη που έχεις εκεινη την στιγμή μέσα. Η τιμή είναι 350 με δυναμομετρηση πριν και μετά. Οι τιμές γενικά για πρόγραμμα παίζουν 350-500 συνήθως. Γενικά εγώ δεν έχω ακούσει για πρόβλημα σε κανένα fiesta από stage 1.
Post automatically merged:

Καλησπέρα σε όλους,
Πήρα πρόσφατα ένα Focus MK3.5 2015 125HP με 60.000km και φυσικά τρώγομαι να το δυναμώσω. Το χρησιμοποιώ καθημερινά κ δεν με νοιάζει τόσο να σκοτώνει ψηλά, πιο πολύ θέλω ροπές 1.500-4.000rpm, με απλή βενζίνη και κυρίως χωρίς να διακινδυνεύσω αξιοπιστία. Διαβάζοντας την συζήτηση βλέπω 2 επιλογές, είτε προγραμματισμό σε ειδκούς τύπου Microchips είτε DIY λύσεις όπως η Superchips/bluefin.
1. Έχει κανείς πραγματικά κακή εμπειρία από τα παραπάνω (ζημιές, χοντρά προβλήματα, μεγάλη αύξηση κατανάλωσης κλπ);
2. Ποιό είναι το κόστος τύπου Microchips;
3. Το remap της Superchips δίνει αξιόλογη ροπή χαμηλά ή είναι αμελητέα η βελτίωση;
4. Η Microchips "ράβει" πρόγραμμα στο εκάστοτε μοτέρ ή βάζει ένα τυποποιημένο σε όλα;
Ευχαριστώ προκαταβολικά,
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

nkout

MK7
Newbie
Jun 25, 2022
7
3
3
Μοντέλο
MK7
Γεια σας,

διαβαζοντας ολη τη συζητηση αποφασισα να βαλω pumaspeed stage1 σε fiesta 100ρι του 2015 (με 70000κμ) που αναλαμβανεινα το περασει το συνεργειο που κανω συντηρηση το αμαξι (το συνεργειο ειναι στα προτεινομενα του φορουμ). Ψαχνωντας σε ξενα forums, ειδα να λενε για θεματα στο 5ρι κιβωτιο και για αναγκη για μεγαλυτερο intercooler. Ισχυουν αυτα στην πραξη με νορμαλ οδηγηση?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Γενικά ένα μεγαλύτερο I/c ποτέ δεν είναι κακο ειδικά αν έχουμε πολύ μεγαλύτερες πιέσεις από τις εργοστασιακές. Θεωρητικά μπορείς να μετρήσεις θερμοκρασία αέρα μετά το ιντερκουλερ πριν βάλεις πρόγραμμα και αν δεις μετά το πρόγραμμα δραματική αύξηση στα γκάζια πρέπει να βάλεις μεγαλυτερο

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Γεια σας,

διαβαζοντας ολη τη συζητηση αποφασισα να βαλω pumaspeed stage1 σε fiesta 100ρι του 2015 (με 70000κμ) που αναλαμβανεινα το περασει το συνεργειο που κανω συντηρηση το αμαξι (το συνεργειο ειναι στα προτεινομενα του φορουμ). Ψαχνωντας σε ξενα forums, ειδα να λενε για θεματα στο 5ρι κιβωτιο και για αναγκη για μεγαλυτερο intercooler. Ισχυουν αυτα στην πραξη με νορμαλ οδηγηση?
Να κοιτάξεις και το θέμα του κόστους. Αν το puma έχει διπλάσια λεφτά από ότι βάζουνε εδώ χώρις απόδειξη δε θα λέει.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

nkout

MK7
Newbie
Jun 25, 2022
7
3
3
Μοντέλο
MK7
Να κοιτάξεις και το θέμα του κόστους. Αν το puma έχει διπλάσια λεφτά από ότι βάζουνε εδώ χώρις απόδειξη δε θα λέει.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση, το κοστος ειναι πανω κάτω το ιδιο. Επισης, είναι καλο για μενα που ο μηχανικος εχει πλήρη εικονα του αμαξιου, δεδομένου οτι ειναι κ ενα απο τα συνεργεία που το εμπιστεύονται εδω μεσα. Επισης ειναι κ 3 λεπτα απο το σπιτι μου οπότε συνδιάζει πολλα καλα. Θα ρωτησω κ τη δική του γνωμη αν κ μου ειπε πως τα stage 1 δεν του βγάζουν θεματα
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Ναι η pumaspeed είναι πολλά πολλά χρόνια στο χώρο, δε νομίζω να τίθεται θέμα αξιοπιστίας, σίγουρα.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 
  • Like
Αντιδράσεις: nkout

nkout

MK7
Newbie
Jun 25, 2022
7
3
3
Μοντέλο
MK7
Δυστυχώς, όπως μπήκε το pumaspeed stage1, βγηκε κατευθείαν γιατι το αμαξι βαραγε πυρακια. Πολυ τίμια αντιμετώπιση απο τον μηχανικό, αφού αυτός ανέφερε το προβλημα κ δεν ζητησε αμοιβη για την ολη διαδικασια. Το επομενο βημα ειναι να σταλούν τα δεδομένα του διαγνωστικού στη pumaspeed κ βλέπουμε. Αλλα απο Σεπτέμβρη ολα αυτα, θελω λειτουργικό αυτοκίνητο για το καλοκαίρι.
Post automatically merged:

Αρχιζω κ αναρωτιέμαι αν τα προγράμματα κονσερβα που φέρνουν τον κινητήρα στα ορια του, μπορούν να παιξουν σωστα. Γιατί κονσέρβα ειναι κ το 100ρι που εχει τωρα, αλλα μαλλον ειναι πολυ συντηρητικο για να μην εχει θεματα. Ίσως μια καλύτερη ιδεα για μενα ειναι να βαλω τα maps του 125 κ να το αφησω εκει
 
Last edited:

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Άλλη η ποιότητα του καυσιμου στην Αγγλία, άλλη εδώ.

Έχω την αμυδρά εντύπωση ότι το 125 έχει λίγο μεγαλύτερη τουρμπίνα οπότε και το πρόγραμμα από αυτό να βάλεις θα πιάσεις λίγο λιγότερα από 125.

Τώρα αφού μπήκες στο χορό... Λιγο Avance θα σου κατεβάσουνε και θα είναι εντάξει. Αλλά καλό είναι να δοκιμάσεις με καλή 95αρα πρώτα. Ρώτα τον προγραμματιστή που να βάλεις.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Τα λιγότερα παράπονα μόνο με superchips bluefin.
Πάλι και σε αυτό συναντώνται, αλλά πολύ λιγότερα.
Συν όποτε θέλει κάποιος το ενεργοποεί, όποτε θέλει το απενεργοποιεί, δηλαδή κατά βούλησιν.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread