Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Στο πίσω μέρος μπορεί να θέλεις αλλαγή στις βάσεις των αμορτισερ

άμα έχεις στραβωμένα αμορτισερ,άλλαξε τα και αν δεις ότι συνεχίζει πας για αλλαγή ελατηριών
 

moredread

New member
May 16, 2010
54
0
6
scorpion said:
Στο πίσω μέρος μπορεί να θέλεις αλλαγή στις βάσεις των αμορτισερ

άμα έχεις στραβωμένα αμορτισερ,άλλαξε τα και αν δεις ότι συνεχίζει πας για αλλαγή ελατηριών
Γι'αυτο λες τρίζει? πίσω δεξιά, κανα 2 χρόνια τώρα. μετα τα 120κ χμ. Για αλλαγή βάσης θέλει πάλι ξύλωμα ε?

να άλλαζα μόνο τα ελατήρια για αρχή? και βλέπουμε? πάλι Eibach 3,5? Να βάλω του S ?
 

moredread

New member
May 16, 2010
54
0
6
mk1 Stelios said:
πως στράβωσε και δουλευει κιολας?

τι να σου πω, όταν ειχα παει για ευθυγράμμιση απο μια γωνία που είχε μετρήσει (κάμπερ), μου είπε ότι έχει στραβώσει το μπροστα δεξιά αμορτισερ.


Ερώτηση, τα αμορτισερ δεν γίνεται να γίνει αναγώμοση (re valving νομίζω λέγεται) ? Koni κίτρινα
 

moredread

New member
May 16, 2010
54
0
6
1,5 στοφη προς το σκληρό.

ξέρετε κανένα που να κάνει επισκευή Πάτρα?
Να τις σκληρύνω λίγο μέχρι την αλλαγή/επισκευη?

επίσης μπορώ να βάλω τα ελατήρια του S με τα koni χαμηλώματος (τώρα είναι πάνω σε eibach 3,5)?
 

moredread

New member
May 16, 2010
54
0
6
δε θα έχω πρόβλημα λόγο του ότι τόσο καιρό τα αμορτισερ που είχε έκανα μικρότερη διαδρομή (τα ελατήρια του S δεν χαμηλώνουν πολύ απ'οτι ξέρω, πόσα mm κατεβάινει?)
 

moredread

New member
May 16, 2010
54
0
6
κανας Πατρινός να ξέρει μήπως γίνονται πουθενά πάτρα επισκευή koni?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Συγνώμη, αλλά στην Αθήνα δεν έχω βρει άκρη ακόμη (για KW)  :(  :( 
Mακάρι η Πάτρα να έχει αξιόπιστο συνεργείο.
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
kostg said:
Συγνώμη, αλλά στην Αθήνα δεν έχω βρει άκρη ακόμη (για KW)  :(  :(  
Mακάρι η Πάτρα να έχει αξιόπιστο συνεργείο.

Κάνε έναν κόπο και ρώτα στον Πουπάκη
Εμπορεύεται KW και έχω την εντύπωση οτι επισκευάζει κι όλλας (με πάσα επιφύλαξη για το τελευταίο)
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
αναφορικα με την επισκευη των koni ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα και ειδικοτερα αν ειναι Koni Sport (οι κιτρινες). Απο εμπειρια 2 σετ κιτρινων και 1 coilover θα σου προτεινα να την φερεις Αθηνα στο Θαναση(BAD) στη Καλλιθεα ή να πας το αμαξι σου στο ετερο Θαναση Κρικη(Αχαρνων) και να τις στελει αυτος .γενικα το να επισκευαζεις αναρτηση και να γινει σωστη ειναι δυσκολη δουλεια κ κατα την αποψη μου χρειαζεται ανθρωπο με γνωση και εμπειρια στο συγκεκριμενο κομματι.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
θες να μου εξηγησεις τι εννοεις ειχες ιδια αποτελεσματα ;θετικα η αρνητικα; σε τι αμαξι ; τι set up; τι ιξωδη ελαιων  εβαλαν; πως καταλαβες οτι ειναι ιδιο(η παρομοιο) το αποτελεσμα;
 
Θετικά πάντα μετά από επισκευή. Στα αγωνιστικα μκ1 . Το κατάλαβα και στο χέρι και στον δρόμο..αλλά μπορεί να οφείλεται που στρίβω με όλα τα σεταπ στο αμάξι (απο θεμα επιλογης ελατηρίων) . Αν είναι σωστό το ελατήριο τότε δουλεύει πιο ξεκούραστα το αμορτισέρ. 
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
αν εχεις καλο μαστορα τοτε εισαι τυχερος! Συνηθως οι revalve(τουλαχιστον αυτο ειχα βιωσει) μετα απο πολυ ζορι "βραζουνε" και τα rebound πανε περιπατο με αποτελεσμα η αναρτηση να με εχει "κρεμασει" πολυ ασχημα κ μαλιστα ρυθμισμενη σε μετρια επιπεδα. Αυτο εγινε τη 1η φορα, τη 2η φορα εσκασε το φυσιγγι μεσα στα Μεγαρα (στις μπροστα) και τα 2 revalve της 1ης αναρτησης ηταν σε διαφορετικο μαστορα. Οταν εφτιαξα σε συγκεκριμενο μαστορα(που αναφερω) το 2ο set καταλαβα τη διαφορα τοσο σε τεχνογνωσια αλλα και ποιοτητα.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ερχετε αλλαγη ελατηριων στο fiesta τα ventura φευγουν eibach ερχονται. σε δοκιμη που εκανα με φιεστα μκ6 με kayaba αμοστισερ και eibach ειδα διαφορα σε ανεση. παραειναι σκληρα τα ventura
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread