Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
Pa_Nos_1400cc said:
Είναι διαθέσιμα ακόμη τα ελατήρια;
Έβαλα μια σχετική αγγελία ζήτησης γιατι είναι μεγάλη ανάγκη να ψηλώσω λίγο το αμάξι.
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=2
φιλε μου εχω τα εργοστασιακα(απλη εκδοση) αν ενδιαφερεσε.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
spithas said:
φιλε μου εχω τα εργοστασιακα(απλη εκδοση) αν ενδιαφερεσε.
Τα έχω και εγώ δεν τα χρειάζομαι, το αμάξι το έχω χαμηλωμένο και επειδή πήγε άπατα χρειάζεται να ξαναψηλώσει. Tα bilstein με τα eibach είναι ο χειρότερος συνδιασμός γιατί χαμήλωσε περισσότερο απο όσο έπρεπε και λέμε με το μάστορα να δοκιμάσουμε τα ελατήρια του S με τα bilstein μήπως δουλέψει σωστά η ανάρτηση

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1382465924[/time]
Ο συνδιασμός ελατήρια απο "S" μαζί με τα bilstein B8 είναι υπέροχος. Παρόλο που μιλάμε για αμορτισέρ χαμηλώματος έδεσε πολύ καλά με τα ελατήρια του mk6 "S" και δείχνουν να δουλεύουνε σε όλο το εύρος τα αμορτισέρ χωρίς να τερματίζουν με κοπάνημα όπως με τα eibach ελατήρια. Το αμάξι έγινε πολύ άνετό σε οδήγηση σε δρόμο με λακκούβες αφού πλέον μπορείς να περνάς απροβλημάτιστα απο τη πιο βαθύτερη χωρίς να χρειάζεται να την αποφύγεις με ελιγμούς (8αράκια) απο θέμα στροφών συνεχίζει να μπαίνει πολύ καλά και τώρα παίρνοντας στα όρια του μια μικρή κλίση η οποία κατα τη γνώμη μου το βοηθάει να ανακτήσει πρόσφυση στη στροφή.
Απο πλευράς ύψους το αμάξι (fiesta mk6 trend) σε σχέση με το εργοστασιακό ύψος με 15''αρα ζάντα της Ford  έπεσε κατα 1,5 cm εμπρός/πίσω μετρημένο. Επίσης τα ελατήρια του "S" ψήλωσαν το αμάξι σε σχέση με τα eibach κατα 3,25cm εμπρός και 3cm πίσω , πράγμα που δείχνει οτι τα ελατήρια eibach είχαν κατεβεί κατά 4,25cm εμπρός και 3,75cm πίσω σε σχέση με το μαμά ύψος του trend (απο 3,5cm εμπρός και 3cm πισω που "υποτίθεται" πως επρεπε να είναι με τα eibach...)
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Χθες άλλαξα τα ελατήρια τα εργοστασιακά με eibach. Πάνω έχω bilstein b8 sport και μπορώ να πω ότι είναι πολυ καλά. Χαμήλωσε όσο ήταν να χαμηλώσει και μπορώ να πω πως είναι πιο μαλακό στις ανωμαλίες αλλά σε στροφές κρατάει καλύτερα! Μια χαρά ικανοποιημένος βγήκα από την υπόθεση  :)
 

Stan

Rookie
Aug 27, 2013
22
0
1
Θέλω να βάλω ενισχυτικά ελατήρια πίσω,λόγω φορτίου.
Έχεις κάποιος εμπειρία απο τιμή,απόδοση,συμπεριφορά κ.τ.λ
Ευχαριστώ
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
nos7 said:
Στεφανε ποιες ειναι οι εντυπωσεις μετα απο δυο μηνες που τα φορας τα ελατηρια?

Συγγνώμη nos... δεν το είχα δει το post σου. Οι εντυπώσεις μετά από 5 μήνες λοιπόν είναι οι καλύτερες! Όντως σκλήρυνε λίγο αλλά είναι πολύ καλύτερο το όλο σύνολο όπως είναι τώρα από οτιδήποτε έχω βάλει. Πέραν της εργοστασιακής ανάρτησης έχω βάλει τα κόνι με μαμά ελατήρια, τα bilstein με μαμά ελατήρια και τώρα με τα eibach και μπορώ πως είναι ο καλύτερος συνδυασμός!!!

Stan, στο εμπόριο για Ι.Χ δεν νομίζω να υπάρχουν ενισχυμένα ελατήρια που να κρατάς το ίδιο ύψος στο αμάξι. Αν παρόλα αυτά θες να το χαμηλώσεις βάλε τα eibach που όπως ανέφερα είναι καλά και πιο καλά από τα εργοστασιακά που βγάζει το s.

Να σημειώσω πως τα s είναι και αυτά πολύ καλά ελατήρια, καθώς πριν κάτι χρόνια έπρεπε να φορτώσουμε στο fiesta αποσκευές από ταξίδι, 2 οικογενειών και να πάνε 200 χλμ ταξίδι και τα ελατήρια άντεξαν. Τώρα τι φορτία σηκώνεις εσύ δεν μπορώ να ξέρω οπότε κρατάω μικρό καλάθι :p
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Stan said:
Θέλω να βάλω ενισχυτικά ελατήρια πίσω,λόγω φορτίου.
Έχεις κάποιος εμπειρία απο τιμή,απόδοση,συμπεριφορά κ.τ.λ
Ευχαριστώ
εγω σε ενα carina e που ειχα βαλει ειχαν 150 ευρω,τωρα δν ξερω αν βγαζει κ για fiesta. ειχαν βαλει μεσα απο τα ελατηρια κατι αλλα ''ενισχυτικα'' ελατηρια που το σηκωσαν κ λιγο κ ηταν κ πιο σκληρο.
 

Stan

Rookie
Aug 27, 2013
22
0
1
Ευχαριστώ παιδιά.Για Mad 170 ευρώ μου είπαν.35% σκληρότερα από τα εργοστασιακά.
..@arkas με τους αποστάτες είσαι ικανοποιημένος;
 

FiestaMarine

Rookie
Feb 2, 2013
18
0
0
29
Παιδιά τα μαμά ελατήρια του ST ταιριάζουν στις απλές εκδόσεις;; Σε περίπτωση που μου πείτε "όχι" μόλις έκανα τη βλακεία και τα τσίμπησα χωρίς να το ψάξω εκ των προτέρων... :/
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
οχι.... :( θα σηκωθει η μουρη πολυ....

τα αμορτισερ του ST με τα ελατηρια του 1.4 ταιριαζουν απολυτα κ εχει φανταστικο αποτελεσμα.. :)
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
εχει πιο πολυ βαρος το ST μπροστα..αλλα δεν νομιζω οτι μπορουν να μπουν...το αντιθετο γινεται σιγουρα ομως καθως εχει γινει ηδη τετοια τραμπα στο 1.4 του αδ.μου...θυμαμαι ομως οταν πηγαμε για τοποθετηση δεν εκαναν καν τα ελατηρια... :(
 

moredread

New member
May 16, 2010
54
0
6
Παιδιά μετα απο 150κ χμ. έχει σκληρύνει πολύ το αμάξι, είναι σχεδόν τούβλο (σε κάθε ανωμαλία βαράει). Φοράω Eibach 3,5 και koni ρυθμιζόμενα κίτρινα χαμηλωματος.

Ο προβληματισμός μου είναι να αλλάξω τα ελατήρια μήπως σηκωθεί λίγο και μαλακώσει (με τα ίδια πάλι)
Η να αλλάξω και ελατήρια και αμορτισέρ (φαντάζομαι τα koni χαμηλώματος δεν μπορω να τα βάλω με πιο ψηλά ελατήρια?)
 

moredread

New member
May 16, 2010
54
0
6
μπρος πίσω :D πίσω τρίζει κιολας το δεξί αμορτισερ, και έχει στραβώσει και η μπροστα δεξιά μπουκάλα του αμορτισερ
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread