Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Fiestass

Original poster
MK7.5
Newbie
Dec 23, 2021
3
0
1
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα παίδες,
έχω το ΜΚ 7, 5 titanium έψαξα αλλά δεν βρήκα ανάλογο θέμα μέσα στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω. Αν γνωρίζει κανείς πως μπορώ να ενεργοποιήσω το αυτόματο κλείδωμα κατά την κίνηση του αυτοκινήτου?
Στο Mondeo βρήκα σε ξενά forum μιας και δεν υπάρχει κάτι οργανωμένο στην Ελλάδα για αυτό το μοντέλο πολλές επιλογές με οδηγιες και το ενεργοποίησα μέσω forscan.
Χαίρομαι που για το fiesta βλέπω πως υπάρχει ένα οργανωμένο Ελληνικό club...
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Το ίδιο ακριβώς κάνεις, θες δηλαδή FORScan και ένα καλώδιο OBDII (ή και Wifi/BT, αν δεν φοβάσαι), είναι 2' υπόθεση ;)

Λογικά δεν θα χρειαστεί, αφού μόλις συνδέσεις το FORScan θα διαβάσει το VIN και θα κατεβάσει το σχετικό αρχείο με τις επιλογές που έχει το δικό σου αυτοκίνητο, αν όμως δεν το κάνει, πας στο forum του FORscan για να βρεις την διεύθυνση και την τιμή που πρέπει να αλλάξεις
 

Fiestass

Original poster
MK7.5
Newbie
Dec 23, 2021
3
0
1
Μοντέλο
MK7.5
Σευχαριστω φίλε μου για την απάντηση, αυτό ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάνεις ποιες τιμές πρέπει να αλλάξω.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Σευχαριστω φίλε μου για την απάντηση, αυτό ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάνεις ποιες τιμές πρέπει να αλλάξω.

Δεν είναι universal, το σημείο και η τιμή που πρέπει να αλλάξεις εξαρτάται από τη γενιά, την χρονιά κατασκευής, την έκδοση του SYNC κλπ. Εγώ μπορώ να σου πω τι και που άλλαξα στο δικό μου, αλλά στο δικό σου μπορεί να είναι αλλού....
 

Fiestass

Original poster
MK7.5
Newbie
Dec 23, 2021
3
0
1
Μοντέλο
MK7.5
Δεν είναι universal, το σημείο και η τιμή που πρέπει να αλλάξεις εξαρτάται από τη γενιά, την χρονιά κατασκευής, την έκδοση του SYNC κλπ. Εγώ μπορώ να σου πω τι και που άλλαξα στο δικό μου, αλλά στο δικό σου μπορεί να είναι αλλού....
Αν θέλεις πες μου τι έκανες στο δικό σου και πιστεύω να την βρω την άκρη... Επειδή έχω ασχοληθεί με το coding κυριως στο vag group εκεί τουλάχιστον δεν έπαιζαν διάφορες σε διαφορετικές χρονολογίες, facelift μοντέλα κλπ όπως επίσης και στο Mondeo.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Αν και κατά 99% θα μπορέσεις να το κάνεις μέσω BCM στο Central Config (όπου απλά επιλέγεις Enable στο AutoLock, αν πέσεις στο 1% και έχεις μόνο AsBuilt, τότε *ίσως* είναι και στο δικό σου η κάτωθι διεύθυνση

720-01-01 xxx* xxxx xxxx
Λογικά η τιμή του * θα είναι ζυγός (hex 0 2 4 ... c e), εφόσον δεν είναι ενεργοποιημένο το AutoLock, για να το ενεργοποιήσεις αυξάνεις τη τιμή κατά 1
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread