Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

DavidGianneris

Original poster
Rookie
MK7.5
Σεπτ. 22, 2021
13
4
3
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα παιδιά.....ξέρει κανείς αν θα έχω θέμα αν βάλω ελαστικά αντί για 195/60/16 βάλω 205/55/16??
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα


Θα μικρύνει η διάμετρος ελάχιστα (0.7 cm), ελάχιστη διαφορά για να καταλάβεις ότι θα κοντύνει ελάχιστα το βήμα. Αν έχεις μακριά μετάδοση θα ζωηρεψει ελάχιστα η 5η. Βάλε ότι βρεις πιο φτηνα από τα 2. Λογικά το 205/55/16 είναι πιο συνηθισμένο και θα ναι Φτηνοτερο

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

Giorgos74

Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας

καλημερα δες εδω σου λεει μεχρι τι διαστασεις μπορεις να βαλεις.. ωστε να εχεις σωστο βημα
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

DavidGianneris

Original poster
Rookie
MK7.5
Σεπτ. 22, 2021
13
4
3
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα παιδιά....ευχαριστώ για την βοήθεια....οπότε δεν θα έχω θέμα να βρίσκει στο φτερό το λάστιχο ή μέσα στο θολο??
 

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα παιδιά....ευχαριστώ για την βοήθεια....οπότε δεν θα έχω θέμα να βρίσκει στο φτερό το λάστιχο ή μέσα στο θολο??
Για τοσο μικρη αλλαγη οχι δεν θα εχεις προβλημα. Αλλαγη γιατι θελεις να κανεις /? Θελεις καποιο συγκεκριμενο πελμα ?
 

DavidGianneris

Original poster
Rookie
MK7.5
Σεπτ. 22, 2021
13
4
3
Μοντέλο
MK7.5
Όχι απλά επειδή το 195/60/16 είναι πιο σπάνιο ελαστικό και πιο ακριβό γιαυτο ψάχνω το 205/55/16 αν θα έχει θέμα να βρίσκει στους θόλους
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Έχω κάνει την ίδια ακριβώς αλλαγή και είναι μια χαρά, όχι απλά δεν βρίσκει αλλά είναι και πολύ άνετη διάσταση. Βέβαια εγώ το έκανα κυρίως γιατί με το 195 το αυτοκίνητο σπίνιαρε μέχρι και την 3η, αλλά και με την 205 δεν βελτιώθηκε πολύ
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Παιδια στο mk6 εβαλα καινουρια λαστιχα

LingLong Greenmax 195/45R16 84V​

Τα λαστιχα φαινεται οτι δεν πιανουν σωστα και σε αυτο βοηθαει πολυ στο οτι μπαινει ευκολα το abs! Και στα προηγουμενα το εκανε αυτο περισσοτερο ειπα επειδη δεν εχουν προσφυση.. Επειδη το αμαξι δεν το γνωριζω τα λαστιχα δεν ειναι καλης ποιοτητας στην προσφυση ή το mk6 εχει ευαισθητο abs????????
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Το πιθανότερο είναι τα λάστιχα, καθώς η μάρκα δεν είναι και πρώτης διαλογής (ούτε καν δεύτερης ή τρίτης). Είναι περίπου αυτό που λέμε "κινεζιά", ίσως όχι του πεταματού, αλλά δεν συγκρίνονται με έστω tier-3 γνωστούς κατασκευαστές (π.χ. Nokian ή Uniroyal)
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Παιδια στο mk6 εβαλα καινουρια λαστιχα

LingLong Greenmax 195/45R16 84V​

Τα λαστιχα φαινεται οτι δεν πιανουν σωστα και σε αυτο βοηθαει πολυ στο οτι μπαινει ευκολα το abs! Και στα προηγουμενα το εκανε αυτο περισσοτερο ειπα επειδη δεν εχουν προσφυση.. Επειδη το αμαξι δεν το γνωριζω τα λαστιχα δεν ειναι καλης ποιοτητας στην προσφυση ή το mk6 εχει ευαισθητο abs????????
ποιος στα πρότεινε αυτά τα λάστιχα φιλε μου ;
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
ποιος στα πρότεινε αυτά τα λάστιχα φιλε μου ;
Γνωστος λαστιχας σαν πιο συμφερουσα λυση(οικονομικη) γιατι αυτα εχουν και ενισχυμενο πλαινο! Αλλα τι να το κανω αν δεν πιανουν σωστα τουλαχιστον τωρα που ειναι καινουργια! Μετα μου ειπε και το σεναριο επειδη το αμαξι ειναι ελαφρυ μπορει να μην κανει η διασταση αυτη δηλαδη σε μια πιο βαρια καροτσα να ειχαν αλλη συμπεριφορα.. και του κανω τοτε γιατι ο κατασκευαστης του εβαλε αυτη την διασταση..? στον ειρμο του λογου ελεγε κατι αλλο και σε αυτο δεν απαντησε..
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
α μπραβο για αυτο σε ρώτησα, αυτά τα σενάρια είναι τουλάχιστον αστεία ας αρχίσουμε απο αυτό, επίσης τα πιο φτηνά ελαστικά σημαίνουν μεγαλύτερο κέρδος για αυτόν καθώς στα πιο επώνυμα δεν εχουν τοσο μεγάλο περιθώριο κέρδους.

άρα απλά σε εξαπάτησε εφόσον αυτά τα λάστιχα δεν κάνουν για την καρότσα σου αν και εφόσον ισχύει αυτό που ισχυρίζεται.
Όπως και να έχει σε εξαπάτησε και επίσης αυτή τη στιγμή διακινδυνεύεις την σωματική σου ακεραιότητα και των άλλων.

δεν ξέρω εγώ στη θέση σου θα πήγαινα και θα εκανα τον τρελό και θα απαιτούσα να τα πάρει πίσω εφόσον οπως σου ειπε δεν κάνουν για την καρότσα σου και να σου βάλει ένα επώνυμο λάστιχο. ΤΕΛΟΣ
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Το πιθανότερο είναι τα λάστιχα, καθώς η μάρκα δεν είναι και πρώτης διαλογής (ούτε καν δεύτερης ή τρίτης). Είναι περίπου αυτό που λέμε "κινεζιά", ίσως όχι του πεταματού, αλλά δεν συγκρίνονται με έστω tier-3 γνωστούς κατασκευαστές (π.χ. Nokian ή Uniroyal)
Μου τα προτεινε ως τιμια! Πιστευω αν δεν ειχε αυτη τη συμπεριφορα το abs θα σταματαγα καλυτερα ή τουλαχιστον αυτη την αισθηση θα μου εδινε..! Σε αλλο αυτοκινητο μικρο 830κιλα χωρις abs με 165/60 Falken το φρεναρισμα το χαρακτηριζω ''κορυφαιο'' σε σχεση με το 195/45 linglong! Σκεφτομαι μηπως σε 195/45 πρεπει να τα σκασεις για να εχεις μια καλη προσφυση και μελλοντικα του αλλαξω ζαντες και βαλω σιδερενιες 175 να καιει και λιγοτερο!
Post automatically merged:

α μπραβο για αυτο σε ρώτησα, αυτά τα σενάρια είναι τουλάχιστον αστεία ας αρχίσουμε απο αυτό, επίσης τα πιο φτηνά ελαστικά σημαίνουν μεγαλύτερο κέρδος για αυτόν καθώς στα πιο επώνυμα δεν εχουν τοσο μεγάλο περιθώριο κέρδους.

άρα απλά σε εξαπάτησε εφόσον αυτά τα λάστιχα δεν κάνουν για την καρότσα σου αν και εφόσον ισχύει αυτό που ισχυρίζεται.
Όπως και να έχει σε εξαπάτησε και επίσης αυτή τη στιγμή διακινδυνεύεις την σωματική σου ακεραιότητα και των άλλων.

δεν ξέρω εγώ στη θέση σου θα πήγαινα και θα εκανα τον τρελό και θα απαιτούσα να τα πάρει πίσω εφόσον οπως σου ειπε δεν κάνουν για την καρότσα σου και να σου βάλει ένα επώνυμο λάστιχο. ΤΕΛΟΣ
Κοιτα να δεις ολοι να πουλησουν θελουν.. Αν η αληθεια ειναι στο θεμα της διαστασης σιγα μην μου το ελεγε γιατι θα με εβαζε στη διαδικασια να τα σκασω σε 195 για να βαλω κατι σωστο ή να αλλαξω ζαντες-διασταση προκειμενου με μια νορμαλ τιμη να εχω και την αντιστοιχη προσφυση.. Και επειδη στην βραση κολλαει το σιδερο,σου λεει αμα το σκαλισω-τον προβληματισω μπορει ο πελατης να μην κανει τιποτα οποτε και γω δεν θα πουλησω τιποτα!!!
 
Last edited:

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Καταρχήν να πούμε ότι η λογική "αυτό το λάστιχα κάνει/δεν κάνει για αυτή τη καρότσα" είναι στο όριο του αποδεκτού, δηλαδή κοινώς δεν στέκει και πολύ. Άντε να πεις ότι τα χαρακτηριστικά του τάδε ελαστικού δεν ταιριάζουν με το στυλ/ύφος/στήσιμο/επιθυμίες του οδηγού, δηλαδή να πεις ότι επιλέγω βάσει σκληρού/μαλακού, sport/ήσυχου, αντοχής/καλής πρόσφυσης, στεγνό/βρεγμένο κλπ, αυτό ναι στέκει, αλλά ότι κάνει/δεν κάνει για την τάδε καρότσα, όχι και τόσο.

Κατά δεύτερον, για να κατάλαβες ότι ενεργοποιείται το ABS, σημαίνει ότι συμβαίνει πιο συχνά από ότι με τα προηγούμενα (παλιά) λάστιχα, σωστά ? Αν ναι, τότε το καινούριο λάστιχο έχει χειρότερη συμπεριφορά και πρόσφυση από τα παλιά -φαγωμένα- λάστιχα, τόσο απλό. Όλα τα υπόλοιπα περί διαστάσεων, μεγέθους κλπ τα συζητάμε, αλλά αυτό που αναφέρεις για το ABS έχει πολύ απλή και προφανή εξήγηση.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Κοιτα να δεις ολοι να πουλησουν θελουν.. Αν η αληθεια ειναι στο θεμα της διαστασης σιγα μην μου το ελεγε γιατι θα με εβαζε στη διαδικασια να τα σκασω σε 195 για να βαλω κατι σωστο ή να αλλαξω ζαντες-διασταση προκειμενου με μια νορμαλ τιμη να εχω και την αντιστοιχη προσφυση.. Και επειδη στην βραση κολλαει το σιδερο,σου λεει αμα το σκαλισω-τον προβληματισω μπορει ο πελατης να μην κανει τιποτα οποτε και γω δεν θα πουλησω τιποτα!!!

τώρα εσύ με ποιον είσαι με εσένα η με τον λαστιχα ;;;
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Καταρχήν να πούμε ότι η λογική "αυτό το λάστιχα κάνει/δεν κάνει για αυτή τη καρότσα" είναι στο όριο του αποδεκτού, δηλαδή κοινώς δεν στέκει και πολύ. Άντε να πεις ότι τα χαρακτηριστικά του τάδε ελαστικού δεν ταιριάζουν με το στυλ/ύφος/στήσιμο/επιθυμίες του οδηγού, δηλαδή να πεις ότι επιλέγω βάσει σκληρού/μαλακού, sport/ήσυχου, αντοχής/καλής πρόσφυσης, στεγνό/βρεγμένο κλπ, αυτό ναι στέκει, αλλά ότι κάνει/δεν κάνει για την τάδε καρότσα, όχι και τόσο.

Κατά δεύτερον, για να κατάλαβες ότι ενεργοποιείται το ABS, σημαίνει ότι συμβαίνει πιο συχνά από ότι με τα προηγούμενα (παλιά) λάστιχα, σωστά ? Αν ναι, τότε το καινούριο λάστιχο έχει χειρότερη συμπεριφορά και πρόσφυση από τα παλιά -φαγωμένα- λάστιχα, τόσο απλό. Όλα τα υπόλοιπα περί διαστάσεων, μεγέθους κλπ τα συζητάμε, αλλά αυτό που αναφέρεις για το ABS έχει πολύ απλή και προφανή εξήγηση.
Οχι με τα καινουργια το abs εχει φτιαξει σε ενα μικρο ποσοστο αλλα σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογειται η συμπεριφορα του σε τετοια διασταση και οσο μαλλον να ειναι και καινουργιο το ελαστικο! Επειδη μπορει να με θεωρησετε απαιτητικο ή υπερβολικο γι αυτο αναφερω και την συγκριση με τα 165! Διαβασα παραπονα για ευαισθησια του abs σε ibiza του 2005 πονηρευτικα μηπως παιζει κατι τετοιο και με το mk6!
 

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Καταρχας φιλε μου , εσυ ερευνα αγορας γενικα εκανες? Εκτος απο εδω στην κοινοτητα μιλησες με καποιον φιλο / γνωστο / συναδελφο/συγγενη να παρεις μια γνωμη ? Επεισης δεν μας λες εαν και εσυ ειχες οριο στα λεφτα οποτε η τιμη επιασε ταβανι στα λεφτα και πατο στην αποδοση . Επεισης μηπως εχεις αερα υπερβολικα πολυ στο αμαξι ?
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
τώρα εσύ με ποιον είσαι με εσένα η με τον λαστιχα ;;;
Με ενδιαφερει να ξερω την αληθεια! Δεν ασχολουμαι με τα λαστιχα ουτε εχω εμπειριες απλα εχω ακουσει ενα φαρδυ λαστιχο ακομα και ''φθαρμενο'' πιανει καλυτερα απο ενα στενο! Δεν μπορει το 165 με 12000χλμ 4ετων να φρεναρει εξ ορισμου καλυτερα με διαφορα απο ενα καινουργιο 195 !?!?!?! Γι αυτο λεω μηπως κατι παιζει με την ευαισθησια του abs γιατι μπαινει για την πλακα του και μακραινει η αποσταση του φρεναρισματος! Εχω τυχει ομως να βρω και ασφαλτο και να δω πολυ μικροτερη ευαισθησια με αποτελεσμα καλυτερο φρεναρισμα! Τα συμπερασματα μου ειναι οτι στο 90% των δρομων το abs μπαινει πολυ νωρις..
Post automatically merged:

Καταρχας φιλε μου , εσυ ερευνα αγορας γενικα εκανες? Εκτος απο εδω στην κοινοτητα μιλησες με καποιον φιλο / γνωστο / συναδελφο/συγγενη να παρεις μια γνωμη ? Επεισης δεν μας λες εαν και εσυ ειχες οριο στα λεφτα οποτε η τιμη επιασε ταβανι στα λεφτα και πατο στην αποδοση . Επεισης μηπως εχεις αερα υπερβολικα πολυ στο αμαξι ?
Ναι απο 34 εβαλα 30 αλλα δεν υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα! Εχω διαβασει οταν αλλαζει η διασταση αλλαζει και η συμπεριφορα του abs και μετα θελει ρυθμιση.. Η διασταση αυτη που εχει ειναι του εργοστασιου(εκδοση)
 
Last edited:

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Απλα το δηλωνεις στο forscan για το στροφομετρο οχι κατι αλλο απο οσο ξερω.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Οχι με τα καινουργια το abs εχει φτιαξει σε ενα μικρο ποσοστο αλλα σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογειται η συμπεριφορα του σε τετοια διασταση και οσο μαλλον να ειναι και καινουργιο το ελαστικο! Επειδη μπορει να με θεωρησετε απαιτητικο ή υπερβολικο γι αυτο αναφερω και την συγκριση με τα 165! Διαβασα παραπονα για ευαισθησια του abs σε ibiza του 2005 πονηρευτικα μηπως παιζει κατι τετοιο και με το mk6!

Από ποιο ελαστικό-μάρκα-διάσταση πήγες σε αυτά τα LingLong ? Αν κατάλαβα καλά ήταν 165 και πήγες σε 195 ?
Και πόσα χλμ είχαν κάνει τα παλιά ?
Για να μπορούμε να συγκρίνουμε, πρέπει να ξέρουμε τα δεδομένα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread