Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Mar 26, 2016
283
1
0
28
Αθηνα
τα michelin πολυ λενε οτι για να αποδοσουν θελουν ζεσταμα , εγω εχω καταληξη στα hankook ventus 3 k125  εχω ακουσει πολυ καλα λογια σε συνθηκες βροχης και στεγνου. μου ειπαν οτι ειναι ενα μαλακο λαστιχο σαν τα conti 2 που εχω και δεν θα εχω κανενα θεμα φυσιολογικα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
scorpion said:
Θωμά το λάστιχο μπορεί να έχει διαφορές μεταξύ 16ρας ή 17ρας

Φυσικά και έχει, άλλο πλάτος, άλλο ύψος, άλλο treadwear, άλλος δείκτης ταχύτητας.
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
thodoris_fiesta said:
τα michelin πολυ λενε οτι για να αποδοσουν θελουν ζεσταμα , εγω εχω καταληξη στα hankook ventus 3 k125  εχω ακουσει πολυ καλα λογια σε συνθηκες βροχης και στεγνου. μου ειπαν οτι ειναι ενα μαλακο λαστιχο σαν τα conti 2 που εχω και δεν θα εχω κανενα θεμα φυσιολογικα
με hankook λαστιχα μου παρεδωσαν το αμαξι η αντιπροσωπεια  το 2015 και και το '18 που αλλαξα επελεξα την ιδια εταιρια.
να συμπληρωσω οτι τα hankook εχουν αρκετα πιο σκληρο και πιο ανθεκτικο μαγουλο απο τα άλλα. Δοκιμασμενα σε αρκετους κατσικοδρομους στη Κρητη.
 

Giorgos74

Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
The Ace said:
Μετά από 4 χρόνια, 30Κ χλμ και -δυστυχώς- ένα σκίσιμο σε ένα από τα δύο πιο φρέσκα ελαστικά, αναγκαστικά έκανα αλλαγή ταχύτερα από ότι υπολόγιζα (όχι για πολύ, αντί για Σεπ-Οκτ κάνω την αλλαγή Μάιο).

Καθώς έψαχνα μόνο για premium και το καλύτερο δυνατό λάστιχο στην καλύτερη δυνατή τιμή :D από τα εργοστασιακά 195/50/16 ContiPremium πήγα στα Dunlop SportMaxx RT σε 205/45/16. Έχουν μια μικρή διαφορά 1,5% στη περιφέρεια και 6χλστ στη διάμετρο, αλλά είναι πολύ καλύτερα σε δείκτες από τα Conti και αρκετά φθηνότερα (σχεδόν 50€ διαφορά στη 4αδα). Για λίγο σκέφτηκα και την 215/45/16, που έχει ακριβώς ίδιες διαστάσεις με τα 195/50/16, αλλά εκεί δεν βγαίνουν τα RT αλλά τα SP, τα οποία είναι μεν καλύτερα θερινά (επιδόσεων) αλλά χειρότερα σε νερό, βροχή, θόρυβο και κατανάλωση.

Τα φοράω σήμερα και θα ποστάρω σε λίγες μέρες για τις εντυπώσεις και τη σύγκριση με τα -μάλλον μέτρια- ContiPremium.

Τα Dunlop Sport Maxx RT τα εχω στην Αλφα 147 και για τα λεφτα τους ειναι οτι καλυτερο. Τα ειχα βαλει 2 φορες μαλιστα. Πριν ειχα τα Pirelli Pzero και αυτα ειναι γαματα λαστιχα!!!! απλα φαγωθηκε το εσωτερικο αλλα κρατημα μεχρι το τελος της ζωης τους. Τωρα απο το εργοστασιο στο st εχω Bridgestone Potenza RE050A 205/40R17. Ποτε δεν μου αρεσαν τα bridgestone οποτε μαζευω πληροφοριες εδω για τι εχετε βαλει. Θωμα γιατι δεν εισαι ευχαριστημενος με τα Michelin απο ποια αποψη?
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Μιας και εχω εμπειρια απο δυο εταιρειες ελαστικων,michelin ps3 που φορουσα στο μκ7 και τα hankook που φοραει μαμα το μκ7,5 τωρα,να πω οτι και εγω δεν ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος με τα michelin.Αυτο που δεν μου προσφεραν ηταν η σιγουρια στο κρατημα οσον αφορα την πιεση πχ στις στροφες πραγμα που προσφερει το hankook παροτι πιο σκληρο και πιο αργο σιγουρα στο ζεσταμα.Επειδη θελω να αισθανομαι μια σιγουρια με το αμαξι θα αποφυγω αυτη τη φορα την επιλογη του michelin και θα παω ειτε σε uniroyal r3 ειτε σε hankook v3 τα οποια εχω μαζεψει αρκετες πληροφοριες και καλες γνωμες!
 

Tzimakos

Rookie
Σεπτ. 15, 2013
31
0
6
Καλημερα και απο εμενα. Οταν πηρα το αμαξι εγω το 2013 φοραγε το αμαξι Hankook λαστιχα στην πρωτη αλλαγη που εγιναν καθως ειχαν αντεξει γυρω στα 40000 χλμ και ειχαν γινει χαλια ειχα βαλει τα pirelli cinturato p7 το αμαξι τοτε που τα εβαλα αλλαξε κατευθειαν οτι καλυτερο εχω βαλει σε λαστιχα και μου εβγαλαν γυρω στα 55000 χλμ . Προσφατα εκανα αλλαγη παλι και εβαλα τα Bridgestone Turanza T005 κορυφαιο λαστιχο για το 2019 . Ειναι λιγο πιο σκληρο αλλα ειναι απιστευτα σταθερο και αυτο συμβαινει κυριως με βροχη !!
 
Feb 19, 2018
7
0
1
Διαβασα ολα τα προηγουμενα σχολια. Δουλευω 5 χρονια σχεδον  pilot sport 3 .fiesta mk7.5 1.0 ecoboost. Δεν κανω πολλα χιλιομετρα αλλα του δινω και καταλαβαινει απο στριψιματα φρεναρισματα και τα συναφη. Πολυ καλο λαστιχο ειδικα στη βροχη φρεναρισμα στριψιμο? Απλα δεν υπαρχει. Μετα το χρονο περιπου 3.500 χιλιομετρα εχουν ψιλοφαγωθει οι ακρες του πελματος αρκετα (λογικο με την χρηση που κανω) με αποτελεσμα το χειμωνα να μην διωχνει σωστα το νερο και δεν εχουν την αναλογη αποδοση. Η ερωτηση μου. Εχει καποιος δοκιμασει που φορουσε pilot sport 3  καποιο αλλο λαστιχο με την ιδια ή καλυτερη ποιοτητα? Δεν με ενδιαφερουν τα χιλιομετρα. Να στριβει και να φρεναρει. Ευχαριστω.
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
The Ace said:
Μετά από 4 χρόνια, 30Κ χλμ και -δυστυχώς- ένα σκίσιμο σε ένα από τα δύο πιο φρέσκα ελαστικά, αναγκαστικά έκανα αλλαγή ταχύτερα από ότι υπολόγιζα (όχι για πολύ, αντί για Σεπ-Οκτ κάνω την αλλαγή Μάιο).

Καθώς έψαχνα μόνο για premium και το καλύτερο δυνατό λάστιχο στην καλύτερη δυνατή τιμή :D από τα εργοστασιακά 195/50/16 ContiPremium πήγα στα Dunlop SportMaxx RT σε 205/45/16. Έχουν μια μικρή διαφορά 1,5% στη περιφέρεια και 6χλστ στη διάμετρο, αλλά είναι πολύ καλύτερα σε δείκτες από τα Conti και αρκετά φθηνότερα (σχεδόν 50€ διαφορά στη 4αδα). Για λίγο σκέφτηκα και την 215/45/16, που έχει ακριβώς ίδιες διαστάσεις με τα 195/50/16, αλλά εκεί δεν βγαίνουν τα RT αλλά τα SP, τα οποία είναι μεν καλύτερα θερινά (επιδόσεων) αλλά χειρότερα σε νερό, βροχή, θόρυβο και κατανάλωση.

Τα φοράω σήμερα και θα ποστάρω σε λίγες μέρες για τις εντυπώσεις και τη σύγκριση με τα -μάλλον μέτρια- ContiPremium.

Πλάκα, πλάκα απογοητευτηκα από τη μικρή και πανάκριβη γκάμα της 195/50/16 διάστασης.

Στην 205/45 βλέπω ότι οι δείκτες ταχύτητας είναι W.
Στην πράξη ζεσταίνεται με πιο αργούς ρυθμούς το λάστιχο;

Έπειτα τί πιέσεις βάζουμε σε αυτή τη διάσταση; Η ford δεν την προβλέπει για να ξέρουμε.

Έκοψε γκάζια όταν είχες τα 100 άλογα;

Διότι το σκέφτομαι να μεταβώ και εγώ στα 140 ...όχι πολύ άμεσα όμως
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
tomasss said:
Πλάκα, πλάκα απογοητευτηκα από τη μικρή και πανάκριβη γκάμα της 195/50/16 διάστασης.

Στην 205/45 βλέπω ότι οι δείκτες ταχύτητας είναι W.
Στην πράξη ζεσταίνεται με πιο αργούς ρυθμούς το λάστιχο;

Έπειτα τί πιέσεις βάζουμε σε αυτή τη διάσταση; Η ford δεν την προβλέπει για να ξέρουμε.

Έκοψε γκάζια όταν είχες τα 100 άλογα;

Διότι το σκέφτομαι να μεταβώ και εγώ στα 140 ...όχι πολύ άμεσα όμως

Οι διαφορές είναι πάρα πολύ μικρές για να γίνουν αντιληπτές, παρά μόνο με μετρητικά όργανα. Πιέσεις ίδιες, ζέσταμα το ίδιο (το RT είναι all-around ελαστικό, όχι όπως το SP), και νομίζω και επίπεδο άνεσης το ίδιο -με σαφώς χαμηλότερο θόρυβο. Απλά είναι πολύ καλύτερο λάστιχο από το Conti ;)
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Καλησπέρα και καλή χρονιά! Τη βοήθεια σας στην περιπέτεια μου. Μετά από 40000χλμ άλλαξα λάστιχα στην πανάκριβη διάσταση 196/50/16 από Continental Premium Contact 2 σε Dunlop Sport Bluresponse. 470€!

Δυστυχώς από τα πρώτα χιλιόμετρα αντιμετωπίζω δονήσεις στο τιμόνι και αίσθηση τρεμούλιασματος ή γραναζιού σε ταχύτητες 110χλμ/ω και πάνω με αυξημένο θόρυβο φυσικά. Ο έμπορος
με είπε να διανύσω πρώτα 1000χλμ και να πάω για ζυγοστάθμιση. Επειδή το αμάξι έγινε σκατά οδηγικά, τον επισκέφθηκα από τα 700χλμ για ζυγοστάθμιση κατά την οποία βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση. Έκανα και σε δεύτερο βουλκανιζατέρ ζυγοστάθμιση, 100χλμ μετά ...0 αποκλισεις στον υπολογιστή. Εν τέλει έκανα συνολικά 1300χλμ και η κατάσταση χειροτέρεψε κιόλας, αντί να βελτιωθεί.

Σωστές πιέσεις φυσικά.

Τί με προτείνετε να κάνω; Με τα Continental επιανα τελικές και η κύλιση ήταν ωραιοτατη και αθορυβη , παρόλο που τα Dunlop έχουν πολύ καλύτερες προδιαγραφές.
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Καλημερα παιδια
Μετα απο αλλαγη στα ζαντολαστιχα (απο 195/50/15 σε 195/45/16) εχει παρατηρηθεί εντονο βουητο μεσα στη καμπινα, οπως επισης και μια αύξηση κατανάλωσης οχι τοσο μικρη οσο περιμενα (6,5 εντος πολης και εγινε 7,2)
Οι πιεσεις ειναι οκ
τα προηγούμενα λαστιχα ηταν hankook και ειχαν 22.000χλμ και αυτα που φορεσε το αμαξι τωρα ειναι ΤΟΥΟ με 12-13.000
Να κοιταξω για ρουλεμαν; 5χρονια που εχω το αμαξι δεν εχω αλλαξει
οσο αφορα τη καταναλωση θα τσεκαρω και με γεμισμα απο αλλο πρατήριο να δω μήπως εφταιγε αυτο

Α και κατι τελειταιο.στο τελευταιο σερβις ειχαν ελεγχο φρενων, το οποιο βεβαια για 2 μερες σε μικρές αποστασεις ακουγα θορυβο στη ροδα λες και ειχα κατι στο δισκο. αυτο μετα απο συνεχόμενη χρηση το σκ σταματησε.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Γεωργία λογικό είναι η αύξηση της κατανάλωσης
Το βουητο μάλλον είναι από τα λάστιχα
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Και εγώ ήθελα να ρωτήσω ποια Hankook και ποια Toyo ? Με τι δείκτη θορύβου τα μεν και δε ? Και σε τι κατάσταση είναι τα "καινούρια" ?

Αν δεν έγινε καμιά άλλη αλλαγή/εργασία, τότε ο θόρυβος είναι από τα λάστιχα, είτε γιατί τα Toyo είναι πιο θορυβώδη (θα το βρεις από τις ταμπέλες τους) είτε γιατί έχουν σκληρύνει λόγω πολυκαιρίας. Υπάρχει και η πιθανότητα να έχουν παραμορφωθεί από δυνατά φρεναρίσματα, αλλά αυτό είναι αρκετά απίθανο.
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
The Ace said:
Και εγώ ήθελα να ρωτήσω ποια Hankook και ποια Toyo ? Με τι δείκτη θορύβου τα μεν και δε ? Και σε τι κατάσταση είναι τα "καινούρια" ?

Αν δεν έγινε καμιά άλλη αλλαγή/εργασία, τότε ο θόρυβος είναι από τα λάστιχα, είτε γιατί τα Toyo είναι πιο θορυβώδη (θα το βρεις από τις ταμπέλες τους) είτε γιατί έχουν σκληρύνει λόγω πολυκαιρίας. Υπάρχει και η πιθανότητα να έχουν παραμορφωθεί από δυνατά φρεναρίσματα, αλλά αυτό είναι αρκετά απίθανο.

Hankook kinenergy eco 2 σε Toyo tranpath mp4
Στα 2α ψαχνωντας στο ιντερνετ δεν βρηκα να κυκλοφορουν πλεον αλλα οτι γενικα εχουν καλες κριτικες

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1580829800[/time]
scorpion said:
Γεωργία λογικό είναι η αύξηση της κατανάλωσης
Το βουητο μάλλον είναι από τα λάστιχα

Nαι περιμενα αύξηση...αλλα τοσο πολύ?  η αληθεια ειναι οτι αν συνεχισουν ετσι εγω θα αλλαξω λαστιχα... και απλα ισως επιλεξω παλι προφιλ 50 και οχι 45...τι να πω
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Γεωργια οντως η αυξηση 0,7 ειναι καθαρα λογω αλλαγης διαστασης και λογικο να την εχεις,εγω στο μκ7 πηγα απο 15 σε 16 και ειχα 0,5.Μπορει με την χρηση και τα χιλιομετρα να πεσει κ λιγο.Οσον αφορα τον θορυβο θεωρω οτι ειναι λογω ελαστικου.τα toyo δεν φημιζονται και ως τα πιο αθορυβα.Μπορει επισης τα ελαστικα να θελουν καλο ζεσταμα,ο θορυβος μετα απο καποια χιλιομετρα δεν σταματουσε?
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
pk91 said:
Γεωργια οντως η αυξηση 0,7 ειναι καθαρα λογω αλλαγης διαστασης και λογικο να την εχεις,εγω στο μκ7 πηγα απο 15 σε 16 και ειχα 0,5.Μπορει με την χρηση και τα χιλιομετρα να πεσει κ λιγο.Οσον αφορα τον θορυβο θεωρω οτι ειναι λογω ελαστικου.τα toyo δεν φημιζονται και ως τα πιο αθορυβα.Μπορει επισης τα ελαστικα να θελουν καλο ζεσταμα,ο θορυβος μετα απο καποια χιλιομετρα δεν σταματουσε?

Kαθολου, και σε ταξιδι που εγινε Αθηνα Λουτρακι απο τους δικους μου, με πηραν τηλ παραξενεμένοι. Εγω ταξιδι με αυτα τα λαστιχα δεν εχω κανει ακομα ωστε να πω αν αντέχεται ή οχι . Η αληθεια ειναι οτι δεν ηξερα οτι τα ΤΟΥΟ ειναι τοσο θορυβώδη.
Σας ευχαριστω για τις αμεσες πληροφοριες παιδια
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Βασικά η διαφορά των δύο ελαστικών είναι 2dB, δεν δικαιολογεί τόσο έντονα αντιληπτό* θόρυβο κύλισης μεταξύ του προηγούμενου και του τωρινού ελαστικού. Εκτός και αν έχει γίνει καμιά στραβή (π.χ. λάθος τοποθέτηση, αλλά επειδή δεν είναι κατευθυντικά θα πρέπει να είναι πολύ μπαγλαμάς ο λαστιχάς), αν έχουν στεγνώσει/σκληρύνει, ή αν έχουν παραμορφωθεί.

*βέβαια εξαρτάται και από το τι σημαίνει "αντιληπτό" για τον καθένα μας, και ποια είναι η βάση αναφοράς για το θόρυβο του οχήματος....
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread