Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
θελω την γνωμη σας με οτι εχει να κανει για τα συγκεκριμενα ελατηρια στο fiesta μας. αρνητικα θετικα για τα παντα . Οδηγησει σε πολυ σε βουνο σε δρομους δυσκολους  . τα παντα. ευχαριστω.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Εγώ προσωπικά τα φοράω 6 χρόνια τώρα στις εργοστασιακές αναρτήσης της έκδοσης trend μοντέλο 2010. Έχω κάνει με τα ελατήρια γύρω στα 55.000 χιλιόμετρα εκ των οποίων τα περισσότερα εντός Αθηνών με όλους τους επέροχους δρόμους που συναντάει κάποιος στη προτεύουσα μας!

Να αναφέρω πως έχω όμως ζάντες 14'' με ελαστικά 175/65/14 (εργοστασιακές διαστάσεις) οπότε δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα αν και βεβαίως προσέχω κάπως λόγω χαμηλώματος (όχι τίποτα το ιδιαίτερο).

Μετρήσεις ΚΤΕΟ Σεπτέμβρη 2018 έδειξαν 67% εμπρός και 71% πίσω,
με ελατήρια 55.000 χιλιόμετρα και ανάρτηση 82.000 χιλιόμετρα.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Αυτά έχω φορέσει και εγώ. Τα συγκεκριμένα ελατήρια έχουν φορεθεί από πολλούς στα ΜΚ7 αλλά και σε άλλα μοντέλα. Γιά τα προσωπικά μου γούστα και τους ελληνικούς δρόμους τα βλέπω λίγο σκληρά. Βέβαια θα ακούσεις πολλές γνώμες και μάλλον πρέπει να δοκιμάσεις γιά να είσαι σίγουρος .
Τα νούμερα που αναφέρεις BillMK7 αφορούν στην απόσβεση των αμορτισέρ.
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
Παιδιά τα ελατήρια τα έχω φορέσει και εγώ αλλά το φοβάμαι αρκετά το αμάξι τώρα νομίζω είναι αρκετά κοντό, σίγουρα είναι πιο ωραίο γιατί οκ μεν είναι πιο σκληρά από τα st line που είχα μαμά αλλά σε στροφές είναι άλλο αμάξι. Να ρωτήσω αν γενικός έχετε θέμα με ανηφόρες κατηφόρες. Μιλάω για να μπορέσω να πάω ένα ταξίδι χωρίς να φοβάμαι συνέχεια. Υπάρχει θέμα με 4 άτομα μέσα δώστε καμία λεπτομέρεια
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Αν φοράς 16άρα ή 17άρα ζάντα και σύν το βάρος των 4 ατόμων σίγουρα θα θέλει προσοχή αν λάβουμε υπόψιν πως το st line φοράει και τα spoilers στους προφυλακτήρες οπότε και χαμηλώνει αρκετά με όλα αυτά.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Επειδή είχα το ST180 για αρκετό καιρό που είναι χαμηλωμένο από το εργοστάσιο και έχει 17" συν spoilers κλπ, μπορώ να σου πω ότι και φορτωμένο μέχρι αηδίας με μπαγκάζια, οικογένεια κλπ δεν είχε πρόβλημα. Και είχα κάνει ταξίδια π.χ. λίμνη Πλαστήρα, Πήλιο, Καλάβρυτα κλπ που δεν έχουν και τους καλύτερους δρόμους (περισσότερο χαλασμένους δρόμους θα έλεγα).
Πρέπει να είσαι επιφυλακτικός σε απότομα σαμάρια ή απότομες βυθίσεις του οδοστρώματος και να μην πας γκαπ και μέσα. Αν τα προσέχεις αυτά θα είσαι μια χαρά.
Και με το mk6 δεν έχω προβλήματα που είναι φουλ χαμηλωμένο με eibach pro kit τώρα και coilover παλιότερα.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Συμφωνώ με Kostg! Γενικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Απλά όπως ανέφερε κι εκείνος, λίγη προσοχή σε σαμαράκια και απότομες κλείσεις του οδοστρώματος.
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
αντε να πας δηλαδη σε κανενα νησι και να προσπαθησεις να κατεβεις στις παραλιες τους ( λευκαδα π.χ ) και να προσπαθησεις να μην βρεις ακατορθωτο. σκεφτομαι επειδη τα ελατηρια μπηκαν να το φερω το αμαξι στα ισια με 195/50/16 απο το 195/45/16 μαμα που εχω
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Kαι αυτό γίνεται. Θα αποκτήσει και λίγο καλύτερη άνεση με 50άρι προφίλ ελαστικού.
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
θα το κρατησω οπως εχει γιατι ειναι πολυ ωραια ελατηρια σε καλους δρομους και γενικος σε διαδρομες που τρεχεις λιγο παραπανω αλλα πολυ κακο για ανωμαλους δρομους , ανηφορες κατηφορες και σιγουρια πια δεν μπαινει σε πλοιο .... :'(
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Kαι πάλι θα επέμβω και θα σου πω να μην είσαι σίγουρος. Σε ferry boat το ST έμπαινε κανονικά φουλ φορτωμένο. Απλά το πήγαινα πλάγια και όχι ευθεία με τη μούρη, γιατί απλά θα έκλαιγα τον προφυλακτήρα και δεν ξέρω τι άλλο.
Μη φοβάσαι Θοδωρή, δε θέλει κόπο αλλά τρόπο  :-*
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Ακόμα και εγώ που το body kit στον εμπρός προφυλακτήρα έχει 11 πόντους από το έδαφος (άδειο αμάξι) το παίρνω πλάγια για να μπω σε ferry boat. Είτε είμαι μόνος μου, είτε και με άλλα άτομα μέσα.
Μου έχει γίνει συνήθεια...  ;)
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
Κώστα, νομίζω ότι λόγο 16αρας είναι αρκετά πιο κοντο το δικό μου, μέχρι τώρα το έχω δοκιμάσει σε κάτι ανηφόρες κατηφόρες στην Αθήνα μόνος μου και δεν έχω βρει ελάχιστα αλλά δεν έχω βρει, το αμάξι που μου το μέτρισε πριν βάλω τα ελατήρια μου είπε 16 μπρος και 17 πίσω εκατοστά απόσταση από το έδαφος. Αντε να μειώθηκε Μαξ 1.5 ποντους. Όσο νανε προσέχω.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread