Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Καλησπέρα παιδιά έχω ένα πρόβλημα μεγάλο.
Εχθές το βραδυ ήμουν για βόλτα και μου άναψε το θαυμαστικό στο tablo και στην οθόνη το engine malfunction service now... το αφίσα γιατί ήτανε και σάββατο βραδυ ...
Σήμερα το πρωί πήγα για μια δουλειά 5 λεπτά δρόμο όταν πήγαινα μου άναψε πάλι και με την μια ένιωσα σαν να οδηγούσα 800 αράκι ...δεν πήγαινε καθόλου . μέχρι να φτάσω σπίτι μου έκανε τα εξής ...με δευτερα και τέρμα γκάζι και σε κατηφόρα σχεδόν δεν πήγαινε πάνω από 1500 στροφές και ισα που έδινε ώθηση ...το πήγα στην πιλοτή και μέχρι να το πάω μου κράταγε τις στροφές στις 3.000 συνεχεια ...όταν πάταγα φρένο έπεφταν και με το που το άφηνα ανέβαιναν πάλι .... πάρκαρα το αμάξι ...το άνοιξα πάλι μετά από 2 λεπτά και μου βγάζει με την μια τώρα το θαυμαστικό και ακόμα και με τέρμα γκάζι δεν ανεβαίνει ούτε καν το ρελαντί δεν ακούει καθόλου.... Ξέρετε τι παίζει ??? το πρόβλημα το έβγαλε τελείως ξαφνικά χωρίς να έχει προηγηθεί ούτε άνοιγμα ούτε tpt .

Αριστερά κάτω βλέπετε το ταμπλό και δεξιά τι μου βγάζει στην οθόνη. το αμάξι να θυμίσω το έχω 15 μήνες .!!!!

 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
πεταλούδα ??? δυστυχώς δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει ... τι να έπαθε δηλαδή ??
το θέμα είναι ότι το αμάξι δεν ακούει στο γκάζι και να δω πως θα το πάω στον παζαρόπουλο από το σπίτι μου .
Μήπως είναι tpt άλλο πιο σοβαρό κανένας εγκέφαλος ?
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
έχεις ακόμα εγγύηση? αν ναι φόρτωσε το και πήγαινε αντιπροσωπεία.... το ότι δεν πήγαινε το αυτοκίνητο είναι επειδή μπήκε σε sefe mod.

εχεις κάνει καθάρισμα την πεταλούδα ποτέ?
 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
όχι δεν έχω κάνει καθάρισμα και δεν ξέρω να κάνω κιόλας ... 20.000 χιλιόμετρα έχω ακριβώς ...ούτε 1 μιση χρόνο έχω το αμάξι εννοείτε έχει εγγύηση :p  μπήκε σε safe mode και έκοψε το γκάζι?? παίζει αυτό?
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
Λιγα χιλιομετρα εχεις για να σου κανει τετοια η πεταλουδα σου και  να μπει σε safe mode νομιζω εχεις sprint booster εσυ ετσι δεν ειναι; δεν κοιτας λιγο τις συνδεσεις του;
 

Vag

Member
Nov 15, 2012
176
0
0
33
4 ή 5 χρόνια εγγύηση έδιναν;;
Εννοειται κατευθείαν αντιπροσωπεία..
 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
ναι έχω sprint booster να βγάλω το φισάκι και να βάλω το μαμά ?? πάντως ακόμα και όταν το έβαλα στο off το booster πάλι το ίδιο έκανε .. νομίζω έχει 3 +2 εγγύηση κάτι τέτοιο .
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
με μια γρηγορη ματια σε ξενα φορουμ της ford φενεται να ειναι συχνο το προβλημα και απαιτει software update... αλλα απο οσο διαβασα την αιτια του προβληματος δε την ξερουν ουτε οι ιδιοι ...
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
εμένα πάντως την δικιά μου πεταλούδα μέσα σε 20.000 χιλ 2 φορές την άλλαξα και 3 την καθάρισα.......
 

bilakos11

New member
Jun 23, 2011
50
0
0
34
θεσσαλονικη
λοιπον πριν περιπου 3 μηνες ειχα και εγω ακριβος το ιδιο προβλημα με εσενα το πηγα στην ford και η ζημια που ειχε γινει ηταν οτι εγινε καποιο βραχυκυκλωμα στο αμαξι και στην συνεχεια μου μπλοκαρε το imobilaizer τον εγγεφαλο μου εκοψε το μπεκ της βενζινης και δεν επαιρνε μπρος....
 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
εγώ έβαλα το αμάξι μπροστά και μέχρι να πάω στο επόμενο στενό τότε μου άναψε ...το θέμα είναι ότι τώρα που το έβαλα δεν πατάει γκάζι καθόλου ..μονο το ρελαντί δουλεύει...
εσένα ποσο σου δούλεψε αφού σου έβγαλε το σφάλμα ?? σου έκανε τα ίδια με εμενα ??
 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
δεν έχω δοκιμάσει το booster γιατί δεν είμαι σπίτι τώρα ...σε καμια ώρα που θα πάω να το βγάλω να δω.
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Μην ανησυχεις για τιποτα ακριβως τα ιδια εκανε και σε εμενα και μαλιστα σε ταξιδι! Ειναι θεμα πεταλουδας και περναει σε safe mode εστω και με κλειστο το μπυστερακι! Εβαλα 2-3 φορες μπροστα και εστρωσε. Στον εγκεφαλο να ξερεις δεν θα κρατησει βλαβη
 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Καλημέρα παιδιά . Σήμερα το πρωί πήρα τηλέφωνο την elpa μιας και έχω 3 χρονια οδική βοήθεια και ήρθε και το πήγαμε αντιπροσωπεία ...το θέμα είναι ότι τώρα το πρωί δεν μου το άναψε καθόλου το σφάλμα ... απλά μου είπε να το αφήσω να το δούνε και θα μου πούνε τι έχει κάποια στιγμή ...θα το βάλει λέει και στον εγκέφαλο ...εγώ του είπα ότι το ανάβει μετά από 3-4 χιλιόμετρα συνήθως και να το κάνει καμια βόλτα .
Επίσης με ρώτησε αν είχα βάλει κάποια βενζίνη πρόσφατα ...τελευταία φορα είχα βάλει 97 από την shell πριν 10 μέρες. ( από την πρώτη μέρα που το πήρα 97 shell βάζω και καμια φορα 100 )
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
PanosWhite said:
Επίσης με ρώτησε αν είχα βάλει κάποια βενζίνη πρόσφατα ...τελευταία φορα είχα βάλει 97 από την shell πριν 10 μέρες. ( από την πρώτη μέρα που το πήρα 97 shell βάζω και καμια φορα 100 )

Ναιιιι...κλασσικη δικαιολογια που λενε ολοι εαν δεν ξερουν τι φταιει...η βενζινη φταιει!!!ουτε κανε Πανο...κατι αλλο παιζει!!!οπως και να εχει περιμενουμε νεα σου ;)
 

nikos drift

Pro Member
Apr 24, 2011
348
0
0
πω!!!! μονο και μονο που το διαβασα πηγα να παθω εγκεφαλικο!!
περα απο τα αστεια, υπαρχει περιπτωση μετα απο service να θελει ενημερωση ο εγκεφαλος οτι το αυτοκινητο εκανε service?? μηπως ειναι αυτο??
βεβαια δεν ξερω αν λογω αυτης της αιτιας θα πρεπε να μπαινει και σε safe mode...
@nos7:μιχαλη θα συμφωνησω οτι αυτο με τις βενζινες εχει γινει καραμελα αλλα σιγουρα δεν υπαρχει καπνος χωρις φωτια...

α, και για να μην ξεχασω, απο την εμπειρια μου με τα check :mad:, σε αυτη την περιπτωση δεν εχουμε αναμμενο το λαμπακι του check οποτε δεν μπορει λογικα να ειναι η πεταλουδα ή κατι παρεμφερες... λογικα παντα γιατι μιλαμε για κυκλωματα, μηχανηματα και μπορει καπου να μπερδευτουν...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
nikos drift said:
περα απο τα αστεια, υπαρχει περιπτωση μετα απο service να θελει ενημερωση ο εγκεφαλος οτι το αυτοκινητο εκανε service?? μηπως ειναι αυτο??
βεβαια δεν ξερω αν λογω αυτης της αιτιας θα πρεπε να μπαινει και σε safe mode...

ΚΑΝΕΝΑ αμαξι απο οσο ξερω και καμιας μαρκας δεν προκυτε να σε ''κρεμασει'' ετσι εαν δεν εχεις κανει σερβις!!!φαντασου,να μην εχεις κανει σερβις και να πας να κανεις μια προσπερασει σε εθνικη και να μπει σε safe mode-σκοτωθηκες και πληρωνουν....

οσο για την απορια σου οτι εαν χρειαζεται ενημερωση ο εγκεφαλος ΕΥΤΥΧΩΣ τα φιεστα(γιατι δεν ξερω σε αλλο μοντελα στις φοντ) δεν χρειαζονται κατι τετοιο φιλε μ ;)

οσο για την καραμελα για την βενζινη,ναι μπορει να φταιει σε πολλα αλλα μην λεμε οτι μπορει να τριζει η πορτα απο την βενζινη...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread