Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Platonas10

Original poster
Newbie
Jul 21, 2022
3
1
1
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα σας!

Έχω ένα θέμα με το αυτοκίνητο ford fiesta diesel 2014.
Το αγόρασα πρόσφατα από Ιταλία με 125.000 το έλεγξα και μου είπαν ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Μετά από 3 μήνες,
βγαίνοντας εθνική και οδηγώντας στα 120_130 κμ για 20 λεπτά μου βγάζει μια ένδειξη ενός κλειδιού συνεργείου πάνω στο ταμπλό. Αυτό έχει σαν συνέπεια το αυτοκίνητο να μπανιε σε safe mode να μην δουλεύει το τούρμπο και να ελλατωνει ταχύτητα. Όταν έσβησα τη μηχανή το αυτοκίνητο δούλευε κανονικά. Όταν ξαναπατήσα γκάζι πάλι μπήκε σε safe mode, με αποτέλεσμα να αναγκάζονται να ταξιδεύω με 100κμ/ ώρα. Το πήγα σε δύο μηχανικούς οι οποίοι το συνδεσαν με το laptop και μου είπαν και οι δύο ότι δεν δείχνει βλάβη! Μέσα στην πόλη επειδή δεν αναπτυσσω ταχύτητα δουλεύει άριστα και τουρμπιζει κανονικά σαν καινούργιο.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιος έχει συναντήσει κάτι παρόμοιο;

Συγχαρητήρια για το site και την άριστη δουλειά.
 

theoanag

Member
May 23, 2018
114
49
28
φιλε μου μπορει να μην ειναι τιποτα μπορει και τα παντα συνηθως αναβει οταν εχουν περασει τα χλμ για service.το γεγονος οτι αναβει οταν πατας γκαζι πιστευω οτι ειναι τροφοδοσια μπεκ ,κακο πετρελαιο,φιλτρο ,egr κλπ, η το τουρμπο καποιο κολαρο μπορει να χανει.η γνωμη μου ειναι να το πας σε καποιον που γνωριζει απο πετρελαια γιατι οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι,αλλαξε σε πρωτη φαση ενα φιλτρο πετρελαιου και βλεπεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

Platonas10

Original poster
Newbie
Jul 21, 2022
3
1
1
Μοντέλο
MK6
Καλημέρα και ευχαριστω πολύ!

Ένα update!

Πήγα χτες εθνική μέχρι διόδια με φουλ ταχύτητα και στροφές. Γυρίζοντας και έχοντας διανύσει με υψηλή ταχύτητα 60 χιλιόμετρα μου εμφάνισε πάλι αυτή την ένδειξη. Χωρίς να κλείσω τη μηχανή επειδή η βλάβη θα εξαφανιζόταν πήγα συνεργείο μου συνέδεσε το διαγνωστικό, και η μόνη βλαβη που βρέθηκε ήταν ο αισθητήρας turbo westgate που ελέγχει την πίεση και προκαλεί αυτό το πρόβλημα.

Σαν πρώτη άποψη σας ακούγεται φυσιολογικό;
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Το αυτοκίνητο έχει αρκετά χλμ οπότε δεν είναι παράλογο να σου βγάλει τέτοιο ή παρόμοιο σφάλμα. Η wastegate ελέγχεται ηλεκτρονικά, οπότε μπορεί να είναι είτε μηχανικό/φυσικό πρόβλημα (η wastegate) είτε ηλεκτρονικό (η βαλβίδα).
 

theoanag

Member
May 23, 2018
114
49
28
ναι δεν δουλευει σωστα το turbo σε ποιο μεγαλη πιεση.
 

Platonas10

Original poster
Newbie
Jul 21, 2022
3
1
1
Μοντέλο
MK6
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ ειλικρινά, για τα πολύτιμα σχόλιά σας.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread