Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Εγώ πάντως, όταν είχα κάνει την ίδια αλλαγή διάστασης στα ελαστικά, δεν είχα δει μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση. Άντε να είχε τσιμπήσει κάνα 0.2 λίτρα?? Νομίζω ότι θα πρέπει να κάνεις κάποια χλμ και να δεις που θα καταλήξει η κατανάλωση. Δήλωση της αλλαγής διάστασης στον εγκέφαλο του αμαξιού να υποθέσω δεν έχει γίνει ε? Μπορεί να επηρεάσει το trip computer αν βασίζεσαι σε αυτό για να κρίνεις την κατανάλωση.
Όσον αφορά τον θόρυβο, μιας και αναφέρεις βουητό το οποίο είναι και ενοχλητικό, προσωπικά θεωρώ ότι το πιο πιθανό είναι να μην ευθύνονται τα ΤΟΥΟ (εκτός αν είναι προβληματικά τα συγκεκριμένα λάστιχα). Το βουητό υπάρχει και σε χαμηλές ταχύτητες, η μόνο όταν πηγαίνεις γρήγορα? Αλλάζει ένταση/χροιά όσο πηγαίνεις πιο γρήγορα ή δεν επηρεάζεται από την ταχύτητα?
Ο έλεγχος των φρένων έγινε μαζί με την αλλαγή των ζαντολάστιχων και τι ακριβώς περιλάμβανε?
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
nexus said:
Εγώ πάντως, όταν είχα κάνει την ίδια αλλαγή διάστασης στα ελαστικά, δεν είχα δει μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση. Άντε να είχε τσιμπήσει κάνα 0.2 λίτρα?? Νομίζω ότι θα πρέπει να κάνεις κάποια χλμ και να δεις που θα καταλήξει η κατανάλωση. Δήλωση της αλλαγής διάστασης στον εγκέφαλο του αμαξιού να υποθέσω δεν έχει γίνει ε? Μπορεί να επηρεάσει το trip computer αν βασίζεσαι σε αυτό για να κρίνεις την κατανάλωση.
Όσον αφορά τον θόρυβο, μιας και αναφέρεις βουητό το οποίο είναι και ενοχλητικό, προσωπικά θεωρώ ότι το πιο πιθανό είναι να μην ευθύνονται τα ΤΟΥΟ (εκτός αν είναι προβληματικά τα συγκεκριμένα λάστιχα). Το βουητό υπάρχει και σε χαμηλές ταχύτητες, η μόνο όταν πηγαίνεις γρήγορα? Αλλάζει ένταση/χροιά όσο πηγαίνεις πιο γρήγορα ή δεν επηρεάζεται από την ταχύτητα?
Ο έλεγχος των φρένων έγινε μαζί με την αλλαγή των ζαντολάστιχων και τι ακριβώς περιλάμβανε?

Αυτο λεω κι εγω, περιμενα διαφορα αλλα οχι τοσο.
το βουητο μενει ειτε σε χαμηλη ειτε σε υψηλη ταχυτητα ισως και λιγο πιο εντονα σε υψηλη.
Οσο αφορα τον εγκεφαλο αυτο δεν το ηξερα οτι πρεπει να γινει ενημερωση. και να πω την αληθεια δεν το χα ξανακουσει. το μονο που εκανα ειναι reset στο μενου για τους σενσορες πιεσης ελαστικων
Η αλλαγη των ζαντολαστιχων εγινε πριν το σερβις οπου εγινε ο ελεγχος των φρενων απο την αντιπροσωπεια, με διαφορα, περιπου,μισο μηνα. Ο ελεγχος περιλαμβανε: ελεγχο τακακια, καθαρισμο και συμπληρωση υγρων.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
tomasss said:
Καλησπέρα και καλή χρονιά! Τη βοήθεια σας στην περιπέτεια μου. Μετά από 40000χλμ άλλαξα λάστιχα στην πανάκριβη διάσταση 196/50/16 από Continental Premium Contact 2 σε Dunlop Sport Bluresponse. 470€!

Δυστυχώς από τα πρώτα χιλιόμετρα αντιμετωπίζω δονήσεις στο τιμόνι και αίσθηση τρεμούλιασματος ή γραναζιού σε ταχύτητες 110χλμ/ω και πάνω με αυξημένο θόρυβο φυσικά. Ο έμπορος
με είπε να διανύσω πρώτα 1000χλμ και να πάω για ζυγοστάθμιση. Επειδή το αμάξι έγινε σκατά οδηγικά, τον επισκέφθηκα από τα 700χλμ για ζυγοστάθμιση κατά την οποία βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση. Έκανα και σε δεύτερο βουλκανιζατέρ ζυγοστάθμιση, 100χλμ μετά ...0 αποκλισεις στον υπολογιστή. Εν τέλει έκανα συνολικά 1300χλμ και η κατάσταση χειροτέρεψε κιόλας, αντί να βελτιωθεί.

Σωστές πιέσεις φυσικά.

Τί με προτείνετε να κάνω; Με τα Continental επιανα τελικές και η κύλιση ήταν ωραιοτατη και αθορυβη , παρόλο που τα Dunlop έχουν πολύ καλύτερες προδιαγραφές.

Τα Dunlop Sport Bluresponse απ' ότι βλέπω έχουν προδιαγραφές θορύβου 67-68db, ενώ τα Conti Premium Contact 2 71db. Η διαφορά θα έπρεπε να είναι παραπάνω από αισθητή σύμφωνα με τις προδιαγραφές.
Κατά τη γνώμη μου δες τα εξής:
1. Τι dot (ημερομηνία κατασκευής) έχουν τα Dunlop;
2. Έχουν στην εξωτερική πλευρά στο πλάι κάποιο βέλος για φορά κίνησης ή ένδειξη μέσα-έξω; Αν ναι, είναι σωστή;
3. Οι πιέσεις αέρα είναι αυτές που προτείνει η Ford; Ή κάποιες που προτείνει ο λαστιχάς;

Εγώ θα πήγαινα στον έμπορο που μου τα πούλησε και αναλόγως τι θα μου έλεγε, θα ζητούσα δωρεάν αντικατάσταση μέσω της Dunlop. Aν μου έφερνε αντιρρήσεις, θα έστελνα e-mail και στην ίδια την Dunlop, περιμένοντας επίσημη απάντηση. Και αναλόγως θα έπραττα.
Μάλλον έχεις πέσει σε ελαττωματική παρτίδα, ή σε κακο-αποθηκευμένα ξερά ελαστικά από τον έμπορο. Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, εκτός κι αν κάποιο άλλο μέλος εδώ με τα ίδια ελαστικά μας επιβεβαιώσει ότι έχει το ίδιο πρόβλημα.

Georgia89 said:
Καλημερα παιδια
Μετα απο αλλαγη στα ζαντολαστιχα (απο 195/50/15 σε 195/45/16) εχει παρατηρηθεί εντονο βουητο μεσα στη καμπινα, οπως επισης και μια αύξηση κατανάλωσης οχι τοσο μικρη οσο περιμενα (6,5 εντος πολης και εγινε 7,2)
Οι πιεσεις ειναι οκ
τα προηγούμενα λαστιχα ηταν hankook και ειχαν 22.000χλμ και αυτα που φορεσε το αμαξι τωρα ειναι ΤΟΥΟ με 12-13.000
Να κοιταξω για ρουλεμαν; 5χρονια που εχω το αμαξι δεν εχω αλλαξει
οσο αφορα τη καταναλωση θα τσεκαρω και με γεμισμα απο αλλο πρατήριο να δω μήπως εφταιγε αυτο

Α και κατι τελειταιο.στο τελευταιο σερβις ειχαν ελεγχο φρενων, το οποιο βεβαια για 2 μερες σε μικρές αποστασεις ακουγα θορυβο στη ροδα λες και ειχα κατι στο δισκο. αυτο μετα απο συνεχόμενη χρηση το σκ σταματησε.

Γεωργία, μια μικρή διαφορά στην κατανάλωση θα έχεις, αλλά όχι τόσο μεγάλη που γράφεις. Κατά τη γνώμη μου φταίνε τα Toyo. Είχα παλιά, άλλο μοντέλο, αλλά δε θα ξαναγοράσω αυτή τη φίρμα γιατί δεν έμεινα ευχαριστημένος. Επίσης, είχες ένα ελαστικό eco και πήγες σε ένα που προορίζεται για μεγάλα σεντάν και suv (απ' ότι διάβασα). Που πλέον δεν το βρίσκεις στην Ελλάδα, άρα παλιό και πιθανόν ξεραμένο.
Κατά τη γνώμη μου άλλαξέ τα. Ας έχουν 12000χλμ (προφανώς μεταχειρισμένα και χωρίς να ξέρεις το ιστορικό τους). Μπορεί να είναι και επικίνδυνα. Αν δε θέλεις να ξηλωθείς πολύ, βάλε barum bravuris 3hm ή 5hm (πιο καινούρια). Τίμια και στη διάσταση αυτή κοστίζουν περίπου 250 ευρώ.
 
Oct 10, 2015
122
4
19
PIRELLI CINTURATO P1 VERDE 195/50/r15 εγω παιδια με αυτα τα ελαστικα ειμαι ευχαριστημενος, σε κρατηματα και βρεγμενο δρομο. εδωσα 260 ευρω καταναλωση ιδια με τα hankook evo
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
kostg said:
.... και στη διάσταση αυτή κοστίζουν περίπου 250 ευρώ.

σε ευχαριστω, απο ολα τα σχολια που ειδα ειμαι ηδη σε αναζητηση νεου ελαστικου, αν και με 50€ παραπανω ελεγα να καταλήξω παλι σε Hankook και δε στο Ventus prime 3.



Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1580937211[/time]
Γιωργος79 said:
PIRELLI CINTURATO P1 VERDE 195/50/r15 εγω παιδια με αυτα τα ελαστικα ειμαι ευχαριστημενος, σε κρατηματα και βρεγμενο δρομο. εδωσα 260 ευρω καταναλωση ιδια με τα hankook evo
σε 16αρα ζαντα ειδα οτι εχει 107€ τιμη μοναδας
 
Oct 10, 2015
122
4
19
107 ευρω πανακριβα!!!!!! εγω τα εβαλα στον Δημητρη Κλαγκο Παιανια, ειμαι πελατης του τωρα αντε να μου εκοψε 40 ευρω κα να εχουν 300.. εγω εδωσα 260 με εγγυηση 1 χρονο. Τωρα δεν ξερω ποσο παει για 16 ζαντα... αν θες παρε ενα τηλεφ. και εκει ρωτα!
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
kostg said:
Τα Dunlop Sport Bluresponse απ' ότι βλέπω έχουν προδιαγραφές θορύβου 67-68db, ενώ τα Conti Premium Contact 2 71db. Η διαφορά θα έπρεπε να είναι παραπάνω από αισθητή σύμφωνα με τις προδιαγραφές.
Κατά τη γνώμη μου δες τα εξής:
1. Τι dot (ημερομηνία κατασκευής) έχουν τα Dunlop;
2. Έχουν στην εξωτερική πλευρά στο πλάι κάποιο βέλος για φορά κίνησης ή ένδειξη μέσα-έξω; Αν ναι, είναι σωστή;
3. Οι πιέσεις αέρα είναι αυτές που προτείνει η Ford; Ή κάποιες που προτείνει ο λαστιχάς;

Εγώ θα πήγαινα στον έμπορο που μου τα πούλησε και αναλόγως τι θα μου έλεγε, θα ζητούσα δωρεάν αντικατάσταση μέσω της Dunlop. Aν μου έφερνε αντιρρήσεις, θα έστελνα e-mail και στην ίδια την Dunlop, περιμένοντας επίσημη απάντηση. Και αναλόγως θα έπραττα.
Μάλλον έχεις πέσει σε ελαττωματική παρτίδα, ή σε κακο-αποθηκευμένα ξερά ελαστικά από τον έμπορο. Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, εκτός κι αν κάποιο άλλο μέλος εδώ με τα ίδια ελαστικά μας επιβεβαιώσει ότι έχει το ίδιο πρόβλημα.


Πιέσεις κατασκευαστή με.απολυτη ακρίβεια.

Dot Δεκέμβρης του 2019 . Φρεσκότατα υποτίθεται.

5 ζυγοσταθμίσεις μέχρι στιγμής στις οποίες κάθε φορά υπήρχε ανάγκη για διόρθωση σοβαρή. Στις 2 τελευταίες ομως, έβλεπα άψογη κύλιση μέχρι τις τελικές του Fiesta και πίστεψα ότι διορθώθηκε. Όμως μετά από καμμία 50αρια χιλιόμετρα έχαναν τη ζυγοστάθμιση τους!

Τι πιστεύω; Ότι κατά την τοποθέτηση τους , μπήκε παραπάνω λιπαντικό ή λιπαντικό σιλικόνης και γλιστράνε πάνω στη ζάντα. Έτσι θα εξηγουνται τα υπολείμματα λιπαντικού που είχε η ζάντα τις πρώτες μέρες.

Ο έμπορος δε , με αντιμετώπισε σαν παράσιτο εξαντλώντας τη λύση σε μια τελευταία ζυγοστάθμιση μπροστά μου. Καμμιά διάθεση να με ακούσει περισσότερο.

Θα πάω το ερχόμενο Σάββατο σε δικό μου λάστιχα στη Θεσσαλονίκη και θα τα επανατοποθετήσει.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Απλά το αναφέρω, χωρίς να μπορώ να το εξηγήσω ή να εκφράσω άποψη για την αντοχή τους: μέσα σε λιγότερο από 1 χρόνο (ούτε 10 μήνες για την ακρίβεια), δεύτερο Dunlop SportMaxxRT σκίζεται μετά από πέσιμο σε λακούβα στο δρόμο (μάλλον για καλώδια). Το πρώτο το κάλυψε η ασφάλεια της εταιρείας (1 χρόνο, ότι και αν πάθει το λάστιχο), αλλά το δεύτερο το πληρώσαμε.
 

rallistas77

New member
Aug 23, 2016
73
3
8
6
Βόλος
Καλησπέρα και από εμένα!

Όσο αφορά τον προβληματισμό της georgia89 σημαντικότερο ρόλο στον αυξημένο θόρυβο που έχει παίζει η αλλαγή του προφίλ από 50 σε 45. Επίσης το ίδιο το ελαστικό και οι συνθήκες αποθήκευσης που είχε. Το τελευταίο παίζει ακόμη σημαντικότερο ρόλο καθώς εμφανίζει τρέμουλο παρά τις επανειλημμένες ζυγοσταθμίσεις. Θεωρώ πως τα λάστιχα είναι στραβά και δεν αξίζει να ασχοληθεί παραπάνω. Στραβά έχει τύχει να είναι και ολοκαίνουργια Michelin PS3. Δηλαδή συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.

Η δική μου ερώτηση τώρα είναι σε 195/45/16 έχουμε εμπειρία κανείς από Pir;elli P Zero Nero GT ή Uniroyal Rainsport 5 ή 3?
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Uniroyal Rainsport 3 φοραω εγω φιλε στις διαστασεις αυτες και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος σε σχεση με τα hankook που φοραγε πριν.Τα εχω πανω 4 μηνες βεβαια αλλα ειτε σε βρεγμενο ειτε σε στεγνο ειναι αψογα!
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Τοποθετήθηκαν σήμερα Nexen Nfera PRIMUS 195/45/16 μετά απο παρότρυνση του Χρήστου(bullet fiesta). Ήθελα κάτι σχετικά καλό, και οσο πιο value for money γινόταν. Ρωτώντας 2-3 άτομα ακόμα μου είπαν τα καλύτερα και δεν το σκέφτηκα πολύ περισσότερο..
στα 250 πήγε η 4άδα μαζί με την τοποθέτηση που θεωρώ οτι ειναι απο τις καλύτερες τιμές που μπορείς να βρεις.
Επίσης μαζί με τα λάστιχα έκανα και ευθυγράμμιση. Γενικά το αμάξι τράβαγε λίγο αριστερά, αλλα πλεον το είχα συνηθίσει και σήμερα που έδειξαν το πόσο μεγάλη απόκλιση υπήρχε και πόσο λάθος ήταν πριν ρυθμιστεί σήμερα.
Σαν πρώτη εντύπωση ειναι σαν να μπήκα σε άλλο αμάξι, πολύ πιο μαλακό, δεν τραβάει καθόλου και πατάει φυσικά πολύ καλύτερα.
Τώρα για τα λάστιχα και την απόδοση τους θα επανέλθω μετά απο κανένα 3-4μηνο και αφου κάνω καμιά καλή στροφοδιαδρομή.
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Καλησπέρα, καιρός για αλλαγή ελαστικών ( μπας και βγάλουμε τα στραβά λάστιχα και μπορούμε να κυκλοφορούμε σαν άνθρωποι! )

έχω καταλήξει σε τι ελαστικά θα πάω απλά θα ήθελα να μου πει κάποιος, αν γνωρίζει βεβαια,αν αξίζει η κατηγορία προστασίας ζαντας (mfs)
Hankook Ventus Prime 3 K125 195/45 R16 84H (XL, MFS)
Hankook Ventus Prime 3 K125 195/45 R16 84V (XL)

βλέπω οτι η διαφορά είναι στα 10€
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Προφανώς και αξίζει, για την ακρίβεια θα έλεγα να μην αγοράζουμε λάστιχα χωρίς προστασία, αν έχουμε αυτή την επιλογή
 

Giorgos74

Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
:-[ Αλλαξα και εγω παιδια στο st και πηγα μετα απο αρκετες ερωτησεις στο pirelli zero nero . Το θεμα ειναι οτι κατι παιχτηκε με τους αισθητηρες στις βαλβιδες. Με το που εφυγα απο το μαγαζι μου αναψε λαμπακι , το εκανα reset απο το menu αλλα συνεχιζε και ξαναεβγαζε (υποψην ειχαν βαλει και λαθος πιεση στα ελαστικα)
Το πηγα μετα απο λιγες μερες παλι στο μαγαζι μου ειπαν οτι εχω εναν αισθητητα με προβλημα στην μπαταρια και τον αλλαξανε και οτι μαλιστα αλλος ενας ειναι στο 32% και οτι συντομα θα χρειαστει να τον αλλαξω. η πρωτη ερωτηση ποσο κρατανε οι μπαταριες τους?? εγω το αυτοκινητο το εχω απο μαιου 2017!
Συνεχιζω λοιπον και με το που φευγω μπαμ ξανα το λαμπακι!!!! τα πηρα ασχημα γιατι σπιτι με βουλκανιζατερ ειναι και να διασχισω την μιση αττικη!
Απο οτι ειδα μετα απο videakia youtube που βαζεις σε program mode (Train TPMS Tire Pressure sensors) το αυτοκινητο και κορναρει μια φορα και κανεις ενα reset τους αισθητηρες σε ενα ενα τα λαστιχα μεχρι να γραψει complete. δεν ειδα να το κανουν ουτε οταν τα βαλαν τα λαστιχα αλλα ουτε οταν το πηγα την δευτερη φορα που αλλαξαν τον εναν αισθητηρα, (κατι εκανε με ενα χειροκινητο "μηχανακι" programmer γυρω απο τα λαστιχα και το εβαζε και στην OBD αλλα το αμαξι δεν το εβαλε στο trainning tire pressure mode)
Eχω παραγγειλει απο το ebay ενα τετοιο tool που το κανεις και μονος σου ευκολα το reset.
Εχει τυχει σε καποιον κατι παρομοιο? τι σκατα κανουν λαθος στο βουλκανιζατερ?? επισης τι διαρκεια ζωης εχουν οι μπαταριες στους αισθητηρες??
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Άλλαξα πρόσφατα ελαστικά και τους ανέφερα ότι έχω αισθητήρες και στο τέλος της τοποθέτησης είχαν ένα μηχάνημα που συνδεόταν στην obd και συγχρόνισαν τους αισθητήρες για να είναι και στις σωστές θέσεις.

Βέβαια στο Mk8 νόμιζα ότι βρίσκει αυτόματα που βρίσκεται κάθε αισθητήρας μετά από λίγα χλμ.
 

polo25

Newbie
Jan 20, 2015
2
0
1
Καλησπέρα σας, ύστερα από σχεδόν 3 χρόνια χρήσης των 205/45 r16 Dunlop Sportmax RT έχω να αναφέρω ότι ήταν ένα πολύ καλό ελαστικό σε σχέση με τα εργοστασιακά Hankook και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς για αντικατάσταση σε 205/55R16 ή έστω στα ίδια ελαστικά τα οποία βγαίνουν και σε 205/50r16.
Η αλλαγή σε 205 προφίλ αντί 195 που ήταν το εργοστασιακό έγινε γιατί ήθελα λίγο μεγαλύτερο φάρδος-και λίγο προφίλ καθώς το αυτοκίνητο έχει και αυτό τα 3cm eiback pro kit και ήθελα λίγη παραπάνω άνεση αν και τώρα ζητάω ακόμη περισσότερη.
Θα ήθελα τα φώτα σας. Αξίζει η αλλαγή σε 205/55R16 ( τα οποία και σαν διάσταση είναι πολύ πιο οικονομικά ) ή έστω σε 205/50r16; Συγκεκριμένα ενδιαφερόμουν για το Michelin Pilot Sport 4 το οποίο βγαίνει σε 205/55r16.
 

jdfiesta

Rookie
Jun 23, 2018
26
6
3
Μοντέλο
MK7 ST
Καλημέρα η διάσταση 205/55/16 είναι αρκετά οικονομική γιατί είναι πολύ κοινή σε πολλά αυτοκίνητα. Εσύ ουσιαστικά θες να πας από την εργοστασιακή ζάντα-λαστιχο 195/45/16 σε 205/55/16 στην ίδια ζάντα?
 

polo25

Newbie
Jan 20, 2015
2
0
1
Καλησπέρα, ουσιαστικά ναι. Τώρα φοράει 205/45/16 με το οποίο είδα μια μικρή διαφορά και στην άνεση αλλά και στο κράτημα αλλά το θέμα άνεσης με αφορά λίγο περισσότερο πλέων και θέλω μεγαλύτερο προφίλ.
Στη Ford δεν αναφέρουν κάν ούτε το 205/45/16 το οποίο άλλαξε πολύ θετικά το αυτοκίνητο σε σχέση με το 195/45/16.
Ιδανικά θέλω 205/50/16 ή σαν οικονομική λύση 205/55/16 αλλά θα ψηλώσει και 4cm όπως βλέπω στα calculators και δεν το θέλω τόσο πολύ
 

jdfiesta

Rookie
Jun 23, 2018
26
6
3
Μοντέλο
MK7 ST
Το βρίσκω πολύ μεγάλη αλλαγή και ξεφεύγει πολύ από τον κατασκευαστή δε θα το πρότεινα. Επειδή είχα παλαιότερα αμάξι με 205/55/16 αλλά και με 195/45/16 οπτικά και μόνο το πρώτο είναι σαν μπαλόνι μπροστά στο δεύτερο. Επίσης επειδή θα ψηλώσει το αμάξι αλλά και θα μεγαλώσει η συνολική διάμετρος δε ξέρω αν θα έχεις θέμα και με τους θόλους (που δε νομίζω απλά το αναφέρω)
 
  • Like
Αντιδράσεις: polo25

Dionisis

Rookie
MK7.5
Nov 6, 2021
17
12
3
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα στην ομάδα, θα ήθελα τις προτάσεις σας για λάστιχα. Πρόσφατα ολοκλήρωσα remap και εφτασα στα 160hp. Αγόρασα λοιπόν ζάντες 17` απο st μιας και θέλω να βελτιώσω και τα φρένα μου. Μέχρι τότε ομως θα πρέπει να αγοράσω λάστιχα και έχω την εξής απορία σχετικά με ποιά διάσταση να επιλέξω μιας και ο κατασκευαστής δίνει 205/40/17. Να επιλέξω την συγκεκριμένη διάσταση ή να πάω σε 205/45/17 κερδίζοντας φαντάζομαι κάτι σε άνεση και πιθανά στραβώματα των ζαντών στους δρόμους μας???
Επίσης σε διάφορα site μετρήσεων διάστασης είδα και 195/45/17 που είναι εντός των αποδεκτών ορίων.
Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με μάρκες ελαστικών κατόπιν εμπειρία σας, αλλά και ποιά θα ήταν η καταλληλότερη διάσταση, ώστε να αποφύγω άσκοπα έξοδα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, ελπίζω να μην κούρασα!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread